14 yaşında kızım,internet,oyun,lgs,dersleri

Kim ne derse desin 18 yaşına kadar bir çocuğun kendine ait telefonu olmamalı..sizin telefonunuzu her gün belli saatte kullanabilmeli. Bu bir kayıp değil..çocukluktan itibaren bazı konular üstüne konuşulmalı ve başına gelecekler anlatılmalı.ama bu 14_15 yaşına geldiğinde değil daha erken olmalı .benim annem ne tehlikelerle ilgili ne uyuşturucunun zararları ile ilgili vs konuşmamıştır ama bizim zamanımızda nuri alço filmleri vardı keşke şimdide oynasa..o filmlerden çok şey öğrenmiştim..demek evden kaçsam yada uyuşturucu kullansam demekki bunlar gelecekmiş başıma derdim bunlar benim fikrim tabi büyükte konuşmamak lazım

BTS fanı.kore diye yayıp kalkıyor.odasi afişlerle dolu.
Beni en delirten bölüm bu zaten nefret ediyorum şu Bts denilen gruptan ya virüsten beterler çocukların beynini yediler
Öğretmenler için evet akıllıca bir yöntem benim annemin yan komşu da var bir velet Suga mıdır nedir onla evlenecekmiş 12 yaşında dedim oda kollarını açmış seni bekliyordu zaten te Allam ya bunların ki hayranlık fanlık değil bildiğin tapıyorlar

Ne olursa olsun önceliğiniz ders ve lgs olmasın zorlamayın. Önce duygusal boşluğu kapatın aranızdaki, sizi anlayınca lgs çalışması zaten istekle gelen bişey. Gençler ders için inatlaşınca istemediklerinde ters teper

bir anne olarak ilerde çocuğumun flörtleşmesine engel olabileceğimi sanmıyorum ama tiktok denen yerde gerizekalı yetişkinlerin takıldığını çok iyi bildiğim için hissettirmeden denetlemeye çalışırdım. ve bu yaşlarda internette pedofiller çok oluyor. kızınızın yalnızca yaşıtlarıyla sohbet edebileceğini vurgulayın

Ders ve lgs için baskı yapmiyorum.onceligimiz telefonda zaman geçirmesi yerine kaliteli zaman gecirmek.yani normal hayata donelim.ama sorumluluklarını yerine getirmesini ısrarla anlatıyorum.baski ile ders çalışmasınin bir anlamı kalmıyor zaten.
Ama eşim ve ben beraber test çözmeye başladık.bir problemi buluyoruz yarım saat kendi kendimize çözümü buluyoruz.sonra kendisi örnek sorular çözüyor ve oyun haline getiriyoruz.

İnternette hiç tanımadığı,bilemediğimiz bir kişiyle konuşmaması gerektiğinin bilincine varmasini sağlamaya çalışıyorum.
İlerde tabii flört yaşayabilir bunu engelleyemeyiz.ama bu internetten olmamalı.
Sadece yaşıtları ve tanıdı,yüzünü gördüğü, bildiği kişilerle konusabilecegini anlatıyoruz.
Tıktok şuan tamamen kapalı yani sildik.cevrimici oyunlar da şuan silindi.yerine başka aktiviteler koymaya çalışıyoruz.

Merhaba öncelikle. Benimde kızım 14 yaşında bu sene lgs ye girecek. Ağustos ayından beri eline telefon almaDi. Sınava hazırlanmak için telefonunu verdi bize. Kaç aydır düzenli olarak çalışıyor. Sabah kalkar 4 e kadar derslerine girer online yada okula gider. Gelince de o günkü programı na göre derslerini yapar. Ona birlikte her hafta program yaparız. Soru sayısı belirleriz. Çocuk her gün ne çalışacağını ne yapacağını bilir. 12 de uyur o saatte kadar da ders kitap test zaman geçirir. Her hafta 1 yada 2 kez deneme yapar. Lutfen kızınıza söyleyin bunları okutun. Hiç bir şey yada kimse geleceğinden önemli değil. Biz bu noktaya sizin şu an yaşadığınız noktadan geldik. Aynı şeyleri yaşadık o lanet telefonları çocuklari ikna edip ellerinden almadığınız sürece bu problemler katlanarak artacak. Watsapa benim telefonumdan girer arkadaşlarina yazar. Bu bağımlılık aynı uyuşturucu gibi vücudu temizlenene kadar çocuğunuzu taniyamiyorsunuz. Sonrasında oda fark ediyor ben ne yapmisim diyor. İyilikle yada değil ne olursa olsun alın elinden. Şuan kızımla çok güzel bir ilişkimiz var. Ben 3 çocuk annesiyim 5 yaşındaki oglum bile biraz zaman harcasa videolarla hemen çocuk degişiyor. Hiperaktif hale geliyor. Nasıl bir bela bu sosyal medya. Allah yardım etsin bize. Tek çözüm telefonları almak. Kısıtlama da çözüm değil. Dayanamıyor çocuklar yapmiycam dese bile yapıyor bakmiycam dese bile bakıyor.

Cok teşekkür ederim.kizima da bunları aynen ileteceğim.
Sizde aynı şeyleri yasamissiniz nasıl düzeldi birden bire mi.yoksa bu tartışmalar devam etti mi.2 gün oldu biz bunları yasayali.suan eşim kontrolü eline aldı.telefonla uğraşma süresi 2 saate indi.onun dışında beraber sorular çözüyoruz.kendisi test çözüyor.program yaptı ona uyuyor şuan.
Bizim yanımızda vakit geçirmeye başladı.rehber öğretmen de ilgilenmeye başladı bugün.
Lgs ye kadar elimden gelen herşeyi yapacağım.istedigim liseye yerlesecegim.oyun ve diğer herşey bitti içimde diyor ama ben takip ediyorum,korkuyorum çünkü.
Tek sıkıntı şuan okuldan uzak kaldığı için galiba okula gitmek istemiyor.canli derslere katılıyor.

kızkardesımın cocugu aynı durumda,cogu gencler aynı durumda sanırım..ygs ye gırıcek cocuk umrunda değil..varsa yoksa ınternet

kızkardesım internetı kapatınca kavga cıkıyor evde

kızkardesımın cocugu aynı durumda,cogu gencler aynı durumda sanırım..ygs ye gırıcek cocuk umrunda değil..varsa yoksa ınternet
Lgs de değil konu.illaki okuyacak bu çocuklar.aileler olarak bizde elimizden geleni yapacağız tabii.ama çocuk sorumluluklarini yapmıyor.hayati oyuna,sosyal medyaya bağlı oluyor.arkadasliklar sanal.sevgililikler sanal.yuzlerinin gülmesi sanala bağlı.
Eskiden sokaklarda top oynayan çocuk olurdu.simdi yok.
Sadece temiz havada yürümek bile mutluluk hormonu salgiliyor.ama çocuklar temiz hava da beş dakika durmuyor.
Dersler,okulu, arkadaşları,sınavları,aileleri,hayatları, sorumluluk yok.ne feci bir durum.

kesınlıkle ,bu zamanda genc olmak ıstemezdım..çocuklar cok farklı bır dunyadalar,kapıtal duzen...hep markalar vb..ozenti..ALLah cocuklarında aılelerınde yardımcısı olsun

kesınlıkle ,bu zamanda genc olmak ıstemezdım..çocuklar cok farklı bır dunyadalar,kapıtal duzen...hep markalar vb..ozenti..ALLah cocuklarında aılelerınde yardımcısı olsun
Amin canım.gercekten bu zamanda çocuk ve ergen olmak çok zormuş.ben eskiden bizim cocuklugumuz zor zannederdim.suan daha büyük zorluklar var.

Amin canım.gercekten bu zamanda çocuk ve ergen olmak çok zormuş.ben eskiden bizim cocuklugumuz zor zannederdim.suan daha büyük zorluklar var.
benım jenerasyonumda cok ınsan vardır benım gıbı yetısen...
aılece sohbet vb yoktu cocukkken..basları agrırdı..
okulda nelere gereksınımler var takıp edılmezdı..dısarının soguklugu sıcaklıgı..
dısıplın coktu ..evde ıkıncı sınıf vatandas gıbıydık
sımdı evde cocugun sozu gecıyor nerdeyse..

Evet haklısın.ben ailemle oturup böyle ders çalıştığımi hatırlamıyorum bile.
O kadar yol yürürdük okula gitmek için.
Annem çalışırdı evde ne bulursak onu yerdik.
Annemin bir kez okula geldiğini bilmiyorum,özel günlerde falan.
Karnelerimizde ne zayıf ne devamsızlık olurdu.
Şuan evimizi kızım yönetiyor.onun programına herkes uyuyor.annemlere gitmemiz bile kızımın durumuna bağlı.
Bakalım daha neler değişecek.umarim daha zor dönemlere doğru gitmeyiz

Amın...Evın prensı yada prensesı gıbıler...
onceden aılemız bızı yonetıyordu sımdı cocuklarımız...
Rabbım guzel gunler gostersın evlatlarımıza..su an gordugum cocugum bıraz bencıl sankı..sımdıkı cocuklar daha bencıl zamanın getırdıgı bır sey bu..bır seylerı eksık olmasın dıye ustune tıtremekdenmı oldu artık bılmıyorum..
benım okul donemıne kadar hıc zorlugum olmadı cocukla ılgılı..
ne zaman ana okulu basladı problemler basladı..
ilkokulda zaten derslerı takıp edttım cocugumla oturup calıstım..
kendım bukadar calıssam kucukken sımdı dr olmustum..sankı sınava ben gırıcem

Burda önemli olan çocuğun bağımlılık derecesi. Malesef bazı çocuklar o kadar bagimliki bir arkadaşında dediği gibi internet kapanınca evde kavga çıkıyor. Bu aileye telefonu alın elinden demek çözüm değil.alamazlar zaten. Ben her zaman bu konuda çok baskıcı oldum sürekli kontrol ettim. Gecen yaz basladi. Tik toklar online oyunlar instagramlar baktım ipin ucu kaciyor ben hesabı kapatıyorum o başka açıyor olmadı arkadaşının adiyla açıyor. En son online oyundaki sohbet son damla oldu. Elbette tartışma oldu aramızda küsmeler falan ama vazgecemeyecek seviyede değildi. Benim avantajım erken davranmak oldu hem sınavada çok vardı bu badireler atlatmak için. Sizin kizinizda bu adımları attıysa yapabilirsiniz. Arkadas cevresi cok onemli arkadaşlarinida mutlaka bilin taniyin.Ama çok zor bir süreç kararli durun asla tavız vermeyin. Sürekli ilginiz üstünde olsun. Evde ne yemek yapilacak o karar verir. Asla yalnız bırakmam. Sosyalleşmesi lazım ne isterse yaparım onunla.

Onu odasinda yalniz kalmasina bazen firsat taniyin,fakat genelde size katilmasina tesvik edin.
Kapisinin surekli kilitli olmasina musaade etmeyin.
Bu yillar cok zor yaslar.
Kiz cocugunu cok severim,ama inanin kizim dogmadan bile yillarca yasattigim bu sevgimi sorguladim bu surecte.

Arkadaşlarını tanıyorum.aileleriyle de görüşüyoruz.onlarda da aynı oyunlar vs var.hala devam ediyorlar onlar.benimde en son oyun son damla oldu.bizim dezavantajimiz sınava az zaman kaldı.
çok kararlıyız bundan taviz vermeyiz.esim daha çok dikkat ediyor bu sefer kontrol bende olacak diye ısrar etti.
hep ilgileniyoruz.yemek seçeneklerine ailecek karar veriyoruz.kizima istediği bir tatlıyı yaptiyorum mesela.

Odasında bu tartışmadan önce saatlerce yalnız kaliyordu.sadece yemeklerde yanımıza geliyordu o derece.
Tartışmadan sonra telefonda bişey kalmayınca yanımıza geliyor.
Beraber sorulara bakalım diyor.
Bı kaç kez pide almaya gitmeyi kabul etti mesela.
İki kez mutfakta bana yardım etti.
Tek ve büyük problemimiz telefon,oyun,sanal arkadasliklar.onlar şuan birden kayboldu bu dönemde daha çok yanında olmaya çalışıyorum.bosluga düşmemesi için.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…