5. Sinema Günleri 2. Hafta "guvastanema"

2. anketimize hoşgeldiniz:)

• Ashes and Snow

OY: 3 42,9%
  • Vozvrashcheniye

OY: 2 28,6%
  • Being Julia

OY: 1 14,3%
  • Tzameti

OY: 1 14,3%

• Ankete Katılan
    7
guvastanema sanırım senide soru bombardımanına tutacağım :) cvplarsan sevinirim. (atlantise sorduğum sorlardan başlayayım )

Film seçimlerini neye göre yaparsın ?

Hangi tür filmler ilgini çeker , daha çok ne tür filmler izlersin ?

İlk 3 filmin desem ?

Hangi film seni epey güldürdü , hangi film ağlattı ?

Türk sineması ve yönetmenleriyle aran nasıldır ?

Takip ettiğin yönetmenler var mı?

Takip ettiğin aktör ve aktris?

Film replikleriyle aran nasıl ? Varmı hiç unutamadığın bir replik ? :)

Sana göre en iyi soundtrack ?

Sinema deyince aklına gelen kült bir sahne ?

şimdilik bu kadar

Film seçimlerini neye göre yaparsın ?
Sinema tarihinde yeri olan filmler önceliğim, çoktan hatim etmiş olmam gerekirdi feci bir geç kalmışlık hissi var. Beğendiğim filmlerin yönetmenlerini takibe alıyorum. Bir filmi ve yönetmeni anlamak için diğer çalışmalarını da görmeli hatta ona rağmen eksiklik hissi gitmiyo bi türlü

Hangi tür filmler ilgini çeker , daha çok ne tür filmler izlersin ?
Sanırım tür ayrımı yapmıyorum, iyi işlendiği sürece her türlü filmi izleyebilirim. Ama yine de minimalist kişisel hikayeler, gerilim daha çok ilgimi çekiyo.

İlk 3 filmin desem ?
Bu soru çok zor:) Hiçbir zaman ‘en’lerim olmadı ama senin için yaratmaya çalıştım:)
Ashes and Snow, çok iyi görseller, harika bir müzik ama bu yüzden değil, filmi izledikten sonra silkelenip kendime geliyorum. Pasif agresif yapımı dizginliyo, resmen arınıyorum.
Cinema Paradiso, yine tamamen kişisel: )
Rear Window ya da Psyho olabilir, karar veremedim. Aslında bir Hitchcock filmine yer vermek istedim. Çünkü bence korku-gerilim en zor temalardan biri ve adam bunu tek göz odada birkaç kamera açısıyla yapabilen bir deha.

Hangi film seni epey güldürdü , hangi film ağlattı ?
Benim komedi filmleriyle hiç aram yok, bu konuda cidden önerilerinizi bekliyorum… Şu zamana kadar ‘çok güleceksin, karnın yırtılacak’ denen fimleri resmen somurtarak izledim. Var da ben hatırlamıyorum diyerek kendimi avutuyorum. Being Julia, ki yazdığım gibi komediyle alakası yok aslında ama son sahnesinde baya güldürmüştü. Yakın zamanda izlediğim Lock, Stock and Two Smoking Barrels, komedi filmi değil yine ama müthiş olay örgüsüyle beni belden almıştı. Bir de eskilerden It’s Wonderful Life, yine bir komedi olmayan film. Gülmemiştim ama bittiğinde gülmenin yarattığı o mutluluğu fazlasıyla yaşatmıştı. Hatırladıkça hala kocaman tebessüm ediyorum.
Çok film ağlattı: ( Hangi birini yazayım bilemedim. Daha bugün Before Sunrise'a ağlattı. Turtles can fly, Children of Heaven, City of God, Leon, Eternal Sunshine'da bile ağlamıştım.

Türk sineması ve yönetmenleriyle aran nasıldır ?
Hmmm, bi dönem şaban filmleri izlettirilmekten çok fena soğumuştum ama yeniden keşfediyorum kendisini. Bana göre çok tutarlı bir yönetmen yok, her filminin sağlam olduğu ama tek tek beğendiğim filmler var. Şu ara Ömer Kavur sinemasını incelemeye aldım.

Takip ettiğin yönetmenler var mı?
Yenilerden, çoğumuz gibi Nolan:) Bahman Ghobadi, Bela Gabluani’yi sayabilirim şimdilik.

Takip ettiğin aktör ve aktris?
Film seçerken oyuncular çok da etkili olmuyo benim için. Ama bir Johny manyaklığım var. Grace Kelly’i çok beğeniyorum, hastasıyım hatta. Bir de Eva Green’e hayranım.

Film replikleriyle aran nasıl ? Varmı hiç unutamadığın bir replik ? :)
Balık hafızalı olduğum için unutuyorum Repliklerden çok sahneler, ne anlatmak istediği zihnime kazınıyo. Ama Noi’den hepimizin bildiği “‘kendinizi asın pişman olun, kendinizi asmayın pişman olun, asın ya da asmayın her ikisi için de pişman olun”. Sanırım bunu kolay unutmam. Cinema Paradiso'da Alfredo'nun sevgilisini beklemeyi bırakırken anlattığı hikaye. Bi de, Masumiyet’ten “or…sun sen, or….yum ulan ile başlayıp bana da vereceksin ulannn” diye biten sahne..

Sinema deyince aklına gelen kült bir sahne ?
Direk aklıma gelen bir sahne yok, çok fazla var ne diyim bilemedim Modern Times filminden Charlie Chaplin'in fabrikaya ayak uyduramama hali olabilir.

Ben de Atlantis'e sormuş olduğum soruyu sormak istiyorum sana da.

Filmleri sıradan bir izleyiciden farklı şekilde, farklı açıları görerek yorumlayabilmeni sağlayan süreç nasıl gelişti? Neler sana yardımcı oldu bu aşamada?

okulunu okumam. bu kısmen olumlu kısmen olumsuz etkiledi. okumasaydım sinemayla ilişkim sıradan bir izleyici gibi mi devam ederdi bilmek zor. ama nedense hep öyle düşünüyorum.
çok değerli hocalarım oldu fakat daha önce de yazmıştım, 'bekleme odası' mükemmel filmdir, 'kubrick dehadır' gibi kendi düşüncelerini bir nevi empoze ettikleri için özgür düşünme, eleştirme yetimiz olmadı sanırım. okul bitti, yeni yeni kendimi keşfettiğimi hissediyorum.

ilk 3 filmin sorusunun zorluğunun farkındayım :) birini söylesen diğerine haksızlık oluyormuş gibi gelebiliyor.

komedi filmleri konusunda haklısın , durum komedileri yada melodramların daha samimi olduğu için yüzde güzel bir tebessüm bırakıyor . Absürd komedilerinse genellikle kalabalık bir arkadaş grubuyla izlendiğinde güldürdüğünü düşünüyorum .

Turtles can fly filmini izlemek istiyorum , altyazı versiyonunu bulamadım ,türkçe dublajlı izlemekte istemiyorum:/ sıkıntılıyım bu konuda

Modern times bana göre başlı başına bir kült ,çok severim.

tamam benden başka soru yok, boğmayalım seni
:)

Teşekkürler cevap için.

prensesin uykusuyum Turtles Can Fly ı sharebus sitesinden de indirip altyazı ekleyebilirsin denedin mi daha önce bilmiyorum gerçi...

Teşekkürler cevap için.

prensesin uykusuyum Turtles Can Fly ı sharebus sitesinden de indirip altyazı ekleyebilirsin denedin mi daha önce bilmiyorum gerçi...

sharebus sitesine erişim durdurulmuş , ona bakarken başka bir sitede buldum orjinal dilinde. indiriyorum şimdi :) teşekkür ederim

Nasıl erişim durdurulmuş... Ben girebiliyorum. Tabi üye olmak gerek. Neyse bulduysan sorun kalmadı. )

aklımdan geçmeyen film, sahne kalmadı:)))
sinemada izlemiştim turtles can fly'ı. turkçealtyazi org sitesinden indiriyorum genelde 25 frame oluyo, uymazsa diğerlerini de indiriyorum, şimdilik bi sıkıntı yaşamadım.
ben teşekkür ederim sorularınız için, atlantis gibi geveze değilim ama yine de cevaplarım işte

Nasıl erişim durdurulmuş... Ben girebiliyorum. Tabi üye olmak gerek. Neyse bulduysan sorun kalmadı. )

sanırım ben dns ayarlarını değiştirmediğim için giremiyorum siteye,bıktım bu internet yasaklarından :)

bende altyazı bulmakta sorun yaşamıyorum ama bu filmin orjinal dilinde formatını bulamamıştım . torrentte kullanmıyorum nedense. neyse bu kez denedim ve buldum indiriyorum , en kısa zamanda izleyeceğim.

cevaplar için teşekkürler...

Şu geveze lafına çok alıngım bilesin
Neyse ben hazırlıksız geldim ama sanma ki soru sormadan bırakacağım, bu hafta bitene kadar sık sık ziyaret ederim artık, geveze he

O zaman ben soru sorayım

Sinemada gerçeğe uygunluk senin için önemli mi, izleyeceğin film için bir ölçüt mü?

Seni etkileyen bir film karakteri var mı aklında?

Olayların arka arkaya sıralanışı mı yoksa bireyin iç dünyasına inen, birey merkezli filmler mi önceliğin?

Sence sinemanın toplumu değiştirmek, geliştirmek, ya da bireyin marazi yanlarına ayna tutmak gibi bir işlevi var mı; yoksa sinemacı tamamen estetik kaygılarla, toplumsal sorumluluk hissetmeden mi filmlerini çekmeli? ( film çekmeyi düşündüğünü sanıyorum, bu yüzden merak ettim,görüşlerini)

Sinema günlüğüne başladığından beri izlediğin en etkileyici film hangisi?

Johnny Depp tutkunusun sende sanırım en çok hangi filmini seversin?

Şimdilik bu kadar:)

bende bu sorulari bekliyordum..kahvaltimi yaparken keyifle okudum sizleri

*felsefecilerin isi yazmaktir,konusmaktir

Soruların çok güzeldi, teşekkür ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…