2. Ele bakış açınız nedir samimi olarak

2. el hiç almadım ama etiketli ürünleri uyguna aldım.
Yeni kullanılmamış ürün tercihimdir.
Dün 200 tl'ye tanesi 40'tl den 5 tane kot pantolon aldım kendime. İstanbul'daki bir magazada indirim vardı.
Taş gibiler valla

Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım
Belki arkadaşınız 2. el uygulamalarda aynı ürünün etiketli satılanlarını daha uyguna alırsınız diye içinde kötülük olmadan söylemiştir.

Kızıma doğum yaptığımda ilk doğum olmasından da kaynaklı bebeğe ünlü markaların ürünlerini alıyordum, tabii bebek bu :) aldıklarım 1 ayı bulmadan küçülüyordu, yengem sağ olsun bir güzel kulağımı çekti, bebeğin yediği helal giydiği haram, 1 parça şeye bu kadar para vereceğine daha uygun yerlerden 3 parça alırsın, o da küçülüyor bu da küçülüyor sonuçta demişti, yengemin laflarına alınmadım aksine haklı olduğu için dikkate aldım.

Arkadaşınız da markalı ürünlere çok para vermeyin diye aynısını daha uyguna bulabilirsiniz diye tavsiye niteliğinde söylemiş olabilir.

Ayrıca 2. el alan herkes imkansızlıktan almıyor, ayıp da değil, sadece bizde ayıpmış gibi algılanıyor, bir de şöyle düşünün yerli veya yabancı x bir artistin, şarkıcının çamaşırları bile açık arttırmayla kapış kapış gidiyor, oysa onlarda 2. el, onlara para veren başkasının 2. El kıyafetinde niye tereddüt eder anlamış değilim:)

Evet ya, bazı insanlar ikinci eli fakire sadaka olarak görüyor. bunların başında da benim annem var 😂😂 geçenlerde yakın arkadaşım ev taşıdı. Dolabını düzenlerken artık giyemedigi small beden gömlek, klasik pantalon falan ofis kıyafetlerini ayırmış,bana verdi. Çünkü evlendi kilo aldı,doğum yaptı kilo aldı ,veremedi yapıştı falan, beş yıldır giyemedigi kıyafetler. Hem dolapta fazlalık, hem de yani olmuyor. Düşünmüş,ayıklamis kaç poşet. Ben de içinden giyinecegim tarz olanları aldım, kalanını mahalledeki giysi kumbarasina attik. Annem eve giysi posetleriyle girdigimi görünce başladı 'ne münasebet, sen eski kıyafetlere mi muhtacsin' falan 😂😂 neden muhtaç olayım ki? Ofiste giyinecek klasik pantolon,gömlek,elbiseler. Zaten kendim de alsam bu tarz şeyler alırım aynı avmden.
Hiç gocunmam valla:) bana biraz kompleks gibi geliyor böyle şeylere takılmak. Ben kendi değerimi biliyorum, ikinci el giyinmek benim değerimi düşürecek bir hareket olamaz bile:) pahalı bir şey almak da benim değerimi yükseltecek bir şey olamaz.
Eee daha ne yani 😅
Harikasın tebrik ediyorum seni
:KK5:

Ben daha önce bir kaç tane sattım fakat hiç almadım. İkinci el sitelerinde butikler var sıfır etiketli ürün satan alacaksam da onlara bakardım . Değişim , iade de kolay olmadığı için artık onlara da bakmıyorum. Hele çocuğum için asla tercih etmem. Çünkü eşyaların enerjisine inanıyorum.

Ben de her şeyi ilk ben acmaliyim insanlarini bekaret takıntılı insanlara benzetiyorum 😋
Bunu da yazdınız ya, komik emojisi bıraktım.

İkinci eli şiddetle tavsiye ediyorum. Tabiata ve kendi emeğimize saygımız varsa ikinci eli canlı tutalım ve herkes birbirine karşı anlayışlı olsun. Yeni ve ilk diye dünyanın parasını ödeyip kredi borçları içinde çırpınanlara üzülüyorum, hele de yeni evlilere. İyi kazandığımı düşünüyorum; minimalist yaşıyorum ve ikinci el sitelerini takip ediyorum.

Açıklası dolap uygulamasında ikinci el ayakkabı alınmasına çok sıcak bakmıyorum.
Ayakkabı ve kıyafet hijyende çok muhim.
Ayagında mantar olur, başka hastalık olur kim bilebilir.
Bir de ben hani ayakkabı o kadar eskimiş ki o eski ayakkabıya sırf skechers diye markası yırtık ayakkabıya 250 tl yazanı gördü bu gözler :)

Belki arkadaşınız 2. el uygulamalarda aynı ürünün etiketli satılanlarını daha uyguna alırsınız diye içinde kötülük olmadan söylemiştir.

Kızıma doğum yaptığımda ilk doğum olmasından da kaynaklı bebeğe ünlü markaların ürünlerini alıyordum, tabii bebek bu :) aldıklarım 1 ayı bulmadan küçülüyordu, yengem sağ olsun bir güzel kulağımı çekti, bebeğin yediği helal giydiği haram, 1 parça şeye bu kadar para vereceğine daha uygun yerlerden 3 parça alırsın, o da küçülüyor bu da küçülüyor sonuçta demişti, yengemin laflarına alınmadım aksine haklı olduğu için dikkate aldım.

Arkadaşınız da markalı ürünlere çok para vermeyin diye aynısını daha uyguna bulabilirsiniz diye tavsiye niteliğinde söylemiş olabilir.

Ayrıca 2. el alan herkes imkansızlıktan almıyor, ayıp da değil, sadece bizde ayıpmış gibi algılanıyor, bir de şöyle düşünün yerli veya yabancı x bir artistin, şarkıcının çamaşırları bile açık arttırmayla kapış kapış gidiyor, oysa onlarda 2. el, onlara para veren başkasının 2. El kıyafetinde niye tereddüt eder anlamış değilim:)
Evet ben aldığım için gocunmadım ve dendiği gibi daha mantıklı buluyorum fakat bu arkadaşım marka takıntısı sıfır olsun takıntısı olan biri belki de o yüzden bana samimi bir soru gibi gelmedi yani sen buna o parayı vermezsin 2. Eline bak gibi bi şey sezdim belki de yanılıyorum açıklama olarak da pahalıdır en az 300 dür yazdı 300 olsa ne olacak yani

Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım
Gayet normal dogal bir şey. Bizim insanlarımız niye olur olmadık şeylere utanç duyuyor anlamıyorum. Ben üniversiteyi bitirene kadar da öğrenciyken çalışmak küçük görülürdü mesela lisedeyken yazın biri çalışsa alay konusu olurdu. Düşünüyorum ne saçma bir olaymış. Sanki Fransız arşidükasıyız. Eşyalar da mal da mülk de sadece araç yani. Kaldı ki belki de evet finansal zorluktan bu sekilde giyiniyorsa biri nolmuş yani hesap kesimi geçmiş kredi kartını elalem mi ödeyecek? Maddiyatla insan ezmeye çalışan kişiler hep var, var olacak. Ama bunları takıp takmamak bizim elimizde. Girmediğiniz savaşta kimse sizi mağlup edemez.

Ben araba dışında 2.ele pek sıcak bakmıyorum. Tercih meselesi.

ben tam bir ikinci el meraklisiyim.Öyle ki son zamanlarda cok az yeni kiyafet aldim.Almanya`da yasiyorum ve burada cok yaygin.Her kresin yilda iki defa ikinci el pazarlari olur.Kizima da simdiye kadar genellikle ikinci el aldim.Burada ikinci el alanlarin büyük kismi entellektüel aileler.Büyük bir cogunlugunun kesinlikle para sikintisi yok ve cok iyi kazaniyorlar.

Ve bilin baklalim ikinci el ürün almaktan kacinanlar kimler oluyor genellikle?Türklerin ve araplarin büyük kismi.Yani az gelismis ülkelerin insanlari cogunlukla.Her sey yeni olmali, biz ikinci el giymeiz, dünya bitsin tükensin umrumuzda degil, yilda bir defa perde degistirelim, komsu koltuklari yenilemis ben de degistireyim kafasindaki insanlar icin ikinci el tu kaka.

Halbuki ikinci el alirken kumas ve kesime odaklanip yüksek kalitede, cogu zaman iki üc defa giyilmis ürünleri cok uyguna alabiliyorsun.Bir cok markanin ürün kalitesi düstü.Yüksek oranda polyester kullaniliyor.Üretilen kumaslarin hangi kosullar altinda üretildiginden bi haberiz.Üzellikle konfeksiyon imalatinda insanlar sömürülüyor.Her marka yil icinde en azindan 4 kolleksiyon sürüyor piyasaya.Yani hep israf.

Bu kosullar altinda ikinci el almak yapabilecegimiz en mantikli seylerden birisi.

Pandora bileklik merakım oldu bi ara gerçekten gümüş bilekliğe charmlara o paraları vermek canımı acıttığından uygulamadan aldım mağaza fiyatının çok daha altında bilekliğimi doldurdum pişman değilim 😎
kararma yapmadi mi?

İkinci el insanı değilim, fazla pimpirikliyim. Hayatımda hic ikinci el bişey almadım, bunda sonra da almam sanıyorum ki.

Konunuza gelince, siz de arkadaşınıza link atmayiverin. Sizin nerden alışveriş yaptığınızı niye bilsin ki. Ona ne yani.

Açıklası dolap uygulamasında ikinci el ayakkabı alınmasına çok sıcak bakmıyorum.
Ayakkabı ve kıyafet hijyende çok muhim.
Ayagında mantar olur, başka hastalık olur kim bilebilir.
Bir de ben hani ayakkabı o kadar eskimiş ki o eski ayakkabıya sırf skechers diye markası yırtık ayakkabıya 250 tl yazanı gördü bu gözler :)
Bir de ayakkabı ayağın şeklini alır zamanla. Ben ablamın ayakkabısını bile giysem rahat edemem çünkü ayak şekillerimiz farklı. Herkesinki farklı. Ki skechers’larda memory foam taban var. İki kere giysen bile o ayakkabıyı başkası giyemez artık.

Ayak sağlığı bence çok önemli. İnsanlar nasıl bu kadar umursamazlar bu konuda çok şaşırıyorum. Sokakta yürüyen üç insandan beşi içe basıyor, ayakkabıların iç yanları hep erimiş. Tamamen ayağa uygun olmayan kalitesiz ayakkabı giymenin sonucu bu.

ben tam bir ikinci el meraklisiyim.Öyle ki son zamanlarda cok az yeni kiyafet aldim.Almanya`da yasiyorum ve burada cok yaygin.Her kresin yilda iki defa ikinci el pazarlari olur.Kizima da simdiye kadar genellikle ikinci el aldim.Burada ikinci el alanlarin büyük kismi entellektüel aileler.Büyük bir cogunlugunun kesinlikle para sikintisi yok ve cok iyi kazaniyorlar.

Ve bilin baklalim ikinci el ürün almaktan kacinanlar kimler oluyor genellikle?Türklerin ve araplarin büyük kismi.Yani az gelismis ülkelerin insanlari cogunlukla.Her sey yeni olmali, biz ikinci el giymeiz, dünya bitsin tükensin umrumuzda degil, yilda bir defa perde degistirelim, komsu koltuklari yenilemis ben de degistireyim kafasindaki insanlar icin ikinci el tu kaka.

Halbuki ikinci el alirken kumas ve kesime odaklanip yüksek kalitede, cogu zaman iki üc defa giyilmis ürünleri cok uyguna alabiliyorsun.Bir cok markanin ürün kalitesi düstü.Yüksek oranda polyester kullaniliyor.Üretilen kumaslarin hangi kosullar altinda üretildiginden bi haberiz.Üzellikle konfeksiyon imalatinda insanlar sömürülüyor.Her marka yil icinde en azindan 4 kolleksiyon sürüyor piyasaya.Yani hep israf.

Bu kosullar altinda ikinci el almak yapabilecegimiz en mantikli seylerden birisi.

Şimdi gelebilecek linçleri göze alip ön yargilarimdan bahsedecegim. 😂 Şimdi burda iyi şeylerin ucuza satildigi pazar olsa o pazarlarda millet birbirini eziyor. 😂 Belki her yerde oyle degildir dedigim gibi şuan deneyimlemedigim ama duydugum, izledigim seylerden yola cikarak dusunce paylasiyorum sadece.
Yani izdiham, kalabalik icinde kapişirken insan rahat alisveris yapamaz.

Uygulamalarda da temiz diye sattiklari urunler her zaman kusursuz olmuyor ve karsinizdakinin vicdanina kaliyorsunuz veya belki sinirlenerek ugraşarak iade edebiliyorsunuz.

Tüketim cilgini, bir giydigini bir daha giymeyen biri degilim zaten bir parca bir şey alacagim derken bunalim yaşamakta istemem doğrusu. Bu kibirlilik gibi gorunmemeli aslinda 🙄🤔

Şimdi gelebilecek linçleri göze alip ön yargilarimdan bahsedecegim. 😂 Şimdi burda iyi şeylerin ucuza satildigi pazar olsa o pazarlarda millet birbirini eziyor. 😂 Belki her yerde oyle degildir dedigim gibi şuan deneyimlemedigim ama duydugum, izledigim seylerden yola cikarak dusunce paylasiyorum sadece.
Yani izdiham, kalabalik icinde kapişirken insan rahat alisveris yapamaz.

Uygulamalarda da temiz diye sattiklari urunler her zaman kusursuz olmuyor ve karsinizdakinin vicdanina kaliyorsunuz veya belki sinirlenerek ugraşarak iade edebiliyorsunuz.

Tüketim cilgini, bir giydigini bir daha giymeyen biri degilim zaten bir parca bir şey alacagim derken bunalim yaşamakta istemem doğrusu. Bu kibirlilik gibi gorunmemeli aslinda 🙄🤔
İkinci el tercih edenler etmeyenleri neden bu kadar gömüyor hiç anlamıyorum. Biz sen tercih ediyorsun diye bişey diyor muyuz? Demiyoruz. O zaman sen niye benim tercihlerimi küçümseme hakkını kendinde buluyorsun?

Sanki her sezon üretilen bütün koleksiyonlardan alıyoruz 😂 Bihter ziyagil falan olmak lazım onun için. İhtiyacımız kadarını, gerekli olanı yeni almak istiyoruz, kullanmadığımızı da satmak yerine bağışlıyoruz.

Ordan gelecek üç kuruşun peşine düşmek yerine iyilik yap da bağışla diyor muyuz biz? Demiyoruz. Had bilmek gerek biraz...

Denk geldiğim mazaga indirimleri varsa sezon bitiminde alışveriş yapıyorum aynı fiyata geliyor uygulamadakiyle.
Dedigim gibi 200 tl'ye 5 tane kot aldım, tanesi 40 tl'den.
Levis, tommy, pullbear, hm'nin pantolonları doluydu valla ama kesimleri skinny oldugu için almadım, bol paça ve mom seviyorum ben.
Ayakkabı asla önermiyorum.
Yeni etiketli diye geçmiyorsa yanından bile geçmeyin.
Ayak bu sonuçta, ne bileyim ya.
Bebek ve çocuk kıyafeti sadece kardeşlerim arasında alıp veriyorum.

İkinci el tercih edenler etmeyenleri neden bu kadar gömüyor hiç anlamıyorum. Biz sen tercih ediyorsun diye bişey diyor muyuz? Demiyoruz. O zaman sen niye benim tercihlerimi küçümseme hakkını kendinde buluyorsun?

Sanki her sezon üretilen bütün koleksiyonlardan alıyoruz 😂 Bihter ziyagil falan olmak lazım onun için. İhtiyacımız kadarını, gerekli olanı yeni almak istiyoruz, kullanmadığımızı da satmak yerine bağışlıyoruz.

Ordan gelecek üç kuruşun peşine düşmek yerine iyilik yap da bağışla diyor muyuz biz? Demiyoruz. Had bilmek gerek biraz...

Yani ikinci el bir şey " giyemem " kibirlilik şeklinde degil aslinda. 🙄 Genelde ona baglanmis ama...

Yani ikinci el bir şey " giyemem " kibirlilik şeklinde degil aslinda. 🙄 Genelde ona baglanmis ama...
Adı kibirse kibir olsun ne yapalım. İkinci elden dolaplar dolusu kıyafet alıp evimi tıka basa dolduracağıma ihtiyacım olanı yeni almam kibirli olmaksa dibine kadar kibirliyim ben 😂

Ha dolaplar dolusu yeni de alabilirdim, kime ne?

X