2. Ele bakış açınız nedir samimi olarak

Yani ikinci el bir şey " giyemem " kibirlilik şeklinde degil aslinda. 🙄 Genelde ona baglanmis ama...
Benim asla öyle bir düşüncem yok.
Kibirlilik değil de ne bileyim.
Kardeşlerimle bedenlerimiz aynı neredeyse.
Benim giymediğimi teklif ediyorum, gönder abla diyorlar.
Kızımla, kardeşimin kızı arasında 2 yaş var.
Kızımın küçülenleri hooop kardeşime gidiyor.

Benim asla öyle bir düşüncem yok.
Kibirlilik değil de ne bileyim.
Kardeşlerimle bedenlerimiz aynı neredeyse.
Benim giymediğimi teklif ediyorum, gönder abla diyorlar.
Kızımla, kardeşimin kızı arasında 2 yaş var.
Kızımın küçülenleri hooop kardeşime gidiyor.

Kardeşim yokta kuzenlerimle yaptik yani bizde zaten. Ama diger turlu almayi tercih etmedim.

Ben kiyafet degiş tokuş yapiyorum bazen kendi kuzenlerimle oluyor bu. Bazen cok az giydigim bir şeyi veriyorum mesela ya da onlar teklif ederler ben de begenirsem kabul ederim. Ama baskasinin 2. Elini satin almadim hiç, yine de alan biri hakkinda herhangi bir şey dusunmem.
Üniversitede okurken ablam ve kuzenim birlikte kalıyorduk, giysilerimiz nerdeyse ortaktı. Kimsenin de aklına bir şey gelmezdi. Kardeşler ve kuzenler olmayan giysilerini birbirlerine verirdi. Hem israf önlenirdi hem de samimiyet artardı. İkinci el kabul edilebilir olmalı. Yoksa kimsenin tercihine karışmak kimsenin haddine değil.

Kardeşim yokta kuzenlerimle yaptik yani bizde zaten. Ama diger turlu almayi tercih etmedim.
Ya ne bileyim satsam belki satardım ama genelde giymediklerim olur da kardeşlerime de bu verilmez diye düşünürsem onu ihtiyacı olan birine veriyorum.
Kıyafetin bile zekatı oldugunu düşünenlerdenim.
İhtiyaç sahibi giyinsin diyorum.

Denk geldiğim mazaga indirimleri varsa sezon bitiminde alışveriş yapıyorum aynı fiyata geliyor uygulamadakiyle.
Dedigim gibi 200 tl'ye 5 tane kot aldım, tanesi 40 tl'den.
Levis, tommy, pullbear, hm'nin pantolonları doluydu valla ama kesimleri skinny oldugu için almadım, bol paça ve mom seviyorum ben.
Ayakkabı asla önermiyorum.
Yeni etiketli diye geçmiyorsa yanından bile geçmeyin.
Ayak bu sonuçta, ne bileyim ya.
Bebek ve çocuk kıyafeti sadece kardeşlerim arasında alıp veriyorum.
Ev içinde giymek için eşofman alayım diye pazara gittim geçen hafta. Tanesi 80-100 lira yüzüne bakılabilecek kalitede olanlar. Almadım.

Malum sitede 300 liraya 120 lira indirim kuponu vardı, geçtim ordan 4 tane 75 liralık eşofman altı attım sepete, kuponu kullandım 180 lira ödedim tanesi 45 liraya geldi. Tırstım biraz dandik çıkar diye ama her biri birbirinden kaliteli geldi valla.

Üniversitede okurken ablam ve kuzenim birlikte kalıyorduk, giysilerimiz nerdeyse ortaktı. Kimsenin de aklına bir şey gelmezdi. Kardeşler ve kuzenler olmayan giysilerini birbirlerine verirdi. Hem israf önlenirdi hem de samimiyet artardı. İkinci el kabul edilebilir olmalı. Yoksa kimsenin tercihine karışmak kimsenin haddine değil.
Kuzen kardeş birbirlerini bildiği için hani ne bileyim temiz mi, pis mi bilirsin.
Ama düşünsene aşırı pis olan birisinin giyindiği gömlek mesela.

Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım
Milletin ne düşündüğünün ne önemi var
Suyun ayak izini araştırın, öğrendiğimden beri tekstil ürünleri alımımı en aza indirdim, dünyanın buna çok ihtiyacı var, keşke herkes 2. Ele yönelse

Ev içinde giymek için eşofman alayım diye pazara gittim geçen hafta. Tanesi 80-100 lira yüzüne bakılabilecek kalitede olanlar. Almadım.

Malum sitede 300 liraya 120 lira indirim kuponu vardı, geçtim ordan 4 tane 75 liralık eşofman altı attım sepete, kuponu kullandım 180 lira ödedim tanesi 45 liraya geldi. Tırstım biraz dandik çıkar diye ama her biri birbirinden kaliteli geldi valla.
Hah şişte bahsettiğim bu.
Valla ben de öyle dolaşırken magazanın outlet kadında deli indirim yazmışlar, ulan bir bakayım dedim pantolon cennetine düştüm ajıakhkha
Kaptım 5 tane 200 tl tuttu.
Oh mis.

Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım
Ömrünü bitirmeyen kıyafetler elbiseler bence kullanılabilir bende okuduğum bir yazıdan sonra aşırı sıcak bakıyorum ve ikinci el ekonomi içinde candır çok çok uyguna bir iki parça aldım

Şimdi gelebilecek linçleri göze alip ön yargilarimdan bahsedecegim. 😂 Şimdi burda iyi şeylerin ucuza satildigi pazar olsa o pazarlarda millet birbirini eziyor. 😂 Belki her yerde oyle degildir dedigim gibi şuan deneyimlemedigim ama duydugum, izledigim seylerden yola cikarak dusunce paylasiyorum sadece.
Yani izdiham, kalabalik icinde kapişirken insan rahat alisveris yapamaz.

Uygulamalarda da temiz diye sattiklari urunler her zaman kusursuz olmuyor ve karsinizdakinin vicdanina kaliyorsunuz veya belki sinirlenerek ugraşarak iade edebiliyorsunuz.

Tüketim cilgini, bir giydigini bir daha giymeyen biri degilim zaten bir parca bir şey alacagim derken bunalim yaşamakta istemem doğrusu. Bu kibirlilik gibi gorunmemeli aslinda 🙄🤔
haklisiniz.Yanliz ben ikinci el magazalardan alirken görüyorum , deniyorum.Burada kullandigim uygulama da olmayan ya da begenmedigim seyleri geri gönderebiliyorum hem de hic kargo parasi ödemeden:)Yoksa ben de güvenip alamiyorum.Ebayden aldigim bir cok kullanilmis üründen memnun kalmadim ve artik hic almiyorum ordan.

Buradaki ikinci el magazalarda ya da pazarlarda izdiham pek olmuyor.Sadece bazi cocuk pazarlarinda problem oluyor.Yer dar oldugu icin oralara da gitmiyorum.Zaten pandemiden beri her sey online satisa döndü.

ben hiç almadım ama bazı teknolojik ürünleri ikinci el almak mantıklı olabilir.
onun dışında marka takıntım olmadığı için sıfır giysilerdeki tercihim zaten fiyat olarak uçuk kaçık şeyler değil. ama marka takıntım olsa alırdım sanırım.

Adı kibirse kibir olsun ne yapalım. İkinci elden dolaplar dolusu kıyafet alıp evimi tıka basa dolduracağıma ihtiyacım olanı yeni almam kibirli olmaksa dibine kadar kibirliyim ben 😂

Ha dolaplar dolusu yeni de alabilirdim, kime ne?

"Sadece Arap ve Turkler 2. El giymem" diyor dedigi icin aciklamak istedim. Gayet minimal yasayan hatta bozulmadan kolay kolay telefon degistirmeyen (durumumuz var) insanlariz biz eşimle, sirf ikinci el alinmiyor diye araplardaki gösterişle bir tutulmasi azcik zoruma gitti. 😂 Yani oyle bir şey değil. 😬😬😬

"Sadece Arap ve Turkler 2. El giymem" diyor dedigi icin aciklamak istedim. Gayet minimal yasayan hatta bozulmadan kolay kolay telefon degistirmeyen (durumumuz var) insanlariz biz eşimle, sirf ikinci el alinmiyor diye araplardaki gösterişle bir tutulmasi azcik zoruma gitti. 😂 Yani oyle bir şey değil. 😬😬😬
Eşim için tamamen aynı şeyi söyleyemem ama ben de tam dediğin gibiyim. Eşim de iş kıyafetlerinde müsriftir gerisinde dikkat eder. Adama zorla mont aldırdım geçenlerde 😂inatla almıyordu, montlarının canı çıkmış. Telefonlarımız ikimizin de 4 yılı geçti değiştirmeyi düşünmüyoruz. Arabamız 2014 model değiştirmeyi düşünmüyoruz. Hatta evin eşyalarını bile taşınırken tamire verecez değiştirmeyi düşünmüyoruz. Alamayacağımızdan değil, gerek görmediğimizden. Ben bu eşyaları 2. El satıp üstüne biraz daha koyup yeni eve sıfır eşyayla geçebilirim. Ama ne gerek var?

Şimdiye kadar dolap uygulamasından 3 kez alışveriş yaptım. 2 tanesi etiketli ama uygun fiyatlı ürünlerdi biri de az kullanılmış, yurt dışından alınan bir markaydı. Karşı da değilim alım satımına sadece çok taraftarı değilim kendi adıma. Genelde giymediklerimi de satmak yerine ihtiyaç sahibi olan kişilere vermeyi tercih ettim. Arkadaşınız konusuna gelince ben olsam bende alınırdım. Belki kötü niyetle söylememiştir, o şekilde düşünün. Ben daha ağır laflar duymuştum arkadaşımdan. Eşim işten çıktığında sen artık perşembe pazarından giyinirsin demişti. 😂 Pazardan giyinmek ayıp mı günah mı? Kaldı ki bunu diyen kişi de ben de atanmış, görevini yapan maaş alan 2 öğretmeniz. Eşim işten çıkınca benim maaşım da gidiyor sanki😂😃

X