28 aylık oğlum konuşmuyor

Canım benim kızımda geç konuştu sen her derdini anlıyorsun diye konuşma geregi hissetmiyor dedi doktorlar. Bende onu anlamamaya çalıştım sürekli ne istiyorsa anlatması gerektiğini söyledim. Sözlü ifade etmeden cümle kurmadan isteklerine yerine getirmedim. Konuştu çok şükür 😂 şimdi 4 yaşında hiç susmuyor vikvikvik
Merhaba benim kızımda 35 aylık anlamlı kelimeler var anlamsız konuşmalar var kendi kendine telefonda konuşma gibi cümle.kurma yok henüz sizin kızınız ne kadarlikken konuştu? Geç konuştu demişsiniz.

Merhabalar. 28 aylık oğlum konuşmuyor. Baba, teyze , gol ,attii(attım) dışında kelime de yok. İki yaşına doğru 20 aylıkken falan götürdüm dr a. Çocuk doktoru gelişimi iyi dedi. Çocuk gelişimciye götürdüm herşeyi normal dedi. Pedagog algıda ve oyun kurmada sorun yok dedi.Dil terapistine götürdüm konuşur acele etmeyin, sorun görünmüyor dedi.Bu uzmanların hepsi bu çocuğun motor gelişimi ilerde(hareketli ve durmuyor, merdiven çıkma zıplama tırmanma erken başladı) o sebeple de konuşmuyor olabilir dedi.
Her şeyi anlıyor, otizm belirtileri hiç yok. Bütün uzmanlar ekrandan uzak tutun dedi. Büyük kızımı da oğlumu da hiç ekrana maruz bırakmamıştım zaten. Tv , telefon falan bilmez izlemez. Peki bu çocuk neden konuşmuyor? Yapabileceğim ne var artık? Bol konuşun dediler zaten evde hiç sessizlik olmuyor ki. 6 buçuk yaş abla var sessizlik ne mümkün 😑
Çocuğu,yeğeni,tanıdığı vs bu durumda olup da konuşan var mı ?nasıl bir yol izlediniz? İnanın artık kime götüreceğim, kime danışacağım bilmiyorum 🤷🏻‍♀️
Ahh sevgili anne . Ne olur kendine nu günleri ziyN etme .pedagogla da görüşmüştük içini ferah tut. Benim kızım 3 yasına kadar sadece birkaç kelime söylüyordu ve her söylediğim şeye hı? Diyordu . Ben öyle cok taktım ki günleri ziyan ettim kendime. Peki sonra ne oldu ? Kızım 3 yasını geçti ve bir anda konusmTa başladı. Ama her şeyi biliyordu öyle birikmiş ki uykuda bile konuştu aylarca . Hiççç üzülme takma . Her çocuk farklıdır.

Ahh sevgili anne . Ne olur kendine nu günleri ziyN etme .pedagogla da görüşmüştük içini ferah tut. Benim kızım 3 yasına kadar sadece birkaç kelime söylüyordu ve her söylediğim şeye hı? Diyordu . Ben öyle cok taktım ki günleri ziyan ettim kendime. Peki sonra ne oldu ? Kızım 3 yasını geçti ve bir anda konusmTa başladı. Ama her şeyi biliyordu öyle birikmiş ki uykuda bile konuştu aylarca . Hiççç üzülme takma . Her çocuk farklıdır.
Merhaba oğlum 29 aylık ve aynı sizin kızınız gibi şuan herşeye ıh ıh saniye susmadan anlatıyor anne baba anneanne dede Gül ada Azra abi abla araba ruj vs diyor cümle yok içimde bir üzüntü var artık bu arada 2 yaşındayken gelişim testine girmişti gayet iyiydi sadece konuşması geriydi. Kafama takmaya başladım

Merhaba oğlum 29 aylık ve aynı sizin kızınız gibi şuan herşeye ıh ıh saniye susmadan anlatıyor anne baba anneanne dede Gül ada Azra abi abla araba ruj vs diyor cümle yok içimde bir üzüntü var artık bu arada 2 yaşındayken gelişim testine girmişti gayet iyiydi sadece konuşması geriydi. Kafama takmaya başladım
Pedagogla görüşürken işiniz rahatlar. Bence sosyallestirin . Konusan cocuklarla cok iyi ilerliyorlar. Ama zamanı gelince konuşacak riskli bir zaman degil . Simdi gecmişe dönsem asla asla takmazdım.,ama su sekilde takmazdım. Pedagogla görüşmüştüm mesela. Her şey normal sosyallestirindemişti. Ondan sonra takmam sacmaydı

Merhaba kardeşimin oğlu da haziranda 3 yaşına girecek. O da 5-6 kelime konuşuyor sadece. Burada açılan özel eğitim merkezine götürdü orada 2 buçuk yaşında ki bir çocuğun ortalama 30-56 kelime söylemesi gerektiğini söylediler. Dil terapistine yönlendirdiler.
Hatta erkenden ilgilenildiği için de tebrik ettiler. Sizde çevrenizde özel eğitim merkezleri var mı yokmu bir araştırın isterseniz. Evet geç konuşn çocuklar çok fazla ama yine de bir detaylı inceleme gerekir diye düşünüyorum
merhaba şimdi ne drumda acaba yeğeniniz? biz de 15 gün sonra konuşma terapisine başlayacağız

merhaba oğlunuzda son durum nedir acaba?

Benim yeğenim tıpkı sizin çocuğunuz gibi o da konuşmuyor.(8 yaş ablası var) Ama motor becerileri ve problem çözme yeteneği çok iyi. Kardeşim bi kez bile konuşmadığı için doktora götürmedi ki kendisi sağlık yönünden çok araştırır. O yüzden siz de beklemeye devam edin. Eşiniz bebekken ne zaman konuşmuş? Siz ne zaman konuşmuşsunuz?
merhaba yeğeniniz kaç aylık ve şu anda konuşması nasıl?

Ben de bu hasretle yananlardanım😊 2.5 yaşında oğlum.. Bizde aynı sizin gibiyiz.. Otizm vsvs hiçbişey yok sadece gecıkmıs konusma🤷‍♀️ Dil terapistine gidiyoruz.. Önceden 3 kelimesi vardı şimdi 18e çıktı.. Ama hala güzel güzel bıcır bıcır konuscagı gunleri bekliyorum.. İnşallah sökülür yakında😕
merhaba oğlunuzun konuşması nasıl?yaşıtlarını yakalayabildi mi dil seviyesi?

3 haftadır 2 Li cümle kuruyor anne gel , baba kalk , kakam geldi gibi
Maşallah çok sevindim.peki ekstra bişey yaptınız mı? wc eğitimi ne zaman verdiniz?konuşmadan zor olmadı mı?benimki şimdi öğreniyor ve 6.gün ama hala bişey demiyor.söylemiyor hep altına yapıyor

Maşallah çok sevindim.peki ekstra bişey yaptınız mı? wc eğitimi ne zaman verdiniz?konuşmadan zor olmadı mı?benimki şimdi öğreniyor ve 6.gün ama hala bişey demiyor.söylemiyor hep altına yapıyor
Haziranın ilk haftası başladım 29 aylıktı ve konuşmuyordu yani cümlesi yoktu kaka ciş bile demiyordu . Aslında başlamayacaktım sadece alışsın diye lazımlık almıştım ilk oturmada kakasını yaptı öyle olunca deneme yapalım dedim . İlk hafta saat başı götürdüm söylemesini beklemedim . Sonraki hafta 2 saatte bir götürdüm uykulardan önce sonra götürdüm söylemesini beklemedim . 1 temmuzda cümle kurmaya başladı kakam geldi dedirttim şimdi anne gel vs vs diyor . Bu hafta içi de kakası çişi geldiğinde göstermeye başladı bazen kaka diyor bazen gösteriyor bende soruyorum unutmaması açısından . Konuşmasını ilerletmek için özel bir şey yapmadım şuan çünkü sen ne yaparsan yap zamanı gelmediğinde asla yürümüyor asla konuşmuyor vs vs deneyimledim artık bunu o yüzden rahatım

Haziranın ilk haftası başladım 29 aylıktı ve konuşmuyordu yani cümlesi yoktu kaka ciş bile demiyordu . Aslında başlamayacaktım sadece alışsın diye lazımlık almıştım ilk oturmada kakasını yaptı öyle olunca deneme yapalım dedim . İlk hafta saat başı götürdüm söylemesini beklemedim . Sonraki hafta 2 saatte bir götürdüm uykulardan önce sonra götürdüm söylemesini beklemedim . 1 temmuzda cümle kurmaya başladı kakam geldi dedirttim şimdi anne gel vs vs diyor . Bu hafta içi de kakası çişi geldiğinde göstermeye başladı bazen kaka diyor bazen gösteriyor bende soruyorum unutmaması açısından . Konuşmasını ilerletmek için özel bir şey yapmadım şuan çünkü sen ne yaparsan yap zamanı gelmediğinde asla yürümüyor asla konuşmuyor vs vs deneyimledim artık bunu o yüzden rahatım
Sizin adınıza çok sevindim darısı başıma .ben şu aralar psikolojik olarak çöküntüdeyim.Bugün tuvalet eğitiminde bir haftayı geride bıraktık konuşmadığı için bu kadar zorlandığımızı düşünüyordum ama sizinki de konuşmuyormuş o zaman. İşee işee diyor sonra işiyor altına.Lazımlığı hiç sevmedi tuvalet aparatıyla da oturmuyor. bugün ablam Duşakabine götür orada yapsın dedi. götürdüm birkaç dakika oyalandı oynadı sonra bir baktım yaptı .eliyle pipisini tuttu sanırım ne yaptığını tamamen anlamıştır artık. Bu hafta da deneyeyim olmazsa bırakayım mı kafam karıştı artık😣 ama 32 aylık ve yaz bitiyor daha ne zaman öğrenecek. İşe de başlayacağım.
Bana bu wc süreci hakkında biraz tavsiye verirseniz minnettar kalırım size

merhaba oğlunuzun konuşması nasıl?yaşıtlarını yakalayabildi mi dil seviyesi?

Hala yakalayamadı.. Daha çok "yemiycem, oynamıcam, gelmicem" gibi kelimeleri kullanıyor.. Ama jest mimik aşırı arttı.. Dil terapisti bu noktadan sonra cümleler bekleriz dedi.. Bekliyoruz🤷‍♀️

Bide randımanlı gidemedik terapiste yaz geldi geleli.. O da etkiledi mi bilemem.. Ama ıletısım olarak guclu Bı ıletısımımız oldu.. Eylulde kreşe baslıcak.. Oradan umutluyum😔

Tuvalet egıtımı verdıgınızı okudum.. Bizimki hala ne çiş ne kaka diyor.. 1 ayı geride bıraktık.. İlk baslarda cok zordu.. Her cocugun olayı algılaması kavraması farklıdır.. Bız daha yenı yenı uzun uzun çiş tutmalara basladık.. Kakayı hala klozete yapcanı anlamadı.. Kıcına yapıyor ama saklanıo, evde Bı yer belirledi oraya gıdıp yapıyor.. Ikna etmek asırı zor.. Bılıorm ben telkin ede ede Bı gun oraya kakasını da yapcak.. Çiş soyleme huyu da yok.. Ben saatini anlıorm ve goturuyorm.. Bu ara klozete merak saldı.. Bide eger lazımlıga oturuyorsa ayakta işetin derim.. Biz oyle yaptık sımdı ben git çişini yap deyınce gıdıp alıo lazımlıgın plastıgını pipisine tutuyor kendi işeyip klozete döküp, by by yapıo ve sifonu cekıo.. Olaya onu dahil etmeniz lazım.. Genelde sifonu cekmeyı cok sevıolar.. Ama ayakta işetirseniz de kaka için oturması gerektıgınde zorlanabılırsnz.. Bız eylulde kreşe baslıcamız için ben bıraz relax davrandım.. Ama siz işe de baslıcakmıssnz, ama unutmayın bu bir süreç ve 3 ay 6 ay bıle sürebılıo.. Yenı Bı alıskanlık edınıyorlar kolay degıl.. Umarım basarırsnz, kolay gelsin🌸

Son düzenleme:
X