21 günlük şeker orucuna varmısınız arkadaşlar :)

Herkese merhaba arkadaşlar, konu biraz eski ama umarım görürsünüz. Şeker orucuna yeni başlayacak olan var mı? Ben de bir süredir sağlıklı beslenmeya çalışıyorum ama kendimi motive etmekte baya bi zorlanıyorum bu aralar :KK43:

Bende başlamak istiyorum ama birtürlü başaramadım günün sonun da hep yedim

Merhaba kızlar 2 mayıstan beri diyet yapıyorum tabi tam dört dörtlük yapmadım diyeti araya bayramlar girdi tatiller taşınma derken düzensiz yaptığım halde 15 kilo verdim geçen sene de 16 kilo vermiştim. pazartesi günü şekersiz 21 güne başladım şimdiye kadar hiç kaçamagım olmadı bakalım yarın tartıda ne gibi değişiklik olacak:işsiz:

Ben de gecen sene ağustosta David Perlmutter'in Tahıl Beyin isimli kitabıyla tanışmamla birlikte şekeri hayatımdan cıkarmaya karar verdim. Paketli gıdalar, beyaz ekmek, rafine un ve undan yapılmış tüm gıdalar, karbonhidrat ve türevi gıdalar bunların hepsini kesmekte karar kıldım. İlk başta çok güzel gitti, bi anda kesince vücut yoksunluk sendromuna girmeden adapte oldu ve bu süreçte hayatımda da çok olumlu değişiklikler meydana geldi. Sivilcelerim azaldı, kilom sabitlendi, ödemlerim gitti, sabahları daha dinç uyanmaya başladım. Tabi arada kaçamaklar olmadı değil, toplumumuzun yeme alışkanlıklarını kırmak cok zor, ben ne kadar dirensem de ya şunun bi tadına bak diye ısrar edenlerin ısrar ve isteklerini kıramadığımdan ötürü bu süreçte cok fazla ödün verdim. Şekersiz beslenme biçimim zaman zaman istikrarla zaman zaman bozularak devam etti. 1 senelik süreçte tamamen katı bi şekilde bu saydığım gıdaları tüketmeden geçiremedim, hep bi yerlerde bozuldu. Ailemin yanındayken cok bozdum, dışarıya yemeğe gidildiğinde bozuldu, tatlı krizlerimi bi seferden ne olacak diyerek yine şekerle tatmin ettim. Pek istediğim gibi tamamen katı bir şekilde yapamadım. Şu son 1 aydır da normalden çok daha fazla tatlı tüketmeye başladım. Normal halimde 2-3 haftada bir çikolata yiyen ben şimdi her güne bi paket bisküvi ve çikolataya abanıyorum. Yeniden başlayacağım ancak beyin olarak buna hazırlanmak cok önemli. Şuan yapamıyorum ve sanırım mental olarak da hazır değilim. Bi anda kesmek ve keskin bir şekilde çıkarmak gerekiyor. Toplumda insanlar tarafından cok fazla sabote ediliyor bu durum. Birisi çikolata uzatıyor kıramıyosun, bi yere gidiyosun tatlı geliyor yemekten sonra canın çekiyor reddedemiyosun. Cidden cok sağlam bir irade ve mental güç gerektiriyor. Umarım yeniden başlayabilir ve en azından 1-2 ay devam ettirebilirim. Şekersiz hayat aslında çok güzel.

X