2aylık bebek sorunlarım :)

kelebek1979

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Şubat 2020
1.445
1.301
44
kızlar merhaba

kafama takılan bşrkaç sorum olacak. eminimki benzer şeyler sizlerde de vardır, hep birlikte yorumlayalım diye düşündüm :)

benim bebiş 2 aylık olacak yakında. 50 günlüğüz

benim bebiş'i düz yerde yatırmak çok zor. sürekli kalçayı dışarıya çıkarttıgı kafayı yana yatırdıgı düzensiz bir pozisyon seviyor. anne yanı beşik almıştık, kucakta uyutuyorum ama beşige koyunca uyanıyor, sanki düz yeri sevmiyor. araba için aldıgımız oto koltugu evde, bu oto koltuguna koyunca çok güzel ve kolayca uyuyor. ama bu oto koltugu ergonomik mi tam onu bilemiyorum. çünkü oto koltugunda yamuk yumuk bir şekile girip öyle uyuyor. ama kucaga aldıgımızdada yamuk bir şekle girip öyle uyumayı seviyor. normalmi ?

bebişin kusması normalmidir ? bizimki artık iki beslemede bir memeden ayrılınca gazını çıkartmaya çalışırken kusuyor. bu kusması doydugunumu belirtir, yoksa bir sıkıntımı var, veya alışkanlık halinemi getirdi ?

bebişin kulağının üstünde ve alnında saç kılları var dogdugundan beridir. ilk zamanlarda doktora sormuştum geçer demişti, ama 2 ay olacak halen geçmedi. sizde de varmıdır bu durum ?

birde benim gögüslerden eşit süt gelmiyor. birinden 60 geliyor, birinden 20 falan geliyor. eşit olması ideal degilmi ?

bebiş sadece d vitamini alıyor. demir takviyesine ilerleyen aylarda başlanacak diye biliyorum. sizde durum nasıl ? birde göz muayenesine ne zaman göüreceksiniz ?

bebiş ufak seslere çok tepki veriyor. uyurken ufak bir gürültüde ellerini falan havaya kaldırıp irkiliyor. veya bazen hiç ses olmamasına ragmen uykudayken irkildiğini görebiliyorum. normalmi caba ? neden bu kadar tedirgin ki ?

banyo yaptırırken agzına su kaçmamasını nasıl sağlıyorsunuz ? agzı ister istemez açık olabiliyor ve su kaçıyor. hissediyorum çünkü çok rahatsız oluyor su kaçınca

çok yazdıysam kusuruma bakmayın :)

benim bebiş'i düz yerde yatırmak çok zor. sürekli kalçayı dışarıya çıkarttıgı kafayı yana yatırdıgı düzensiz bir pozisyon seviyor. anne yanı beşik almıştık, kucakta uyutuyorum ama beşige koyunca uyanıyor, sanki düz yeri sevmiyor. araba için aldıgımız oto koltugu evde, bu oto koltuguna koyunca çok güzel ve kolayca uyuyor. ama bu oto koltugu ergonomik mi tam onu bilemiyorum. çünkü oto koltugunda yamuk yumuk bir şekile girip öyle uyuyor. ama kucaga aldıgımızdada yamuk bir şekle girip öyle uyumayı seviyor. normalmi ?
Normal. Genelde her bebek kucaktan besige koyunca uyanıyor. İlk 15 20 gunlukken koyduğunuzda uyanmazlar ama 1aylik olduktan sonra artık dünyada olduğunu bir etrafında birseyler döndüğünü anlar ve algıları artık daha çok açılır.

bebişin kusması normalmidir ? bizimki artık iki beslemede bir memeden ayrılınca gazını çıkartmaya çalışırken kusuyor. bu kusması doydugunumu belirtir, yoksa bir sıkıntımı var, veya alışkanlık halinemi getirdi ?
Nasil bir kusma? Lor peyniri gibi kusuyorsa sütünüz yarıyor demektir.
bebişin kulağının üstünde ve alnında saç kılları var dogdugundan beridir. ilk zamanlarda doktora sormuştum geçer demişti, ama 2 ay olacak halen geçmedi. sizde de varmıdır bu durum ?
Benim bebeğimde vardı 4aylik olunca döküldü korkma dökülecek.
bebiş sadece d vitamini alıyor. demir takviyesine ilerleyen aylarda başlanacak diye biliyorum. sizde durum nasıl ? birde göz muayenesine ne zaman göüreceksiniz
Demir takviyesi bebekte kabızlık yaptığı için bazı doktorlar önermiyor biz kullanmıyoruz. Göz muanesini bende henüz yaptırmadım
bebiş ufak seslere çok tepki veriyor. uyurken ufak bir gürültüde ellerini falan havaya kaldırıp irkiliyor. veya bazen hiç ses olmamasına ragmen uykudayken irkildiğini görebiliyorum. normalmi caba ? neden bu kadar tedirgin ki ?
Ne güzel tepki veren bebek iyi ve sağlıklı bebektir. Anne karnında çok dar bir alanda yaşıyorlar dünyaya gelince birden ellerini kollarını hareket ettirmek onlari korkutuyor reflekslerini henüz kontrol edemiyor ondan bu kadar sık uyanıyor siz bebeğinizi kundaklayinki elleri hareket etmesin ve daha uzun uyusun .

Son sorunuz içinde Babyjem Bebek Banyo Duş Şampuan Siperi Şapkası bu ürünü alin kafasına takınca ne ağzına ne gözüne su gelmiyor

♤Kucakta uyutma alışkanlığını bıraktırmalısın uyuyacaksa beşiğinde uyumalı ve bir hamak alabilirsin çok huysuzlanabilie ağlayabilir alışma süresi 21 gün çocukta gelişen her alışkanlığı bırakmak bu kadar gün sürer yıldırabilir ama pes etmek yok bilgine.
♡çok aşırı ise doktora gösterebilirsin ama tabiki kusması normalde olabilir fazla geleni çıkartıyor ve rahatlıyor.
◇ilk zamanlar bende o kıllara çok çok takıntılıydım ama geçiyor. Yumuşak tarakla tarama hissiyatı ile çok tarardım.
♧Eşit süt gelecek diye bir kural yok ıkisini de emzirmeyi bıraktırma ki sütün azalmasın.
☆Demir takviyesi ne zaman alınıyordu onu sahiden unutmuşum:)
□Tepkisi gayet normal,güldüğü de ağladığı da olur sonuçta geldiği dünyaya alışmaya çalışıyor. Kucaktan ziyade bu gibi durumlarda yanında olup saçını sırtını okşayıp tatlı sesinle ninni söyleyebilirsin. Dua edebilirsin.
○filesinde yatarkende, elde tutarkende veya hızlıca musluğun altında yıkarken bile yoğun sudan ziyade yavaş yavaş eğlenceli banyo serüveni oluştur ağzına şu kaçmasını ilk defa sende duyuyorum diyebilirim. Aydan korkutma ki banyo yapmayı sevebilsin.
¤ çok yazmak değil yaşaya yaşaya göre göre okuya okuya öğreneceksin. Ben bile 5 sene sonra acaba nasıl büyütürüm sorularına başladım doğum yaklaştıkça ama yine spotene gelişip yapabilirim diyorum. Sonuçta anneliğin bir dersi yok içtenliği var. Tatlı anneye min-nan mercimeğine selam olsun:anne:

Canım Merhaba,
O yamuk yumuk duruş ilk zamanlar bizde de çok oluyordu..Kasılma gerinme hareketi gibi..tabi daha sonra yavaşça gevşeyip düzelmesi lazım zaten o hale geldiği an genellikle de kucağa alındığı zaman yapıyorlar o esnada incitmemek adına çok dikkatli alıp bırakmak lazım..Kucakta degilde ayağinizda hafifce sallayarak mayıştirmak daha iyi gibi ..Sonra yavaşça yatağına alırsınız.Zamanla alışır. Bebeğin yatağı düz ve biraz sert olmalı ..Yaylı ve yumuşak olmamalı.
bebişin kusması normalmidir ? bizimki artık iki beslemede bir memeden ayrılınca gazını çıkartmaya çalışırken kusuyor. bu kusması doydugunumu belirtir, yoksa bir sıkıntımı var, veya alışkanlık halinemi getirdi
Aslında güzel doyuyor demek ki .
O kusmada aslında gaz..
Zamanla gazını çıkarmayı öğrendikçe azalır.
Bu tüyler aynen bizde de var fakat artık azaldığını görüyorum..Azalacaktır zamanla canım.
bebiş sadece d vitamini alıyor. demir takviyesine ilerleyen aylarda başlanacak diye biliyorum. sizde durum nasıl ? birde göz muayenesine ne zaman göüreceksiniz ?
Demir' e 4 aylık olunca başlayacaksınız. Doktorumuz bizimki erken doğduğu için bize 2 Aylıkken başlatmıştı normalde 4 aylik olunca başlanıyormuş.Göz muayenesini 1 aylık olunca çocuk doktorunuz yapıyor.. Yaptirmadiysaniz şimdi de yaptırabilirsiniz.
Tedirgin olduğu için değil canım ..Bu yaşadığı zamanla kaybolacak bir Refleks
Tabi anı seslere de böyle tepki verebilir. Zamanla geçiyor..
banyo yaptırırken agzına su kaçmamasını nasıl sağlıyorsunuz ? agzı ister istemez açık olabiliyor ve su kaçıyor. hissediyorum çünkü çok rahatsız oluyor su kaçınca
Canım ağzına su kaçırmamaya dikkat edin özellikle sabun şampuan köpüğü Allah korusun ciğerlerine gider ..Kafasına yüzüne direk su dökmeyin..

Ben şöyle yapıyorum. Elimi ısıtıp minik bir parça şampuan alıyorum çok köpürtmeden basini ovuyorum. Eşim suyu başına geriden yavaş yavaş döküyor su hem yüzüne gelmiyor hem çocuk tedirgin olmuyor.
Yüzünü sabunlamadan sadece elimi ıslatarak siliyorum..Böylelikle hem temizleniyor hem banyodan korkmuyor, ağlamıyor.

X