18 aylik bir bebek ve uyaran eksikligi

fundi_2016

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2016
64
28
33
18 aylik oğlumu aşiri tv ve telefon yüzünden gerilemeye ittik. Çok kiziyorum kendime çok. Işten gelip kari koca ikimizde bi yere attik kendimizi çocugu ihmal ettim. Beni yadırgamayın. Ben 2 haftadir 2 gozum 2 ceşme. Lanetler okuyorum kendime. Cocugumdan çaldıgim en kıymetli zamanların değerini bilemedim. Şimdi rabbim izin verirse düzeltmek yolunda emin adimlarla ilerliyorum.
Pedagolog ve kendi cocuk dr ile görüştük. Ikiside endise edilcek bisi olmadığını, uyaran eksikliğine bağlı aksakliklar olduğunu belirtti.
Krese basladik 2.haftamizdayiz. bakicidan sonra alisma seruvenimiz tekrar başladı. Ve cok aglamalari oluyor zaman zamsn. Ams uyumsuz degilmis. Çocuklarla oynamak muzik dinleme (gerci sevdigi müzikleri bikmadan dinler iyimi kötümü bilmiyorum), oyunlar oynama gibi etkinliklere kstiliyormus.15 gundür ne tv ne telefon. Hepsini kestik. Hepimiz bi yandan o yorulana kadar oyunlar oynamaya gayret ediyoruz. Kovalamaca ve disari çikmayı seviyor. Oyuncaklardan cok cabuk sıkılıyor. 24 saat sokaklarda olsak bikmaz. El tutmuyor kesinlikle. Ya kendi istediği gibi ozgurce saga sola gitcek yada onu arabasina koycam.
15 gunde 5 6 kelime oğredik.
Ismine çoğunlukla bakiyor bazen duymazdan geliyor. Bazen durgunlaşıyor. Bazen cok canli oluyor. Elleri ile yuzumu tutup gozlerime bakarak dans ediyor yuzumu seviyor. Sarilip sevgi gosteriyor.
Şuan dikkatimk ceken ve anlamlandiramadigim sey, 2 kolundan biri kafasinda olcak sekilde kendi şaçini tutarak yada oynayarak uyuyor. Ben duzeltikce diger eliyle yapiyor.
Komut algimiz henuz yok. Getir birak götür gibi komutları takmıyor.
Normal mi bu benmi ehvam.yapıyorum çıkamadım isin ıçinden.
Çocugum normal mi ben mi ehvam.yapıyorum, yoksa durumumuz ciddimi?

Geçmiş olsun

Siz evde iken tv izledi de gün boyu bakıcı ne yaptırdı

Bence onu da sorgulamak lazım

Bir de kekime öğrendi demişsiniz söylüyor mu anlıyor mu
Bakici sadece zaman gecirmis. En çokda ona guvenmekle hata etmisiz.çunku nasilsa o oynuyor vakit geciriyor rahatligi vardi.
Suan icin söylüyor yani taklit ediyor deyim. Soyledigimiz seyleri cani isteyince tekrar ediyor.

Uyaran eksikligi oldugunu doktoru mu soyledi? Benim kizim da 18 aylik tv, telefon, tablet daha hic bilmiyor. Bu anlattiklariniz bana garip gelmedi. Kizim da kulagini tutarak uyuyor. Tam olarak sikayetleriniz neydi?

Nekdr tvtekefona maruz kaldiki cocuk? Cok merakettim Su nedenle sanki okadar da kendinizi suclamaniza gerek yok.Evet kotu birsey yapmissiniz belki ama nice cocuk var saatlerce tv karsisinda ilgisiz ama zehir gibi.Yani acaba sizinle alakasiz olarak cocugunuzda bu zaten gelisicek birsey miydi acaba? Kendinizi cok da yargilamasaniz mi? Yine soyluyorum yanlis bi durum bence de ama nekdr ihmal etmis olabilirsiniz ki

Uyaran eksikligi oldugunu doktoru mu soyledi? Benim kizim da 18 aylik tv, telefon, tablet daha hic bilmiyor. Bu anlattiklariniz bana garip gelmedi. Kizim da kulagini tutarak uyuyor. Tam olarak sikayetleriniz neydi?
1 ay öncesine kadar bıcir bıcır olup her yönden iyi olan çocugum bir anda gelisimi bizim gözümüzde durdu. Goz temasi kurmuyor ismine bakmıyor, kendi etrafinda dönüyor aşirı hırcınlik olmakla birlikte kalabakta durmak istemiyordu. Bir çok sey vardı aklima gelmeyen. Bütun dijital seyleri keserek 15 günde çok büyuk bir kismini ilerlettik ama hala endiselerim var. Akranları getir götür bırak komutlarına çok ğuzel uyarken, kelime haznesini genisletip guzel gelosmeler sağlarken oğlumun bu halleri bebi dusundurdu. Uyaran eksikligini dr ve pedolog soyledi. Net demiyorum ama olabilir dedi ikiside

En azından yolun çok başında hatanızın farkına varmissiniz. Şuan suçluluk duygusuyla aşırı takıntı yapıyorsun bence. Telafi edecek bol bol zamaniniz var önünüzde. Hala gelişime çok açık olduğu bir dönemde. Enerjinizi sürekli şöyle yapıyor böyle yapıyor diye didiklemek yerine onunla kaliteli zaman geçirmeye harcayin.

Uykuya geçişte duygusal olarak desteklenmeyen bebekler kendi kendilerini sakinlestirmek için böyle davranışlar gelistirebiliyorlar. Siz veya bakıcısı kendi kendine uyuması için besige bırakıp gittiyseniz o da böyle bir yol bulmuştur rahatlamak için. Bence kucakta veya yanına uzanip pispislayarak, sarılarak uyutursaniz azalır.

18 aylık bebek tv izliyor mu ki ? Ben çevremde hiç görmedim oturup televizyona odaklanan çocuk.

Doktor sorun yok demiş size. Doktor kontrolünde devam edin ilgilenmeye.

Yalnız bazı zamanlar tek başına oynamaya da teşvik edin. Yoksa çocuk kendi ortamını kuramiyor , anne babayı oyun arkadaşı sanıyor.

Gelişimi destekleyen zeka oyunları / oyun kartları var bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Uyku modu oluşturmuş kendine , ben bir sıkıntı göremedim.

Merhaba kızım 18 aylik farklı şeyler sergilemiyor. Bana anormal gelmedi anlattıklarınız. Yürümek onlar için keşif. Bıraktığım an yere gidiyor. Asla dinlemiyor. İsmine keyfine göre bakiyor. 1 2 kelime söylüyor. Daha napsın 18 aylık bebek :) Her çocuğun gelişimsel süreci cooook farklı. TV tablet kesmissiniz zaten ciddi birsey olsa sizi bilgilendirirlerdi.

18 aylik oğlumu aşiri tv ve telefon yüzünden gerilemeye ittik. Çok kiziyorum kendime çok. Işten gelip kari koca ikimizde bi yere attik kendimizi çocugu ihmal ettim. Beni yadırgamayın. Ben 2 haftadir 2 gozum 2 ceşme. Lanetler okuyorum kendime. Cocugumdan çaldıgim en kıymetli zamanların değerini bilemedim. Şimdi rabbim izin verirse düzeltmek yolunda emin adimlarla ilerliyorum.
Pedagolog ve kendi cocuk dr ile görüştük. Ikiside endise edilcek bisi olmadığını, uyaran eksikliğine bağlı aksakliklar olduğunu belirtti.
Krese basladik 2.haftamizdayiz. bakicidan sonra alisma seruvenimiz tekrar başladı. Ve cok aglamalari oluyor zaman zamsn. Ams uyumsuz degilmis. Çocuklarla oynamak muzik dinleme (gerci sevdigi müzikleri bikmadan dinler iyimi kötümü bilmiyorum), oyunlar oynama gibi etkinliklere kstiliyormus.15 gundür ne tv ne telefon. Hepsini kestik. Hepimiz bi yandan o yorulana kadar oyunlar oynamaya gayret ediyoruz. Kovalamaca ve disari çikmayı seviyor. Oyuncaklardan cok cabuk sıkılıyor. 24 saat sokaklarda olsak bikmaz. El tutmuyor kesinlikle. Ya kendi istediği gibi ozgurce saga sola gitcek yada onu arabasina koycam.
Ismine çoğunlukla bakiyor bazen duymazdan geliyor. Bazen durgunlaşıyor. Bazen cok canli oluyor. Elleri ile yuzumu tutup gozlerime bakarak dans ediyor yuzumu seviyor. Sarilip sevgi gosteriyor.
Şuan dikkatimk ceken ve anlamlandiramadigim sey, 2 kolundan biri kafasinda olcak sekilde kendi şaçini tutarak yada oynayarak uyuyor. Ben duzeltikce diger eliyle yapiyor.
Oğlum 21 aylık ben çalışmıyorum .evde olmama rağmen ben bile açıyorum TV saatlarce izletmeksizin.uyaniyoruz mesela sabahları kahvaltı hazırlayana kadar mama sandalyesine oturtup TV açıyorum mesela.cunku ben onunla ilgilenemezken o hep tehlikeli sularda yüzüyor.gun içinde aşırı sıkıldigi dışarı çıkamadigimiz (kışın soğuktan yazın sıcaktan) zamanlar yine uzun olmamak şartıyla açıyorum.vicdan yapıyorum sonra da ama sabah acmazsam oturttugum yerde durmayarak.birkac kere fena düştü biz yanında değilken o da ayrı bir vicdan mevzuu.tv açmayı övmuyorum ama TV'den öğrendiği kelimeler de oldu.henuz cümleleri de yok.siz neden bu kadar tedirgin oldunuz? Sizi böyle düşünmeye ne itti uyurke saciyla oynaması dışında.oglum hala emerek uyur.bir gogsumu emerken diğerini oynar.kendi amacıyla.oynayarak uyuması belki onu rahatlatiyordur.

Nekdr tvtekefona maruz kaldiki cocuk? Cok merakettim Su nedenle sanki okadar da kendinizi suclamaniza gerek yok.Evet kotu birsey yapmissiniz belki ama nice cocuk var saatlerce tv karsisinda ilgisiz ama zehir gibi.Yani acaba sizinle alakasiz olarak cocugunuzda bu zaten gelisicek birsey miydi acaba? Kendinizi cok da yargilamasaniz mi? Yine soyluyorum yanlis bi durum bence de ama nekdr ihmal etmis olabilirsiniz ki
Şöyle ki işten gelirdim, emzirirdim biraz koklaşirdik. Sonra az dinleneyim tv aç, yemek yapayim telefon ver, çamasir yıkayayim video aç derken boyle gitti cogunlukla. Eşim zaten yardim etmiyordu hic bir konuda.

Kolunu saçına atmasını önlemek için ona uyku arkadaşı peluş bir oyuncak verin.çocuklar dokunup kucaklayıp uyumayı sever, uyku ardaşı faydalı olacaktır

18 aylık bebek tv izliyor mu ki ? Ben çevremde hiç görmedim oturup televizyona odaklanan çocuk.

Doktor sorun yok demiş size. Doktor kontrolünde devam edin ilgilenmeye.

Yalnız bazı zamanlar tek başına oynamaya da teşvik edin. Yoksa çocuk kendi ortamını kuramiyor , anne babayı oyun arkadaşı sanıyor.

Gelişimi destekleyen zeka oyunları / oyun kartları var bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Uyku modu oluşturmuş kendine , ben bir sıkıntı göremedim.
Tv de rekmam hastasıydı o maksatla dedim. Çok tesekkur ederim

Benim kizimda 18 aylik civari ismine bakmiyordu. Komut almiyordu. Tv telefon kapattik. 1 haftada komutlari almaya basladi. İsmine de bakmaya basladi. Tek tük kelimeleri vardi. Sonra nasil olsa iyi gidiyor deyip tekrar actik ara ara. Ama hata yaptim bende. Bisey olmaz diyen herkese inandim. Reklam degil cizgi film izliyodu sonucta! Kendimi boyle kandirdim. Bayramdan eve gelince kapadik tamamen tvyi. Sadece 2 aksam kendim film izledim ona da iki kez 15 dk izlettim. Eline telefon isterse vermiyorum. Verirsemde wifi kapatiyorum you... Videolarina giremiyor, galeride gezinip birakiyor zaten istemiyor.
Suan 23 aylik. Aktif olarak aç, evet kullaniyor. Oysaki 1 yaşa kadar daha fazla kelimesi vardi. Onlari bıraktı. Anne baba dede demeyi bilmesine ragmen kullanmıyor. Anlamasi cok iyi. Komutlari cok guzel yapiyor. Derdini konuşmadan anlatmaya calisiyor. Bizde konusmasi icin hep tesvik ediyoruz. Suan tek sorunumuz konuşmamasi. En onemlisi asla oyun oynayamiyoruz. Sabit birşeye odaklanamiyoruz. Kitap baksak bile resimlere ancak. Daha dun 50 tl verdim iki cesit ahsap oyuncak aldim. İlk eve gelince bakti bugun benle bakmadi bile..
Hep sokaklarda ozgurce koşmak istiyor. Ama daha 1 ayliktan beri hep hareketli yerde yatarken bile ayaklari hep havada durmazdi..
Velhasil buyuk hata yaptik. Ustelik benim kardesim otizmli. Ama insan yakistiramiyor ya kendine benimkinde olmaz diyorsun. Olur oyle bir olur ki bakarsan bağ olur bakmazsan dağ. İlgi sart..

Şöyle ki işten gelirdim, emzirirdim biraz koklaşirdik. Sonra az dinleneyim tv aç, yemek yapayim telefon ver, çamasir yıkayayim video aç derken boyle gitti cogunlukla. Eşim zaten yardim etmiyordu hic bir konuda.
İş sadece sende bitmez. Heleki sen calisiyosan. Sen ilgilenirken o dinlencek, o ilgilenirken sen. Kreş epey fayda saglar. Bende ilerleme kaydedemezsek kış için once pedagog gorusu sonrada kres yada oyun evlerine goturcem

Bide benim kizim daha kucuklukten benim kulagimi tutarak uyurdu. Su 2 aydir falan sacimla oynayarak uyuyor. Aliskanliktandir o

Evham yapıyorsun! Her çocugun gelişimi farklı. Evhamlı olmak biz anaların geninde var. Benimki herseyi 6 ay kadar önceden yaptı, yine de yaranamadı. 18 aylıkken 3 kelimeli cümle kuruyordu falan. Asla tv izlemedi bilmez, tablet telefon da bilmez. Sdce telefondan kamera acar foto çeker. Ama bak yine de ben bile bu çocuk gerzek galiba diyorum bazen. Çocukların huyları vaaar tikleri vaar. Uyuzlukları vaaar. Belli ki saçına domunup uyumayı seviyor boşver. Ben de ful çalışıyorum kimim kimsem de yok. Oğlum 16 aylıkken başladım tekrar işe. Yuvadan alıyorum 16 gibi, yatana kadar birlikteyiz, ritmime katılıyor çamaşur bulaşık yemek. Arada yanıyor yemekler unutuluyor çamaşırlar fln ama olsun. Hep ona ayırıyorum bu vakti herseyi birlikte yapıyoruz ve inan hiç tikenmiyorum. Bu arada oğlumu da arkada bisiklet arabasında taşıyarak hergün 20 km yol git gel yapıyorum. Eşim de bi hafta burda bı hafta sehir dışında. Ayrıca yurt dışına 2 yıl önce taşındım, yabancı dil çatışması iş yoğunluğu stresi. Hepsine rapmen ben o tv yi açmadım oğluma. Bakıcım temizlikçim yok konum komşum kimsem yok. Ama tv bi bebek bakıcısı değildir diye burda broşür dağıtıyorlar. Ama olmuşa çağre yok, bunları sizi yermek için yazmadım, yazma sebebim motive olun, kararınızdan dönmeyin. Çocuklar çok çabuk herseye adapte oluyorlar. Siz bu çabanızda kararlıysanız asla yarım saat agladı diye tableti eline tutuşturmazsanız bi kaç aya gecer bu durum hersey normale döner inanın. Bu arada yuvaya ilk başladıgında sanırkm 4 ay kadar bi ağlama krizş dönemi oluyor yav, benim oğlan 11 aylık başladı, yuvada çok mutluydu, eve girdiğimiz andan babası gelene kadar 4 ay ağladı, bildiğiniz yemek yapamadım, pedagoga gitmiştim videosunu çekip falan o derece. Etinden et kopuyo sanki, kucağıma alsam ağlamaya devam ediyodj bıraksam yine ağlıyodu böyle derdini anlatmıyodu fln. Yani bunlar normal şeyler. Öf daha neler gelecek, arkadasın oğlu kafasını duvara vurmaya bayılıyor, bizim oğlanla karşılıklı kafa atıyolar kahkahlar atarak falan. Bunları ayırıyoruz. Ama ikisi de normal çocukmuş 😂 yani kimseninki pırlantadan üretim değil hepsi arıza bunların içiniz rahat olsun

Benim kizimda 18 aylik civari ismine bakmiyordu. Komut almiyordu. Tv telefon kapattik. 1 haftada komutlari almaya basladi. İsmine de bakmaya basladi. Tek tük kelimeleri vardi. Sonra nasil olsa iyi gidiyor deyip tekrar actik ara ara. Ama hata yaptim bende. Bisey olmaz diyen herkese inandim. Reklam degil cizgi film izliyodu sonucta! Kendimi boyle kandirdim. Bayramdan eve gelince kapadik tamamen tvyi. Sadece 2 aksam kendim film izledim ona da iki kez 15 dk izlettim. Eline telefon isterse vermiyorum. Verirsemde wifi kapatiyorum you... Videolarina giremiyor, galeride gezinip birakiyor zaten istemiyor.
Suan 23 aylik. Aktif olarak aç, evet kullaniyor. Oysaki 1 yaşa kadar daha fazla kelimesi vardi. Onlari bıraktı. Anne baba dede demeyi bilmesine ragmen kullanmıyor. Anlamasi cok iyi. Komutlari cok guzel yapiyor. Derdini konuşmadan anlatmaya calisiyor. Bizde konusmasi icin hep tesvik ediyoruz. Suan tek sorunumuz konuşmamasi. En onemlisi asla oyun oynayamiyoruz. Sabit birşeye odaklanamiyoruz. Kitap baksak bile resimlere ancak. Daha dun 50 tl verdim iki cesit ahsap oyuncak aldim. İlk eve gelince bakti bugun benle bakmadi bile..
Hep sokaklarda ozgurce koşmak istiyor. Ama daha 1 ayliktan beri hep hareketli yerde yatarken bile ayaklari hep havada durmazdi..
Velhasil buyuk hata yaptik. Ustelik benim kardesim otizmli. Ama insan yakistiramiyor ya kendine benimkinde olmaz diyorsun. Olur oyle bir olur ki bakarsan bağ olur bakmazsan dağ. İlgi sart..
Ne güzel anlatmissiniz.2 gözüm 2 çesme mahvoldum günlerdir. Rabbim sizinde benimde ve bizler gibi kim varsa yardimcisi olsun...

X