14 yaşında kızım,internet,oyun,lgs,dersleri

23 yaşında hayatının her anı iradesizlikle ve hatalarla geçmiş biri olarak söyleyebilirim ki

eğer telefonum olmasaydı hukuk okuyor olurdum

13 yaşında başladım 0.facebook ile

23 yaşındayım şimdi duruldum

çok defa kullanıldım

mesajlaşma hevesim bitirdi beni, mesajda yazılan hereşeye inandım

normalde karşına çıkamayacak bağomlılıar internetten sosyal medyadan çıkmayarak kızları kandırıyor

annem telefonumu 1 sene elimden aldı, o sene kitah okudum derslerim 90dan aşağı inmiyordu

ne zamanki telefonu tekrar verdi hayatım karardı

şimdi 1 senedir kimseyi hayatıma almıyorum düşünün o derece dilim yandı

eğer imkanınız varsa asla sosyal medyaya girdirmeyin

hayatının dönüm noktası

Tiktok çok zararlı bi uygulama ben 21 yaşındayım bir kez arkadaşım sayesinde bakabildim uygulamaya bakmaz olaydım. +18 e yaklaşan şeyler dahi var ve bunları çocuklar da izliyor dedim. Gayet iyi yapmışsınız vurma dışında tabi. Gerekirse elinden alın ,uygulamay kullandırtmayın. Hele şu an tam etkilenme yaşı gördükleri gibi olmak istiyor. Bence gözlemlemeye devam edin. Gerekirse destek alın.

Çok teşekkür ederim yaşamış tecrübe etmişsiniz.cok da açıklayacak olmuş.
Kızımın sosyal medya hesapları yok.hic kullanmak istemedi.bende istemedim.
Mesela Instagram'da video izleyecek yada sevdiği kişileri takip edecek.benim hesabımdan bakıyor.
Tamamen elinden almak istiyorum açıkçası ama eşim baştan verdiğin bir hakkı geri alamazsın diye tepki gösteriyor.
Kızım zaten elinden almamı istemiyor.
Keşke en başta telefonu kullanmasına izin vermeseydim.
Liseye geçtiğinde telefon vermem daha doğru olurdu.

Tıktok sadece video müzik için kullanılıyor diye biliyordum çünkü benim hiç bakmadigim bı yer.sosyal medya da aktif değilim ama kızımı sürekli takip halindeyim.
Bir kez bir video göstermişlerdi tıktok da keşke görmeseydim.col feci bir durum.
Uygulamayı kesinlikle yasakladik.esime de durumu anlattım o da kullanmasını istemiyor.cok açık ve net şekilde konuştuk.tekrarlanmasi durumunda telefonu alacağız artık.
Destek almayı düşünüyorum.once kendim destek almakla başlayacağım.kizim için de destek aldiracagim.ikna edemedim henüz.
Yarın rehber öğretmeni ile randevum var.umarim biraz faydası olabilir.
Vurma konusunda ki hatam çok büyük ama gerçekten çok korktum.ilk defa kızımı bu şekilde gördüm.ve gerçekten çok ileri gidecek diye korktum.keske daha sakin olabilseydim.

aslında çok masumhane başlamıştı benimde sosyal medya kullanımım, sağlıklı bilgiler araştırırdım genel kültüre bayılırım beynim ansiklopedi gibidir tüm harflerdeki şeyleri bilirim

fakat yavaş yavaş foto çekme

fotoyu beğenenle konuşma derken

zaten face, ins, tiktok konum alıyor mahallendeki it kopuğu sana, onlarada senin profilini sürekli önüne çıkartıyor tanıyor olabileceğin diye

öyle öyle derken kaptırdık ha şuan canavar gibiyim ama noldu

ben sağlık için girdiğim o 0.faceden fotoydu videoydu derken eğitimimi kararttım

meslek sahibi olamayan kadını harcıyorlar yeni devirde tamda o devire denk düştüm

yani gönlüm isterki tüm face, inbs, tiktok yok olsun en çok kızlara zararı dokunuyor

hiçbirşey yapmasa ders çalıştırmıyor bu mecralar

Evet çok haklısınız.keske kısıtlama kapanma gibi bir durum söz konusu olsa.
Eğitim için sosyal medya çok büyük tehlike.
Şimdi yeni nesilde bu oyunlarda aynı şekilde bağımlı yapıyor.
Sizin için gerçekten üzüldüm.
Sadece merak için girenler bile bin pişman oluyor.
Çok doğru şekilde kullanan kesim de var tabii ama özellikle gençler ve çocuklar icin çok tehlikeli.
Kaç çocuğu bu şekilde kandıran kullanan insanlar görüyoruz.
Sizin için küçük bir tavsiye vermek isterim.bende ne yazikki eğitimi mi yarıda bıraktım.
Kızım okula başlayınca açıktan okumaya başladım.biraz zor oluyor ama sonuç çok şükür iyi.sizde bence buna çaba gosterin.icinizde ukte kalmasın

Tam bir kaos
O kadar yaklasim kitapları okuyorum
Bu konuda işin icinden çıkamıyorum, zor ..

okudumda o sıralar ne okuduğumu bile anlamadan bildiğiniz gibi değil mesajlaşmadan bir dakka duramazdım yolda yürürken bile hemen birini aramalıyım derdim

can sıkıntısından deli gibi kaçardım.

telefonla sizin yanınızda ilgilensin o da kısıtlı bir süre olsun.çünkü tik tok gibi platformlar asla çocuklara ergenlere uygun değil.her türlü tuhaf insan var orada.biri kızınızı rahatça kandırabilir.müzik her yerden dinleniyor o bahanesi olmuş.bir psikoloğa götüründ erim ben.şiddet çözmez bağırmak çözmek.koyduğunuz kurallara da sadık kalın anne baba olarak.babası gerçek babası değil ama iyi davranıyor demiştiniz eski konunuzda.neden böyle davrandığını bulmanız lazım öncelikle.o yaşta bir ergen kendi mahalle ve sınıf arkadaşları akrabaları dışında asla yabancılarla konuşmamalı.kendini koruyacak yaşta değil bu görev sizin.kolaylıklar diliyorum

çocuklarımız hapisanede mi yaşıyor kendi evin demi.. hiç bişey yapamazsak hücreye kapatalım .. Bu böyle olmaz bizler sabır edip çocuklara doğruyu öğreteceğiz bu kadar yasakta psikolojik şiddete girer dayaktan ne farkı var ..

zaten başımıza gelen çoğu kötü şeyin kaynağı yasaklar tabular

sevişmek yasak

her gün konu açılıyor seviştik ne yapacağım intihar edeceğim

sevişmiştim diktireceğim

bekaretim gitmesin diye anal ilişkiye girdim vs vs

tiktok yasak olursa her an tiktok merak edilecek facebook yasak olursa o

evet ortam kötü, evet çocuklar, gençler tehlikede

ama bilinçlendirmek yerine yasaklandığı anda isyan daha da yükseliyor

o sitelerde şu tarz bilgileri paylaşmama bilincini aşılama, süreli kullanma vs olabilir ama tüm hayatı online olan bir nesile sana telefon bilgisayar yok denmemeli

oğlum 10 yaşında ve tüm sınıfın telefonu var olmayanlara da bu süreçte mecburen aldılar zira okul oradan takip ediliyor

yani dersi mesaj atıyorlar, ödevi, ödevin çözümünü, anlık gelişmeyi her şeyi

okulun her branşının instagramı var, öğretmenlerin instagramı var

birbirlerinin paylaşımlarını irdeliyorlar vs vs

geçen oğlumun bir paylaşımını birisi beğenmiş, eşim diyor ki bu kız kim ben onun adını hiç duymadım sınıfta

dedim o öğretmen, o sınıf arkadaşı sanmış vs

online tiyatro da var, müze gezme imkanı da, konser de

telefonu elinden almak yerine ilgi alanlarına dair hususlar yönetmek lazım

mesela instagramda herkesin keşfetinde farklı şeyler çıkıyor

ben arada oğlumunkinde arada eşiminkinde takılıyorum

çünkü kullanıma göre öneri veriyor farklı farklı şeyler geliyor

(bu arada instagram hesabımız da okulunkiler ile açıldı oğlum kendine açınca biz de açtık, bizimkiler boş)

Benim kızım 14 yaşında lgsye hazırlanıyor korona başlayıp okullar kapanınca bir yayınevinin kitaplarını aldık kendi istedi 7den 8e diye bir başladı hic ara vermedi şimdiye kadar 3bin lirayı geçti verdiğim kitap parası helali hoş olsun.Hala da hangi yayın evi hangi testi çıkarırsa hemen alıyoruz o hafta bitiyor.Arada okulda deneme olunca müdür yanına çağırıyor sonuçlara beraber bakıyorlar ne yapması gerektigine.Rehberlik öğretmeni her hafta program yapıyor kızıma, şu konular yapılacak her gün en az 250 soru çözüceksin diye.Bidahaki hafta kontrol ediyorlar(devlet okulu bu arada.basarısı yüksek olunca birde akdeniz bölgesinde 1. Sıradaki fen lisesini istedigi icin bizim okulda da o okula hiç giden çıkmadığı için öğretmenler aşırı ilgileniyor)günsonunda bana gelip su kadar soru çözdüm bu kadar doğru bu kadar yanlış diye konuşuyoruz.Yanlışları lgs hocasına atıyoruz çözümü gösteriyor.Tek hobisi fenerbahce maçı ona da kafası dağılsın diye izin veriyorum fanatik cunku.Lgs hocası telefondan instagram Facebook oyun ne varsa kaldırmasını istemiş 6 hazirana kadar oda daha o dakika sildi.istedigi okul 464 puan kizim 478 puan çıkardı denemede.cok heyecanlanıyor sınavda onun içinde terapiste gideceğiz bu aralar.Hatta öğretmenleri o liseyi kazanırsan mudür sinif öğretmeni ilk okul sinıf öğretmeni ücüde ne istersen iste bizden demişler.surada 40gün gibi bir süre kaldı az sabır.Kızım test çözerken bende kitap okuyorum yanlışlara beraber bakıyoruz yemeği odasına gidiyor okula 2 gün gidiyor o gün odasını ben temizliyorum arada boş zamanlarımızda hayallerinden sohbet ediyoruz bolca takdir ve tesekkur ediyorum başarısı için motivasyon amaçlı.Hedefi istedigi liseyi kazanınca kitaplarını yanına dizip başarısını göstermek.Erasmus kazandı 2 ülkeden ama pandemi patlayınca gidemedi.istedigi lisede erasmus var.Bende yanında kitap okuyup yeri geliyor beraber çözüyoruz deneme.Sure tutup deneme yapma görevi veriyor lgs hocası.Arada bazi günler sadece kitap okuma veriyor hocası edebiyat için.

Öncelikle uyku dengesini düzenleyin. Onunla oturup beraber plan yapın mesela oyun oynayabileceği zamanları belirleyin. Akşam mesela dokuzdan sabah dokuza kadar internet ve telefon yasak olsun, gerekirse kendinize de yasak koyun. (Beraber karar alın ama) öncelikle uykuyu düzeltmek şart. Gerekirse uyku İçin ilaç alabilir melatonin gibi

Beni en delirten bölüm bu zaten nefret ediyorum şu Bts denilen gruptan ya virüsten beterler çocukların beynini yediler
üstüne gittiğin zaman daha çok seviyor ve istiyorlar .. İlkokul 4 te vardı bizde de bts olayı öğretmenide ders olarak sunum yaptırdı çocuklara bts resimleri şarkıları vsss olay derse iş ve yapılması gereken bir sorumluluğa dönünce birden hiçbirinde bts fanlığı falan kalmadı

Ne grubuymuş bu?Kusura bakmayın bilmediğim için soruyorum.
Kore de bir müzik grubu.adi BTS.sadece müzik olarak görmüyorum ben.onlarin hayatını birebir örnek alıyor çocuklar.sac şekilleri,giyimleri,yemekleri.
Hayranlık gibi değil fan bile hafif yanında bağımlı yapıyor çocukları.

Biz ailecek biraz teknoloji özürlüyüz kusura bakmayın. Bilmiyordum öğrenmiş oldum.Biz pek takılmayız öyle şeylerde.Biz hafta ici mesela kimsenin pek gitmedigi parkimiz var misirimizi patlatir kolamizi aliriz ağaç altında kilim serip ana kız kitap okuruz beraber test çözeriz sohbet ederiz acik havada.Rehberlik öğretmeniyle görüşseniz o çağırsa bir plan yapsalar birlikte.Egitim durumunuzu bilmiyorum deneme yarışması yapsanız motivasyon edecek birsey bulmanız gerekiyor zira lgsye cok az zaman kaldı.

Kızım 8.5 yaşında ve bu sene ben onu tanıyamıyorum, evde geçirilen 1 sene cidden etkiledi. Benim kızim cıvıl cıvıl neşeli,hareketli bir çocuktu,bu sene hareketsiz sakin,sanki gözünün feri söndü. Sabah 9da oturuyor derse,4e kadar bilgisayar başında derste etüt varsa,yoksa 3e kadar. Seneye pandemi bitmezse devlet okuluna göndermeyi düşünüyorum, daha az otursun bilgisayar başında
Gerekirse haftada 1-2 saat ders aldırırım. Zira biz uzak dursun dedikce tuzak gibi kalkamadılar bilgisayar başından. Hiç memnun değilim halimizden, ders bittiği an daha fazla oturmasın diye bisikletini verip gönderiyorum siteye bisiklet sürmeye.ödevlerini aksam yemeğinden sonra yapıyor,bu sayede biraz enerjisi yerine geldi. Sizi anlıyorum, çocuk o daha sosyalleşmesi gereken yaşta evde oturuyor.
İnatlaşmadan,kırmadan konuşarak halletmeye çalışın sorunlarınızı,hırpalamadan.
Tabi ki 14 yaşında bir çocuk yetişkin gibi kullanmamalı telefonu ama sınırlarınızı net çizmelisiniz bu konuda ,tiktok kullanma diyorsanız ki bence kullanmasın, geri adım atmayın,müzik mi dinleyecek onlarca uygulama var müzik dinleyeceği,onlari önerin. Kararlı durun.

Rehber öğretmeni ile bugün görüştüm.pazartesi kızımla gorusucek.bizim evimiz etrafı park.heryer ağaclik.bjz genelde balkonda oturup beraber deneme çözüyoruz.cozunlemelerini ailecek beraber yapıyoruz.sonra kızım örnek sorular çözüyor.
Ben kitap okuyorum o kitap okumayı istemiyor.hep motive etmeye çalışıyoruz.2 aydan az zamanımız kaldı.
Karne ortalamaları yüksek ortalama ile Anadolu lisesine yerleşebilir ama lgs ile istediğiniz liseye yerlesebiliriz.onun için biraz gayret göstermemiz gerekiyor.
En kötüsü telefon ve internet.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…