19.5 Yaşındaki Oğlumun Sorunu Nedir, Potansiyelini Gösteremedi ve Olgunlaşamadı?

Yok annem, simdi liste halinde sayisal sema cizdirecek bilgiyi döktü yaziya. Biz burda istatistiki bilgi arastirmasi yapmiyoruz ki, kacinci ayda dis cikti, vs kacinci ayda resim yapti. Her detayi ay ay kronik bilgi seklinde ve cok uzatarak paylasinca kimseye bisey ifade etmiyo bi yerden sonra. Sanki isin teknik kismini, ozete dökmüş ama duygu yok yazida. Ana ogul iliskis nasil ben cozemedim mesela. Bebekken anneyle bagi nasildi vs?

Kuzum 36 yasindayim ben ne annemi skksjsjs

Tamam iste tum verileri vermis derleyip toplayip bir sonuca ulasin ve yorumlayin zaten konu sahibrsinin derdi bizi trollemek yoksa cocugun degisikliklerini kendi usuluyle niye anlatsin ?asil neden ne biliyor musun biri cikti big bangden baslasaydin dedi digerleri de ayni seyleri yazdi durdu ,dertleri birden buna döndü ,20 yasinda cocugu olan kadina yok soyle anlatsaydin yok boyle anlatsayin.. e anladik da yeter.

Ay lütfen öyle demeyin, konu sahibinin esinin hasta olup ilgilenmemesi soru işareti olusturdu bende sadece, doktorunuz da açıklamış zaten hic alakası olmayabilecegini. Gayet ilgili, sevgi dolu bir annesiniz o kadar belli ki.
Ben de öyle olduğumu düşünüyordum üstelik annem hep yanımızda oldu kendisi anaokulu öğretmeni ve çok sever kızımı. Bir kere bagirmadik kızmadık ama erken bebeklik olabilir dedi. Yani bir yasa kadar olan kısım.bebek iken hiç ağlatmadım hep sevdim babası da öyle aslında. Altı islak diye bile ağlamadı bir kere bile hep dikkat ettim kucağımda büyüttüm. hayatimda daha adıyla seslenmedim hep askim balim. Ama işte demek tam tersi de oluyormuş ben aşırı ilgi sevgi gösterince babanin sönük kaldı çocuk algisini bozdu. Doktorumuz çocuğun algisi ile alakalı olabileceğini söyledi. Bu arada başka bir uzmandan da görüş aldık aynı taniyi koydu. Oran az değilmiş toplumda. Eğer çocuklarınız küçükken daha aktif daha neşeli hareketli ise, ergenlik ile beraber okulda dışlanma yaşıyor, ebeveynlerden birine bağımlı olup diğerini hiç sevmiyorsa, odasında yalnız kalmayı seviyorum insanlardan rahatsiz oluyorsa,yaş ile akademik basarisi düşüyorsa, motor becerileri gelişmediyse, arkadas edinemiyor ve günlük sohbetlere bağımlı olduğu ebeveyn dışında kimseyle girmiyorsa , karşı cinse ilgisini hiç sezmediyseniz ve küçüklükten gelen bir iki arkadssi dışında sosyal ortamı yoksa, mutlaka.doktora danisin. Anneye normal.geliyor alıştığı için ama inanın dışlanma sebebi bu. Dışarıdan bir gariplik olduğu anlaşılıyor. Sizoid zeka.geriligi değil kabuk içinde yaşamak kendini soyutlama,amaçsız yaşamak gibi bisi ve depresyon kesinlikle degil. Bir yerde bir hata yapmış olmalıyım ama bunu düşünmek yerine enerjimi çözüme harcıyorum. Umarım konu sahibinin evladı sizoid degildir ama okuyunca aynı evreleri yaşadık. Tanilar karışabilir de ama mutlaka doktora görünün. Biz doktorla konuşup depresyon için götürdük diye bildi. Hala bilmiyor taniyi.

Benim büyük oğlumda da anlattığınız birçok şeyi yaşadım. Ben çok küçük yaşta anne oldum ve büyük oğluma olması gerektiği gibi annelik yapabildiğimi düşünmüyorum.Sevgi yönünden bir sıkıntımız olmadı ama ben çok üstüne düştüm, ona alan bırakmadığımı, onun için her şeyi benim yaptığımı ve gelişmesine fırsat tanımadığımı görüyorum geriye baktığımda. Bu nedenlerden okula başladığında motor becerileri gelişmemişti. Sonrasında işler yine yolunda gitmeyip eşim hastalandığında da yeterli ilgiyi gösteremedim. İlerleyen zamanda psikiyatriste götürdüm, okb olduğunu söyledi ve ilaç kullanmaya başladı. İlaç kullandığından beri çok büyük aşama kaydettik. Toplumsal hayata daha çok katılmaya ve daha mutlu bir çocuk olmaya başladı. Şimdi kendisinin aseksüel olduğunu söylüyor ki neyse öyle kabul ederim onu biliyor ama sürekli aklımda benim yaptığım hatalardan böyle olmuş olabilir belki de yanılıyor düşüncesi dönüp duruyor. Bir uzmanla görüşmeye başlayarak işleri yoluna koymaya başlayabilirsiniz. İlk adımı atın sonrası gelir mutlaka.

Motor becerileri gelişmemiş bir çocuğun resme yeteneği olabiliyor mu? Bilmediğimden soruyorum.
Evet kızım mesela hala ayakkabı bağlarken zorlanıyor ama resim konusunda aşırı yetenekli. Resimleri sergilerde yayınlandı özel bir atölyeye seçildi inanın neden öyle ben de bilmiyorum ama psikiyatristimiz bunun normal olduğunu soyledi

Biz de ilk üç sene okb tedavisi gördük ona yönelik ilaçlar kullandı. Biraz olsun duzeldi ama ilaçları bırakınca yine aynı duruma döndü. Bizim son teşhisi geçen sene koydu bir doktor sonra başka bir uzman daha. Siz şanslı imissiniz. Bizim okb sebebimiz sizoid olması imis. Yani sizoidler yan hastalık olarak okb yaşıyor olabilirmis. Ama bu her okb sizoid olacak değil demek tabi ki. Keşke benim kızımda sadece okb olsa idi

Sonunda yol gösterici bir yorum gelmis

panpa sen bence fake hesapsın. o yüzden ciddiye alamadım seni güldüm. 19,5 yaşındaki ergen gelmiş hayat hikayesini yazmış buraya, kendinin homo olduğundan şüphen varsa açıl yani sorunun çözümü burada değil.

ciddi olduğunu varsayarsak eğer, bence sen de normal bir anne değilsin, asperger olabilirsin kendin hiç göründün mü psikologa? bu kadar çetele tutmak hafızanın iyi olmasıyla açıklanamaz yazı tarzın otizm spektrumlulara benziyor. oğlun da bir sorun yok sen git doktora çocuğu rahat bırak.

çok üzerine düşüyorsunuz çocukların. benim de el becerim gelişmiş değildir yaşım 30 motor becerilerimde sorun olduğunu söyler herkes. :)

herkeste el yatkınlığı olmak zorunda değil, zehir gibiyim valla yaşıyorum bu hayatı.

karnesi kötüymüş kötü olsun neye göre iyi. herkes doktor mühendis olmak zorunda değil sadece mutlu olmak bu çocukların görevi.

Hepsini okumadım ama büyüyünce olgunlaşmasını beklemek yerine bir pedagog desteğiyle bekleseydiniz keşke. Hala bir uzmana gitmeditseniz mutlaka gidin.

Çok geçmiş olsun. Ben de net olarak sadece okb dir diyemiyorum. Önümüzdeki günler ne gösterir onu da bilemiyorum. Geçen ay depresyon belirtileri tekrar ortaya çıkınca ilacın dozu arttırıldı mesela. İlacı şu noktada bırakmamız söz konusu bile değil anladığım kadarıyla. Benim oğlumun da motor becerileri geri olmasına karşın resim konusunda çok iyiydi hep. Hatta şu anda bir oyun şirketi için karakterler tasarlıyor. Sosyal fobisi çok yoğun, tanımadığı insanlar varsa eğer tutulup kalıyor, kardeşleri ve benimle her şeyi paylaşabilir, bu şekilde paylaşım yapabildiği üç beş arkadaşı da var. Ama üniversitede şu an sınıf arkadaşlarına da büyük oranda katılım sağlamaya başladı. Umarım hepimiz iyi sonuçlara ulaşırız.

Şimdi beni linçlemeyin ama bence cocuğunuz cocuk değil siz çocuğunuzu çocukluktan çıkaramamışsınız. 19.5 yaş nedir ya 100 aylık nedir. iki oğlum var benim için eşik 32 ay. ayını bir tek okula yazdırırken hesapladım cünkü ilk okula yazdırma ayı var. ayakkabı bağlamak falan yorumum yok ama benimde çok arkadaşım olmadı. 1-2 gayet yeterli bir sayı kendimi hiç asosyal görmedim. herkesin 15 arkadaşı olmaz. üniversitede kaç arkadaşı olduğunu nerden biliyorsunuz. üniversiteye başlayan her 3 gencin 2 si dondurup yeniden sınava gireceğim veya yatay geçiş yapacağım der. benim arkadaşlarım öyleydi hep. 100 aylık ! yani 8 küsür yasındaki oğlunuzun okula oyuncak götürmesi bunu istemesi olabilir birşey. 6 yaşındaki oğlum hala oyuncak oynuyor normal olarak 8 yaşında da oynayacak normal olarak. okulu dondurmak yerine notlarını yüksek tutup yan dal çift anadal yatay geçiş gibi şeylere yönlendirebilirsiniz. cinsel kimliği için baskı kurmayın

İyi ki şifrenizi sıfırlayıp mesaj yazmışsınız konuya Harika yorum, umarım konu sahibinin işine yarar.

Konu sahibi, benim kardeşimde sizin oğlunuzdan farklı durumlar vardı. Sonuç olarak arkadaşlık ilişkilerinde ve okulda başarısız olduğu kendini odasına kapattığı (günde 16-17 saat bilgisayar başında olduğu) bir dönem yaşadık. Kardeşim doğru tanıyı 20 yaşında aldı. İlaçla tedaviye başladıktan sonra sınava tekrar hazırlandı şimdi üniversitede güzel bir bölümde okuyor.

Bence siz doğru adımları atmışsınız ama devamını getirmemişsiniz. Bazen tek doktorla çözüm bulamazsınız ya da aldığınız ilk tanı doğru olmaz. Sorunu tespit edip tedavi etmek ve hayatı ona göre şekillendirmek uzun ve zorlu bir süreç. Ama kesinlikle geç değil bunu da bilin. Sizin tek ilacınız doğru psikiyatristi bulmak olacak.

Ya neden annelerde bu "ay" mevzusu bitmiyor ya?

72 aylık 100 aylık nedir Allah aşkına?

12 aydan sonra çocuk 1 yaş alıyor bundan haberiniz var mı?

Birine çocuğunun yaşını sorduğumda 15 aylık demesi bile beni geriyor oturup onu hesaplamak istemiyorum çünkü.
1.5 yaşına yakın de geç.

Ay konuya odaklanamadım bence şanssız bir aileye doğmuş garibim.

Yukarıda da belirttim çocuğumun durumu özel motor becerileri benimle alakalı değil. Karne meselesi ise pskiyatristmizin isteği doğrultusunda yaklaşıyoruz kendi isteğimiz doğrultusunda davranma lüksümüz yok

Sizin teşhis nedir acaba? Evet başka uzman bir psikiyatriye de gittik. Zaten tanı konulunca ben konduramadim başta. Bu tanı içinde en az üç ay danışmanlık aldık öncesinde sonrasında da başka bir uzmana gösterdik malesef doğru çıktı. Bize ilaç onermediler ama ilaç ise yaradı mı acaba? Bir oyun ablası ve ek olarak yaşıtı bir psikolog bulmamamizi önerdi doktorumuz. Ayrıca bir pskiyatristten destek alıyor pskilogumuz. Çok üzülüyorum ama her şey yoluna girecek eminim

Ya lütfen hata aramayin, bu çözüme de katki sağlamıyor, insani cok da yipratiyor, benim kizim da psikiyatrist takibinde ve ilk psikiyatristin yanlis teşhisi nedeniyle cok zor zamanlar gecirdim. Kendimi cok sucladim. Cocugumla iletişimim o kadar bozuldu ki bi donem, kendimi suclamaktan cocuguma sarilip opemez hale geldim. Ay yazmasaydim sormasaydim keske

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…