2021 Nisan Anneleri

Uyku bizde de sorun Alyaliya.
İştah sıfır dediğin gibi kilo da aynı.
Küçücük kaldı 🤦‍♀️
Çok uzun zamandır böyle aslında. Ama artık bu çok yorucu olmaya başladı bir saat boyunca yanına yatıp pışpış yapıyorum dilim damağım kuruyor.Bir de yatsa sorun değil yatağın bir başına bir sonuna atlayıp duruyor kıpır kıpır.öğlen 1 1 buçuk gibi yatıyor 2,5 gibi uyanıyor.gece de 10 da yatağa gidiyoruz uyuması 11 i buluyor.sabah da 8 8 buçuk arası uyanıyor.Bir dk bile oturmuyor o kadar hareketli ki poposu devamlı kıpır kıpır. Ben doğduğundan beri uyku saatlerini öne almaya çalıştım çok uğraştım günlerce iki saat yatakta beklediğim oldu ama asla 10 dan önce uyumadı.keşke uyusa biz de dinlensek biraz ama yok

Sağol canım teşekkürler🙏Evet abi 1.sınıfa gidiyor üç gün gidiyor 10 gün evde gerçi.
21.30 ise çok çok iyi.
1.30 ta uyuyor🤦‍♀️
Mesela bu gün uyudu öğlen tamam dedim bugün erken uyuyacak.
Gene gitti akşam 17 de uyudu 19 da zor uyandırdık.
Hastalığın etkisi mi tabii bilmiyorum.
Ama uyumasa bile benim kıza geceleri bir şeyler oluyor canlanıyor.
Bize doktor dedi ki eğer 16:00 ya kadar gündüz uykusunu yapmamışsa Uyumak istese de uyutmayın. Bi de gündüz uykusu 1.5-2 saati geçmesin 1-1,5 saaat olsun uyuyorsa da siz uyandırın dedi. Biraz disipline sokarsak yoksa benim tostos da 12 lerde uyuyordu.

Bize doktor dedi ki eğer 16:00 ya kadar gündüz uykusunu yapmamışsa Uyumak istese de uyutmayın. Bi de gündüz uykusu 1.5-2 saati geçmesin 1-1,5 saaat olsun uyuyorsa da siz uyandırın dedi. Biraz disipline sokarsak yoksa benim tostos da 12 lerde uyuyordu.
Bende deneyeyim bu yöntemi.
Az önce yıkadım uyudu şuan çok şükür 🙏

Çok uzun zamandır böyle aslında. Ama artık bu çok yorucu olmaya başladı bir saat boyunca yanına yatıp pışpış yapıyorum dilim damağım kuruyor.Bir de yatsa sorun değil yatağın bir başına bir sonuna atlayıp duruyor kıpır kıpır.öğlen 1 1 buçuk gibi yatıyor 2,5 gibi uyanıyor.gece de 10 da yatağa gidiyoruz uyuması 11 i buluyor.sabah da 8 8 buçuk arası uyanıyor.Bir dk bile oturmuyor o kadar hareketli ki poposu devamlı kıpır kıpır. Ben doğduğundan beri uyku saatlerini öne almaya çalıştım çok uğraştım günlerce iki saat yatakta beklediğim oldu ama asla 10 dan önce uyumadı.keşke uyusa biz de dinlensek biraz ama yok
Ay kıyamam ben ona ya 😂
Yine iyi bir saat bizimki gece yarısı uyuyor.
Bir süre akşamları duş aldırıp öyle uyutayım olmadı.
Çünkü banyoya hiç dayanamıyor😆

Ay kıyamam ben ona ya 😂
Yine iyi bir saat bizimki gece yarısı uyuyor.
Bir süre akşamları duş aldırıp öyle uyutayım olmadı.
Çünkü banyoya hiç dayanamıyor😆
Benimkisi banyolu banyomuz farketmiyor. Sorun geç uyuması da değil artık ama uykuya dalma süresi çok uzun resmen yatakta bir saat uğraşıyoruz. Gündüz uykularını reddediyor bazen o zmn 9 buçukta uyuyor.

Artik emmeyi en hizlisindan biraktirmam lazim..Cok bunaldim gogsum yara icinde.Siz napiyrsnz?Etraf virus dolu sureklu bi hastalik halimiz var.
Biz de ailecek sirayla gecirdik ates oksuruk sumuk...Yilbasi girdi kres ara verdi hastalik derken memeye oyle bir dustu ki tahammulum kalmadi gercekten. Surekli beni cekistiriyor canim yaniyor. Acikiyor meme, susuyor. meme, uyumak icin, sakinlestirmek icin meme. cocuk meme disinda baska seye odaklanamaz oldu. Vermeyince buyuk kriz oyalayamiyorum 😞 Simdi annemin yanina geldik hic degisiklik olmadi. Donunce kres gunu arttirmayi planliyoruz, tek umidim o. Nasil birakilacak bu meme gercekten. Asiri sekilde bagimli bu illete.

Aslinda ne guzel gunde 1e 2ye dusurmustuk bir de sadece uyurken alirdi. Bu hastalik tum duzenimizi alt ust etti. Keske onu meme disinda sakinlestirecek elimde biseylerim olsaydi en basindan, dikkat dagitacak baska bir kucak, oyuncak, emzik, battaniye bilmiyorum ne olursa iste.

Bize mesela dedi ki iki yaşta rutin kontrole gelince meme bırakmayı ve eğitimini konuşacaz. Yoksa ben artık uyku eğitimini düşünüyordum
Meme bırakmayı ben düşünmüyorum.
24 aylıkkende düşünmüyorum.
Bu defa doğal haline bırakıcam.
Çok yakın arkadaşım var kendisi psikiyatrist ve eşi çocuk doktoru.
Eğer gece seni rahatsız etmiyorsa bıraktırma dediler.
Onlar 3 yaşına kadar devam etmişler emzirmeye gece aralıksız uyuyormuş onların çocukları da.
Oğlumda 23 aylıkken bırakmıştık mesela.
Bu defa eğer sağlık sorunum olmazsa devam edicem.
Çünkü zaten benim kızım gece 1 defa falan emiyor.

Meme bırakmayı ben düşünmüyorum.
24 aylıkkende düşünmüyorum.
Bu defa doğal haline bırakıcam.
Çok yakın arkadaşım var kendisi psikiyatrist ve eşi çocuk doktoru.
Eğer gece seni rahatsız etmiyorsa bıraktırma dediler.
Onlar 3 yaşına kadar devam etmişler emzirmeye gece aralıksız uyuyormuş onların çocukları da.
Oğlumda 23 aylıkken bırakmıştık mesela.
Bu defa eğer sağlık sorunum olmazsa devam edicem.
Çünkü zaten benim kızım gece 1 defa falan emiyor.
Aslında emzirmeyi ben çok seviyorum ama son zamanlarda çok memeye düştü ve beslenmesine de yansıdı bu durum. Mesela hafta sonu sabah kahvaltı sofrasında oluyoruz daha kahvaltısını yapmadan sofrada meme tezahüratı yapmaya başlıyor resmen krizi geliyor.

Ben bıraktırmıcam çünkü geceleri hasta değilse diş çıkartmıyorsa uyanıp emeyim gibi bir derdi yok gündüz emiyor.
İşte hasta birkaç gündür o yüzden gece hep memedeydi.
Ateşliydi yine.
Bende öyle.
Yarın kontrolü var.
Geçen sene yaz gelsin bitsin bu sene diyordum bu sene daha mı kötü oldu ne yaptı anlamıyorum.
Ben de çocuklarla hep hastayım kreş gibi bizim ev.
Oğlan bir getiriyor sırayla hepimiz hasta oluyoruz bu süreç tam 1 ay sürüyor.
İşin kötü tarafı hiç hasta olmayan eşim bizimle hep hasta 😆
Ben gunduz emzirmiyorum iste oldugum kcin ama gece araliksiz emmek istiyor.Gogus uclarim yara oldu.Zaten bizim evde de surskli bir hastalik sirkulasyonu var.Ciddi manada yoruldum.Artik memeyi kesip odasini ayirmak istiyorum ve 1 gunde olsa dinlenmek.

Ben gunduz emzirmiyorum iste oldugum kcin ama gece araliksiz emmek istiyor.Gogus uclarim yara oldu.Zaten bizim evde de surskli bir hastalik sirkulasyonu var.Ciddi manada yoruldum.Artik memeyi kesip odasini ayirmak istiyorum ve 1 gunde olsa dinlenmek.
Haklısın eğer seni yoruyorsa bırakmalısın zaten.
Benim şansım çalışmıyor olmam şuan.
Bir de geceleri beni rahatsız etmiyor.
Bu şekilde devam edebilirim.
Bizim evde de o sirkülasyon devam ediyor.
Zaten birine gelince en az 3 hafta sürüyor.
E buarada yeni virüs ekleniyor falan 🤦‍♀️

Haklısın eğer seni yoruyorsa bırakmalısın zaten.
Benim şansım çalışmıyor olmam şuan.
Bir de geceleri beni rahatsız etmiyor.
Bu şekilde devam edebilirim.
Bizim evde de o sirkülasyon devam ediyor.
Zaten birine gelince en az 3 hafta sürüyor.
E buarada yeni virüs ekleniyor falan 🤦‍♀️
Gece uyanmamasi cok buyuk sans, umarim hep oyle gider.Benim kizimda uyusa bende devam edebilirdim ama cok zorlaniyorum.Ve yatakta benle uyuyor.Artik yatagina almam lazim.sirtim fln cok agriyor yan yatmaktan🤣

Gece uyanmamasi cok buyuk sans, umarim hep oyle gider.Benim kizimda uyusa bende devam edebilirdim ama cok zorlaniyorum.Ve yatakta benle uyuyor.Artik yatagina almam lazim.sirtim fln cok agriyor yan yatmaktan🤣
Ay ya benimde öyle o konuda seni anlıyorum.
Ama ayrılmam zor o kokudan 🙈

Aynı beeen. Nasıl bırakacak bilmiyorum.
Emerek uyuduğu için ben işteyken gündüz uykusu yapmıyor. İşten gelince direk memeye saldırıyor, emerek uyuyor. Bazen uyanmayıp akşam yemek yemeden günü bitiriyor. Gece daha sık emiyor doğal olarakta😞😔

Merhabar, bizim dr kontrolumuz oldu. Gelisim pedagogu gorduk sirkencubin sirkencubin . Hem erken dogmasi hem dogmadan anne karninda 4 hafta gelisimin olmamasi sebebiyle 19 aylik kabul etmek istiyorum dedi. SGA, gestasyon haftasina gore dusuk dogum agirligi olan bebekler yasitlarina gore hep minik kalirlar ama er ya da gec yakalarlar 7 yasinda yakalayan var dedi. Cok sabir istiyor. Gorur gormez hic kas yokmus sende yavrucum dedi ama fizik tedavi onermedi. Yururken cok sik yalpaliyor. Dusunce hemen kalkamiyor. Salincaga, donen oyuncaklara binmemesi, seslere asiri duyarli olmasi, assiri ama asiri temkinli davranmasina ergoterapi onerdi. Duyu butunleme merkezleri varmis arastiriyoruz bakalim. Gec olmadan baslayacagiz.

Sekilleri, renkleri, sayilari, harfleri bilmesi bu aylarda cok sik karsilastigim bisey degil cok akilli, cok belli bu cocukla ilgilenilmis dedi. Galiba hepsinin ustune biraz da moral vermek istedi.

Merhabar, bizim dr kontrolumuz oldu. Gelisim pedagogu gorduk sirkencubin sirkencubin . Hem erken dogmasi hem dogmadan anne karninda 4 hafta gelisimin olmamasi sebebiyle 19 aylik kabul etmek istiyorum dedi. SGA, gestasyon haftasina gore dusuk dogum agirligi olan bebekler yasitlarina gore hep minik kalirlar ama er ya da gec yakalarlar 7 yasinda yakalayan var dedi. Cok sabir istiyor. Gorur gormez hic kas yokmus sende yavrucum dedi ama fizik tedavi onermedi. Yururken cok sik yalpaliyor. Dusunce hemen kalkamiyor. Salincaga, donen oyuncaklara binmemesi, seslere asiri duyarli olmasi, assiri ama asiri temkinli davranmasina ergoterapi onerdi. Duyu butunleme merkezleri varmis arastiriyoruz bakalim. Gec olmadan baslayacagiz.

Sekilleri, renkleri, sayilari, harfleri bilmesi bu aylarda cok sik karsilastigim bisey degil cok akilli, cok belli bu cocukla ilgilenilmis dedi. Galiba hepsinin ustune biraz da moral vermek istedi.
Benimde bebegim 37.4 te dogdu ama icerideki plesanta dugumlenmesinden 35te kalmisti.Fakat benim cocugumda renk sayilari vs soyleyemiyor o kdr dil gelisimi yok.Bende oldukca ilgileniyorum kitap okuyorum krese gidiyor zaten.Kas konusunda bir sorunu yok ama bu tarz arti seyleride yok belkide her cocugun gelisim gosterdigi alam farklidir suan bilemedim.

Benimde bebegim 37.4 te dogdu ama icerideki plesanta dugumlenmesinden 35te kalmisti.Fakat benim cocugumda renk sayilari vs soyleyemiyor o kdr dil gelisimi yok.Bende oldukca ilgileniyorum kitap okuyorum krese gidiyor zaten.Kas konusunda bir sorunu yok ama bu tarz arti seyleride yok belkide her cocugun gelisim gosterdigi alam farklidir suan bilemedim.
Her harfin sesini cikartiyor gosterince fonetik olarak ama anlamli tek bir kelimesi yok. Plastik rakamlardan 3u 5i ver derim sessizce verir. Dr diger yaptigi seyleri soru sordugunda eliyle sayfada gosterdigi seylerden ve kendini ifade ettigi isaret dilinden cikardi. Karisik cubuklardan sariyi maviyi kirmiziyi neyse ver bana diyor o da veriyor hangisiyse ama asla isimlerini soylemiyor. Sessiz konusmayi tercih etmiyor degil, konusmak isteyip konusamiyor. Hala bigildiyor sanki. Oral motor da cok gelismis degil zira. Sekiller konusunda da verdigi yapbozlardan cikarim yapti ama zaten bence ay ay cocuklara verilen problem cozme oyuncaklarini asagi yukari her cocuk yapabiliyor kendi ayinda.

Fiziki olarak iyi gelisen cocuklar kreste 8-9 aylikken ust 2 yas sinifina alinmisti. Cunku yuruyorlardi artik, basindaki egitmenle iletisim degisiyor kolay basimsizlasiyor, daha sosyal, kendi yemeklerini yiyebiliyor, talep ediyorlardi. Kesinlikle bilissel olarak degil ama fiziki gelisim geriligi ozguveni ve kolay bagimsizlasmasina da engel oldu.

Benim kizimda kaslarin cok zayif olmasi dogrudan kilo alamamasiyla ilgiliydi. Beslense de 7 ay ishal zaten yorgun olan bebegimi iyice yordu. Ve o kadar urkek ki yurumeye basladiginda her an dusecekmis gibi hareket ediyor. Dustugunde cok uzuluyor hemen kalkmiyor. Hemen kalkmasi lazimdi dedi dr. Dustugunde tutup kaldirmiyorum cok ciddi degilse, alisti zaten aglamiyor ama cok uzuluyor. Annemle ayni odada kizim da var ucumuz oturuyoruz, 3 dk sessizlik mesela konuyu acicam anneme bisey diyorum o ilk soyledigim kelimenin sesiyle yerinden sicriyor korkuyor agliyor. Bagirmadan sakin konusuyorum, bilmiyorum anlatabiliyor muyum.

Ben sabahtan aksama kadar dilim sisene kadar konusuyorum surekli oyun, kitap, sarkilar soyluyorum. Karsiligini direkt alamiyorum gibi gozukse de mutlaka onda bir yer ediniyordur diye dusunuyorum. Teselli ediyorum kendimi. Ergoterapiden beklentim var. Insanllah bize derman olacak.

Her harfin sesini cikartiyor gosterince fonetik olarak ama anlamli tek bir kelimesi yok. Plastik rakamlardan 3u 5i ver derim sessizce verir. Dr diger yaptigi seyleri soru sordugunda eliyle sayfada gosterdigi seylerden ve kendini ifade ettigi isaret dilinden cikardi. Karisik cubuklardan sariyi maviyi kirmiziyi neyse ver bana diyor o da veriyor hangisiyse ama asla isimlerini soylemiyor. Sessiz konusmayi tercih etmiyor degil, konusmak isteyip konusamiyor. Hala bigildiyor sanki. Oral motor da cok gelismis degil zira. Sekiller konusunda da verdigi yapbozlardan cikarim yapti ama zaten bence ay ay cocuklara verilen problem cozme oyuncaklarini asagi yukari her cocuk yapabiliyor kendi ayinda.

Fiziki olarak iyi gelisen cocuklar kreste 8-9 aylikken ust 2 yas sinifina alinmisti. Cunku yuruyorlardi artik, basindaki egitmenle iletisim degisiyor kolay basimsizlasiyor, daha sosyal, kendi yemeklerini yiyebiliyor, talep ediyorlardi. Kesinlikle bilissel olarak degil ama fiziki gelisim geriligi ozguveni ve kolay bagimsizlasmasina da engel oldu.

Benim kizimda kaslarin cok zayif olmasi dogrudan kilo alamamasiyla ilgiliydi. Beslense de 7 ay ishal zaten yorgun olan bebegimi iyice yordu. Ve o kadar urkek ki yurumeye basladiginda her an dusecekmis gibi hareket ediyor. Dustugunde cok uzuluyor hemen kalkmiyor. Hemen kalkmasi lazimdi dedi dr. Dustugunde tutup kaldirmiyorum cok ciddi degilse, alisti zaten aglamiyor ama cok uzuluyor. Annemle ayni odada kizim da var ucumuz oturuyoruz, 3 dk sessizlik mesela konuyu acicam anneme bisey diyorum o ilk soyledigim kelimenin sesiyle yerinden sicriyor korkuyor agliyor. Bagirmadan sakin konusuyorum, bilmiyorum anlatabiliyor muyum.

Ben sabahtan aksama kadar dilim sisene kadar konusuyorum surekli oyun, kitap, sarkilar soyluyorum. Karsiligini direkt alamiyorum gibi gozukse de mutlaka onda bir yer ediniyordur diye dusunuyorum. Teselli ediyorum kendimi. Ergoterapiden beklentim var. Insanllah bize derman olacak.
Canım söylediğin korkma ağlama irkilme bizde de vardı ama çok şükür artık çok azaldı hatta geçti. Yüksek sesli müzik dinlet kalabalık gürültülü yerlere götür. Bize doktor ve ebemiz bu şekilde söyledi. Hatta ebe bir gün eve gelmişti bebeği kontrol için neden tv kapalı dedi. Ses olması lazım seslere alışmalı demişti. Bir de her çocuğun gelişimi farklı anlayabilmesi komut alabilmesi bir şekilde sorulara işaretle de olsa cevap verebilmesi zaten çocuğun maşallah akıllı olduğunu gösterir. Kas sistemi de zamanla gelişecektir.

Elbet yolunu bulacaktir.Ergoterapi son donemde cok yayginlasti ve cok iyi sonuclar veriyor duyduklarim bu yonde.Beslenme sorunu asilinca mutlaka toplar masallah baksaniza neler yapiyor.
Benim kizimda soyleneni getiriyor ya da dogru rengi dogru kaba atiyor vs vs.Bazi kelimeleri sesleri kullaniyor ama bu ayda kac kelime olmasi gerekli bilmiyorim sadece 2 kelimeli bazi cumleler kuruyor baba gitti , nene giydir gibi.Ama yeni kelime az az ekliyor.Oyle hizli bir dil gelisimi yok.Birden mi acilir bilemiyorum oglum cok gec konustu ben cok erken konusmusum ortalam bi yerdde duruyor gibi suan.Son gunlerde sanko kendi dilinde konusuyor gibi bir durumda ama bence anlamasi ve farkindaligi konusmasindan daha onemli.Sizin o cok iyiymis masallah.Mesela bende kus nerde diyorum gokuzune bakiyornya da kedi diyorum kedi pisisi diyor.Yani Kavramlari anliyor.Valla anne karnina dustuklerinden beri pesinde kosmamiz bitmedi🤣İns bir an once konussunlar yesinler icsinlwr kossunlar.Yorulduk zira.

X