2016 eylül anneleri doğum sonrası paylaşımları

tembelanne

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2008
693
1.392
Bebeklerimizin uyku rutini
Emme durumları
Tavsiyeleriniz
Önerilerimiz
Gelişim değerleri kilo boy artışları
Bunun gibi konulara buradan devam edelim mi?
İlk bir haftamız meme kavgasıyla geçti
benim de sarılık sebebiyle sürekli uyuyordu bebeğim
Uyandırmak o kadar zordu ki
Şimdi hala memeyi tutana kadar sorun çıkarıyor
Bir gün kolayca tutsa diğer gün zar zor
İlk bebeğimi de emzirememiştim erken doğum sebebiyle sağdım besledim
Şimdi ben de inat ediyorum. Bu gün 12 günlük ve iyi kötü emiyor en azından sağmıuorın
Ara sıra pompayla ucunu çıkarıyorum öyle veriyorum o Zaman'da eğer hemen emmezse ucu kayboluveriyor. Tekrar pompa. Lansinoh uç çıkarıcı bende pek işe yaramadı. Çıkmasıyla tekrar içeri girmesi bir oluyor onunla
Süt sağma makinasıyla daha uzun süre kalıyor meme ucum

Bir de göbeğimiz 11. Gün düştü haftasını geçince eyvah düşmeyecek mi acaba diye endişe ettim ama boşunaymış
Hala devam eden bir sarılık var özellikle gözlerinin beyazında. O da geçerse süper olacak

Allah yardımcın olsun canım 1 ayda ancak toparlaniyorlar.. Bende kizimda çok zor emzirdim benimde ucum yoktu bakalım biz napicaz..
Bol bol emzirmeye dewam et ve uzun süreli uyutma canım inşallah en kısa zamanda atlatır meleğin..

image.jpeg İşte bu bizim oğlan :KK66:

18 günlük olduk sarılık hafifledi ama bitmedi
Göbeği çok uzun kesmişler düştü klipsli kısım ama hala uzun bir çıkıntı var.
İşitme testi yapıldı
Ters gelen bir Bebek olduğu için kalça ultrasonu çekilecek dizlerinden sonrası yamuk futbolcu bacağı gibi
Çift bez takıyoruz şimdilik
Anne karnında doğum pozisyonuna girmediği için başı normalden 3 cm büyük. Doğum kanalına yerleşse büyüyemezdi Dedi başı yukarda diye sıkışmamış büyümüş epey.
İlerdeki aylarda dengelenir Dedi
D vitaminine başladık

18 günlük olduk sarılık hafifledi ama bitmedi
Göbeği çok uzun kesmişler düştü klipsli kısım ama hala uzun bir çıkıntı var.
İşitme testi yapıldı
Ters gelen bir Bebek olduğu için kalça ultrasonu çekilecek dizlerinden sonrası yamuk futbolcu bacağı gibi
Çift bez takıyoruz şimdilik
Anne karnında doğum pozisyonuna girmediği için başı normalden 3 cm büyük. Doğum kanalına yerleşse büyüyemezdi Dedi başı yukarda diye sıkışmamış büyümüş epey.
İlerdeki aylarda dengelenir Dedi
D vitaminine başladık
Ay yawrum ya allah anali babali buyumeyi nasip eder insallah :nazar::KK37:Bacaklar genelde öyle oluyor canım düzelir. Çift bez niçin anlamadım ?
Daha çok toparlanıp düzelir inşallah..

Bizde 2990 olarak doğduk
Bugün biraz yüzünde sarılık var ama çok yüksek seviyede olduğunu düşünmüyorum. Bakalım öğleye doğru kontrol yapılacak sonuçları merak ediyorum.
Şuanda 2-3 saatte bir emziriyorum. Aynen uç çıkarıcı ancak anlık çıkarıyor sonra yok.
İlk gün biraz sancısı vardı bugün daha iyi çıkarıyor gazını.

Bizde 2990 olarak doğduk
Bugün biraz yüzünde sarılık var ama çok yüksek seviyede olduğunu düşünmüyorum. Bakalım öğleye doğru kontrol yapılacak sonuçları merak ediyorum.
Şuanda 2-3 saatte bir emziriyorum. Aynen uç çıkarıcı ancak anlık çıkarıyor sonra yok.
İlk gün biraz sancısı vardı bugün daha iyi çıkarıyor gazını.
Bak 20 günlük oldu oğlum hala göğüs ucum yok. Süt sağma makinası daha fazla çıkarıyor ucu daha uzun vadeli oluyor ama yine de iki emme arası dayanacak gibi değil.
Diptıs uyanmasını bekliyormusun rüzgarın?
Dr bana uyanmasını bekle Dedi uzun süre uyuyor bazen endişe ediyorum

Oy ben seni yerim yakışıklı. :KK200: Maşallah canımm. Ben de kıyamıyorum uyandırmaya hiç ama baştan beri 2 saatte bir emzirmek zorundayız. Benim de ilk gün sütüm vardı sonra geri kaçtı. Göğüslerim acıya acıya emzirmeye devam ettim şükür 3 gündür fena değil. Bir de bizde kan uyuşmazlığı olduğu için doktor sarılık açısından 2 kat riskli başladınız dedi. O yüzden uyanmasını beklemiyor ayak parmaklarına vurarak ya da altını açarak uyandırıyoruz. Pazartesi günü kontrolümüzde sarılığa dönmemişti, şuan da sararmadı gibi ama yarın haftalık kontrolü var kesin sonucu o zaman alacağız.

Bir de biraz iştahlı bir bebek, memeleri bitirince 30-40 ml mama almadan uykuya dalmıyor. Pek istekli olmasam da aç aç ağladığını görünce başlamak zorunda kaldık. Doktor da sıkıntı olmaz ama giderek azaltıp emzirmeyi daha sık yaparsan iyi olur dedi.

Şuanki kilo durumumuz da 5. Günde 2620 gram. 2550 ile başlamıştık yola. İnşallah daha artarak devam eder.

Bu arada göğüs kalkanları acayip işe yarıyor. Doğum yapacak arkadaşlar mutlaka bulundurun. Pedler fazla sütü emiyor ve bazen o kadar süt birikiyor ki o kalkanın içinde, ben biberona alıp tekrar veriyorum. İlk iki gün çok acıdı göğüslerim. Lansinohu her emzirmeden sonra sürüp kalkanları taktım ve kısa sürede yumuşadı uçlarım. Bir de kadın doğumcum lansinohlu göğüsle bebeği emzir, silme göğüs ucunu dedi. İçindeki lanolin maddesi bebekteki aftları önlüyormuş.

Evet bizim bebişte doymayanlardan. Sütüm çok diye gergin oluyor memelerim. Sert gergin olunca meme bebeğim tutamıyor mecbur baştan sağıyorum yumuşasın göğüs ucumı yakalasın die

bu sefer ön süt hanidaha sulu şekerli olan süt sağdığım için bebeğe gitmiyor. Sağdığım sütleri önceleri dolapta beklettim bebeğe vermeye fırsat olmayınca döktüm içim de elvermedi buzluğa atmak için avent saklama kutusu aldım. Dr bebeğin 20 günlük ihtiyacına göre üretiyor vücut sütü sen bu sütü 3 aylıkken çözdürüp versen aman aman faydası olmaz Dedi. Can'ımı sıktı.

Sarılık için sen de biliyorsundur çok emme çok kakalı çişli bez. Işık tedavisi alacak boyutta değilse beslenerek atacak.
Paça çorbası ve kuzu Eti sütü arttırdığı kanıtlanan tek besin Dedi benim dr. 2 litre su uyku ve kuzu Eti kemik suyuna çorba akşam yemeğinde.
Sağdığımda bir göğüsten 70 çıkıyor şimdi. Ve onu bitirene kadar emiyor her öğün tek göğüs Dedi dr. Ama göğsümde süt kalmayınca ve hala emmek isteyince mecbur diğerini veriyorum onu da yarılıyor. Mide kapasitesi üzerinde içtiği için sonra her yere kusma şeklinde devam ediyor yatağa kucagıma anakucagına bulduğu her yere beslenme sonrası çıkarıyor bazen sütü olduğu gibi bazen kesik kesik ayran gibi halde.
Kıstuktann hemen sonra yine emecek gibi aranıyor.
Oda sıcaklığınız kaç derece sarılığa sıcak da iyi gelmiyor. 24 Dedi dr ama biz 26 yapıyoruz klimayı. Sadece yarım kollu bady giyiyor ben dayanamayıp karnını örtüyorum dr a kalsa örtmeyin altına bişey giydirmeyin çorap yok eldiven yok

Bak 20 günlük oldu oğlum hala göğüs ucum yok. Süt sağma makinası daha fazla çıkarıyor ucu daha uzun vadeli oluyor ama yine de iki emme arası dayanacak gibi değil.
Diptıs uyanmasını bekliyormusun rüzgarın?
Dr bana uyanmasını bekle Dedi uzun süre uyuyor bazen endişe ediyorum

Canım 1 defa bekledim 5,5 saati buldu.
Şimdi max 3. saatte uyandırıyorum. Zaten beklediğim zaman göğüsler isyana başlıyor, 2 defa kriz yaşadığı için mama vermek zorunda kaldım. O mama verdiğim zamanlarda korkunç uyudu.

Ya bu sıkı giydirme olayına takıldım ben kızlar. Bugün 4 günlük olduk ama sanırım ben biraz fazla giydiriyorum. İç gömlek çorap ve alt üst uzun kollu takım. Açsam hapşırıyor örtsem terliyor. Klima zaten açmaya cesaret edemiyorum. Yarın sağlık ocağı kontrolü var.
Bu arada 2990 doğmuştu, 3. gün 2900 çıktı fazla bir kaybımız yok. Sarılıkta başlangıç seviyesinde o yüzden emişmeye devam ediyorum. Lakin içtiği süt yeterli gelmese ağlamaz mı? Aç olsa falan? Ben mama takviyesi yapmıyorum çünkü. Ancak gaz krizi geçirip meme reddi yapınca veriyorum oda 2 defa verdim şimdilik.

Benim kızımda doymayanlardan :) hastanede kalırken hemsire bile dedi küçük ama obur diye. Sürekli emmek istiyor baslarda sutum gelmemisken mama verdik ilk bir kac gün. Simdi geceleri yine cok cok aranirsa veriyorum. Gunduzleri sadece anne sütü. Yalniz bizim kız geceleri uyumuyor malesef. Gece 3-4 gibu kalkıyor sabah 7-8 e kadar ayaktayiz. Sonra da gündüz uyuyor bol bol. Ama hicbir uykusu 2 saati geçmiyor. Bugun saglik ocagina gittik kizim baslangic kilosu 2740gr di 3.gun 2630gr di. Bugün 9 günlük kilosu 2900gr çıktı. Göbek bağımız 1 haftalık olunca düştü. P.tesi çocuk doktoruna randevumuz var umarim sorunsuz geçer

Elif beren hanim 2650 dogdu hastaneden 2450 cikti. Son gun cisli bez sayisi az olunca doktor yeterli beslenmiyor mama alin dedi. Eve giderken aldim ama biberon almadi sipacik. Sukur evde esimin destegiyle biraz uyudum rahat emdi 5.gun kontrolunde 2600 olmustu. Isitme testi normal sarilik yoktu. 4. Gun gobek bagi dustu ama hala ustunde kabuk var. banyolardan sonra alkol suruyorum.

Cuma gunu oglumun rahatsizligi icin hastaneye gittik beren hanim 2860 olmus. Ben de uyandirip emzirenlerdenim. Tamamen soyunuyoruz hic uyanmazsa. Islak pamukla yanagini alnini siliyorum uyudukca bi sekil uyanik tutmak zorundayim. Sarilik olmadi ama kilo dusuk hala :)

Sut bi ara yorgunluktan azaldi gibi hissettim memeler dolgun degildi. Bir anda ne biliyosam yapmaya basladim. Kemikli et haslamasi, isirgan cayi, malt kahvesi, maltana, hipp cay, rezene derken ne yiyip ne icecegimi sasirdim :)) uyku en onemlisi aslinda ama bizim geceler pek belli olmuyo simdlik.

Bu arada bizde de pozisyon kaynakli ayak bileklerinde ice donukluk var. masaj onermislerdi duzeiyor sanirim. Duzelmezse ortopedi yollari gorunecek. Onun disinda bir sorun yok su anda insalah da olmaz.

Memeler icin emziren anneler grubu var. zeytinyagi lonolin donusumlu kullanmayi onermisler. Ben zeytinyagindan hayli fayda gordum diyebilirim. Ilk hafta su kabarcigi seklinde yaralar olmustu acisini aldi toparladi.

Simdilik aklima gelenler bunlar. Bi de resim ekleyeim post eksik kalmasin :))

Eklentiler

• image.jpeg
    image.jpeg
    35,8 KB · Görüntüleme: 150