28 aylık oğlum konuşmuyor

Yani aslında bu yaş çocukları genel olarak cümle bile kurmaya başlıyorlar boşuna endişe etmedim. Bazı doktorlar da mutlaka bu yaşlarda konuşma olmalı diyor.Tabii ki gözlemlendiğinde zekayla ilgili bir problem yok çok şükür çünkü her şeyi çok iyi anlıyor
Anlıyorsa dert etmeyin. Ben de 3 yaşımdan sonra cümle kurmuşum ki o anı hatırlıyorum sanırım. Bir replik söylemişim. Genel olarak bir zeka geriliğim de yok :KK53:

Merhabalar. 28 aylık oğlum konuşmuyor. Baba, teyze , gol ,attii(attım) dışında kelime de yok. İki yaşına doğru 20 aylıkken falan götürdüm dr a. Çocuk doktoru gelişimi iyi dedi. Çocuk gelişimciye götürdüm herşeyi normal dedi. Pedagog algıda ve oyun kurmada sorun yok dedi.Dil terapistine götürdüm konuşur acele etmeyin, sorun görünmüyor dedi.Bu uzmanların hepsi bu çocuğun motor gelişimi ilerde(hareketli ve durmuyor, merdiven çıkma zıplama tırmanma erken başladı) o sebeple de konuşmuyor olabilir dedi.
Her şeyi anlıyor, otizm belirtileri hiç yok. Bütün uzmanlar ekrandan uzak tutun dedi. Büyük kızımı da oğlumu da hiç ekrana maruz bırakmamıştım zaten. Tv , telefon falan bilmez izlemez. Peki bu çocuk neden konuşmuyor? Yapabileceğim ne var artık? Bol konuşun dediler zaten evde hiç sessizlik olmuyor ki. 6 buçuk yaş abla var sessizlik ne mümkün 😑
Çocuğu,yeğeni,tanıdığı vs bu durumda olup da konuşan var mı ?nasıl bir yol izlediniz? İnanın artık kime götüreceğim, kime danışacağım bilmiyorum 🤷🏻‍♀️
Arkadaşım çocuğu bu aylarda konuşmuyormus tek kelime etmiyormus diye üzülüyordu pedagog kreşe gitsin demiş.Krese gitmeye kalmadan patır patır konuşmaya başlamış.Bilincaltina kelimeleri yerlestiriyorlar konusmasalar da..
Emzik kullanıyorsa o ters teper bu arada

Arkadaşım çocuğu bu aylarda konuşmuyormus tek kelime etmiyormus diye üzülüyordu pedagog kreşe gitsin demiş.Krese gitmeye kalmadan patır patır konuşmaya başlamış.Bilincaltina kelimeleri yerlestiriyorlar konusmasalar da..
Emzik kullanıyorsa o ters teper bu arada
Evet emziği sadece uyumadan önce alıyor. Onu da bırakacağız yakında. Teşekkür ederim ☺️

O günlere özlem hiç bitmiyor. Hala kızımın videolarını açıp sürekli seyrederiz. O günlerin tadını çıkarmak lazım. Allah bağışlasın yavrunuzu☺️
Akın insallah

Merhabalar. 28 aylık oğlum konuşmuyor. Baba, teyze , gol ,attii(attım) dışında kelime de yok. İki yaşına doğru 20 aylıkken falan götürdüm dr a. Çocuk doktoru gelişimi iyi dedi. Çocuk gelişimciye götürdüm herşeyi normal dedi. Pedagog algıda ve oyun kurmada sorun yok dedi.Dil terapistine götürdüm konuşur acele etmeyin, sorun görünmüyor dedi.Bu uzmanların hepsi bu çocuğun motor gelişimi ilerde(hareketli ve durmuyor, merdiven çıkma zıplama tırmanma erken başladı) o sebeple de konuşmuyor olabilir dedi.
Her şeyi anlıyor, otizm belirtileri hiç yok. Bütün uzmanlar ekrandan uzak tutun dedi. Büyük kızımı da oğlumu da hiç ekrana maruz bırakmamıştım zaten. Tv , telefon falan bilmez izlemez. Peki bu çocuk neden konuşmuyor? Yapabileceğim ne var artık? Bol konuşun dediler zaten evde hiç sessizlik olmuyor ki. 6 buçuk yaş abla var sessizlik ne mümkün 😑
Çocuğu,yeğeni,tanıdığı vs bu durumda olup da konuşan var mı ?nasıl bir yol izlediniz? İnanın artık kime götüreceğim, kime danışacağım bilmiyorum 🤷🏻‍♀️
Canım benim kızımda geç konuştu sen her derdini anlıyorsun diye konuşma geregi hissetmiyor dedi doktorlar. Bende onu anlamamaya çalıştım sürekli ne istiyorsa anlatması gerektiğini söyledim. Sözlü ifade etmeden cümle kurmadan isteklerine yerine getirmedim. Konuştu çok şükür 😂 şimdi 4 yaşında hiç susmuyor vikvikvik

Oğlunuz "late talker", yani sebebsizce geç konuşacak olan bir çocuk. Bu terimi araştırın, bir çok örneği var. Benim oğlum da öyle. Endişe edecek bir şey yok 😌

Canım benim kızımda geç konuştu sen her derdini anlıyorsun diye konuşma geregi hissetmiyor dedi doktorlar. Bende onu anlamamaya çalıştım sürekli ne istiyorsa anlatması gerektiğini söyledim. Sözlü ifade etmeden cümle kurmadan isteklerine yerine getirmedim. Konuştu çok şükür 😂 şimdi 4 yaşında hiç susmuyor vikvikvik
Aslında sürekli soruyorum. Su mu istiyorsun? Ne dediğini anlamıyorum anlat diyorum.mesela arabanı mı istiyorsun bisikleti mi diye sürekli de konuşuyorum. Hiç anlamazsam sinirlenip ağlayıp her şeyi fırlatıyor. İnş benimki de bir an önce başlar. Teşekkür ederim ☺️

Aslında sürekli soruyorum. Su mu istiyorsun? Ne dediğini anlamıyorum anlat diyorum.mesela arabanı mı istiyorsun bisikleti mi diye sürekli de konuşuyorum. Hiç anlamazsam sinirlenip ağlayıp her şeyi fırlatıyor. İnş benimki de bir an önce başlar. Teşekkür ederim ☺️
Biraz üstüne düşme çocuğu rahat bırak canım yani anlama küstugunde bağırdı diye isteklerini yerine getirme. Konuşarak ikna etmeye çalış onu anlaman için konuşması gerektiğini yoksa onu anlayamadığını. Bağırmasının eşyalara zarar vermesinin bir faydası olmadığını konuşması gerektiğini anlat. Böyle böyle konuşur inşallah 🙂

Peki sonuç aldılar mı? Ne kadar süredir gidiyor? Ben dil terapisine götürdüm ama gerek yok dediler. Sanırım özel eğitim araştırsam iyi olacak. Teşekkür ederim
Devlette dil terapistine randevu alabilmek çok zor biliyosunuzdur belki. Özele de maddiyatları yetmiyor 40 dakikalık seansa en az 300 tl isteyenler var. O yüzden özel eğitim merkezine gittiler 1 ay içinde randevu ayarlanıp çağırılacakları söylendi. Henüz 2-3 hafta oldu sanırım haber bekliyolar oradan. Sizde aklınızda kalacağına bir araştırıp götürün başka bir uzmandan daha bilgi almak içinizi rahatlatacaktır.

İnşallah bir sus artık dediğim günler gelir benim de :)

Ben de bu hasretle yananlardanım😊 2.5 yaşında oğlum.. Bizde aynı sizin gibiyiz.. Otizm vsvs hiçbişey yok sadece gecıkmıs konusma🤷‍♀️ Dil terapistine gidiyoruz.. Önceden 3 kelimesi vardı şimdi 18e çıktı.. Ama hala güzel güzel bıcır bıcır konuscagı gunleri bekliyorum.. İnşallah sökülür yakında😕

Sinirlenmıyo muydu? Aynı yöntemi Bi iki kere denedim, aşırı sinirleniyor.. Sinir sahibi olmasın diye de vazgectm.. Terapist dogru yontem bu degıl diyor ama Baska turlu de nasıl konuscak bu cocuklar dıye dusunmeden edemıo ınsan🤷‍♀️

Sinirlenmıyo muydu? Aynı yöntemi Bi iki kere denedim, aşırı sinirleniyor.. Sinir sahibi olmasın diye de vazgectm.. Terapist dogru yontem bu degıl diyor ama Baska turlu de nasıl konuscak bu cocuklar dıye dusunmeden edemıo ınsan🤷‍♀️
Canım bende çocuk gelişimi mezunuyum yani ben genelde hep konuşarak ikna ettim. Bazen ağlayacak gibi oluyordu kendini sıkıyordu. O zamanlarda ben güzelce anlatıyordum. Kızım ben seni anlıyorum bu seferlik veriyorum ama lütfen sen bana isteklerini konuşarak anlat yoksa yanlış anlayabilirim diye izah ediyordum böyle böyle konuşturmayı başardım. İnşallah sende böyle böyle konuşmaya ikna edersin 🤲

Ben de bu hasretle yananlardanım😊 2.5 yaşında oğlum.. Bizde aynı sizin gibiyiz.. Otizm vsvs hiçbişey yok sadece gecıkmıs konusma🤷‍♀️ Dil terapistine gidiyoruz.. Önceden 3 kelimesi vardı şimdi 18e çıktı.. Ama hala güzel güzel bıcır bıcır konuscagı gunleri bekliyorum.. İnşallah sökülür yakında😕
İnşallah sizde bir an önce sonuç alırsınız.Biz özelde dil terapistine gitmiştik yedi ay önce gerek yok dedi ama hala 6-7 kelimeden fazlası yok. Hangi şehirdesiniz ne kadar ödüyorsunuz dil terapisine?

Devlette dil terapistine randevu alabilmek çok zor biliyosunuzdur belki. Özele de maddiyatları yetmiyor 40 dakikalık seansa en az 300 tl isteyenler var. O yüzden özel eğitim merkezine gittiler 1 ay içinde randevu ayarlanıp çağırılacakları söylendi. Henüz 2-3 hafta oldu sanırım haber bekliyolar oradan. Sizde aklınızda kalacağına bir araştırıp götürün başka bir uzmandan daha bilgi almak içinizi rahatlatacaktır.
Bir de kaç seansta ve ne kadar sürede 18’e çıktı?

İnşallah sizde bir an önce sonuç alırsınız.Biz özelde dil terapistine gitmiştik yedi ay önce gerek yok dedi ama hala 6-7 kelimeden fazlası yok. Hangi şehirdesiniz ne kadar ödüyorsunuz dil terapisine?

Bizde özelde gidiyoruz.. İst Anadolu yakasındayim.. Serıfalıde duru danısmanlik dıye.. Saati 350tl😐 bizede zor gelıyor ama mecburen goturuyorz🙄 valla 2 2.5ay snra 18 kelimeye cıktı.. Hemen sonuc alınamıyor cocuga göre degısıyor🤷‍♀️ bnm oglum cok cekıngen onun etkısı cok fazla😕

Kulakları duyduğuna eminmisiniz? Yani tam anlamıyla tüm tarama testleri yapıldımı?
Bi tanıdığımın kızıda benzerdi 2-3 kelime dışında konuşma yoktu gittikleri her dr herşeyi normal konuşur dedi, kreşe falan yollayın dendi ama yok, taki 3 yaş civarı başka bir dr çocuğun kulakları duymuyor diyene kadar. İki kulağından ameliyat oldu, çocuğu şuan susturabilene aşk olsun.
Bebekken yapıyorlar o testi.

Benim oğlum da aynıydı, 3 yaşını doldurduğu yaz, yazlık ev aldık. Arkadaş ortamına girince bir anda açıldı ve şu an mükemmel cümleler kuruyor :)

Ben de aynı durumdaydim 3 yaşından sonra konuştu.cok hareketliydi.hala da öyledir.ama şuan da o kadar çok konuşuyor ki 😬
Benim oglum 4 yaşında anne aba ede inci cis suya bu diyor hastaneye götürdüm cocuk gelişimine gayet iyi çıktı ama cok üzülüyorum bu duruma

X