40 yas anne olmak :/

kuzey2706

Guru
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2013
83
28
merhaba bayanlar,

ben 12 yıllık evlıyım bır oğlum var ama şimdi çocuk istiyoruz tekrar ama yasımdan dolayı emın olamıyorum doğum yapsam 40 yasında anne olucam çocuga haksızlık mı olur dıyorum cocuk ömrünün baharındayken yaşlı bır anne baba olacak bu konuda vicdanen rahatszm öyle hissediyorum ama eşim çok istiyor oğlum kardesı olsun ıstıyor. Allah saglıklı hayırlı versın ne verırse, ama biraz destege ıhtıyacm var sanırım tecrubesı olan fikri olanlardan yardım, akıl rıca edıyorum .. teşekkürler şimdiden

merhaba bayanlar,

ben 12 yıllık evlıyım bır oğlum var ama şimdi çocuk istiyoruz tekrar ama yasımdan dolayı emın olamıyorum doğum yapsam 40 yasında anne olucam çocuga haksızlık mı olur dıyorum cocuk ömrünün baharındayken yaşlı bır anne baba olacak bu konuda vicdanen rahatszm öyle hissediyorum ama eşim çok istiyor oğlum kardesı olsun ıstıyor. Allah saglıklı hayırlı versın ne verırse, ama biraz destege ıhtıyacm var sanırım tecrubesı olan fikri olanlardan yardım, akıl rıca edıyorum .. teşekkürler şimdiden

Ben de 40 yaşında 2. yapacağım Allah izin verirse. Kimin ne kadar yaşayacağı bilinmez bunlar ince hesaplar. Siz o çocuğa maddi manevi bakabilecek misiniz onu düşünün. Sağlık sorunarına da dikkat etmelisiniz

Kardeşim doğduğunda annem 43 yaşındaydı şu an 17 yaşında. Hamileliği iyiydi son zamanlarda tansiyon problemi yaşadı
ablam kızını 39 yaşında doğurdu şu an 2 yaşında. hamileliği hiç rahat geçmedi kilolu hamile kaldı tansiyon ve şeker ile uğraştı

Kuzenim menopoza girdi sanmış hata doktor demişti menopoz diye hamileymiş 43 yaşında doğurdu kızı 1 yaşında. hiç bir sağlık problemi yaşamadı hamilelikte

3 tane örnek verdim ve üçünün de hamileliği farklı geçti

Niye haksızlık olsunki 40 yaşlı bir yaş değil. Senin psikolojin yerindeyse, çocuğula koşup oynayabileceksen ee eşinde yardımcıysa endişelenme.
Ömrünün baharindayken yaşlı bir anne babası olacak demişsinde bu senin elinde 60 yaşında ne dinç insanlar var. birde ömür ne kadar bilinmezki 20 yaşında yapınca bir ömür görüleceginin garantisi ne?

Benim de annem kardeşimi doğurduğunda 42 yaşındaydı , bu yaz dayımın eşi doğum yaptı 47 yaşında 🥰 artık çağ değişti 40 lı yaşlar gencecik 50-60 bunlar yaşlı değil zaten o tempo insanı dinç genç tutuyor bedeni de zihni de..

Ben bunu deyince tepki alıyorum ama niyetim kimseye belli bi yaştan sonra çocuk yapmayın demek değil onu baştan belirteyim. Kendi deneyimimi söylüyorum sadece Sağlığın hangi yaşta gideceği de belli değil tabii ki onu da biliyorum ama her yaşın bi getirisi illaki var. Ben 30 yaşıma girmek üzereyim annem 70'e girmek üzere. 70 yaşı bazıları hayatının baharı gibi geçirirken birçoğu da hastalıklarla geçiriyor, annem ikinci kısımda. Ben özellikle son senelerimin büyük bir kısmını anneme bi şey olursa ne yaparım diye geçirdim. Çocuğumu/torununu göremeyecek, ben annelikte tökezlediğimde arayacak kimsem olmayacak. Belki babamı erken kaybetmemin de etkisi vardır annemin hastalığıyla beraber. O yüzden ben bu yaş farkını negatif yaşayanlardan biriyim. Çocukluğumda öyle kuşak farklılığı falan olmadı. 20'sinde çocuk doğurmuş annelerle benim annem yan yana gelince bana "babaannen mi?" diyenler oldu tabii ama bunları takan biri olmadım hiç. Benle oynadı etti gençlikte enerjisi vardı yani o konuda da sıkıntı yaşamadım.

Düşününce ben 30'um, çocuk düşünsem, çalışsam, olsa falan zaten 35'i buluyor, o da sorun yaşamazsak. Ha 35 ha 40 bu mantıkla, kendimi yeterli görüyorum çocuk için, ben yaparım ama dediğim gibi ben 50'lerinin sonunda yaşlanmaya başlamış bir annenin çocuğuyum, belki sizlerin hiçbiri çocuğuyla aynı deneyimleri yaşamaz, umarım da yaşamaz tabii ama yine de madalyonun diğer bi yüzünü de anlatmak istedim.

Annem beni 45 yaşında doğurmuş,aramızda kuşak çatışması var.hep ozenirim genç annelere keşke benim annemde erken dogursaydi beni anlasaydi diyorum.saglik olarak değil ama hayata bakış açısı anlamında ileride zorlanabilirsiniz.tabi her anne kız ilişkisi da farklı belki sizde kuşak çatışması olmaz

merhaba bayanlar,

40 yaş daha neki allah aşkına,daha çok gençsin,millet bu yaşlarda yeni evleniyor artık.

merhaba bayanlar,

Annem tam 40ında doğurmuş beni şuan 33yaşındayım ilkokuldayken bile annemle babamın keşke daha genç olmasını isterdim. Şuan o duygu dahada arttı abim hep babam gibi olmuştur küçükken beni dışarı çıkarttıklarında onlara hep benim için torunmu diye sormuşlar hem onlar üçün hemde benim için iyi bir durum değildi bu.
Yanlış anlamayın kesinlikle ama insanlar belli bir yaştan sonra çocuk yapmamalılar. Hep onlarla yapamadığım şeyler içimde kalmıştır.

40 yaş geç bir yaş neden olur demişler anlamıyorum. Çocuğa yazık. O size ihtiyaç duyarken siz ihtiyar olacaksınız onu anlamayacak destek olamayacaksınız. Örnekleri çevremizde var. Bir çocuğunuz zaten varmış ne güzel. Benim o da yok yaşım otuza yaklaşıyor şu yaştan sonra bile çok istediğim halde çocuk yapmayı bencillik olarak görüyorum. Doğum için en geç yaş 35 olmalı bana göre. İsteyen istediği zaman doğursun. Ama çocuğuz mağdur olacak.

merhaba bayanlar,

33 yaşında anne olmuşsunuz ilk. Ben de çok daha erken olduğunuzu düşündüm konunuzu okuduğumda.
Artık zaten üniversite, iş, evlilikte eşle başbaşa zaman geçirme vs derken çok büyük bir kısım otuzlarında, kırklarında doğuruyor.
Amaa belli bi zamandan sonra da minik bir bebekle ilgilenmek zor olur diye düşünüyorum. Kardeş güzel bir şey evet ama bazı insanlar için de sadece yük ve sıkıntı olabiliyor. Sırf çocuğumun kardeşi olsun diye çocuk yapılması biraz kumar gibi.

Arkadaşım 45 yaşında ilk çocuğunu doğurdu, oldukça dinç ve aktif bir kadın. Bu arada türk değil, kuşak farkı vs bizim gibi toplumlarda sorun oluyor nedense... Bakış açınıza bağlı olarak gayette güzel annelik yapılabilir. 38 yaşındayım, sağlık vb sorunlarim olmasa 2. Çocuğu yapardım. Bu ara tek çocuklu arkadaşlarım 2. Çocuk sahibi olmaya başladılar. Herkes halinden memnun.

Ben şu dipnotu eklemek istiyorum artık bir çok kadın geç doğuruyor. 30 yıl öncenin 40 yaş annesi ile bu dönemin 40 yaş annesi arasında dağ kadar fark var.
Eskiden genel anlamda çoğunluk küçük anne oluyordu çocuk emsal annelere bakınca genç görüyordu şimdi bir bakıyorum hamileler 40+ zaten çocuk sınıfında kendi gibi göreceği için normal karşılayacak artık bu devirde 🤌🏻

Benim annem beni 35inde doğurmuş bence çok geç bi yaş hep yaşlılıklarını yaşadım oldukça da sıkıcı. Yani şimdi herkes öyle doğuruyo gerçi ama bi de fiziksel gerçekler var hayat enerjisi denen bişey var bence.

Ben şu dipnotu eklemek istiyorum artık bir çok kadın geç doğuruyor. 30 yıl öncenin 40 yaş annesi ile bu dönemin 40 yaş annesi arasında dağ kadar fark var.
Eskiden genel anlamda çoğunluk küçük anne oluyordu çocuk emsal annelere bakınca genç görüyordu şimdi bir bakıyorum hamileler 40+ zaten çocuk sınıfında kendi gibi göreceği için normal karşılayacak artık bu devirde 🤌🏻

Kaldı ki evlenme yaşı da 28 yukarısı oldu artık. Ben 30 yaşında evlendim şimdi bu yaşta evlendim diye çocuk yapmayacak mıyım? Benim çocuğuma nasıl baktığım genellemeler içine girecek bir durum değil
Senin dediğine şöyle katılıyorum annem ile kardeşim inanılmaz çatışıyor. Biz onu yeni nesil olduğunu anlatıp annemi yönlendiriyoruz. Kardeşimde 4 çocuktan sonra doğdu hani hadi yapayım bir tane diye olmadı 10 haftalıktı öğrendiğinde.

Benim oğlumla ilişkim annemin kardeşimle olan ilişkisinden çok farklı. Nesil değişiyor biz de değişiyoruz

Son düzenleme:
O biraz size bağlı bir durum. Annem genç yaşta anne oldu ama bildim bileli hastayım der. Hep hastadır, hep enerjisi yoktur. Genç yaştan itibaren bir şey oldu mu kendini yataklara atar sonra konu gezmek oldu mu bizi pek umursamazdı. Kendinize güveniyorsanız doğurun derim.

Çevremde 40 li yaşlarda anne olan bir sürü tanıdığım var hatta bazı akrablarim 45-47 yaş arasinda doğurdu hicte geç bir yaş değil eskiden evlilikler küçük yaşta olduğu için erken yaşta doğum oluyordu şimdi evlilik yaşı büyüdüğü için ileri yaşta anne-baba olmak gayet normal.

Dogdugumda annem 35 yasindaymis. Ben hep annemi yasli yasli gordum. Malesef kendini cok salmis bir kadin.
Bu yuzden genc anne olmak istedim. Oldum da.
Ama artik devir degisti ,geneli gec evleniyor ve gec anne oluyor.
Mesele hissettigin yas..60 yasta artik bana yasli gelmiyor artik .bayagi dinc oluyor bazi insanlar.
Maddi ve manevi gucunuz varsa hic dusunmeyin.

benim annemin arkadaşı 50 yaşında doğurdu hala enerjisi var yetiyor gibi görünüyor kuzenim 40 yaşındaydı 2 oğlu vardı ikiz 20 yaşında o da şimdi hamile yani bilmiyorum ben Cesaret edemezdim çocuk yapmak ömür törpüsü ve büyük sorumluluk oğlunuz zaten 4-5 yıl sonra üniye gidecek ona kardeşlik yapmayacak

X