18 aylik bir bebek ve uyaran eksikligi

18 aylik oğlumu aşiri tv ve telefon yüzünden gerilemeye ittik. Çok kiziyorum kendime çok. Işten gelip kari koca ikimizde bi yere attik kendimizi çocugu ihmal ettim. Beni yadırgamayın. Ben 2 haftadir 2 gozum 2 ceşme. Lanetler okuyorum kendime. Cocugumdan çaldıgim en kıymetli zamanların değerini bilemedim. Şimdi rabbim izin verirse düzeltmek yolunda emin adimlarla ilerliyorum.
Pedagolog ve kendi cocuk dr ile görüştük. Ikiside endise edilcek bisi olmadığını, uyaran eksikliğine bağlı aksakliklar olduğunu belirtti.
Krese basladik 2.haftamizdayiz. bakicidan sonra alisma seruvenimiz tekrar başladı. Ve cok aglamalari oluyor zaman zamsn. Ams uyumsuz degilmis. Çocuklarla oynamak muzik dinleme (gerci sevdigi müzikleri bikmadan dinler iyimi kötümü bilmiyorum), oyunlar oynama gibi etkinliklere kstiliyormus.15 gundür ne tv ne telefon. Hepsini kestik. Hepimiz bi yandan o yorulana kadar oyunlar oynamaya gayret ediyoruz. Kovalamaca ve disari çikmayı seviyor. Oyuncaklardan cok cabuk sıkılıyor. 24 saat sokaklarda olsak bikmaz. El tutmuyor kesinlikle. Ya kendi istediği gibi ozgurce saga sola gitcek yada onu arabasina koycam.
15 gunde 5 6 kelime oğredik.
Ismine çoğunlukla bakiyor bazen duymazdan geliyor. Bazen durgunlaşıyor. Bazen cok canli oluyor. Elleri ile yuzumu tutup gozlerime bakarak dans ediyor yuzumu seviyor. Sarilip sevgi gosteriyor.
Şuan dikkatimk ceken ve anlamlandiramadigim sey, 2 kolundan biri kafasinda olcak sekilde kendi şaçini tutarak yada oynayarak uyuyor. Ben duzeltikce diger eliyle yapiyor.
Komut algimiz henuz yok. Getir birak götür gibi komutları takmıyor.
Normal mi bu benmi ehvam.yapıyorum çıkamadım isin ıçinden.
Çocugum normal mi ben mi ehvam.yapıyorum, yoksa durumumuz ciddimi?
Normal sakin olun bundan sonra yapacaklarınıza odaklanın geç kalmamışsınız telafisi var

Bence gelişimi normal gereksiz panik yapmışsınız.
Ama evet bakıcının nasıl baktığı ve akşam evde beraber olacağınız zamanlar konusunda ihmalkâr davranmışsınız.
Bir anda nasıl aydınlanma yaşadınız anlamadım ama 18 aylık bir bebeğe göre gayet normal gelişimi bence.

Sakinleşin ve bundan sonra gelişimi için normal seyrinde ilerleyin. Bir anda yüklenme de olmaz.

Benim oğlumun yanında tv açık olurdu ama o izlemezdi. Dikkat kesildiği şeyler varsa gözlemlerdim. Telefondan video da izledi. Ama 18 aylıkken renkleri, 2 yaşında ingilizcelerini öğrendi. Yani eline bir şeyi verirken rengiyle birlikte ismini söylerseniz çabuk kapıyorlar..

Uyuma şekline gelince; her bebeğin karakteri gibi bu da onlara özgü.
Benim oğlum da bir elini yanağının altına koyup uyumayı seviyor. Anne karnında bile var böyle fotoğrafı :)
Ben sadece görünce kolu kıvrılmaktan uyuşur diye altından çekiyorum..
Bu kadar panik de iyi değil. Sakin olun..

Bence gelişimi normal gereksiz panik yapmışsınız.
Ama evet bakıcının nasıl baktığı ve akşam evde beraber olacağınız zamanlar konusunda ihmalkâr davranmışsınız.
Bir anda nasıl aydınlanma yaşadınız anlamadım ama 18 aylık bir bebeğe göre gayet normal gelişimi bence.

Sakinleşin ve bundan sonra gelişimi için normal seyrinde ilerleyin. Bir anda yüklenme de olmaz.

Benim oğlumun yanında tv açık olurdu ama o izlemezdi. Dikkat kesildiği şeyler varsa gözlemlerdim. Telefondan video da izledi. Ama 18 aylıkken renkleri, 2 yaşında ingilizcelerini öğrendi.

Uyuma şekline gelince; her bebeğin karakteri gibi bu da onlara özgü.
Benim oğlum da bir elini yanağının altına koyup uyumayı seviyor. Anne karnında bile var böyle fotoğrafı :)
Ben sadece görünce kolu kıvrılmaktan uyuşur diye altından çekiyorum..
Bu kadar panik de iyi değil. Sakin olun..
Normalde komut alıyor olması lazım , soylenen herseyı anlıyorlar . Tam o kadarlık bebegım var bardagını mutfaga gotur, yastıgını getır. Coraplarını cıkar, dıs fırcanı yere atma , yemek yemeye gel, balkona cıkma gıbı herseyı anlıyor ve yapıyor.

Arkadasın bebegı goz teması kurmuyor, ısmıne her zaman bakmıyor, durgunlasıyormus, bazen kafasını duvarlara carpıyormus,kendı etrafında donmesı varmıs.
Bunlar normal degıl kı

TV tamamen kapatılacak...
telefon ve tablet yok...
dışarda gezin parka götürün oyuncak ile oynasın...
iletişime geçin bol bol
kitaplar alın birlikte bakın kitaplara
çocuk şarkıları ezberleyin

not: eltimin oğlu tam bir tv ve telefon bağımlısıdır. Bir hafta tv bozuldu çocuk dünyaya yeniden geldi inanamadık. oyuncaklarla oynamayan çocuk oyun kuruyor nerdeyse...

Normalde komut alıyor olması lazım , soylenen herseyı anlıyorlar . Tam o kadarlık bebegım var bardagını mutfaga gotur, yastıgını getır. Coraplarını cıkar, dıs fırcanı yere atma , yemek yemeye gel, balkona cıkma gıbı herseyı anlıyor ve yapıyor.

Arkadasın bebegı goz teması kurmuyor, ısmıne her zaman bakmıyor, durgunlasıyormus, bazen kafasını duvarlara carpıyormus,kendı etrafında donmesı varmıs.
Bunlar normal degıl kı

Devamını okuyunca anladım sanırım otizmden şüphelenmiş doktorlar..

Oğlumun bazen ismine bakmayıp yürüyüp gitmesi ve arada bir kendi etrafında dönmeyi oyun yapması yüzünden 12-14 ay arası ben de gözlemlemiştim oğlumu. Ama sonra her çocuğun o dönemde yaptığını farkettim. Devamı gelseydi doktora danışırdım.

Zaten kontrol için gittiğimiz doktor da sorular sorardı. Saat nerede, kapıya git, kalemi ver gibi.
Oğlum konuşamaz ama sorulan nesneye bakar veya gösterirdi. Hatta bir gün kitabındaki saati görünce duvardaki saate dönüp bakmıştı. O gün dedim bu çocuk gayet normal..

Bunları 18 aylık bebek yapabilir evet. Ama hemen gelişim geriliği olarak adlandırılamaz bence. Doktorlar da emin değil gözlemleyeceklerdir. Çünkü bebekler de 1-2 ay bile çok farkediyor.

sizin oynadığınız oyunla bakıcınınki bir olur mu hiç.o oynuyordur diye ihmal ettik diyorsunuz.siz anne baba olarak çocuğa gereken özeni göstermezseniz kimse göstermez emin olun.neyse çok şükür erkenden yaptığınız yanlıştan dönmüşsünüz.bundan sonra artık tablet-tvyi düzelene kadar hiç vermeyin.kreş faydalı olacaktır.arkadaşımın oğlunda buna benzer bir durum vardı.herkes çocuğu otistik sanıyordu ama çok şükür çok üstüne düşüp ilgilenince çocuk düzeldi.

Devamını okuyunca anladım sanırım otizmden şüphelenmiş doktorlar..

Oğlumun bazen ismine bakmayıp yürüyüp gitmesi ve arada bir kendi etrafında dönmeyi oyun yapması yüzünden 12-14 ay arası ben de gözlemlemiştim oğlumu. Ama sonra her çocuğun o dönemde yaptığını farkettim. Devamı gelseydi doktora danışırdım.

Zaten kontrol için gittiğimiz doktor da sorular sorardı. Saat nerede, kapıya git, kalemi ver gibi.
Oğlum konuşamaz ama sorulan nesneye bakar veya gösterirdi. Hatta bir gün kitabındaki saati görünce duvardaki saate dönüp bakmıştı. O gün dedim bu çocuk gayet normal..

Bunları 18 aylık bebek yapabilir evet. Ama hemen gelişim geriliği olarak adlandırılamaz bence. Doktorlar da emin değil gözlemleyeceklerdir. Çünkü bebekler de 1-2 ay bile çok farkediyor.
Evet evet zaten emın olamamıslar. 1 aydır gerılemıs oglu.
Buarada benımde oglum konusamıyor yanı cok kısıtlı kelımeler soyluyor. sanırım bu konusamamakta hırcın yapıyor bu ay bebeklerını , yanı umarım oyledır.
Zıra kendısı bız bır ısle ugrasırken tv ve telefon vermedıgımız ıcın dolap bosaltma ısında oldukca ustalastı. Mesela cezveyı fılan balkondan asagı atabılıyor :KK50:

18 aylık bebek tv izliyor mu ki ? Ben çevremde hiç görmedim oturup televizyona odaklanan çocuk.

Doktor sorun yok demiş size. Doktor kontrolünde devam edin ilgilenmeye.

Yalnız bazı zamanlar tek başına oynamaya da teşvik edin. Yoksa çocuk kendi ortamını kuramiyor , anne babayı oyun arkadaşı sanıyor.

Gelişimi destekleyen zeka oyunları / oyun kartları var bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Uyku modu oluşturmuş kendine , ben bir sıkıntı göremedim.

Kızım 7 aylık eskaza tv açık olsun öyle dikkatle kitleniyo ki ı

Evet evet zaten emın olamamıslar. 1 aydır gerılemıs oglu.
Buarada benımde oglum konusamıyor yanı cok kısıtlı kelımeler soyluyor. sanırım bu konusamamakta hırcın yapıyor bu ay bebeklerını , yanı umarım oyledır.
Zıra kendısı bız bır ısle ugrasırken tv ve telefon vermedıgımız ıcın dolap bosaltma ısında oldukca ustalastı. Mesela cezveyı fılan balkondan asagı atabılıyor :KK50:

Bebeklerin gelişimi birbirinden çok farklı. Kiminin yapabildiği ötekinin ilgisini çekmiyor, ama başka şeyleri rahatlıkla yapabiliyor.

Benimki evi dağıtmayı, arabalarından filo kurmayı, ev işlerine yardım etmeyi seviyor. Ben de o yüzden artık bol bol yardım istiyorum. 35 aylık olacak hala dolap indirmek en büyük hobisi..

Ben tv, telefon asla yok demiyorum. Her şey normal ölçüsünde günlük hayatın akışında olabilir. Yoksa bırak yemek yemeyi, tuvalete bile gidemezdim.
Ama bebek her zaman gözlem altında tutulmalı. Bence bir çok kişi burada hata ediyor.

Kızım 7 aylık eskaza tv açık olsun öyle dikkatle kitleniyo ki ı

Reklamlara bakıyordur. :KK45:
Ben de tv yi komple kapatmadım ama hep dikkat ettim neye bakıyor diye.
Reklama bakarsa iki reklam kadar bekleyip sonra dikkatini dağıtırdım..
Oğlum hala bazen gelip çizgi film aç der 1-2 dakika bakar sonra gider.

Reklamlara bakıyordur. :KK45:
Ben de tv yi komple kapatmadım ama hep dikkat ettim neye bakıyor diye.
Reklama bakarsa iki reklam kadar bekleyip sonra dikkatini dağıtırdım..
Oğlum hala bazen gelip çizgi film aç der 1-2 dakika bakar sonra gider.

Otokontrolü öğrenmiş:)
Ben açmamaya çalışıyorum. Bilgisayar ekranına da aynı dikkatle bakıyor

Kendinizi suçlamayın. Bundan sonra geçiridiğiniz zamanın daha kaliteli olmasını sağlayın. Kızım 6 aylık ve çalışıyorum akşam eve gittiğimde onunla konuşup sohbet edip iletişim kurmaya çalışıyorum. Kitaplarından hayvanları gösteriyorum şekilleri gösterip hikayeler okuyorum. Oyunlar oynuyorum daha sonra tek başına oynaması için oyun alanında bırakıyorum. Ben işteyken babanesi de bu şekilde bakıyor. Ben şanslıyım ki babanesi de biz de normalde de tv pek izlemeyiz. Bizler için sorun olmuyor bu durum.

Dun birlikte bezelye ayikladik. İlk kez birsey icin o kadar uzun sureli oturdu. Bugun ilk kez bezelye yedi. Sen yaptin hatirladinmi ne kadar guzel bir yemek olmus dedim, harika yapmissin dedim. İmmm immm diye diye yedi. Aslinda anliyor. Ama soylemiyor iste cok uzuluyorum bende :KK43:

Doktor ne diyor bu durum için?
Konuşmaması gelişim geriliği değil. Bence daha zamanı var.
Sizi anlıyor, söyleneni yapıyor, yardım ediyorsa bu aydaki bebek için gayet normal.

Arkadaşımın kızı 3 yaşında direk cümle kurarak konuşmaya başladı. 2 yaşında her şeyi ıhıh diye göstererek isterdi. Anne, baba, gel bile yoktu düşünün. Şimdi 6 yaşında okula gidiyor.

Oğlum ilk iki kelimelik cümlesini "anne su" diyerek 2 yaşından sonra kurdu. Ondan öncesi hep tek kelimelerdi.

Bebeklerin gelişimi birbirinden çok farklı. Kiminin yapabildiği ötekinin ilgisini çekmiyor, ama başka şeyleri rahatlıkla yapabiliyor.

Benimki evi dağıtmayı, arabalarından filo kurmayı, ev işlerine yardım etmeyi seviyor. Ben de o yüzden artık bol bol yardım istiyorum. 35 aylık olacak hala dolap indirmek en büyük hobisi..

Ben tv, telefon asla yok demiyorum. Her şey normal ölçüsünde günlük hayatın akışında olabilir. Yoksa bırak yemek yemeyi, tuvalete bile gidemezdim.
Ama bebek her zaman gözlem altında tutulmalı. Bence bir çok kişi burada hata ediyor.
Bıraz daha buyudugunde olabılır evet ama suanda net tv acıkta olsa 3 dk maxımum bakma suresi. Şuanda 18 aylık bebekle valla ıslerımı yapacagım dıye bunlara veremıyorum. Sımdı yapılan bu ıhmalkarlıklar daha sonra cok buyuk sorunlar olarak donuyor.
Ama genelde camasır asacaksam sende gel bana mandal ver dıyorum. Evı supureceksem onunda supurgesı var oda onunla supuruyor gıbı oyalıyorum.

Sımdılık tuvalete beraber gırıyoruz arkasını donduruyorum o sekılde beklıyo ama ılla kı gırıyor.

Otokontrolü öğrenmiş:)
Ben açmamaya çalışıyorum. Bilgisayar ekranına da aynı dikkatle bakıyor

Otokontrolden değildir ya galiba çizgi film olayı 3 yaşından sonra başlıyor.
Gerçi arkadaşın oğlu bir gözü tv de bir gözü oyunda saatlerce izledi. Benim kurtlu durmuyor :KK48:

Tablet ve telefon televizyondan daha sıkıntılı. Ulaşılabilirdik açısından telefonu-tableti her an her yerde isteyebilir. 20aylık oğlum. Video açtığımda dahi tv den açmaya özen gösterim bu nedenle.

TV tablet ve telefon aynı zamanda eğitsel bir araç aslında. Bunun kullanım şekli ve süresi önemli. Sesiz bakıcı olarak kullanıldığında kötü sonuçlar ortaya çıkıyor. TV de video gösteriyorsam bir anaca dönük açıyorum. Örneğin dans mı edeceğiz? Head shoulders knees and toes diye bir şarkı var o hareketleri yapıyoruz. Edis in şarkılarını seviyor. Birlikte dans ediyoruz ben de dans ederken şarkısını söylüyorum. Renkler ile ilgili videolar var. Renkleri tekrar ediyoruz sonra evde o rengin aynısından eşyalar buluyoruz. Doğrudan uzun süre bakmıyor 5dakika diyeyim. Anne-baba işin içine dahil olduğunda tv ve tabletin eğitici olduğunu düşünüyorum. Yanlış hatırlamıyorsam eline telefon verip televizyonu açıp çocuğu yalnız bırakma işlemi yurtdışında sessiz bakıcı olarak anılıyor. Çevremde de tv ve tableti bu şekilde kullanan arkadaşların çocuklarının konuşması ve sosyal ilişkilernde gerileme gördüm.

Tamamen kesmekte zorlanıyorsanız anne-baba etkinlikli şekilde devam edebilirsiniz. Asla yemeğini telefonda video izleterek yedirmeyin hem yemek yeme sorunları ortaya çıkıyor hem de gereksiz videolara maruz kalıyor.

en d7oğru teşhis için psikolog veya pedagogdan ziyade bir cocuk psikiyatristine gidin.
evde oldugunuz zaman bol bol konuşun. herşeyi işaret ederek gösterin. bilmiyorsa onunda parmağından tutup işaret etmeyi ogretin.

kelime kartlari alıp bak "bu at. biliyormusun atlar çok hızlı koşarlar vs." yada "bak kahverengi tuyleri var" seklinde anlatın. herşeyi renkleri, boyutları yani özellikleriyle söyleyin. tatlı çilek, kırmızı top, kocaman ağaç, cici bebek, küçük araba gibi.

oyun hamurlari, mandal takma, doktorculuk, evcilik (erkek bile olsa) gibi ilgisini ceken oyunlar oynayın. o yaslarda en fazla 10-15 dk oynayip sikilirlar normaldir. legolar yapın. bol bol açık havaya çıkarın. topraga temas etsin.toprakla suyla oynasın. insallah faydası olur. en onemlisi tv ve telefonu sifirlayin.Rabbim tez zamanda sifa versin.

Bende anne olmadan önce küçücük bebek tv den ne anlar bizde izlemişiz ne olmuş sanki eksik mi olmuşuz diyordum ama oğlum 7 8 . aylarında tv ye odaklanmaya bazen benim seslendiğimi duymamaya, hatta otururken tv nin önünde olduğumda tv ye bakmak için çabalamaya başladı. Resmen önümden arkamdan kafasını uzatıyordu dalıyordu mama sandalyesini kendime doğru da koysam kafasını çevirip bakıyordu. Artık göz göze iletişim kurarak konuşuyorum oynuyoruz daha çok ismiyle sesleniyorum tv yi kapatıyorum bakıyor kapalı oyuncaklarla oynamaya bana bakarak beni dinlemeye başlıyor bu aşamada kelime söylemeyen oğlum dede demeye başladı. Çok fazla uyaran var tv de reklamlar ışıklar sesler ilgi çekiyor hipnotize ediyor. Nereden başlarsanız kardır kreş çok iyi gelecektir sosyalleştikçe başkalarıyla etkileşimde oldukça sizde ilgilendikçe unutacaktır. Bakıcı da demek ki çok ilgilenmedi ben yarım gün çalışıyorum 1 e kadar bakıcımız iyi ilgileniyor gibi ama kamera koymayı da düşünmüyor değilim.

İstisnai durumlarla kıyaslamak yanlış. Evet hem geç konuşup hem üstün zekalı olanlar da var ama onlar da otizime yatkinliklari yüzünden zaten. Onun dışında bir çocuğun erken yürümesi erken konuşması zeka göstergesi değildir ama bunlari ne kadar erken yaparsa o kadar çok deneyim kazanma şansına ulaşacak demektir. Bu da dolaylı olarak zekasını geliştirecektir. Yani nasılsa yürüyecek ,konuşacak diye kendini rahatlatmak yanlış. Bunları erken yapabilmesi için anne babanın elinden geleni yapması gerek.
Benim oğlum 5 aylık emekledi 6 aylık kalkıp sıralamaya başladı, 7 aylıkken elimizden tutup takır takır yürüyordu tutarak. 9 aylıkken gercekten yürümeye başladı. 10 aylıkken 4-5 kelime konuluyordu. Yaşında artık ne desem tekrarlar oldu. 14 aylıkken türkçe söylediğimi fiilleri çekmeden almanca tekrara başladı. Şuan 20 aylıkken daha nedennn neden bu böyle nedeeen diye sormaya başlamıştı. Şuan 30 aylık benle laf dalaşında kelime cümle oyunları yapıyor. Alfabeden 20 harfi tanıyor ama ben hepsini erken yapmasına rağmen bir farkı olacağını düşünmüyorum. Ve üzerine düşmüyorum. Çünkü çocuklar yarış atı değil, daha el kadarken başlatmaya gerek yok. Yani tabii ki onunla oynuyorum, yanlışını kibarca düzeltiyorum ve ilgiliyim ama asla şunu da öğrensin diye kastırmıyorum ne isterse onunoynuyoruz. Bunları niye anlattım, çocuğumun gelişimi gayet önde giden biri olarak burda bunları yazdım. Çünkü geride gidenlerin anneleri stres oluyor ama 5 yaşında geldiklerinde hepsi bunları yapıyor olacak zaten. Çok üzmeyin kendinizi anneler. Bazı çocuk başka şeye yönelir onda iyi olur bazısı başka şeyde. Her insan bir değil.

X