Kafein ve Baş Ağrısı Arasındaki İlişki

Kafein, migren ataklarını ve diğer baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı oluyor mu yoksa zarar veriyor mu? Bazen bir fincan kahve migren atağını hafifletmek için ihtiyacınız olan şeydir, ancak çok fazla kafein tüketmek geri tepebilir...

Birçok insan kafeinin baş ağrısını tedavi edip edemeyeceğini veya tetikleyip tetikleyemeyeceğini soruyor. Cevap, kafeinin her ikisini de yapabileceğidir.
kahve_bas_agrisi.jpg

Kafein baş ağrısı için rahatlama sağlayabilir.​


Baş ağrısı sırasında kan damarları şişer, sıkışır veya başka değişiklikler geçirerek beyin çevresindeki kan akışının artmasına neden olur. Bu, beyne ağrı mesajları gönderen sinirleri çevreleyen kan akış basınçlarını artırır. Bu baş ağrısına neden olur. Kafein vazokonstriktif özelliklere sahiptir, yani kan damarları kan akışını kısıtlamak için daralır ve böylece ağrıyı hafifletir. Ayrıca kafein aspirin, ibuprofen veya asetaminofen gibi ağrı kesici ilaçlarla birlikte alındığında ilacın emilimini ve gücünü artırarak daha hızlı rahatlama sağlar.

Kafein baş ağrısını tetikleyebilir.​


Kafein düzenli olarak tüketildiğinde vücut etkilerine bağımlı hale gelir ve kafein beyni çevreleyen kan damarlarını daralttığı için tüketim durdurulduğunda kan damarları genişler. Bu, beyin çevresindeki kan akışında bir artışa ve sinirleri çevreleyen baskılara neden olur. Bu daha sonra kafein yoksunluğu baş ağrısı olarak bilinen şeyi tetikleyebilir. Çekilme baş ağrıları birkaç hafta sürebilir çünkü vücudun sisteminde kafein olmamasına alışması biraz zaman alır.
kafein_ve_bag_agrisi_iliskisi.jpg

Ne yapmalısın?​


Ne kadar kafein tükettiğinize ve sizi nasıl etkilediğine dikkat edin. Baş ağrılarınızın ne zaman ortaya çıktığını ve onlara neyin yardımcı olduğunu veya engellediğini görün. Sık sık baş ağrınız varsa, kafein alımınızı yavaş yavaş azaltmayı ve ölçülü olarak tüketmeyi düşünün.

  • Beğen
Reactions: ojelimmm