Çocukluğumuzdan beri çikolatanın sağlık için kötü olduğu söylendi. Akne, obezite, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı, diş çürüğü ve diyabet ile bağlantılı olduğundan, genellikle bir parça almadan önce iki kez düşünmemize neden olur. Kötü şöhretine rağmen, bu lezzetli ikramla çeşitli sağlık yararları ilişkilendirilebilir.

Çikolata Yemenin Faydaları​

cikolatanin_faydalari_nelerdir_neden_yemeliyiz.jpg
Çikolata, tropikal Theobroma kakao ağacı tohumlarından yapılır ve gezegendeki en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Bugüne kadar yapılan çeşitli çalışmalar, biyolojik olarak aktif fenolik bileşikler içeren kakao tohumlarının sağlık yararları için kefil oldu. Size çikolata yemenin 8 sağlık faydasını söyleyeceğiz, böylece bir dahaki sefere suçluluk duygusundan kurtulabilirsiniz.

Besleyicidir​


Çikolata, özellikle yüksek kakao içeriğine sahip bitter çikolata oldukça besleyicidir. Minerallerle yüklüdür ve makul miktarda çözünür lif içerir. Bitter çikolata, aslında, vücutta yaklaşık 300 enzimi aktive etmekten ve metabolizmayı hızlandırmaktan sorumlu bir besin olan en iyi çinko kaynaklarından biridir. Ayrıca çikolata demir, magnezyum, bakır, manganez, potasyum, fosfor ve selenyum açısından da zengindir. Ancak doymuş ve tekli doymamış yağ varlığından dolayı ölçülü tüketilmelidir.

Kan basıncını düşürebilir​


Çikolatadaki flavanol içeriği, arterlerin astarı olan endoteli uyarabilir. Bu da, rahatlamak için arterlere sinyal göndermekten sorumlu bir bileşik olan nitrik oksit üretimine yol açar, bu da kan akışına direnci düşürür ve kan basıncını düşürür.

Kalp krizi ve felç riskini azaltabilir​


Kakao tansiyon , kalp krizi ve felç riskini azaltacak özelliklere de sahiptir. İnme ve kalp hastalıklarından sorumlu faktörlerden biri olan kandaki LDL seviyesini veya kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. İki İsveç çalışması, günde 19 ila 30 gram çikolata tüketmenin kalp yetmezliği oranını düşürebileceğini doğruladı. Ancak insanlar yüksek miktarda çikolata tükettiklerinde faydaları artmaz.

Enflamasyondan kurtulma sağlayabilir​


Vücuttaki kronik ve uzun süreli enflamasyon, birçok kronik hastalıktan sorumlu olabilir. Enflamasyonu azaltmanın kolay bir yolu çikolata tüketmektir. Kakao, kronik hastalıkları önlemeye ve sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bir çalışmada kakaonun bağırsaktaki bakteriyel bileşimi düzenleyebileceğini ve bu da antienflamatuvarı tetikleyebileceğini ileri sürüyor.

Cildi güneşin zararlarından koruyabilir​


Sadece sağlığınız için değil, çikolata cildinize de faydalıdır. Çikolatada bulunan biyoaktif bileşik, güneşe karşı koruyabilir, cilde kan akışını iyileştirebilir ve cildinizi nemli tutabilir. Aslında, çikolatanın sivilceye neden olduğu genel görüşü de yanlıştır.

Beyin fonksiyonunu iyileştirebilir​


Bilişsel işlevinizi geliştirmenin yollarını arıyorsanız, o zaman çikolatayı en iyi arkadaşınız yapın. Çikolatadaki flavanol içeriği, beyin fonksiyonunun iyileştirilmesiyle ilişkilendirilmiştir. Sağlıklı bireyler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, arka arkaya beş gün çikolata tüketmek beyne giden kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Zihinsel engelli yaşlılar için daha faydalı olabilir. Çalışmalar, kakaonun Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklarda faydalı olabileceğini gösteriyor.

Ruh halinizi iyileştirebilir​


Hepimiz kötü bir gün geçirirken çikolata için can atıyoruz ve bunun arkasında bilimsel bir sebep var. Çikolata, kendini iyi hissetme hormonu serotonin ve dopamini düzenler. Bu hormonlar ruh halinizi yükseltebilir ve kendinizi enerjik hissettirebilir. Journal Nutrition Reviews'da yayınlanan sekiz çikolata çalışmasının incelemesine göre, çikolata yemek, içindeki güçlü flavonoller sayesinde ruh halinizi artırmanıza ve bilişinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Depresyondan muzdarip insanlar için de yararlı olabilir.

Tip 2 diyabet semptomlarını iyileştirebilir​


Şeker ve diyabet bir arada iyi gitmez ama çikolata farklıdır. Araştırmalar, ölçülü bitter çikolatanın Tip 2 diyabet semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bazı çalışmalar, daha yüksek bir flavonoid alımının, ilk etapta bu hastalığa yakalanma riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca flavanol bakımından zengin kakao, şeker hastası ve şeker hastası olmayan kişilerde insülin duyarlılığını azaltabilir, kan şekeri seviyesini iyileştirebilir ve iltihabı azaltabilir.

En sağlıklı seçenekler​

gunde_kac_gram_cikolata_yenir.jpg
3 farklı çikolata türü vardır - sütlü çikolata, bitter çikolata ve beyaz çikolata.
  • Sütlü Çikolata- En çok dağıtılan çikolata türüdür. Süt, kakao ve şeker içerir. Kakao ve sütün yüzdesi bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir.
  • Bitter çikolata- Bitter çikolata, hafif acı tadı olan saf kakaoya en yakın formdur. Bu tür çikolata, tatlı ve kek yapımında da kullanılır.
  • Beyaz Çikolata - Bu tür çikolata önemli miktarda süt ve ilave şeker içerir. Yalnızca çikolataya beyaz rengini veren kakao yağı içerir.

Kakao, çikolatanın tüm potansiyel sağlık yararlarından sorumlu olan ana bileşendir. Bu nedenle, şeker içermediği ve en yüksek miktarda kakao içerdiği için bitter çikolata en sağlıklı çikolata türüdür.

Bir günde kaç gram çikolata Tüketilmeli?​


Herhangi bir şeyin aşırı tüketimi, ister sebze ister çikolata olsun, sağlığa zararlıdır. Günde 30-60 gramdan fazla çikolata yememelidir. Çok fazla çikolata tüketmek, günlük kalori sayınızı artırarak kilo alımına ve diğer sorunlara yol açar. 40 gram ağırlığındaki bitter çikolata, 190 kalori içerir.
  • Beğen
Reactions: Mune