2. Ele bakış açınız nedir samimi olarak

Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım
2. El el yakıyor bazen. Birisinin LCW de satılan tulumdan daha pahalıydı sattığı tulum. Çünkü onlar kullandı değerlendi :deli:
Ben de birçok şeyi aldım ikinci el. yürüteç, bebek arabası gibi. Kullandım gayet güzeller. temiz ve hak ettiği fiyata satıldığı sürece bazı eşyalarda kesinlikle ikinci el daha iyi.

"Sadece Arap ve Turkler 2. El giymem" diyor dedigi icin aciklamak istedim. Gayet minimal yasayan hatta bozulmadan kolay kolay telefon degistirmeyen (durumumuz var) insanlariz biz eşimle, sirf ikinci el alinmiyor diye araplardaki gösterişle bir tutulmasi azcik zoruma gitti. 😂 Yani oyle bir şey değil. 😬😬😬
Cirilla üzerine alinma.Genellemis oldum ve herkesin öyle olmadigini biliyorum.Söyle de bir sey var buradaki türklerin bir cogu asiri gösteris meraklisi.Bulundugu ortamlarda hemen farkediliyorlar.Savastan kacip gelen insanlar kullanilmis esyalari istemiyorlar.Halbu ki buranin kendi halki bu konularda cok alcak gönüllü.Ayrica bahsettigim kesimin büyük kismi sosyal yardimla gecinip her seyin en iyisini isteyen insanlar.Bu konuda da kusura bakmayin ama elestiri yapmaya hakkim var.

Yani birbirimizin hayatlarini tanimiyoruz ben de bir cok üyenin yazdigi seylerin arka planini bilmiyorum.O yüzden bu tür anlasmazliklarin ve alinmalarin olmasi normal.

2. Ele karşı değilim
Ama ne olduğuna çok aşırı kişisel eşyaları 2. El almazdım mesela tişört bluz ya da çamaşır gibi

Ama kitaplık , sandalye , dekort eşyası vs alınabilir.

"Sadece Arap ve Turkler 2. El giymem" diyor dedigi icin aciklamak istedim. Gayet minimal yasayan hatta bozulmadan kolay kolay telefon degistirmeyen (durumumuz var) insanlariz biz eşimle, sirf ikinci el alinmiyor diye araplardaki gösterişle bir tutulmasi azcik zoruma gitti. 😂 Yani oyle bir şey değil. 😬😬😬

Hiç 2. el alışverişim olmadı ama asla 2. el almam demem, alırsam da ayakkabı, çamaşır, bikini gibi ürünleri 2. el alamam ama mesela çok güzel bir elbise gördüm resmen aşık oldum diyelim, o zaman düşünürüm şahsen:)

Ayrıca 2. el alışverişler için hepimiz biraz dikkatli yazmalıyız, herkesin imkanları aynı değil, 2 parça pantolon kazağı pazardan bile alamayanlar var, 10-15 liraya 2. el alıp giyiyorlar, onları incitmemek lazım.

Bende gardropstan eşyalarımı satıyorum ama kendim 2.el kıyafet alır mıyım? Çok zor.
Kendime yakıştıramadığımdan falan değil. Kullan kişi pis miydi,temiz miydi? İçim rahat etmeyeceği için. Çok az kullanılmış,sıfırını alamayacağım bir ürün olursa olabilir.

ben tam bir ikinci el meraklisiyim.Öyle ki son zamanlarda cok az yeni kiyafet aldim.Almanya`da yasiyorum ve burada cok yaygin.Her kresin yilda iki defa ikinci el pazarlari olur.Kizima da simdiye kadar genellikle ikinci el aldim.Burada ikinci el alanlarin büyük kismi entellektüel aileler.Büyük bir cogunlugunun kesinlikle para sikintisi yok ve cok iyi kazaniyorlar.

Ve bilin baklalim ikinci el ürün almaktan kacinanlar kimler oluyor genellikle?Türklerin ve araplarin büyük kismi.Yani az gelismis ülkelerin insanlari cogunlukla.Her sey yeni olmali, biz ikinci el giymeiz, dünya bitsin tükensin umrumuzda degil, yilda bir defa perde degistirelim, komsu koltuklari yenilemis ben de degistireyim kafasindaki insanlar icin ikinci el tu kaka.

Halbuki ikinci el alirken kumas ve kesime odaklanip yüksek kalitede, cogu zaman iki üc defa giyilmis ürünleri cok uyguna alabiliyorsun.Bir cok markanin ürün kalitesi düstü.Yüksek oranda polyester kullaniliyor.Üretilen kumaslarin hangi kosullar altinda üretildiginden bi haberiz.Üzellikle konfeksiyon imalatinda insanlar sömürülüyor.Her marka yil icinde en azindan 4 kolleksiyon sürüyor piyasaya.Yani hep israf.

Bu kosullar altinda ikinci el almak yapabilecegimiz en mantikli seylerden birisi.
2. El tercih etmemenin hangi milletten olduğunla ya da gelişmişlikle ne alakası var anlayamadım? Ben tamamen hijyenil sebeplerden ötürü tercih etmem mesela. Çok az kullanılmış,yeni gibi bir ürün olur ya da heves edip alamadığım bir marka olur çok güzel bir parça olur o zaman alabilirim ancak. Eşya alabilirim ama kıyafet alamam. Bu da gösteriş merakımdan değil tamamen hijyenik sebeplerden ötürü.

Bir sürü şey aldım da sattım da. E tabi aldığınız mesela kıyafetse sıfıra yakın olmasına dikkat edin.
Örneğin kizima doğum günü elbisesi aldım dolaptan. Bana satan da sadece d.gununde giydirmiş. Daha dün kitap aldım mesela tertemiz.
2.el ürün temiz olduktan sonra ben sorun etmiyorum açıkçası.

Satış yapmıyorum ben. Satış yapmak yerine sadece isteyene/ihtiyacı olana veriyorum. Bu zaten mutluluk sebeplerimden biridir. Üstelik yenilettiğim eşyalarıda öğrenci ilanlarına gönderirim.
Zara zaten lüks bir marka değil. Çok abartmamak gerekiyor bunu. Arkadaşınız kötü bir şey söylememiş siz alınganlık etmişsiniz bence.
Ben bazen çok iddialı giyinmeyi sevdiğim için hiçbir markada, butikte bulamayınca istediğimi kesinlikle 2 el bulurum. Yeter ki isteyim gözüm bir şey görmez. Etiketi çıkmamış şekilde.

Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım eklemeyi unutmuşum geçen sene de bu arkadaşım Zara sitesinden bi takım atmıştı bana oğlu için sen de dolaptan bak çok güzel demişti ikisi birleşince doldum iyice
Elbiselerde ikinci el tercih edemiyorum maalesef bende temizlik takintisi oldugu icin gerci genel olarak ikinci eli sadece mecbur kalirsam aliyorum 🥲oda telefon felan olabilir

Geçen aya kadar dolap hesabım yoktu şöyle bi bakayım dedim meraktan 40₺ ye ye aşırı şık bir elbise buldum üstünde etiket var kız almıs değişim yapmamış dolabında duruyormuş teklif usulü 25₺ ye anlaştım 25 liraya 125 TL lik elbise aldım şok içindeyim hala 🤣 aşırı güzel bi de etiketli

ikinci ele gayet de pozitif bakiyorum.

Ancak kiyafette pek tercihim olmuyor, cunku az kiyafet alan biriyim, onu da deneyip tam bedenime uygun kiyafeti almayi tercih ediyorum. diyeyim ki sezon basina max 2 kombin kiyafet aliyordumdur, belki yazin bir takim daha fazla.
Kirk yilin basi gezerken denk gelirse alirim ikinci elden, ama arayip bulmasi zor gelir bana.

ev esyalari icin ama ikinci eli muhakkak kontrol ederim. bar sandalyelerim ve kiler dolabim ikinci elden. Bir de saksi falan cok alirim.

cocuk kiyafetinde cok sansli cikmadim ama oyuncaklar vs icin de muhakkak kontrol ederim. Guzel bir arac park istasyonu buldum bu sene mesela, cocuklar istiyordu ama acikcasi pahali geliyordu plastik seye onca para vermek istemiyordum.
Bir cok puzzle aldim bu sene bir de, hatta bir tanesi parcasi eksik cikti, ama biz puzzle i kotu havalarda eglencesine yapiyoruz zaten, o eksik parcalidan bile gayet keyif aldik.

bir de spor aletleri/urunleri icin tavsiye ederim ikinci eli. Bir cok insan heveslenip cok pahali aletler aliyor, pek kullanmadan hemen ikinci ele dusuyor :kk77:

Etiketli kullanılmamış şeyler aldım ve sadece onları alırım. Giyilen birşeyin ikinci elini kullanamam ama tepeden bir söylem olarak algılanmasın sadece obsesiflige bir adım uzak birisi olarak giyemem. Mesela geçen ay mükemmel bir fular aldım tertemiz. Odama tablo yaptırdım fulardan.

Eklentiler

• IMG_20220318_153523.jpg
    IMG_20220318_153523.jpg
    71,2 KB · Görüntüleme: 85
Normal alışveriş de yaptığımı belirtmek için hep ordan almıyorum dedim sanki siz açık aramak için didiklemişsiniz yazımı
İnanın hiç öyle bir insan değilim. Neden açık arıyayım ki? Bakın siz "zan" üzerinden hareket ediyorsunuz. Konunuzda da yaptığınız gibi niyet okumayın bence :)

X