2. Ele bakış açınız nedir samimi olarak

Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım eklemeyi unutmuşum geçen sene de bu arkadaşım Zara sitesinden bi takım atmıştı bana oğlu için sen de dolaptan bak çok güzel demişti ikisi birleşince doldum iyice
2. ele karşı gayet rahatım açıkçası, hem alırım hem satarım hiç de gocunmam. arkadasınız ne niyetle söyledi bilemem ama kendinizi asla kötü hissetmeyin, tam tersi o şeyi daha uyguna aldıgınız için sevinin bile

Kıyafet ayakkabı çanta vs. içime sinmez ama evim için buzdolabı,çamaşır makinası,yemek masası ve giysi dolabını spotçudan aldım yeni gibiler içime de sindi. Üstelik Dolap’ta aktif satıcıydım,yeğenimin kıyafetlerini,oyuncaklarını vs. orda gayet uygundan sattım alanlar hep olumlu geri dönüş yaptı çocuk için oralardan kıyafet almak bana mantıklı geliyor çünkü biz aldıklarımızın çoğunu giydirememiştik bile o kadar hızlı büyüyorlar.

Kıyafet ayakkabı çanta vs. içime sinmez ama evim için buzdolabı,çamaşır makinası,yemek masası ve giysi dolabını spotçudan aldım yeni gibiler içime de sindi. Üstelik Dolap’ta aktif satıcıydım,yeğenimin kıyafetlerini,oyuncaklarını vs. orda gayet uygundan sattım alanlar hep olumlu geri dönüş yaptı çocuk için oralardan kıyafet almak bana mantıklı geliyor çünkü biz aldıklarımızın çoğunu giydirememiştik bile o kadar hızlı büyüyorlar.
ben dolaptan takı alırım 2. el ama kıyafet vs almam.etiketli ürün alıyorum çok uyguna oradan.kendim de satıyorum artık ihtiyacım olmayan ürünlerimi bir kısmını da hediye ediyorum .evde birikmesinden nefret ediyorum eşyaların.o çocukların pahalı oyuncaklara uygun fiyata ulaşınca ki sevinçleri herşeye değer.

nasıl bir işlem yapıyorsunuz?gümüş takılarım kararmış hep kullanamıyorum.
Gümüşleri bi kaba koyup karbonat döküp üzerine maden suyu döküyorum günlük kullandığım altın takılarıma da yapıyorum küpeler falan tertemiz oluyor gümüşler parlıyor karbonatla ovmak bile yetiyor aslında tek tek uğraşmaktansa böyle daha kolay geliyo

Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım eklemeyi unutmuşum geçen sene de bu arkadaşım Zara sitesinden bi takım atmıştı bana oğlu için sen de dolaptan bak çok güzel demişti ikisi birleşince doldum iyice
Siz oldukça bilinçli bir tüketicisiniz. ‘Planlı eskitme’ ile yıllarca hepimizi sömürdüler, sömürmeye de (maalesef) devam edecekler. Daha geçen gün Samsung ürünleri bilerek yavaşlattığını kabul etti mesela (apple da etmişti eskiden), ürün kalitelerini daha çok alalım diye düşürüyorlar, yorumumun sonuna eklediğim ekran görüntüsüne lütfen bir göz atın, dediğimi anlayacaksınız. Bu arada yurtdışında mesele thrift storelar var, 2. El ürün mağazaları oldukça da ucuzlar, Türkiye’de bu anlayış yavaş yavaş oturmaya başladı (ama ne hikmetse bizimkiler fiyatları çok yüksek tutuyorlar). Eskiden dolap vs yokken ben instagramda bi 2. El satış sayfası açıp satış yapmıştım ordan çok sevdiğim 1-2 arkadaş bile edinmiştim. Sonra zaten dolap vs çıkınca ordan da bir şeyler sattım. Farkettim ki hiç kullanmadığım şeyler hayatımda boşu boşuna yer kaplıyormuş. Hem karşı taraf mutlu oldu hem ben 🤷🏼‍♀️ Alım konusunda da bir süredir hiçbir yerden bir sey almıyorum, tüketim alışkanlığımı değiştirdim. Dolaplarda zaten bir şey koyacak yer yok, tüketim canavarı olduğumuzu hissettim. Bir şeyi çok ama çok beğenmedikçe de hiçbir yerden artık bir sey almıyorum. Sorun arkadaşınızda sizde değil.Planlı eskitme konusu tıktık

0DAD0E02-4985-4A94-847D-EA6B6319DB6A.jpeg

Son düzenleme:
Sanırım sizin bahsettikleriniz insta satıcıları🙄 Hepsi için demeyeyim ama büyük kısmı için pek güvenilemeyeceğine dair şeyler okumuştum, kızım dahi güvenip alışveriş yapıyor ama ben şort yerine patates çıkar, bedeni olmaz kumaşını beğenmem diye diye hiçbir şey almıyorum netten, illa mağazaya gideceğim:)

Yok hayır dolap veya Gardrops, sıfır alacaksam Trendyol kullanıyorum. Instagramdan arkadaşım ayakkabı almıştı yıllar önce alakasız bir ürün gelmişti korktum bir şey almaya. Alışkanlık meselesi aslında ben mağazaya gittiğimde bile denemeye üşenirim o yüzden internet alışverişi bana uygun ama herkese hitap etmeyebiliyor :)

Evet ya, bazı insanlar ikinci eli fakire sadaka olarak görüyor. bunların başında da benim annem var 😂😂 geçenlerde yakın arkadaşım ev taşıdı. Dolabını düzenlerken artık giyemedigi small beden gömlek, klasik pantalon falan ofis kıyafetlerini ayırmış,bana verdi. Çünkü evlendi kilo aldı,doğum yaptı kilo aldı ,veremedi yapıştı falan, beş yıldır giyemedigi kıyafetler. Hem dolapta fazlalık, hem de yani olmuyor. Düşünmüş,ayıklamis kaç poşet. Ben de içinden giyinecegim tarz olanları aldım, kalanını mahalledeki giysi kumbarasina attik. Annem eve giysi posetleriyle girdigimi görünce başladı 'ne münasebet, sen eski kıyafetlere mi muhtacsin' falan 😂😂 neden muhtaç olayım ki? Ofiste giyinecek klasik pantolon,gömlek,elbiseler. Zaten kendim de alsam bu tarz şeyler alırım aynı avmden.
Hiç gocunmam valla:) bana biraz kompleks gibi geliyor böyle şeylere takılmak. Ben kendi değerimi biliyorum, ikinci el giyinmek benim değerimi düşürecek bir hareket olamaz bile:) pahalı bir şey almak da benim değerimi yükseltecek bir şey olamaz.
Eee daha ne yani 😅
Bana yengem bir arkadaşının kıyafetlerini vermişti utana sıkıla. Evde giyersin, beğenmezsen toz bezi yap dedi. Gayet de güzel şeylerdi. Kızıma da başka bir arkadaşımız ayakkabı, elbise gibi kıyafetler verdi. Çok da beğenerek giydirdim. Kızıma zaten ilk çocuk olması sebebiyle ilk 3 sene aşırı kıyafet almıştım. Malum hızlı büyüyorlar, bir kısmını hiç giymedi bile. Çuval çuval kıyafet verdik mesela. Köylere gönderdik bir kısmını, ihtiyaç sahiplerine verdik, arkadaşlara verdik. Yırtık, lekeli olanları da bez yaptık. Dediğiniz gibi hem doğa, hem ekonomi için yapılması gereken şeyler. Aslında bir çoğumuz böyle büyüdü. Küçülen abla, abi, kuzen, komşu kıyafetleriyle. O sebeple kıyafet, eşya vs. ikinci elmiş sıfırmış benim için hiçbir önemi yok. Ya da herhangi birinin nereden ne aldığı da beni ilgilendirmez. Herkes nasıl mutluysa öyle devam etsin yahu :)

2.el bence harika birsey.
Yasadigim ulkede cok normal karsilaniyor. Deli gibi alisveris yapiyorlar zaten ikinci elden
ben 2. el değerli takı aldım diye linç yedim sitede.neymiş kötü enerjisi olurmuş satan isteyerek satmamışmış boşanmış kişinin pırlantasıymış şaştım kaldım.yav ev araba da 2. 3. el alıyorsunuz.kim soruyor arabanın sahibi boşandı mı evin sahibi iflas ettide mi satıyor diye.uygun bulunca alıveriyoruz yalan mı?

Bir şey soracağım, konuda internet üzerinden sıfır ya da 2. el alışverişlerden bahsedildiğinden konu dışı sayılmaz diye düşünüyorum :)
Güvenilir alışveriş sitelerinden pc, küçük ev aletleri vb alıyorum ama ayakkabı, kıyafet vs ürünlerde nasıl güveniyorsunuz? Nasıl desem marka dahi olsa kumaş dokusunu, üstümde nasıl duracağını bilmeden alamıyorum, fotoda çok güzel duran her şey göründüğü gibi çıkmıyor çünkü, bir de bedeni nasıl tutturuyorsunuz? Tüm bedenler standart ölçülerde gibi görünsede farklı markalardan aldığım şort tişört gibi kıyafetlerden biliyorum kesimleri nedeniyle biri tam otururken diğeri büyük gelebiliyor 🙄
Ayakkabıda bildiğim markalardan şaşmıyorum, aynı markanın kalıpları aynı oluyor çünkü. Mesela spor ayakkabıda nike alacaksam 36.5 olmalı, skechers 36, adidas 37.

Kıyafette de mankenin ölçüleri ve üzerindeki bedene bakıyorum. Genelde güvenilir siteler manken ölçüsü veriyor. Bir de yorumlar varsa onları dikkate alıyorum. Şimdiye kadar iade ettiğim bişey olmadı sanırım.

ben 2. el değerli takı aldım diye linç yedim sitede.neymiş kötü enerjisi olurmuş satan isteyerek satmamışmış boşanmış kişinin pırlantasıymış şaştım kaldım.yav ev araba da 2. 3. el alıyorsunuz.kim soruyor arabanın sahibi boşandı mı evin sahibi iflas ettide mi satıyor diye.uygun bulunca alıveriyoruz yalan mı?
Ay o neydi oyle 😂
Şamanizm de seyleri ne zaman birakacagiz acaba ?
Uygun ve hosuna gidilen sey tabii ki alinir.
Ben ozellikle vintage ikinci el yerlerine bayiliyorum.

Bence kadinlarin büyük bi kısmı aşırı tüketim meraklısı ve ihtiyacı olmadan ikinci el al sat yaparak bile saçma paralar harciolar. Güya ekonomi yapiorum adi altinda. Ihtiyaci olup alanlara saygım sonsuz keşke yapabilsem ama ben aşırı huyluyum arabayi bile ikinci el almadim hic kirk defa yikamaktan giyecek hal birakmam. Bence laf sokuo gibi gelmedi sen ordan cok aliosun diye söylemiş gibi geldi ama sen daha doğru anlamissindir. Kendisi almıyor mu dolaptan bakış acisi ne oraya?

Linçleyenler de büyük ihtimalle pazarda bir dal maydonoza pazarlık yapanlardır 😆 Çok severiz tepeden tepeden boş atmayı. Ev, araba alınırken özellikle kelepir olanlara bakılır. Hatta alıcının zamanı da varsa bekler ki acil paraya ihtiyacı olan bir satıcı çıksın.

Linçleyenler de büyük ihtimalle pazarda bir dal maydonoza pazarlık yapanlardır 😆 Çok severiz tepeden tepeden boş atmayı. Ev, araba alınırken özellikle kelepir olanlara bakılır. Hatta alıcının zamanı da varsa bekler ki acil paraya ihtiyacı olan bir satıcı çıksın.
aynen öyle.zaten değerinin üstüne satıyor avm mağazaları nasıl alalım.uygun bulunca elbette 2. el alırım.

Bu konuda ceyceyi tekrar üstüme sıçratmak istemiyorum ama ben dedim onu. Linçlemedim fikrimi belirttim sadece. Ama ceycey linç olarak her fırsatta ortaya sürmekte kararlı gördüğüm kadarıyda. “Ben” alamam içime sinmez, mücevher benim için özel bir şeydir başkasının kötü enerjisini istemem üzerimde dedim. Hala aynı fikirdeyim. Hayır maydanoz için pazarlık yapmıyorum.

Bu konuda ceyceyi tekrar üstüme sıçratmak istemiyorum ama ben dedim onu. Linçlemedim fikrimi belirttim sadece. Ama ceycey linç olarak her fırsatta ortaya sürmekte kararlı gördüğüm kadarıyda. “Ben” alamam içime sinmez, mücevher benim için özel bir şeydir başkasının kötü enerjisini istemem üzerimde dedim. Hala aynı fikirdeyim. Hayır maydanoz için pazarlık yapmıyorum.
neden üstüne alındın ki bir çok üye uğursuzdur dedi :KK45:

X