28 gün sürecek kilo verme maceram...

EVEEEETTT bugün ilk güüün hehe mutluyum şimdiye kadar her şey iyi gitti geri sayım başlasıııııııınnnn

-SON 28 GÜN-
sabah
iki dilim kepek ekmek arası beyaz peynir
öğle
2-3 kaşık tas kebabı
1 kase ezogelin çorbası
ara
1 muz
ara
1 bardak süt
akşam
yoğurtlu yağsız kavrulmuş havuç sote
1 kase çorba
1 dilim kepek ekmeği
yatmadan da salatalık ve yoğurt yiyebilirim

4 KM yürüdüm çook yorgunum ama 28 gün sonra daha az yorgun ve daha hafif olacağım :)

EVEEEETTT bugün ilk güüün hehe mutluyum şimdiye kadar her şey iyi gitti geri sayım başlasıııııııınnnn

-SON 28 GÜN-
sabah
iki dilim kepek ekmek arası beyaz peynir
öğle
2-3 kaşık tas kebabı
1 kase ezogelin çorbası
ara
1 muz
ara
1 bardak süt
akşam
yoğurtlu yağsız kavrulmuş havuç sote
1 kase çorba
1 dilim kepek ekmeği
yatmadan da salatalık ve yoğurt yiyebilirim

4 KM yürüdüm çook yorgunum ama 28 gün sonra daha az yorgun ve daha hafif olacağım :)

ooooooooooooooooooooooooohhhhhhhhhhhhhhhhhh:KK9:süpersin tatlımmmmm
maşallah:nazar:
sabah domates-salatalık,marul maydanoz falan da ye hangisini buluyorsan tabii sebze niyetine
bi de yağsız havuç sote nasıl oluyor anlatır mısın merak ettim
tavsiyem aksamı 1 dl ekmekle geçirmen ama unutma 1 kase çorba da 1 dl ekmek yerine geçer!!!!

ooooooooooooooooooooooooohhhhhhhhhhhhhhhhhh:KK9:süpersin tatlımmmmm
maşallah:nazar:
sabah domates-salatalık,marul maydanoz falan da ye hangisini buluyorsan tabii sebze niyetine
bi de yağsız havuç sote nasıl oluyor anlatır mısın merak ettim
tavsiyem aksamı 1 dl ekmekle geçirmen ama unutma 1 kase çorba da 1 dl ekmek yerine geçer!!!!

:) teşekkürler ben sabah çok bir şey yiyemem de zorladım kendimi iste ancak bu kadar ama yarın daha çok zorlayacağım kendimi
yağsız yoğurtlu havuç sote dediğim şööyle havucu rendeliyorsun teflon tavaya koyuyorsun biraz kavrulunca azıcık su ekleyip çekene kadar pişiriyorsun üzerine de sarımsaklı yoğurt oldu bitti :) ben sebze yemekten nefret ediyorum aslında ama mecbur :KK43: evet haklısın ekmek konusunda ama yani bir kase çorba bir dilim ekmek kadar kalori içeriyordur yani ekmek yerine nasıl geçsin ki hem ben sebze falan olunca ekmeksiz midem almıyor o yüzden biraz sıkıntılarım var...

Son düzenleme:
:) teşekkürler ben sabah çok bir şey yiyemem de zorladım kendimi iste ancak bu kadar ama yarın daha çok zorlayacağım kendimi
yağsız yoğurtlu havuç sote dediğim şööyle havucu rendeliyorsun teflon tavaya koyuyorsun biraz kavrulunca azıcık su ekleyip çekene kadar pişiriyorsun üzerine de sarımsaklı yoğurt oldu bitti :) ben sebze yemekten nefret ediyorum aslında ama mecbur :KK43: evet haklısın ekmek konusunda ama yani bir kase çorba bir dilim ekmek kadar kalori içeriyordur yani ekmek yerine nasıl geçsin ki hem ben sebze falan olunca ekmeksiz midem almıyor o yüzden biraz sıkıntılarım var...

ikisi de aynı yani karbonhidrat anlatabiliyor muyum?
yağla mı kavuruyorsun yoksa suyla haşlama gibi mi??

Bugün diyetimin 2. günüydü menüm şöyle
sabah
kepek ekmekle beyaz peynirli tost, yarım bardak süt
öğle
bir kase çorba, fırında iki küçük derisiz bagetve az fırın patates, 2 kaşık bulgur pilavı
ara
bir yeşil elma
akşam
daha yemedim ama bir kase çorba, bir kase de susuz cacık yiyeceğim
yatmadan da bir bardak sütümü içerim

Bugün diyetimin 2. günüydü menüm şöyle
sabah
kepek ekmekle beyaz peynirli tost, yarım bardak süt
öğle
bir kase çorba, fırında iki küçük derisiz bagetve az fırın patates, 2 kaşık bulgur pilavı
ara
bir yeşil elma
akşam
daha yemedim ama bir kase çorba, bir kase de susuz cacık yiyeceğim
yatmadan da bir bardak sütümü içerim
bu konuda yorumumu diğer topikte yapmştım tatlım

menüm saçmaydı bu yüzden biraz üzgünüm ama normalde yediğime göre azdı bu yüzden de kendimi teselli ediyorum

sabah
1 poğaça
öğle
1 kaşık pilav bir kaşıktan az patlıcan oturtma 1 kaşık kavurma ve salata
ara
1 dilim ekmek ve peynir
akşam
2.5 dilim ekmek ve peynirli omlet, yarım bardak kola
ara
1 muz
çok saçma bir gün oldu

4km yürüdüm iyi olan tek şey bu...

inşallah ayın 12 sinde bundan 4 kilo az olurum...

menüm saçmaydı bu yüzden biraz üzgünüm ama normalde yediğime göre azdı bu yüzden de kendimi teselli ediyorum

sabah
1 poğaça
öğle
1 kaşık pilav bir kaşıktan az patlıcan oturtma 1 kaşık kavurma ve salata
ara
1 dilim ekmek ve peynir
akşam
2.5 dilim ekmek ve peynirli omlet, yarım bardak kola
ara
1 muz
çok saçma bir gün oldu

4km yürüdüm iyi olan tek şey bu...

inşallah ayın 12 sinde bundan 4 kilo az olurum...
yorumumu diğer topikte yaptım cnm
ayrıca iyi olmana da sevindim

yorumumu diğer topikte yaptım cnm
ayrıca iyi olmana da sevindim

yorumun için çok teşekkür ederim canım bugünkü menümü yazayım daha gün bitmedi ama soonra belki vaktim olmaz

sabah
sandviç ekmeğinin yarısından az salam peynir vs li sandviç yedim
öğle
bir kase çorba bir avuç içi kadar snitzel, salata
akşam
1 kase çorba 1.5 kaşık pilav 2 kaşık taze fasulye ve salata

bu öğünleri birbirine yakın saatlerde yemek zorunda kaldım o yüzden ara ögünlerimi bu saatten sonraya ekleyeceğim çünkü en erken 03:30 de yatıyorum eşim de gelip akşam yemeği yiyecek kendimi tutmam lazım :S
2 km de yürüdüm...

bugünkü menüm
sabah
kepekli tost 2 ince dilim sucuk koydum içine
ara
mandalina, 1 dilim ayva
öğle
4 köfte kadar haşlanmış et 1 dilim ekmek
akşam
4-5 yk kuru fasulye 2 kaşık pilav 2 adet büyük mantı
ara
1 muz
yatmadan süt içebilirim...

Herkese merhaba. 1 senedir siteyi takip ederim ama ilk kez yazıyorum. Kendi hikayem üstünden birşeyler anlatmak istiyorum.

İlkokulda çok zayıftım. Annem yemek yemiyorum diye balık yağı ve bilimum vitamin ilaçları dayadı bana :)))) Derken kilo almaya başladım ve ergenlik dönemlerimi aşırı basenli ve göbekli biri olarak geçirmeye başladım. İnanın abartmıyorum ortaokulda okuldan eve gelince sadece öğlen yemeğinde 1 bütün ekmeği yarıp içine peynir ve soğan koyarak yerdim. 60 a yakın olmuştum lisede. Sonra büyüdükçe 56 da sabitlenmişti. Fakat benim yağlarım basen bölgesinde toplandığı için hiçbir zaman olduğum kiloda gösteremedim. Hep olduğumdan 3-4 kilo daha fazla durdum. Bu durum bende takıntı oldu.

Üniversiteye başladığımda yaşadığım kötü bir olayın etkisiyle 1 ayda 15 kiloya yakın kilo verdim. Ve 5 sene boyunca geri almadım. Bir sinirle gitmişti benden onlar ama almamak için dikkat etmeye başlamıştım. Sonra yemek yememe hastalığına kapıldım ve en son 2006 yılında 39 kiloya kadar düştüm. Sonra yavaş yavaş kilo almaya ve yemeye başladım. Kalmak istediğim kilo 46 idi (ki o zaman 49-50 gibi duracaktım) yılların açlığı daha baskın çıktı :) 50 ye çıktım. Bazılarına hakaret gibi gelir 50 kiloyum diye birinin dert ettiğini düşünmesi. Ama işin aslı o değil. Unutulmaması gerekiyor ki 70 - 80 hatta 120 kiloluk bir bayanda zamanında 50 kiloydu. :) İpin ucunu kaçırınca 50 de bir 70 de bir. Bir an da kilo alıyoruz, nasıl aldığımızı anlamıyoruz bile. Ben pantalonlarımın içine giremiyorum basenimden geçmiyor.

Geçmişe baktığımda 5 sene nasıl korudum 40 lı kiloları diye düşününce şu an yaptığımız hatayı anlıyorum. Kahvaltı ediyoruz diyelim. Kahvaltı bitmeden öğle yemeğinde şunu yiyelim şu saatte yiyelim diye beyin yemeye şartlanıyor. Yani daha o an ki öğünü yerken diğer öğünü düşündürüyoruz beyine. Bence bırakalım ne zaman acıkırsak o saatte yiyelim. 2 saat sonra kazındıysa mide yeme saati 2 saat sonrası olsun. Yani vücudu strese sokmayalım , beyinide. Tatlı yiyoruz elbette ihtiyaç. Ama kaç kişi tatlı yedikten sonra canı hala tatlı istiyor diye gidip dişlerini fırçalıyor. Ağzımızdaki tadı diş ve hatta dilimi fırçalayarak yok edelim ve beyni şartlandıralım "ben tatlı ihtiyacımı karşıladım artık tatlı yememe gerek yok zaten" diye. Bakın burada bence önemli olan bu süre koyamayalım yememem lazım, yasak, ama daha 2 gün var. Bunlar stresse sokmaktan öteye gitmez ki stressli bir beyin size istediğiniz gibi cevap veremez.

Yemek yemeyi zevk halinden çıkarmamız lazım. Yemek yemek bir zevk değildir, bir ihtiyaçtır. Karnın doyduğu an bırakacaksın yemeği. Ufak tabak ve ufak çatal kaşık kullanmanızı öneririm. Herşeyden azar azar yiyin ama şunu yememem lazım şu saatte yemem lazım bunu kendinize yaparak kendinizi stresse sokmayın. 39 kiloyu tartıda 25 yaşında görmüş biri olarak söylüyorum. (Bundan gurur duymuyorum benım kı bır hastalıktı yanlıs anlasılmasın) STRESSLE KİLO VERİLMEZ. Doz aşımı yaptığınızda üzülüpde kendinizi stresse sokmayın sakın çünkü bu amaaan nasıl olsa .... tarzında cümleler kurmanızı sağlar. Buda kilo vermekten oldukça uzaklaştıran bir unsurdur. Ama o kaçan dozun biletini 2 gün içinde kesmezseniz o size kilo olarak bileti keser onu da unutmayın.

Bana güvenin lütfen ve şu saatten sonra : Rejimde olduğunuzu unutun. Siz rejim yapın ama beyni bunun her zaman ki yeme düzeniniz olduğu rejimle alakası olmadığı konusunda ikna edin. Yani gerçeği siz bilin :KK66: Bilmem anlatabildim mi.:KK16:

Şu şekilde de kendinizi frenleyebilirsiniz : " Ben bedenden değil, ruhtan ibaretim. Ve ruh açıkmaz. Bedenimi bu açlığa ben alıştırdım. O zaman şimdi tokluğa da alıştırmalıyım" Çünkü beden bulunduğu her olumsuz durumda ayakta kalabilmek için kendini koruma yolu geliştirir.

Somali sanırım bunun en iyi örneği. Onca kıtlığın ve yokluğun içinde, onca çaresizliğin içinde, kemikleri sayılırken insanların hala ayaktalar. Tabii ki bu yüzden ölenler ve sağlığını çok fazla kaybetmiş olanlar var. Onca açlığın doğal sonucudur bu. (Onları düşünerek ya yemek bulamayan insanlar var bende kilomu dert ediyorum diye tehlikeli bir düşünceye kapılmayın sakın. Unutmamamız lazım ki fazla kiloları yüzünden damar ve kalp hastalığından karaciğer yağlanmasından da ölen çok insan var) Ama demem o ki bünye öyle bir kıtlığın içinde bile kendini yaşatmaya çalışmanın bir yolunu buluyor. O yüzden 1 dilim az ekmek yemek , 1 dolma az yemek kimseyi öldürmez. 1 dilim fazla ekmek yemek, 1 tane daha lokum yiyim valla bu son düşüncesine teslim olarak ruhumuzu değil midemizi besleriz ki bu da her aynaya baktığımızda ruhumuzu yani asıl bizi mutsuz etmekten başka birşey sağlamaz. Aç kalınarak zayıflanmaz derler ama üzgünüm aç kalarak zayıflanır.

Çünkü kiloluysak midemiz o yemek miktarına alıştığı ve haddinden fazlasını o istedi bizde verdik diye kiloluyuz. Mideye ne kadar verirsen o kadar ister. Madem mevzu olan midenin ufalması yani yakabileceğinden fazlasını istememeyi öğrenmesi, üzgünüm ama o mideyi küçültmek için sofradan bir müddet aç kalkmak zorundayız. Yanlış anlaşılmasın aç gezin demiyorum. Mideyi küçültene kadar guruldamalarına kulak tıkamak zorundayız diyorum.

Son düzenleme:
Şu şekilde de kendinizi frenleyebilirsiniz : " Ben bedenden değil, ruhtan ibaretim. Ve ruh açıkmaz. Bedenimi bu açlığa ben alıştırdım. O zaman şimdi tokluğa da alıştırmalıyım" Çünkü beden bulunduğu her olumsuz durumda ayakta kalabilmek için kendini koruma yolu geliştirir.

Somali sanırım bunun en iyi örneği. Onca kıtlığın ve yokluğun içinde, onca çaresizliğin içinde, kemikleri sayılırken insanların hala ayaktalar. Tabii ki bu yüzden ölenler ve sağlığını çok fazla kaybetmiş olanlar var. Onca açlığın doğal sonucudur bu. (Onları düşünerek ya yemek bulamayan insanlar var bende kilomu dert ediyorum diye tehlikeli bir düşünceye kapılmayın sakın. Unutmamamız lazım ki fazla kiloları yüzünden damar ve kalp hastalığından karaciğer yağlanmasından da ölen çok insan var) Ama demem o ki bünye öyle bir kıtlığın içinde bile kendini yaşatmaya çalışmanın bir yolunu buluyor. O yüzden 1 dilim az ekmek yemek , 1 dolma az yemek kimseyi öldürmez. 1 dilim fazla ekmek yemek, 1 tane daha lokum yiyim valla bu son düşüncesine teslim olarak ruhumuzu değil midemizi besleriz ki bu da her aynaya baktığımızda ruhumuzu yani asıl bizi mutsuz etmekten başka birşey sağlamaz. Aç kalınarak zayıflanmaz derler ama üzgünüm aç kalarak zayıflanır.

Çünkü kiloluysak midemiz o yemek miktarına alıştığı ve haddinden fazlasını o istedi bizde verdik diye kiloluyuz. Mideye ne kadar verirsen o kadar ister. Madem mevzu olan midenin ufalması yani yakabileceğinden fazlasını istememeyi öğrenmesi, üzgünüm ama o mideyi küçültmek için sofradan bir müddet aç kalkmak zorundayız. Yanlış anlaşılmasın aç gezin demiyorum. Mideyi küçültene kadar guruldamalarına kulak tıkamak zorundayız diyorum.

cnm aramıza hoşgeldin
dediklerini harf harf kelime kelime okudum ne demek istediğini de çok iyi anladım
sen beslenmeyi bir dönem takıntı haline getirmiş ve anoreksiya nevrosa olmuş biri olarak bunun olumsuzluklarını bize anlatmaya çalışmışsın çok teşekkür ediyorum çok bilgilendim
seninle hemen hemen aynı durumdayız aslında 7. sınıfa kadar hem cok aşırı zayıf hem de kısa boylu olarak hep zorla yemek yedirmeye çalışırlardı sonra altında yatan asıl başka sağlık sorunları varmış bunlarla mücadele sonrasında yüksek doz kortizon tedavileri vs ben de birden kilo aldım ve ben de bu konularda merak salıp okumaya,öğrenmeye başladım belli diyetlere uymam yasaktı sınırlarım vardı ve bir zaman sonra bu sınırlar içerisinde sağlıksız yiyeceklere yönelmiştim kilo aldıkça aç kalıyor aç kaldıkça kilo alıyordum bu bir kısır döngü olmuştu bende, kilo aldıkça millet az yediğim halde lokmalarımı sayıyordu resmen. sonra aman oyle de kilo alınıyor boyle de diyerek yeri geldi haddinden fazla yedim yeri geldi sabahtan akşama 1 gofretle idare ettim aç gezdim ama aç kalarak kilo verilmiyor ben çok ama sağlıklı şeyler yiyerek kilo vermeye başladım yani dediğine tamamen katılmıyorum bu insanın bünyesiyle alakalı bişey ki ben bedenimi tanıyorum, kendi bedenini tanıyan ve onun ihtiyacını bilen kişi zaten vücudu nasıl çalışıyor, hangi besinler yediğinde tolere edemiyor hangileriyle zayıflayabiliyor bunu anlar dediklerine kısmen katılıyorum o yuzden, katıldığım nokta da şu ki, diyet de yapsak kendimizi strese sokmamıza gerek yok, hayat doğal haliyle akmalı biz yediklerimizi dengeledikten sonra 1 parça çikolatayı vücut tolere eder zaten cok fazla takıntılı olmaya gerek yok işte şunun kalorisi bu da bunu yersem olmaz kilo alırım gibi beyni olumsuza şartlandırmamak gerek, ben kalori hesabını porsiyonları yıllardır uyguluyordum ama beynim rahat değildi ruhum mutsuzdu şimdi ise bildiklerimi hayatıma olumlu olarak yansıtıp çok fazla küçük detaylara takılıp boğmuyorum kendimi ve hem yemekten zevk alıyorum hem doyuyorum hem de kilo veriyorum yani insanın midesi doyacak ama önce ruhu doymalı gözü doymalı sanırım burada biraz seninle ayrılıyoruz
ama yazdıkların cok değerli, ders alınması gereken bir yazı bu nedenle teşekkür ediyorum kendinle ilgili yaptıklarından paylaşımda bulundugun için
güzel bir hafta sonu diliyorum
sevgiler...:KK16:

X