Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

bence marul da kavunda kotu olur ufak bı parca dene ıstersen ama olmaz sanırım
ben sadece maydanoz dograyıp atıyorm yesıllık olarak onuda salatalara kullanamıyorm ama yemeklere ve boreklere kullanıyorm

kizlar ben maydonuzu yikayip dogradim ve pecete uzerinde yari kurutttum yani biraz burusur gibi oldu sonra bosete koyum buzluga attim ve bu sayede donmadan yemeklere koyabiliryorsunuz hatta salatalara bile bu ben yeni ogrendimm once dediginiz gibi oluyordu

kızlar derin dondurucu benim işim bikaç tüyo vereyim: kurusoğanı rondoda çekip poşetlere koyup bastırıyorum; sonra koparıp yemeklere koyuyorum.
zeytinyağlı dolma harcı yapıp buzlukta saklıyorum.
köfteyi tüm malzemeleriyle yoğurup saklıyorum.
dereotu,maydanoz saklıyorum
eşim eve fazladan ekmek almışsa tazeyken hemen deepfirize atıp yiyeceğimiz zaman sıcak fırına atıyorum sanki yeni gibi oluyor
ayrıca annem artan yemekleri plastik kaplarda buzlukta saklıyor bunu pek denemedim.
ha bide sütü minik su şişelerine doldurup saklıyorum normal inek sütünü tabi pastörizeyi değil.
umarım faydalı olur sizler için.

Son düzenleme:
çalışan biri olarak derin dondurucu büyük bir nimet kış için yaptıklarımı yazayım başka neler yapabirim sizlere göre

domatesleri doğrayıp poşetledim
bibeleri yemekli ve kızartmalık oalrak poşetledim
kabağı mücverli kızartmalık yemelik mezelik oalrak
salatalığı cacık olarak rendeledim
taze fasülyeyi domates bibeler kavurup
kuru fasülye nohut barbunya bezelye mısırı poşetleyip
patlıcanı kızartıp koydum ama sağlıklı değilmiş
vişneyi kompostoluk
kayısı şeftali eriği meyve suyu yapmak için rondodan geçirip koydum
börek sardım
köfte hazırlayıp koydum

melemenlik konserve yaptım
tarhana yaptım
dolma biber patlıcan kabak kurututp ama bunların dolmalık için olan kuruları ipte biryandan kurudu bir yandan çürüdü
domates kuruttum
acı biberli domates sosu yaptım
geçen yıldan reçellerim var

ayrıca kırmızı biberle patlıcan közleyip koyacağım dolabada sonbaharı bekliyorum kırmızı biberlerin daha güzeli çıkıyor o zamana

:KK49::KK49::KK49:

slm hanımlar yeni evli ve acemi bir ev hanımı adayı olarak bir şey sormak istiyorum. Yapmak istediğimizde akşamdan ıslatmak yada her nezamansa saatlerce suda bekletmek için vakit kaybı olmasın diye evde ne kadar kuru fasülye ve nohut varsa suda bekletip ardından birer yemeklik kadar poşetleyip derin dondurucuya atmıştım. Haftasonu evde yoktuk ve sevgili! eşim=) nasılsa 3gün yokuz diye giderken tedbir olsun diye suyu ve gazı kapatırken tüm sigortalarıda indirmiş=) buzdolabı hiç aklına gelmemiş (e oda ben gibi acemi:)) Eve geldik hemen baktım nohutlar fasülyeler yeni çözünmüş gibiydi, daha üzerlerinde su damlaları duruyordu ve kokmuyorlardı yada kokularında bi gariplik yoktu. O kadar çoklarki atamadım, tekrar dondurdum. Nasılsa et yada süt ürünü vs değil, bakliyata bişey olmaz diye düşünüyorum ama sizce doğrumu düşünüyorum???

Son düzenleme:
çalışan biri olarak derin dondurucu büyük bir nimet kış için yaptıklarımı yazayım başka neler yapabirim sizlere göre

domatesleri doğrayıp poşetledim
bibeleri yemekli ve kızartmalık oalrak poşetledim
kabağı mücverli kızartmalık yemelik mezelik oalrak
salatalığı cacık olarak rendeledim
taze fasülyeyi domates bibeler kavurup
kuru fasülye nohut barbunya bezelye mısırı poşetleyip
patlıcanı kızartıp koydum ama sağlıklı değilmiş
vişneyi kompostoluk
kayısı şeftali eriği meyve suyu yapmak için rondodan geçirip koydum
börek sardım
köfte hazırlayıp koydum

melemenlik konserve yaptım
tarhana yaptım
dolma biber patlıcan kabak kurututp ama bunların dolmalık için olan kuruları ipte biryandan kurudu bir yandan çürüdü
domates kuruttum
acı biberli domates sosu yaptım
geçen yıldan reçellerim var

ayrıca kırmızı biberle patlıcan közleyip koyacağım dolabada sonbaharı bekliyorum kırmızı biberlerin daha güzeli çıkıyor o zamana

:KK49::KK49::KK49:

ohhh maşallah daha ne yapıcaksın:KK6::KK6:

ben de kış için taze fasülye, bezelye, domates, karadeniz yöresine ait sebzelerden yemek yapmaya hazır bi şekilde poşetleyip koydum. onun dışında kullanıma hazır yemeklik etlerim köftelerim soslanmış tavuklarım dolma içleri kıyılmış maydonozlarım da var. ama buzdolabı yetmiyo sanırım derin dondurucu almam gerek...:KK1::KK1::KK1:

Kızlar marul koydum çıkarınca yaprakları sündü hiç güzel olmadı
Bir de domates koymuştum yemeklik doğrayıp geçen çıkartım ama sünmüş gibiydiler sanki tadı ekşimiş gibi falan hiç güzel olmadı yani benmi yanlış yaptım ki

Kızlar marul koydum çıkarınca yaprakları sündü hiç güzel olmadı
Bir de domates koymuştum yemeklik doğrayıp geçen çıkartım ama sünmüş gibiydiler sanki tadı ekşimiş gibi falan hiç güzel olmadı yani benmi yanlış yaptım ki
eyer domatesleri yemeklere kullanıcaksan hafif yağda öldür çok az da tuz ekle tadında bi değim olmuyo birde böyle dene
menemen yapıcaksan biber de ekleye bilirsin :KK34:

mrhba hanımlar bende yeni evli ve çalışan bi bayan olarak dolaba bişiler atmaya başlamak istiyorum artık zamanı çünki bayadır netten araştırıyorum ilk mısırdan başladım hasladım koçandan ayırdım poşetledim bakalım bide bamya aldım huni gibi temizledim sirkeli limonlu suda rengi dönene dek 2-3 dk beklettim soğuk suya attım şokladım yani üstüne domates rendeledim poşete koyunca havasını aldım attım dolaba kaynanam madımak vermişti onu attım 1 gece ıslatılmış nohut ve fasulyem var yaprak sardım attım fasulye haşlayıp atcam kırmızı biberi küçük doğrayıp az yağda soteleyip atcam yemeklerde kullanabilirim fasulyeyi gene domatesle az soteleyip atabilirsiniz geçen sene böle atmıştık barbunya atıcam onu denemedim onuda şoklucam sanırım ay vişne yok bulamadım çok üzülüyorum bayılırım ven hoşafına kompostosuna :KK43: yok ama yoqqq bazlama alıyorum marketten yada yapınca atıyorum difrize sonra ısıtıyorum tazecik oluyo

X