Koyu yeşillikler, yakut kırmızıları ve canlı portakallarla dolu renkli bir diyet yemek sadece güzel yemekler yapmaz, kanseri ve diğer sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilecek çeşitli vitamin ve besinleri aldığınızdan emin olmanın iyi bir yoludur..

Bitki bazlı gıdalar, yediğimiz her şey gibi, bize farklı sağlık yararları sunar. Bununla birlikte, iki sebzenin ikisinin de yeşil olması, tam olarak aynı besini sağladıkları anlamına gelmez. Renkli bir diyetten aldığınız antioksidanların çeşitliliği, kanser teşhisinden kaçınmanızı garanti etmez, ancak kanser teşhisini önleme mücadelenizde önemli bir araçtır.

Diyetiniz Ne Renk? adlı kitabında. Sağlığın Yedi Rengi, David Heber, MD, PhD. (Los Angeles, California Üniversitesi'nde İnsan Beslenmesi Merkezi'nin kurucu direktörü) gökkuşağının her renginin ne kadar özel olduğunu açıklıyor.

Görüşleri için okumaya devam edin ve bu yedi renk grubunun her birinden günde en az bir porsiyon meyve veya sebze yemeyi hedefleyin (tam kanser önleme diyetinizin bir parçası olarak). Alışveriş yaparken, grubun en zengin, en parlak tonlarına sahip yiyecekleri seçin - pigment ne kadar iyi olursa, o kadar fazla besin değeri içerir.

Kırmızı​

domates_kanser_iliskisi.jpg
Ne Alırsınız: Likopen - Domateslere pembe rengini vermekten sorumlu olan likopen, prostat, akciğer ve mide dahil olmak üzere belirli kanser riskini azalttığı gösterilen bir antioksidandır. Önerilen mekanizmaya ilişkin en son araştırma, likopenin tümör büyümesini ve ilerlemesini baskılamak için bağışıklık hücrelerini modüle etme yeteneğini içerir.

Domates sosu oluşturmak için domates pişirmek, likopenin biyoyararlanımını arttırır ve onu daha güçlü bir antioksidan yapar. Likopeni sağlıklı yağ ile tüketmenin de vücuttaki likopen emilimini iyileştirdiği gösterilmiştir.

En İyi Kırmızı Gıda: domates, domates sosu, pembe greyfurt, karpuz


Turuncu​

kabak_yemek_kansere_iyi_gelir_mi.jpg
Ne Alırsınız: Alfa- ve beta-karoten - Karotenoidler olarak bilinen daha büyük bir molekül grubunun parçası olan alfa ve betakaroten, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur ve akciğer kanserini önleyebilir. Beta-karotenin, çiğ olarak yenmek yerine pişirildiğinde emilimin arttığı gösterilmiştir. Püre yapmak emilimi daha da artırabilir, bu nedenle bir kap kabak çorbası pişirmek veya püre haline getirilmiş balkabağını smoothie'nize veya unlu mamullerinize eklemek bu süper antioksidanın biyoyararlanımını artırabilir.

En İyi Turuncu Yiyecek: kayısı, kavun, tatlı patates, havuç, mango, balkabağı, kış kabağı

Turuncu sarı​

portakal_yemek_kanseri_onler_mi.jpg
Ne Alırsınız: Beta-kriptotanzin ve limonoidler - Neyse ki, kolesterolü düşürmeye yardımcı olmak ve meme, cilt ve mide kanserlerine karşı korumayı da içeren faydalarından yararlanmak için onları telaffuz etmenize gerek yok.

En İyi Turuncu/Sarı Gıda: portakal, nektarin, mandalina, ananas, papaya, sarı greyfurt, şeftali

Atıştırmak için bu meyvelerden birini alın veya bu rengin faydalarından yararlanmak için ½ fincan taze sıkılmış meyve suyu için.

Sarı yeşil​

avokado_kanser.jpeg
Ne Alırsınız: Lutein, zeaksantin ve folat - Karotenoidler lutein ve zeaksantin sağlıklı gözleri destekler ve cilt, meme ve kolorektal kanser riskini azaltabilir. Folat, vücudun DNA'yı oluşturmasına ve korumasına yardımcı olur ve bu DNA hasar gördüğünde kansere neden olan mutasyonlara yol açabilir. Özellikle rahim ağzı ve kolorektal kanser riskini azaltmada yardımcıdır.

En İyi Sarı/Yeşil Gıda: avokado, yeşil veya sarı dolmalık biber, mısır, karalahana, salatalık, ıspanak, kivi, yeşil fasulye, kabak

Beyaz Yeşil​

sarimsak_yemek_kanser_tedavisi.jpg
Ne Alırsınız: Allisin ve flavonoidler - Sarımsağın keskin kokusundan sorumlu olan allisin, güçlü antiviral, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve flavonoidler harika antioksidan özelliklere sahiptir. Bu bitkisel besinlerin her ikisi de hücreleri kanserojenlere karşı koruyabilen enzimleri uyarır.

En İyi Beyaz/Yeşil Gıda: enginar, kuşkonmaz, pırasa, sarımsak, mantar, soğan, yeşil üzüm, frenk soğanı, fasulye

Yeşil​

bruksel_lahanasi_kanser_tedavisi.jpg
Ne Alırsınız: Sülforafan, izotiyosiyanat ve indoller - Kalp ve mide sağlığını iyileştirmenin yanı sıra, bu bitkisel besinler karaciğerde kansere neden olan kimyasalları parçalayan enzimlerin salınımını uyarır ve hatta erken tümör büyümesini engelleyebilir. Turpgillerden sebzeler daha düşük akciğer, mide, kolon ve rektum kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir; Brokoli, Brüksel lahanası ve lahana gibi sebzelerin sağlığa faydaları, yüksek konsantrasyonda glukozinolatlara bağlanmıştır.

En İyi Yeşil Gıda: brokoli, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, pazı, su teresi


Mor​

yaban_mersini_kansere_iyi_gelir_mi.jpg
Ne Alırsınız: Antosiyaninler — Bu güçlü antioksidanlar, kanserojenlerin kendilerini DNA'mıza bağlamasını önler ve belirli gastrointestinal kanserlerin önlenmesinde özellikle yardımcı olabilir. Ayrıca beyin fonksiyonlarını iyileştirdikleri de gösterildi!

En İyi Mor Gıda: böğürtlen, yaban mersini, patlıcan, kızılcık, kırmızı üzüm, kırmızı elma, kırmızı dolmalık biber, erik, kuru erik

Somon balığı, yüksek miktarda omega 3 içeren düşük cıvalı bir balıktır ve istenmeyen hastalıklardan korunmak için vücudunuzun bağışıklık savunmasını güçlendirmek için mükemmel bir kombinasyondur.

  • Beğen
Reactions: ojelimmm ve Rline