Davranış Bozuklukları 1 yaşındaki oğlum yürümüyor ve konuşmuyor??

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Falbala86

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2017
78
29
37
Merhaba kızlar, 1bir yaşındaki çocuğun yürümemesi ve hiç konuşmaması sizce normal mi? 1 yaşını doldurmasına 2 hafta kaldı ancak sadece Anlamsız sesler çıkartıyor ve emekliyor. Arkadaşlarımın çocuklarına baktığımda bir çoğu anne baba dede gibi kısa heceleri kelimeleri söyleyebiliyorlar, birkaç adım olsa da atıyorlar. Sizde durumlar nasıldı? Tecrübeli annelerden yardım bekliyorum endişelenmeye başladım:KK43:

Çok acele ediyorsunuz 14 aylık yürüdü oğlum kilolu bir bebekti anca kaldırdı bacakları vücudunu. Yürüteç kullandı o da geciktirdi parmak uçlarına basıyordu.bişeyler tutup ayakta durabiliyorsa sorun yok bence .konuşma kısmına gelince daha çok yolu var .seslenınce bakıyorsa Duyma testi yaptırdıysanız beklemede kalın.

Çok erken evhamlaniyorsunuz yeğenim var 13 aylık olacak 1 hafta sonra dede diyor mama diyor iki üç adım atıyor
Eltimin oğlu var 3 hafta sonra 1 yaşında olacak sürünerek gidiyor gideceği yere emeklemiyor durmuyor konuşmuyor
Demem o ki her çocuk farklıdır

Benim oğlum da 10 aylık emekledi14 aylıkken yürüdü

Daha çok küçük bir yaşında.. başka çocuklarla kıyaslamayın, çocuk gelişiminde ay ay dönüm noktaları var, onları beceriyor mu bakın. İnternette bulursunuz..

Çok acele ediyorsunuz 14 aylık yürüdü oğlum kilolu bir bebekti anca kaldırdı bacakları vücudunu. Yürüteç kullandı o da geciktirdi parmak uçlarına basıyordu.bişeyler tutup ayakta durabiliyorsa sorun yok bence .konuşma kısmına gelince daha çok yolu var .seslenınce bakıyorsa Duyma testi yaptırdıysanız beklemede kalın.
Seslenince bakıyor , dikkatli bir bebek. Benimkide kilolu, evet koltuğa masaya tutunup ayağa kalkabiliyor.. duyma testi yaptırdık hiçbir sıkıntı yok şükür. Arkadaşlarımınki ile kıyaslıyorum benimki sanki geridekalmış gibime geliyor çoğunun ki yaşına gelmeden yürüdü çünkü

Daha çok küçük bir yaşında.. başka çocuklarla kıyaslamayın, çocuk gelişiminde ay ay dönüm noktaları var, onları beceriyor mu bakın. İnternette bulursunuz..
Ay ay gelişimine netten baktım, mesela topu attığınızda size geri atması gerekiyor yazıyor ama bizimki geri atmak yerine topu ağzına sokuyor sıpa..

Çok erken evhamlaniyorsunuz yeğenim var 13 aylık olacak 1 hafta sonra dede diyor mama diyor iki üç adım atıyor
Eltimin oğlu var 3 hafta sonra 1 yaşında olacak sürünerek gidiyor gideceği yere emeklemiyor durmuyor konuşmuyor
Demem o ki her çocuk farklıdır

Benim oğlum da 10 aylık emekledi14 aylıkken yürüdü
Doğru söylüyorsunuz ama ne bileyim insan evhamlanıyor işte :KK43:

Oğlum bir yaşını 3 hafta geçmişti yürüdü, konuşuyordu ama her çocuk bir değil başka çocuklarla karşılaştırmayın

Merhaba kızlar, 1bir yaşındaki çocuğun yürümemesi ve hiç konuşmaması sizce normal mi? 1 yaşını doldurmasına 2 hafta kaldı ancak sadece Anlamsız sesler çıkartıyor ve emekliyor. Arkadaşlarımın çocuklarına baktığımda bir çoğu anne baba dede gibi kısa heceleri kelimeleri söyleyebiliyorlar, birkaç adım olsa da atıyorlar. Sizde durumlar nasıldı? Tecrübeli annelerden yardım bekliyorum endişelenmeye başladım:KK43:
Bence kıyaslamayın kıyasladıkça üzülürsünüz. Arkadaslarınızla sizin aranızda nasıl farklar varsa bebeklerde öyle. Her çocuk bambaşka. 13 aylık bebegım yürümüyor. Aaa tembel diyenler oluyor. Bebeğim tembel degıl nazlı. Canı ne zaman isterse o zaman yurur deyınce suauyorlar. Mesela Ede bitti gitti kedi diyor bi söyledıgını bazen haftalarca tekrar bıle etmıyor. Bence Endişelenmeyın. Tadını çıkarın.

benim oğlum 9,5 aylıkken tutunmadan yürüyordu o kadar erken yürüdü ki anlatamam emekleme hiç olmadı bile. Konuşması ise 39 aylıkken oldu. Birçok doktora gittik hiç bir sıkıntısı yok dendi. bir nebze bu kadar erken yürümesinin bile geç konuşmasında etkisi olabilir çünkü her işini halledebiliyor hale geldi yürümeye başlayınca dendi. bize ihtiyacı kalmadı. her söylenen sözü ve komutu anlıyordu bir dilsiz gibi dolaşıyordu ortada. ilk kelimesini 30 aylık söyledi anne baba dede su bu kadar. şimdi yeter sus artık kafam şişti diyebildiğime inanamıyorum bazen. hiç susmuyor hiç. kreşe verin açılır demişti psikolog ve nörolog öyle de oldu. kreşe başladıktan 8 ay sonra bu kelimeler geldi işte. Allaha şükür. konuşmaya başladıktan sonra çok inatçı bir çocuk oldu konuşması onu değiştirdi.

kesinlikle ve kesinlikle başka bir çocukla kıyaslama cnm üzülen sen olursun her zaman. her çocuk bir değildir. belki onların konuşması çok erken sayılıyor 13 14 aylık konuşması yürümesi şart değil. 18 aylık olana kadar yürümesi gerekiyor ama. verilen komutları yerinde yapıyorsa, göz teması varsa, anne nerde dendiğinde anneye bakıyorsa vs vs bunlar yeterli. Ay Ay gelişim takvimine bak orada yazanların 4 tanesini bile yapması yeterli demişti doktorumuz zamanında. konuşma için 2 yaşını beklemeni öneririm daha sonra bizim gibi kafaya takmaya devam edersen nörolog ve psikoloğa gidebilirsin için rahatlasın diye.

Kiloymus bebeginiz yurumesi gec olabilir anca toparlar adimlarini. Konusmasi icinde cok erken hele ilk bebek ve evde sizden baskasi yoksa gec konusmasi da normal. Buyuk oglum 9 aylikken yuruse de tam olarak konusmasi 2 bucuk yasinda yari gun krese yollamam sayesinde oldu.

Her cocugun gelişimi farkıdır .
Kızım dogum gününden bir müddet sonra yürüdü ve bıraz da gec konuştu. Yani konusuyordu ama be dedıgı pek anlaşılmıyordu.

Her çocuk farklı oluyor, robot değillerki bi standarta bağlı olsun.arkadaşımın kızı bir buçuk yaşında ve daha yeni yürüdü.evham yapmayın

Oğlum 15 aylık yürüdü, 2,5 yaşından sonra konuşma sayılabilecek 2 kelimeli cümleleri kurmaya başladı. Şimdi 4 yaşına girecek mübarek şark bülbülü, susmuyor, susmuyor..

Kızım 13 aylık yürüdü, şu an tam 2 yaşında, baya konuşuyor. 4-5 kelimeli cümleler, şarkılar, saymalar, renkler, şekiller..

Sağlıklıysa bebeğiniz takılmayın. Daha 1 yaşında.

Benim kızım ikibuçuk yaşında konuştu birbuçuk yaşında yürüdü ama kısa kelimeleri dede baba gibi söyleyebiliyordu....henüz erken acele etmeyin derim bazı çocuk geç konuşur geç yürür ama içinizi rahatlatacaksa bir uzmandan yardım alın...sevgilier

Hem de çok normal daha yaşında bile değilmiş bebek. Anca daha.
Seneye de okumayı öğrenmesini falan beklemezsiniz umarım:)

Canım benim yeğenim 2 yaşında basit kelimeleri kullanmaya başladı . Hem geç yürüdü hem geç konuştu benim oğlum 4 aylıkken anlamsız sesler çıkarabiliyodu ve baba diyebiliyodu ayrıca aşırı hareketliydi. Demek istediğim her çocuk özeldir önce bunu kabullenmek gerekir ama elbette her çocuk özeldir diyip Allah korusun cocuklarimizdaki rahatsızlıkları da görmezden gelmemeliyiz. Ben isim bilmiyorum ama Instagram da bazı çocuk doktorları sorulan sorulara hemen dönüş yapıyormuş 2019 Ekim anneleri sayfasına yazarsanız size isimlerini yazarlar. Siz bebeğinizi gozlemleyin hangi sesleri cikarabiliyo, sizi duyabiliyo mu , sesinize tepki veriyo mu, ahengi hareketleri yapabiliyo,mesela emekleyebiliyo mu ki bazı bebekler emeklemeden direkt yürüyebilir bu da normaldir. Yani içinde bulunduğu aya göre artık desteksiz oturabiliyo olmalı bu kesindir eğer desteksiz oturamiyorsa kesinlikle norolojiye götürmeniz gerekir.

Merhaba, bebeginizde bir gelisme var mi acaba

1 yasindayken cocugum ne yuruyor ne konusuyordu 1 yas kontrolunde doktor anne baba diyormu dediginde doktorun kafayi yedigini dusunmustum:) 1 yasinda bebekten fazla beklenti degil mi diye, 13 aylik yurudu 15 aylik anne baba demeye basladi. acele etmeyin

X