18 aylik bir bebek ve uyaran eksikligi

kizim 18 aylik muzik dinlemeyi seviyor aciyorum tv den ama gozunu dikip izlemesine musade etmiyorum
ismine donuyor komutlarin hemen hemen hepsini yerine getiriyor
mesela bugun cok enteresan bir sey yapti ben evi supururken irta sehpayi hep kenara kaldirirdim oyun oynayalim diye sehpayi kaldirinca kosarak supurgenin oldugu odaya gitti supurgeyi almaya calisti yani bu aylarda gozlemleride cok iyi demekki 3 5 kelime soyluyor cani isterse baba benim ismimi soyluyor saksilara bakip cicek diyor arabalara non ve top gorunce bop diyor bunlarin disinda bazen soylediklerimi kendi lisaninca tekrarliyor
bu ay kalabaliktan hoslanmiyor tanimadigi insanlara tepkili asiri tepkili
kendi isteklerininde olabildiginin farkinda ve fazlasiyla hassas istekleri konusunda
disarida elimi tutmak istemiyor dikkatini ceken seylere kosuyor heyecanlanarak
biraz hircinda bu ara
gelisim geriligi derken mesela ne gibi bir duraksama oldu cocugunuzda?
uyurken ellerimi genelde yuzune koydurur veya benim dokuami istedigi yerleri elleriyle kendi uygular cocugunuz saclarini oksamanizi istiyor olabilir mi ?

Ya hiç tv izletmeyen yada tel vermeyen var mı Ben de onu merak edıyorum.şahsen oğlumla bır tek ben ilgileniyorum insani ihtiyaçlarımı yapabilmek için tv acarım o bakıyor ama dalıp bakmıyor bağımlı kesinlike degıl zatem zorlasam bile bakmaz sürekli dışarıdayız oyuncağı var bi suru ama gun boyu tek kişi ile vakit geçirmek zor benim ki arada bakıyor ama dışarda koşmayı ortalık karıştırmayı daha çok sevıyor.Ben kendimi suçlamıyorum çünkü ben ona herseyimle yetmeye calışıyorum .aksine etrafımdaki sorumsuz insanları ,cocugumla vakit gecirmeyenleri,elimle teslim edıp al oğlumla vakit geçir dememi bekleyenleri suçluyorum.

Son düzenleme:
Ya hiç tv izletmeyen yada tel vermeyen var mı Ben de onu merak edıyorum.şahsen oğlumla bır tek ben ilgileniyorum insani ihtiyaçlarımı yapabilmek için tv acarım o bakıyor ama dalıp bakmıyor bağımlı kesinlike degıl zatem zorlasam bile bakmaz sürekli dışarıdayız oyuncağı var bi suru ama gun boyu tek kişi ile vakit geçirmek zor benim ki arada bakıyor ama dışarda koşmayı ortalık karıştırmayı daha çok sevıyor.
Kızım 3 yaşına kadar evimizde hiç izlemedi çizgi film, evde televizyon yok, telefonuda dışarıda hiç durmadığı zamanlarda verdim saadece.

6 aydır günde yarım saat tabletten çizgi film izliyor, telefonu eline çok mecbur kalmadıkça yine vermiyorum.

Etrafımda çocuklarına 3-4 yaşına kadar hiç cizgi film izlememiş arkadaşlarım var ama hiçbirinin evinde televizyon yok .

İnsani ihiyaçlar için çocuğu oyalamak biraz zor oluyor açıkçası ama bir yolunu buluyoruz bir şekilde.

Yargılamak ıcın solemiyorum ama nasıl bu kadar tablet telefon TV izliyor ki bu cocuk. 1 Aralık dogumlu benim ki 18.5 aylık. Abisi TV izliyor cok uzun olmasada ama genelde TV izlemiyoruz ben telefondan bırseyler dinliyorum yemek yaparken veya o uyurken. Keza acık olsada 3 dk fazla bakmıyor ilgilenmiyor. Birde yan gelip yatmak soyle dursun mumkun mu bebekle dinlenmek valla bizde hıc mumkun degil, belki yatkınlıgı vardır bilemiyorum.
Kac kelime soyluyor, bizde abi var ve cok konusuyor ona ragmen cok kelime soylemıyor. Dusunun 3t bizde yok, yemek yerken eline surup kasıgı, plastik bardak, kasık, minik bısıler veriyorum telefon vermek hıc aklıma gelmedi. Alternatifler var her zaman ve de cok erken daha mutlaka duzelır

Buarada henuz kendisi oyun kurması ıcın cok erken, cok uzun sure tek basına oynamayaz ogretmek lazım bazı seylerı baya baya kucukler daha

Ya hiç tv izletmeyen yada tel vermeyen var mı Ben de onu merak edıyorum.şahsen oğlumla bır tek ben ilgileniyorum insani ihtiyaçlarımı yapabilmek için tv acarım o bakıyor ama dalıp bakmıyor bağımlı kesinlike degıl zatem zorlasam bile bakmaz sürekli dışarıdayız oyuncağı var bi suru ama gun boyu tek kişi ile vakit geçirmek zor benim ki arada bakıyor ama dışarda koşmayı ortalık karıştırmayı daha çok sevıyor.Ben kendimi suçlamıyorum çünkü ben ona herseyimle yetmeye calışıyorum .aksine etrafımdaki sorumsuz insanları ,cocugumla vakit gecirmeyenleri,elimle teslim edıp al oğlumla vakit geçir dememi bekleyenleri suçluyorum.
Var tabi olmaz mi evimizde tv yok zaten yillardir kizim ve oğlum hiç izlemedi telefon vermem zaten tablet var sınırlı surede izliyorlar ama bi bakiyorum kenara bırakmış ya oyun oynuyor ya kavga ediyorlar bir ara baktim fazlaca tablet izlemeye başladılar taşınma telasim varken tek başıma tasiyinca evi cok zorlandim neyse yeni evimde hemen önünü kestim çünkü somu gelmiyor ne kadar az maruz kalirlarlarsa o kadar iyi

18 aylik oğlumu aşiri tv ve telefon yüzünden gerilemeye ittik. Çok kiziyorum kendime çok. Işten gelip kari koca ikimizde bi yere attik kendimizi çocugu ihmal ettim. Beni yadırgamayın. Ben 2 haftadir 2 gozum 2 ceşme. Lanetler okuyorum kendime. Cocugumdan çaldıgim en kıymetli zamanların değerini bilemedim. Şimdi rabbim izin verirse düzeltmek yolunda emin adimlarla ilerliyorum.
Pedagolog ve kendi cocuk dr ile görüştük. Ikiside endise edilcek bisi olmadığını, uyaran eksikliğine bağlı aksakliklar olduğunu belirtti.
Krese basladik 2.haftamizdayiz. bakicidan sonra alisma seruvenimiz tekrar başladı. Ve cok aglamalari oluyor zaman zamsn. Ams uyumsuz degilmis. Çocuklarla oynamak muzik dinleme (gerci sevdigi müzikleri bikmadan dinler iyimi kötümü bilmiyorum), oyunlar oynama gibi etkinliklere kstiliyormus.15 gundür ne tv ne telefon. Hepsini kestik. Hepimiz bi yandan o yorulana kadar oyunlar oynamaya gayret ediyoruz. Kovalamaca ve disari çikmayı seviyor. Oyuncaklardan cok cabuk sıkılıyor. 24 saat sokaklarda olsak bikmaz. El tutmuyor kesinlikle. Ya kendi istediği gibi ozgurce saga sola gitcek yada onu arabasina koycam.
15 gunde 5 6 kelime oğredik.
Ismine çoğunlukla bakiyor bazen duymazdan geliyor. Bazen durgunlaşıyor. Bazen cok canli oluyor. Elleri ile yuzumu tutup gozlerime bakarak dans ediyor yuzumu seviyor. Sarilip sevgi gosteriyor.
Şuan dikkatimk ceken ve anlamlandiramadigim sey, 2 kolundan biri kafasinda olcak sekilde kendi şaçini tutarak yada oynayarak uyuyor. Ben duzeltikce diger eliyle yapiyor.
Komut algimiz henuz yok. Getir birak götür gibi komutları takmıyor.
Normal mi bu benmi ehvam.yapıyorum çıkamadım isin ıçinden.
Çocugum normal mi ben mi ehvam.yapıyorum, yoksa durumumuz ciddimi?
Çok şükür ki başından yakalamissiniz durumu ve elinizden geleni yapmisiniz inşallah kısa zamanda telafi edersiniz hic korkmayin benim oğlum da 3 yaşinda çok yeni konusmaya basladi cümle kuramiyor tv tablet izlemedigi halde ve ablasi var surekli konusuyoruz ama komut aliyor anliyor cümle kurup anlatamiyor derdini bakalim bende kreşe vericem insallah uyum sağlar.
Bir de esiniz neden yardimci olmuyor her yuku tek başına üstlenmek elbet cok yorar sizi lutfen sorumluluk verin her is ustunuze kalmasin.

Benim bir yakınımda var aynı teşhis ve aynı durumlar. Şimdi 6 yaşında konuşuyor normal bir çocuk ama hareketleri biraz yaşının gerisinde. Ama zamanla düzeliyor merak etmeyin yeterki siz kararlı olun, oyunlar oynayın sürekli. Çeşitli dpktorların tek dediği şey oyun oynayın zaman geçirin beraber

Dikkati elden bırakmamak kaydiyle evham yapmayın bence. Çocuğunuzun anlattığınız kadarıyla ciddi bir gelişim problemi yok gibi.
Benim oğlum 27 aylık tv hiç kısıtlamadım ancak kendi sevmedi, izlemiyor. Telefonu da kontrollü olmak şartıyla günde iki kere veriyorum. Zehir gibi de bir çocuk. Panik yapma.

18 aylik oğlumu aşiri tv ve telefon yüzünden gerilemeye ittik. Çok kiziyorum kendime çok. Işten gelip kari koca ikimizde bi yere attik kendimizi çocugu ihmal ettim. Beni yadırgamayın. Ben 2 haftadir 2 gozum 2 ceşme. Lanetler okuyorum kendime. Cocugumdan çaldıgim en kıymetli zamanların değerini bilemedim. Şimdi rabbim izin verirse düzeltmek yolunda emin adimlarla ilerliyorum.
Pedagolog ve kendi cocuk dr ile görüştük. Ikiside endise edilcek bisi olmadığını, uyaran eksikliğine bağlı aksakliklar olduğunu belirtti.
Krese basladik 2.haftamizdayiz. bakicidan sonra alisma seruvenimiz tekrar başladı. Ve cok aglamalari oluyor zaman zamsn. Ams uyumsuz degilmis. Çocuklarla oynamak muzik dinleme (gerci sevdigi müzikleri bikmadan dinler iyimi kötümü bilmiyorum), oyunlar oynama gibi etkinliklere kstiliyormus.15 gundür ne tv ne telefon. Hepsini kestik. Hepimiz bi yandan o yorulana kadar oyunlar oynamaya gayret ediyoruz. Kovalamaca ve disari çikmayı seviyor. Oyuncaklardan cok cabuk sıkılıyor. 24 saat sokaklarda olsak bikmaz. El tutmuyor kesinlikle. Ya kendi istediği gibi ozgurce saga sola gitcek yada onu arabasina koycam.
Ismine çoğunlukla bakiyor bazen duymazdan geliyor. Bazen durgunlaşıyor. Bazen cok canli oluyor. Elleri ile yuzumu tutup gozlerime bakarak dans ediyor yuzumu seviyor. Sarilip sevgi gosteriyor.
Şuan dikkatimk ceken ve anlamlandiramadigim sey, 2 kolundan biri kafasinda olcak sekilde kendi şaçini tutarak yada oynayarak uyuyor. Ben duzeltikce diger eliyle yapiyor.
Uyaran eksikligi teshisi kondu 1sene once arkadasimin cocuguna cok kizdi hic önemsemedi krese verdi ama aksam tv ve telefona devam etti ve sonuç simdi berbat artik cocugu kresler de almiyor evde de durmuyor.Sizin dikkate almaniza sevindim.sakin telefon tablet vermeyin..Durduk yere pedagoga gitmezsiniz varmis demek ki bir sorun.otizme döndürmezsiniz ilgilenirseniz.

Bir tavsiye daha. Ben 5. 30 da isten geliyorum kucuk bebegımız en en en gec 9 da uyuyor, ortalaması 8 30 ama. Yanı saydığınız tum ısler ıcın o uyuyunca vakit var hemde darlanmadan var, taciz edilmeden. Bakıyorum da bu kadarcık bebekler 11 lerde uyuyor bu kadar gec uyumamaları lazım. Hem kendı gelısımlerı ıcın hemde evet bizler ıcın

Of kendimi en çok eleştirdiğim nokta bu ben de kendimi çok suçluyorum ama yapacak bir şey olmuyor bazen yağmur yağıyor parka çıkamıyorsun ikili oyun dönemi değil çekip gidiyor oynayalım dedikten sonra kalem veriyorsun duvar çiziyor vs. Ben bir yaşına kadar seyrettirmedim ama sonra izledi maalesef yalnız değilsin diyeyim
Bence bir sıkıntı yok çünkü çocukların gelişimleri farklı farklı oluyor bunun senin tv izletmenle alakalı olduğunu düşünmüyorum
Bir de iki yaş sendromu var belki ondan yapıyordur hırçınlığı falan

Oğlum 21 aylık ben çalışmıyorum .evde olmama rağmen ben bile açıyorum TV saatlarce izletmeksizin.uyaniyoruz mesela sabahları kahvaltı hazırlayana kadar mama sandalyesine oturtup TV açıyorum mesela.cunku ben onunla ilgilenemezken o hep tehlikeli sularda yüzüyor.gun içinde aşırı sıkıldigi dışarı çıkamadigimiz (kışın soğuktan yazın sıcaktan) zamanlar yine uzun olmamak şartıyla açıyorum.vicdan yapıyorum sonra da ama sabah acmazsam oturttugum yerde durmayarak.birkac kere fena düştü biz yanında değilken o da ayrı bir vicdan mevzuu.tv açmayı övmuyorum ama TV'den öğrendiği kelimeler de oldu.henuz cümleleri de yok.siz neden bu kadar tedirgin oldunuz? Sizi böyle düşünmeye ne itti uyurke saciyla oynaması dışında.oglum hala emerek uyur.bir gogsumu emerken diğerini oynar.kendi amacıyla.oynayarak uyuması belki onu rahatlatiyordur.

Ay evet bu var tehlikeli şeyler yapması mutfakta yanında dursa durmuyor bazen yağlı şeyler yapıyorsun uzaklaş diyorsun anlamıyor
Tvden öğrendiği kavramlar var bizimkinin de mesela aşağı yukarı gibi bir de ben TRT çocuk izletmeye çalışıyorum en azından daha eğitici

Dun birlikte bezelye ayikladik. İlk kez birsey icin o kadar uzun sureli oturdu. Bugun ilk kez bezelye yedi. Sen yaptin hatirladinmi ne kadar guzel bir yemek olmus dedim, harika yapmissin dedim. İmmm immm diye diye yedi. Aslinda anliyor. Ama soylemiyor iste cok uzuluyorum bende :KK43:
İki yaşından sonra açılır üzümlüme dil gelişimi iki yaşından sonra hızlanıyor

Benim bi arkadasimin oglu 8 yasinda hala parmagi agzinda uyur elini sacina goturmesinde kotu bisey görmedm ama bol bol konusmaya calisin kizim 4 yasinda surekli konustum onunla o aylarda hep goz temasi ile iletisim kurdum onu anlamaya kendimi anlatmaya cok cabaladim hersey yoluna girer insallah

Kızım 3.5 yaşında iki aydır arada on dk falan çizgi film izliyor. Ben de tek başına büyütüyorum. Hatta bu konuda çok saçma eleştiriler aldım etraftan bak tv ye alıştırmadın hiç durmuyor hep ilgi istiyor diye. İnsani ihtiyaç derken mesela tuvalete giderken ona bi görev verirdim ben gelene kadar bir ağaç çiz yada küpleri diz falan gibi onu yapardı daha küçükken de gölge gibi zaten ayrılmazdı kapıda beklerdi. Artık zaten bi sıkıntı olmuyor ona daha uzun görevler verebiliyorum kendi halledebileceği

Pedagog a durup dururken neden gittin, belliki bisiler var diyen olmuş. Herkese saygı duyuyorum. Fakat bu ypruma duymuyorum. Çunkü pedogog psikiyatri ayip bisi degilr. En çok da kaygılarimizin yerinde olup olmadığı konusunda isin ehli olan birinin fikrine ihtiyacimiz vardi. Pedagog çocuğu belki 5 gozlemledi ama bizi 1 saat boyunca dinledi ve çok asiri kaygili oldugumuzu, kaygimizi çocuğa yansittigimizi soyledi. Çocukda çokda anormal seyler gozlemlemedim, bu 5 dk da çözulcek bisi degil, gozlemlerimize devam edip anne baba ilgisini eksik bırakmadan krese vermemizi, 2 ay gibi bi surede nasil.bi yol katettigimizi not etmemizi istedi. Simdi soruyorum , bunun nesinde gariplik var?

Zekasında gerilik olan bir çocugunun geç konuşması ok ama geç konuşup zekasında gerilik olmayan hatta ilerizekalı olan insanlar da var. Bir çocugun erken yürümesi de zeki oldugunu göstermiyormuş mesela. Erken konulması da. Sadece oh bunu da yaptı , yapabiliyormuş deyip tik atıp üst level a geçiliyo sdce
İstisnai durumlarla kıyaslamak yanlış. Evet hem geç konuşup hem üstün zekalı olanlar da var ama onlar da otizime yatkinliklari yüzünden zaten. Onun dışında bir çocuğun erken yürümesi erken konuşması zeka göstergesi değildir ama bunlari ne kadar erken yaparsa o kadar çok deneyim kazanma şansına ulaşacak demektir. Bu da dolaylı olarak zekasını geliştirecektir. Yani nasılsa yürüyecek ,konuşacak diye kendini rahatlatmak yanlış. Bunları erken yapabilmesi için anne babanın elinden geleni yapması gerek.

Hiç telefon vermesem açlıktan ölürüm sanırım .
Doğru demiyorum elbette ama malesef insani standartlarımı sağlayabilmek adına ben de ara ara veriyorum. Üstelik ablası da var bizim ama kimseyi istemiyor sürekli anne de anne. 30 aylık oldu durum bu hala

Hiç telefon vermesem açlıktan ölürüm sanırım .
Doğru demiyorum elbette ama malesef insani standartlarımı sağlayabilmek adına ben de ara ara veriyorum. Üstelik ablası da var bizim ama kimseyi istemiyor sürekli anne de anne. 30 aylık oldu durum bu hala
30 aylık gene daha buyuk ama bence 1 yasındakı bebeklerın elınde telefon onunde tv gercekten cok yanlıs. Bu zamanda aldıkları olumsuz bısey ılerıde onlerıne cıkıyor ha bız aılelerınde keza oyle

X