Konuşma Problemleri 17-18 aylık oğlum kelime söylemiyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Erkek cocklarina daha gec konuşur derler ama ne kadar dogrudur bilmiyorum. Biraz daha bekleyin, eger dediklerinizi anliyorsa sıkıntı etmeyin, (oyuncağını ver, suyu iç gibi) Kızım 19 ayina girdi. Erken basladi konusmaya 7-8 aylikken cok net anne, meme,baba,dede,nene derdi. Simdi 2-3 kelimeli cümlelere başladı.

Duyan çocuk konuşur der büyüklerimiz er ya da geç.
İçiniz rahat etsin istiyorsanız bir kulağına baktirin.
Bende isitmede bir sikintımı var acaba diye dusundum biran, ama Anne,baba,ışık,perde,halı,göz,burun,kulak,ayak,ütü,çamaşir makınası,saat,televizyom,telefon,çorap,sepet,4-5 oyuncak ismi, çatal vs...bunların hepsini soruldugunda eliyle gosteren, yada obur odadan getiren..emekle, otur,yat,alkis bay bay yap denildiginde yapan,ismine donup bakan bir cocuk yinede duyamiyor olabilir mi?

Hayvanlar belki şimdilik cok dikkatini cekmemiştir, simdilik algıladikları o kadar fazla şey var ki, hepsi ayrı ayrı onları etkiliyor ve tetikliyor. Hareketli çocuklar için hayat daha zor, çünkü hem heyecanlılar hem de meraklılar hayatı yakalamk için. Çevresinde gördükleri renklere, eşyalara, doğaya, yiyecek- giyeceklere, insanlara, kara- hava taşıtlarına, seslere, hareketlere dokunmak, onları anlamak ve kavramak istiyorlar. Belki bir yandan korkup çekinip bir yandan keşfetme hevesindeler.
Çocuğunuzun sevdiği seyler üzerinden odaklanma denemesi yapabilirsiniz belki( mesela sevdiği bir oyuncak ile sizinle kaç dk oynuyor başka bir şey olmadan- tek başına kac dk oynuyor--gerci bu yaş için tek oynama durumları henüz gelismiş değil ama yavastan başlayabiliyorlar. )
Sevdiği seyler üzerinden renkler, hayvanlarla bağdaştırmalar, eşlestirme oyunlarina baslanabilir belki🤔 şarkı & dans eşliğinde hayvanlar ve sesleri eklenebilir.( minik kurbağa minik kurbağa kuyrugun nerede, minik kurbağa vrak demiş falan- ben dans edip oynuyorum🤣)
Ben çocugumun öğrenemediklerine değil de daha cok öğrendiklerine odaklanıp onun üzerinden ilerlemeye çabaliyorum. Elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz hepimiz.🙏 bol eğlenceli bir gun olsun💞
Oyuncaklarla gecirdigimiz sure maalesef cok kısa, kalem kagit alir karalama yapar 2dkka sonra legoları alır dagitir 2-3 tanesini üst üste koyar sıkılır top havuzumuz var orda vakit gecirir sonra zıpzıp var hoop ona gecer....her oyunda bol bol konusuyorum onunla adlarını soyletmeye calisiyorum ama hepsine "deda" diyor...robot=deda eger rooboot dersem oda "deedaaa" diyor

Erkek cocklarina daha gec konuşur derler ama ne kadar dogrudur bilmiyorum. Biraz daha bekleyin, eger dediklerinizi anliyorsa sıkıntı etmeyin, (oyuncağını ver, suyu iç gibi) Kızım 19 ayina girdi. Erken basladi konusmaya 7-8 aylikken cok net anne, meme,baba,dede,nene derdi. Simdi 2-3 kelimeli cümlelere başladı.
Maşallahhhhhh🧿

20 aylık oldu. Arada aba bababaaa awa awa dışında söylediği bişey yok. Onlar da bilinçsizce. İşaret parmağını kullanmıyor. Doktora götürdüm bol ilgi ve kreş dedi. Piskoloklar ise zaten bi otizmi ezberlemişler başka da bildikleri bi halt yok. Aile bireylerine sorsan normal bir durum. Çocukta bi sıkıntı yok derler. Açıkçası yoruldum...

20 aylık oldu. Arada aba bababaaa awa awa dışında söylediği bişey yok. Onlar da bilinçsizce. İşaret parmağını kullanmıyor. Doktora götürdüm bol ilgi ve kreş dedi. Piskoloklar ise zaten bi otizmi ezberlemişler başka da bildikleri bi halt yok. Aile bireylerine sorsan normal bir durum. Çocukta bi sıkıntı yok derler. Açıkçası yoruldum...
Hemen hemen ayni aylarda gibi cocuklarimiz, evde cok fazla tv acmayin. Bol bol kitaplar okuyun biz tekerleme kitaplari aldik komik komik söylüyoruz cok etkisi oldu. şarkılar soyleyin çocuğunuz bakmasa yapmasa bile siz soyleyip sarkiya uygun hareketler yapin. Emin olun aklinda kaliyor ve bir anda yapip soyluyorlar ufakta olsa. Biz oyun gruplarina da gittik gercekten etkisi oluyor ama ne yazik ki gittigimiz bir grupta covid olduk. O yuzden covid bitmeden bir daha gitmek yok. Yaza belki durumlar duzelirse. Bir de ben surekli kizim birseyi istedigi zaman gosterse veya soyleye hep cümle kuruyorum. Kizim su isteyince su mu istiyorsun kizim diyordum ih ih diyordu, oyle dedikçe evet mi? Su istiyorsun, evet anne su ver de diyordum belki 2 hafta hep boyle yaptik. Artik anne buu diyor sonra evet anne buu vey bana demeye basladi. Ayni seyleri gerekirse kirk kez söyleyin illaki konuşacaklar. Kimi hizli kimi yavas. Eger doktor kontrollerinde bir sikinti çıkmıyorsa sizde kendinizi strese sokmayin. Ablamin kizida 2 buçuk yasina kadar ıh diyordu herseye. Doktor bu cocuk sizi kullanıyor her ima ettigi seyi anlamayin demisti. Siz anladikca cocukta konuşmuyor ih diyip duruyor demisti. Ablamda uzun süre anlamamaya basladi. Yegenime soylemesini veya eliyle gostermesini israr etti.sinirleniyordu, agliyordu yegenim söylememek için ama sonunda pes edip istedigini gosteriyordu. Sonra yegenim bir aksam durduk yere bir anda cumle kurdu. Ablam o şokla sen bu kelimeleri biliyormuydun diye soka girmişti. Sonra daha susmadi cocuk.

Hemen hemen ayni aylarda gibi cocuklarimiz, evde cok fazla tv acmayin. Bol bol kitaplar okuyun biz tekerleme kitaplari aldik komik komik söylüyoruz cok etkisi oldu. şarkılar soyleyin çocuğunuz bakmasa yapmasa bile siz soyleyip sarkiya uygun hareketler yapin. Emin olun aklinda kaliyor ve bir anda yapip soyluyorlar ufakta olsa. Biz oyun gruplarina da gittik gercekten etkisi oluyor ama ne yazik ki gittigimiz bir grupta covid olduk. O yuzden covid bitmeden bir daha gitmek yok. Yaza belki durumlar duzelirse. Bir de ben surekli kizim birseyi istedigi zaman gosterse veya soyleye hep cümle kuruyorum. Kizim su isteyince su mu istiyorsun kizim diyordum ih ih diyordu, oyle dedikçe evet mi? Su istiyorsun, evet anne su ver de diyordum belki 2 hafta hep boyle yaptik. Artik anne buu diyor sonra evet anne buu vey bana demeye basladi. Ayni seyleri gerekirse kirk kez söyleyin illaki konuşacaklar. Kimi hizli kimi yavas. Eger doktor kontrollerinde bir sikinti çıkmıyorsa sizde kendinizi strese sokmayin. Ablamin kizida 2 buçuk yasina kadar ıh diyordu herseye. Doktor bu cocuk sizi kullanıyor her ima ettigi seyi anlamayin demisti. Siz anladikca cocukta konuşmuyor ih diyip duruyor demisti. Ablamda uzun süre anlamamaya basladi. Yegenime soylemesini veya eliyle gostermesini israr etti.sinirleniyordu, agliyordu yegenim söylememek için ama sonunda pes edip istedigini gosteriyordu. Sonra yegenim bir aksam durduk yere bir anda cumle kurdu. Ablam o şokla sen bu kelimeleri biliyormuydun diye soka girmişti. Sonra daha susmadi cocuk.
Elimden gelen herşeyi yapıyorum. Yakında oyun gruplarına başlicaz. Allah yardımcımız olsun. Bol bol kitap okuyorum. Artık kitapların adını söylediğimde kendisi o kitabı direk seçiyor.

Psikolog gorusmesi yaptinizmi bizdr gitmeyi dusunuyoruz

Psikolog gorusmesi yaptinizmi bizdr gitmeyi dusunuyoruz
Piskolok otizm belirtileri var ama teşhis için erken dedi. Değişedenilir dedi. Eğitim önerdi. Kendisinin varmış eğitim merkezi. Ne anladım biliyormusunuz? Bazı doktorlar ticari amaçlı bile teşhisi söyleyip eğitimi öneriyorlar direk. Oysa onların orda yaptığını ben evimde daha iyi yaparım dedim ve başladım . diğer doktorlar kreş ve bol ilgi ile hiçbişeyi kalmaz dediler. O yüzden mümkün oldukça özel klinik doktorlarına pek güvenmeyin. Hastane doktorlarından şaşmayın. Çünkü onların ticari bir beklentisi yok.olanı söylerler.

Piskolok otizm belirtileri var ama teşhis için erken dedi. Değişedenilir dedi. Eğitim önerdi. Kendisinin varmış eğitim merkezi. Ne anladım biliyormusunuz? Bazı doktorlar ticari amaçlı bile teşhisi söyleyip eğitimi öneriyorlar direk. Oysa onların orda yaptığını ben evimde daha iyi yaparım dedim ve başladım . diğer doktorlar kreş ve bol ilgi ile hiçbişeyi kalmaz dediler. O yüzden mümkün oldukça özel klinik doktorlarına pek güvenmeyin. Hastane doktorlarından şaşmayın. Çünkü onların ticari bir beklentisi yok.olanı söylerler.
Şuan gelismeniz var mı peki

Evde neler yapıyorsunuz

Şuan gelismeniz var mı peki
Gelişmeler şöyle
- farklı sesler çıkarmaya başladı
- göz teması iyidi zaten . Daha da iyi oldu
- komut alması arttı.
- 15 aya kadar ten temasını sevmezdi. Şimdi yapışık ikizler gibiyiz
-tüm vücut bölümlerini gösteriyor bana
- kitap okunmasını çok seviyor. Akşama kadar okusam sıkılmaz

Hala şikayet ettiğim yönler
- bilinçli kelimesi hala yok
- oyuncakları uzanıp dizmeyi sever
-oyuna fazla daldığında ismine keyfi bakar. ( bu durum çok azaldı ama. İsmine tepkisi arttı ama hala tam değil)

Evde neler yapıyorsunuz
Bul tak oyunları var yapıyoruz. Kitap okuyoruz. Halkaları çubuğa diziyoruz. Logoları yerleştiriyoruz, boyama yapmaya başladık ( gerçi sadece çiziyor ama) kreşler kapandı yoksa yollayacaktım şimdi ise çocuk bulma arayışındayım

Her çocuğun gelişimi farklı. Mesela persentil tablosunu düşünün alt sınır ve üst sınır arasındaki tüm değerler farklıdır ama hepsi normal kabul edilir. Çocuklar için de böyle a çocuğu 2 yaşında b çocuğu iki buçuk yaşında konuşur değişkendir çocuğa ve ortam koşullarına göre ama yine de normaldir. Biz anneler çok tezcanlıyız hemen her şey hızlıca olsun aman çocuğumuz x kişisinin çocuğunun gerisinde kalmasın deriz ama her zaman bizim kontrolümüzde gelişmez olaylar. Çocuklar birer insan onların da bildikleri bir uygun zaman var.☺️ Ben 3 yaşında konuşmuşum annem doktor doktor gezmiş evhamdan☺️ inşallah her şey normal gelişir ve bu günler size de benim gibi gülümseten bir anı olarak kalır.🤲🌺

Gelişmeler şöyle
- farklı sesler çıkarmaya başladı
- göz teması iyidi zaten . Daha da iyi oldu
- komut alması arttı.
- 15 aya kadar ten temasını sevmezdi. Şimdi yapışık ikizler gibiyiz
-tüm vücut bölümlerini gösteriyor bana
- kitap okunmasını çok seviyor. Akşama kadar okusam sıkılmaz

Hala şikayet ettiğim yönler
- bilinçli kelimesi hala yok
- oyuncakları uzanıp dizmeyi sever
-oyuna fazla daldığında ismine keyfi bakar. ( bu durum çok azaldı ama. İsmine tepkisi arttı ama hala tam değil)
Maşallah inşallah şikayet ettiğiniz şeyler de biter biran önce

X