Düğün 2 düğün?

Merhaba hanımlar,
Sorum şu. Baharda nişanım olacak. Yaza da düğünüm. 2 tane düğün olacak biri memleketimizde diğeri İstanbul'da benim ailem İstanbul' da yaşadığı için. İstanbul'daki düğünü kız tarafı olarak bizim mi yapmamız gerekiyor? Yoksa sadece nişan ve kına mı bize ait? Nasıl yürüyor bu işler. Tecrübelerinize ihtiyacım var.
Oncelikle hayirli olsun:)
Bende istanbuldan geldim esimin memleketime.
Iki dugunum oldu.istanbulda ve yasadigim memlekette.biz soyle yaptik.orkestrayi odedik salonu esim odedi.ama yasadigim tecrubelerden sunu soyleyebilirim ki.cidden hicbir onemi yok.karsi tarafi zora sokacaksa siz odeyin.onemli olan iki kisinin bir hayat kurmasi.kimin ne odediginin hicbir onemi yok

Ben de böyle düşünüyordum başlangıçta yapmayacaktık ama içime sinmedi. Çocukluğum gençliğim hep İstanbul'da geçti. Babamın annemin tüm çevresi de İstanbul'da. Düğün kına aynı akşam olabilir belki. Yani çözemedim ben de kafam karıştı açıkçası
Birde az once yazdim.benimde istanbuldaki dugunumde son 1 saat bindallimi giydim kinayi yaktik.suzde bu sekilde yapabilirsiniz

Oncelikle hayirli olsun:)
Bende istanbuldan geldim esimin memleketime.
Iki dugunum oldu.istanbulda ve yasadigim memlekette.biz soyle yaptik.orkestrayi odedik salonu esim odedi.ama yasadigim tecrubelerden sunu soyleyebilirim ki.cidden hicbir onemi yok.karsi tarafi zora sokacaksa siz odeyin.onemli olan iki kisinin bir hayat kurmasi.kimin ne odediginin hicbir onemi yok

Kesinlikle katılıyorum... Uzun yıllardır çıkıyoruz. Severek evleniyoruz. İki ailenin de maddi durumu yakın ikisi de karşılayabilir. Nişanım epey masraflı olacak ama babama ağzımdan çıkan iki kelime yeter düğün masraflarını karşılaması için. Borçlanır yine yapar. Sadece kim yapmalı bunu merak ettim böyle şeylerden hiç anlamıyorum

Valla anlaşamadık bi konuda 2 düğünü de neden erkek tarafı yapsın
Biri kızın memleketinde biri oğlanın memleketinde
o zaman tek düğün olsun
Erkek tarafı yapmam demiyorki
Konu sahibi diyor ki, nişanım zaten yemekli şık bir davet olacak.
Yanı bir düğün konseptinin gelinlik giymemiş hali!
Kısaca zaten kız evi şanına yakışır, maddi yükü fazla olan bir gece düzenliyor.
Evde yüzük takmıyor ki evladına?
Benim bildiğim, düğünlere memleketten insanlar gelir büyükşehire.
Büyükşehirdekiler kalkıp da memleket nereyse oraya gitmezler.
O sebeple ya kınayı da benim dediğim gibi düğün gibi İstanbul'da yapacaklar, gelemeyecek misafirler için, ya da erkek evi 2 düğün yapamıyorsa ya bir nikah ya bir kokteylle iki şehirdeki akrabaları da memnun edecek.
Bu iş böyledir her zaman, düğünü kız evinin yapması büyük bir rezalettir hatta...

Konu sahibi diyor ki, nişanım zaten yemekli şık bir davet olacak.
Yanı bir düğün konseptinin gelinlik giymemiş hali!
Kısaca zaten kız evi şanına yakışır, maddi yükü fazla olan bir gece düzenliyor.
Evde yüzük takmıyor ki evladına?
Benim bildiğim, düğünlere memleketten insanlar gelir büyükşehire.
Büyükşehirdekiler kalkıp da memleket nereyse oraya gitmezler.
O sebeple ya kınayı da benim dediğim gibi düğün gibi İstanbul'da yapacaklar, gelemeyecek misafirler için, ya da erkek evi 2 düğün yapamıyorsa ya bir nikah ya bir kokteylle iki şehirdeki akrabaları da memnun edecek.
Bu iş böyledir her zaman, düğünü kız evinin yapması büyük bir rezalettir hatta...
Tamam kapattım konuyu :KK69:

Konu dışı mı bilemedim de gıcık olduğum bişey var.. Nişan,kına kız tarafının.. mutfak, çeyiz de kız tarafının.. eşyalar ortaklaşa alınıyor.. Geriye düğün kalıyor, çoğunlukla onu da düğünde takılanlarla ödüyaorlar.. Bana çok adaletsiz geliyor

Kesinlikle katılıyorum... Uzun yıllardır çıkıyoruz. Severek evleniyoruz. İki ailenin de maddi durumu yakın ikisi de karşılayabilir. Nişanım epey masraflı olacak ama babama ağzımdan çıkan iki kelime yeter düğün masraflarını karşılaması için. Borçlanır yine yapar. Sadece kim yapmalı bunu merak ettim böyle şeylerden hiç anlamıyorum
Konu sahibi tek bir şey söyleyeyim.
Masraf olmasın diye fedakarlık etmeye çalışma.
İleride pişmanlık yaşayabilirsin.
Emin ol ne senin ailen ne de erkek tarafı yapacakları bir kokteyl ya da fazladan bir düğünle batmazlar, aç açıkta kalmazlar anladığım kadarıyla.
Ben sizin yerinizde olsaydım, ikinci düğünü aileme ödetmezdim ama dediğim gibi İstanbul'da kokteyl düzenlerdim az kişinin olduğu, bir düğünden daha hesaplı sonuçta.
Belki nişandaki hediyeliklerinizle eşinizle ikiniz karşılayabilirsiniz bile.
Ya da tek düğün olacaksa İstanbul'da gelecek tüm misafirleriniz için eşinizin memleketinde konaklama ve ulaşım ayarlamak zorundasınız.
Bence bu durum daha sıkıntılı ve maddi açıdan ucu açık olan bir şey.

Nişanım yemekli şık bir nişan olacak. Memlekette de bir düğün olacak. Ailem istanbulda da istiyor çevreleri hep burda e kına da olacak. Ne yapacağız bilemedim

Onların memleketinde de bir düğün olacak dememişsiniz, benim buradan anladığım "memleketimizde bir düğün var". E memleketiniz olan yörede bir düğün yapılıyor yani, İstanbul'da yapılacak olan düğün sizin aile çevreniz vs için. Bu durumda benim mantığım der ki erkek tarafı üzerine düşen düğünse onu yapmış oluyor. Sizin İstanbul çevreniz gelsin diye bir düğün yapılacaksa bu niye erkek tarafının yükü olsun ki?

Biraz daha yapıcı konuşamaz mısınız? Çok şükür empati kurabilen bir insanım. Kimsenin sırtına yük bindirecek biri de değilim. Ayrıca keyfe keder falan değil. Doğma büyüme İstanbul'da yaşıyor ailem de ben de.

Ayrıca elimi cebime zaten atıyorum merak etmeyin. Yazık falan demişsiniz inanın anlamlandıramadım yazdıklarınızı. Ne acımasızlığım kaldı, ne empatik düşünemeyişim. Çok nahoş yazdıklarınız. Fikir almak istedim sadece. Ona göre yolumu çizeceğim

Yıkıcı konuştuğumu düşünmüyorum, fikir istemişsiniz, bu da benimkisi. Yazık derken şahsınıza değil, erkek ailelerine fazla yüklenildiğini düşündüğüm için onlara yazık demiştim zaten.

Kaldı ki, elinizi cebinize zaten atıyorsanız sorun sıfır. Benim de yakınlarda düğünüm var, ne onun ne de benim ailemin cebinden takacakları takı hariç beş kuruş çıkmayacak. Eğer siz de düğününüzü finanse edebiliyorsanız isterseniz 2 değil, 12 düğün yapın şanınız yürüsün.

Evlilik-düğün işlerinde ben de çok fikir sahibi bir insan sayılmam ancak içinde bulunduğunuz durumda nişanı masraflı yapmak sizin tercihiniz, kına da keza öyle. E erkek ailesi de üzerine düşeni yaparak bir düğün yapıyor, sizin istediğiniz ikinci düğün sizin sosyal çevrenizle bir arada olmayı istemeniz nedeniyle gündemde olan bir şey.

Daha yapıcı bir yorum yapmam gerekirse; yerinizde olsam nişanımı daha sade tutar, onun yerine İstanbul'da bir düğün yaparım.

Şimdiden mutluluklar.

Nişanım yemekli şık bir nişan olacak. Memlekette de bir düğün olacak. Ailem istanbulda da istiyor çevreleri hep burda e kına da olacak. Ne yapacağız bilemedim

kınayı duğun gibi yapıp sona doğru kına yakıp bitireceksiniz
kına biraz büyük olacak böylece iki masraf ne size ne onlara olacak

Durumlarimiz ayni seninle.tek fark ailemin durumu esimin ailesinin durumundan daha iyiydi.esimin isi iyi oldugu icin erkek tarafina dusenleri esim yapti.bu sana kalmis bisey inan.aslinda ailelerin konusmasi lazim.ama dogru olan sunun odemesi diyemem.dedigim gibi sen nisanlinla konus.ortak bir karar alip ailelerle konusun.en dogrusu bu

Onların memleketinde de bir düğün olacak dememişsiniz, benim buradan anladığım "memleketimizde bir düğün var". E memleketiniz olan yörede bir düğün yapılıyor yani, İstanbul'da yapılacak olan düğün sizin aile çevreniz vs için. Bu durumda benim mantığım der ki erkek tarafı üzerine düşen düğünse onu yapmış oluyor. Sizin İstanbul çevreniz gelsin diye bir düğün yapılacaksa bu niye erkek tarafının yükü olsun ki?

Yıkıcı konuştuğumu düşünmüyorum, fikir istemişsiniz, bu da benimkisi. Yazık derken şahsınıza değil, erkek ailelerine fazla yüklenildiğini düşündüğüm için onlara yazık demiştim zaten.

Kaldı ki, elinizi cebinize zaten atıyorsanız sorun sıfır. Benim de yakınlarda düğünüm var, ne onun ne de benim ailemin cebinden takacakları takı hariç beş kuruş çıkmayacak. Eğer siz de düğününüzü finanse edebiliyorsanız isterseniz 2 değil, 12 düğün yapın şanınız yürüsün.

Evlilik-düğün işlerinde ben de çok fikir sahibi bir insan sayılmam ancak içinde bulunduğunuz durumda nişanı masraflı yapmak sizin tercihiniz, kına da keza öyle. E erkek ailesi de üzerine düşeni yaparak bir düğün yapıyor, sizin istediğiniz ikinci düğün sizin sosyal çevrenizle bir arada olmayı istemeniz nedeniyle gündemde olan bir şey.

Daha yapıcı bir yorum yapmam gerekirse; yerinizde olsam nişanımı daha sade tutar, onun yerine İstanbul'da bir düğün yaparım.

Şimdiden mutluluklar.

Bence siz kalıplaşmış önyargılarınızla beni eleştirdiniz. Her gelin acımasız değildir. Sözlümü ve ailesini çok sever düşünürüm. Şanımı yürütme derdinde de değilim.

İyi günler sevgiyle kalın

Durumlarimiz ayni seninle.tek fark ailemin durumu esimin ailesinin durumundan daha iyiydi.esimin isi iyi oldugu icin erkek tarafina dusenleri esim yapti.bu sana kalmis bisey inan.aslinda ailelerin konusmasi lazim.ama dogru olan sunun odemesi diyemem.dedigim gibi sen nisanlinla konus.ortak bir karar alip ailelerle konusun.en dogrusu bu

Bu konularda çok çekiniyorum. Para konusu hiç bana göre değil cidden of niye böyleyim:110: herkes de bana soruyor ne yapalım diye:110: sevdiceğimle konuştum istdaki düğünü kim yapar bilmiyorum ben diye. Bizim yapmamız gerektiğini söyledi o dao_O

Şimdiden mutluluklar.

Memleketimiz aynı yer. Onun ailesi ve çevresi memleketimizde.

Yemekli nişan yapiyorsunuz zaten,
Düğün gibi olur büyük ihtimalle.
Istanbul da 2. Bir düğüne cokda gerek kalmıyor.
Ben olsam nisanim bu sekilde olduğu icin en fazla istanbul da nikah yapardim.

Kina gecesii de olacak diyorsun.
Nişan ve kina bile yeterli aslinda.
Düğün sehir disinda olacagi için kina gecen dolar tasar :)
Nikaha bile gerek yok.

Yemekli nişan yapiyorsunuz zaten,
Düğün gibi olur büyük ihtimalle.
Istanbul da 2. Bir düğüne cokda gerek kalmıyor.
Ben olsam nisanim bu sekilde olduğu icin en fazla istanbul da nikah yapardim.

Kina gecesii de olacak diyorsun.
Nişan ve kina bile yeterli aslinda.
Düğün sehir disinda olacagi için kina gecen dolar tasar :)
Nikaha bile gerek yok.

Nişanım 200 kişilik falan olacak. Herkesi çağırmayacağız maalesef. İnsanlar da kınaya nasılsa düğün var diye gelmiyorlaro_O çok tecrübesiziz açıkçası ailem ilk kez düğün yapacak

Bu konularda çok çekiniyorum. Para konusu hiç bana göre değil cidden of niye böyleyim:110: herkes de bana soruyor ne yapalım diye:110: sevdiceğimle konuştum istdaki düğünü kim yapar bilmiyorum ben diye. Bizim yapmamız gerektiğini söyledi o dao_O
Cekinme.o senin esin olacak.eger nisanlin oyle dediyse ailesi ile gorusmus olabilir.hesap kitap yapmislardir.ailen yapsin zaten sorun olmaz diyorsun.sonucta istanbuldaki dugun sizin memleketinizde olan birsey oyle dusun.

Cekinme.o senin esin olacak.eger nisanlin oyle dediyse ailesi ile gorusmus olabilir.hesap kitap yapmislardir.ailen yapsin zaten sorun olmaz diyorsun.sonucta istanbuldaki dugun sizin memleketinizde olan birsey oyle dusun.

Haklısın canım öyle olacak artık ne gerekiyorsa yapılır inşallah. Yorumların ve anlayışın için çok teşekkür ederim:21:

Nişanım 200 kişilik falan olacak. Herkesi çağırmayacağız maalesef. İnsanlar da kınaya nasılsa düğün var diye gelmiyorlaro_O çok tecrübesiziz açıkçası ailem ilk kez düğün yapacak

davetiyede kına istanbulda duğun başka yer yazınca insanlar kınana duğun olmayacağını düşünerek gelirler en azından bizler lyle yapıyoruz

Niye karıştırıyorsun derken?
Nişan-kına-düğün bir pakettir.
3lü bir evlenme paketi.
İkisini kız, birini erkek tarafı yapar.
Nişan öyle ortaklaşa olmaz.
Nişan ortaklaşa olabiliyorsa düğünü niye kız evi yapıyor?
Burada nişan, kına ve 2 düğün olacaksa tam ortaklaşa bir bölüşüm olacak işte.
2sini erkek, 2sini kız evi karşılayacak.
Ayrıca konu sahibi ben değilim, bana yürümeyin.
Benim çevremde,kültürümde nişan ve kına bir düğün gibi yemekli büyük davet şeklinde yapılıyor.
Hiçbir erkek evi buna kuruş yardım etmezken, kalkıp düğünü kızın yapması abesle iştigal olur.
Hem kız evi olarak düğün yapılması bence erkek evi için gocunulacak bir şeydir.
Baba hem kızını verip hem de düğünü mü yapacak, bir de damat adayı bunu kabul edecek...
Yoksa gücü, yapmasın, nikah yapsın bitti gitti.
Paket midir
Bunu yeni duydum
Organizasyon şirketi gibi konuşuyosun :KK70:
Kız istemiyosa nişanda yapmaz,söz nişan bi arada yapar. Kimse dayatmaz salon tut vs. diye
Ama düğünü erkek yapar hadi ona da tamam ama 2 düğün istemek düşüncesizlik değil mi, bi yerde nikah yapılsın bari
Bana bencilce gelir, ya elini cebine atıp kendi karşılasın gelin 2.düğünü ya da nikah yapsınlar

X