5. Sinema Günleri 2. Hafta "guvastanema"

2. anketimize hoşgeldiniz:)

• Ashes and Snow

OY: 3 42,9%
  • Vozvrashcheniye

OY: 2 28,6%
  • Being Julia

OY: 1 14,3%
  • Tzameti

OY: 1 14,3%

• Ankete Katılan
    7

guvastanema

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2009
841
2
39
Yalnızca sinema günleri katılımcıları oy verebilir

Sinema günlerinde ilk anketim olacağı için fazla bilinmeyen farklı türden filmlere yer vermek istedim.

Ashes and Snow
Türü: Belgesel
Yönetmen-Senarist: Gregory Colbert
Yapım: 2005-ABD

Film puanı: 8.4 (11 oy) imdb puan: 8.2 (977 oy)
Fragman linkleri çalışmıyor ama birinin filmden karelerle kendi kurgusunu oluşturduğu video fikir verebilir (müzik de farklı)
[video=youtube;VCZWf867nvY]http://www.youtube.com/watch?v=VCZWf867nvY[/video]
filmdeki müthiş kareler için kendi sitesine bakabilirsiniz ashes and snow

Uploaded with ImageShack.us

Konusu
Kanadalı fotoğraf sanatçısı Gregory Colbert 14 yıl boyunca Hindistan, Mısır, Myanmar, Tonga, Sri Lanka, Namibia, Kenya, Antarctica gibi yerlerde görsel kareler toplayarak, Küller ve Kar'ı oluşturmuş. İnsan ve doğanın buluşması…
Yorum: Yeni yıla girmişken size ruh arınması bahşediyorum... Hayatımda hiçbir filmi 7 kez izlemedim. Ashes and Snow, herbir karesi fotoğraf olan harika müzikleriyle görsel ziyafetin ötesinde bir belgesel.

Vozvrashcheniye
Türü: Dram
Yönetmen: Andrei Zvyagintsev
Senaristler: Vladimir Moiseyenko, Aleksandr Novototsky
Yapım: Rusya 2003

Film puanı: 8.2 (42 oy) imdb puan: 8.1 (12,010 oy)
Fragman
[video=youtube;MRXLsMk_7Kk]http://www.youtube.com/watch?v=MRXLsMk_7Kk&feature=related[/video]

Konusu
Vanya ve Andrey babasız büyümüş iki kardeştir. Bu durum birbirlerine daha fazla düşkün olmalarına sebep olmuştur. Rusya'da, yaşadıkları mahallenin diğer çocuklarıyla pek iyi anlaşamazlar. Bir akşam eve döndüklerinde onları bir sürpriz beklemektedir. Yıllar sonra babaları dönmüş ve onları beraber çıkacakları bir tatile götürmek istemektedir. Sadece fotoğraflardan tanıdıkları babalarına kavuşma fikri, ilk önceleri çok heyecan ve coşku vericidir. Annelerinin de onayını alan iki kardeş babaları ile beraber tatile gider. Fakat içlerindeki baba özlemi tahmin ettikleri gibi dinmez. Babaları tarafından sürekli sorgulanmaları ve alışık olmadıkları baskılar yüzünden araları gitgide açılır.
Dönüş, 2004 Venedik Film Festivali dahil olmak üzere, katıldığı bir çok festivalde en iyi film ödüllerini topladı.
Yorum: Minimalist, çarpıcı anlatımlardan.. Bana göre iki kez izlenmesi gereken filmlerden. Kafada onlarca soru bırakıyor hiçbirini cevaplamadan ama önemli olanın cevaplar olmadığını anlıyorsunuz sonunda.

Being Julia
Türü: Komedi Dram Romantik
Yönetmen: Istvan Szabo
Senaristler: Ronald Harwood W. Somerset Maugham
Yapım: Kanada ABD Macaristan İngiltere
İmdb puanı: 7.1
Fragman
[video=youtube;6ydegVSkDO8]http://www.youtube.com/watch?v=6ydegVSkDO8[/video]

Konusu: Londra 1938… Julia Lambert oyunculuk kariyerinin zirvesinde ve mutlu bir evliliği olan güzel bir yıldızdır. Ancak hayat dışarıdan görüldüğü kadar mükemmel gitmemektedir. Yavaş yavaş orta yaş bunalımlarına giren, evliliğindeki heyecan biten Julia’nın tutkuları genç bir Amerikalı olan Tom’la tanışınca gerçeğe dönüşmeye başlar.

Julia’nın en büyük hayranı olduğunu iddia eden Tom, O’na sunduğu hayatla güzel oyuncunun yaşamına biraz heyecan ve tutku katar. Her şeyi bir kenara atıp Tom’la yasak bir ilişki yaşamaya başlayan Julia ise genç hayranının gerçek tutkusunun Avice Crichton isimli bir başka genç oyuncu olduğunu ve kendisinden de sadece bir yardımcı rol beklediğini öğrenir. Zaman Julia için tersine dönmüştür ve intikam çanları çalmaktadır. Tüm dünyaya kendisinin bile çok farkında olmadığı oyunculuk yeteneğini bir kez daha ispatlayacaktır.

Yorum: Bu filmi seçmemin nedeni, hayranlıkla güldüğüm nadir filmlerden biri olduğundan. Komedi filmlerinden hiç haz etmem bu yüzden filmi takdir etmiştim, festivalde izlememin de etkisi olabilir tabi. Komedi alt unsur ve çok az yer alıyo aslında, yoğun bir aşk ve intikam hikayesi izliyoruz. İki kadının savaşı, hırs, entrika… Usta oyuncunun genç rakibini altettiği bir sahne var ki unutulmaz, oyunculuklar harika. Yanlış hatırlamıyorsam başlarda biraz durağan akıyordu.

13 Tzameti
Tür: Polisiye Gerilim
Yönetmen-Senarist: Gela Babluani
Yapım: Fransa Gürcistan 2005
Film Puanı: 8 (27 oy) imdb puanı: 7.4 (7,591)
[video=youtube;54jn0_ugqco]http://www.youtube.com/watch?v=54jn0_ugqco[/video]

Konusu
Sebastian, Gürcistan'dan Fransa'ya göç etmiş bir bir ailenin oğludur. Karşısına çıkan ufak tefek işlerden para kazanarak hayata tutunmaya çalışmaktadır. Bir gün çatısını onardığı bir adamın öldürüldüğünü öğrenir ve tesadüf eseri şahit olduğu konuşmalardan, evde bulunan bir zarfın önemli olduğunu anlar. Zarfı da alarak evden ayrılan Sebastian'ın kafasında, zarfın içindeki direktifleri izleyerek hayatına renk katacak bir maceraya atılmak vardır. Ama hiçbir şey umduğu gibi gitmeyecektir. Karşısına çıkan şeylerin ürperticiliği karşısında donakalır. 2005 Venedik Film Festivali En İyi İlk Film dahil, uluslararası festivallerde pek çok ödül alan 13, çarpıcı anlatımıyla oldukça beğenildi. Yönetmen Géla Babluani'nin senaryoda da emeği olduğunu ekleyelim.

Yorum Başlarda durağan akan film bir anda olduğunuz yere kitliyor, gözlerinizi kırpamıyorsunuz. Rus ruletinin daha gerilimli işlendiği başka bir sahne bilmiyorum... Yakın zamanda yeniden izlemek istemiştim, seçilirse seve seve… Film ikinci kez çevrilmiş, 2005 yapımını tavsiyedir.

Son düzenleme:
ne zormuş anket açmak:)) hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar, hangisi çıkacak merak ediyorum, umarım beğenilir... bu arada ben oy kullanmıyorum değil mi?

Kullanıyorsun:) Ama biz genelde sonda oy kullanmayı tercih ediyoruz, beraberlik durumunda belirleyici olmak için:)

oppps :) Vozvrashcheniye benimde anketime koymayı düşündüğüm bir filmdi. En son anket açmanın böyle kötü yanları var işte :p
film seçimlerin çok güzel guvataneme özellikle farklı türlere yer vermen seçim açısından çok daha iyi olmuş. Ashes and Snow izlemek istediğim belgeseldi , bu yüzden oyum ona gitti, diğer filmleride vakit buldukça izleyeceğim tabiki...

oppps :) Vozvrashcheniye benimde anketime koymayı düşündüğüm bir filmdi. En son anket açmanın böyle kötü yanları var işte :p
film seçimlerin çok güzel guvataneme özellikle farklı türlere yer vermen seçim açısından çok daha iyi olmuş. Ashes and Snow izlemek istediğim belgeseldi , bu yüzden oyum ona gitti, diğer filmleride vakit buldukça izleyeceğim tabiki...

sonuç: ne çıkarsa çıksın vozvrashcheniye de izlenmeli:))

kesinlikle ben kendi adıma bir kez daha açıp seve seve izlerim :)
uzun bir süre geçmesine rağmen üzerinden ,filmde ki kareleri çok net hatırlıyorum. İlk sahnesinden itibaren sonuna kadar izleyene gerilimini yoğun gerçiren mükemmel bir kurgusu var . Bende her dakika değişik duygular yaratmış fim boyunca olmasını istediğim olayın gerçekleşmesiyle hüzünlendirmişti de. Finaliyle bir çok insanın kasılacağını merak duygusunu sonuna kadar hissedeceğini düşünüyorum .

Vozvrashcheniye :KK53::KK53::KK53: Çok heyecanlandım görünce. Yıllar önce izleyip çok beğenmiştim. Sanırım 5 yıl önce izledim. Muhteşem sahneler vardı. Çok etkileyici bir film. Bir daha izlemek harika olur benim için. Şimdi bile o etkiyi hissedebiliyorum. :KK31::KK31:

Afiş ve konusuyla Vozvrashcheniye etkileyici geldi, eh izleyenler de madem bu kadar beğenmiş, izlemek farz oldu, oyum onadır:KK70:

Not: Yeni katılan arkadaşlarımızkuralları bilmeyebilir ondan bilgilendirme amacıyla; yeni filmler keşfetmek için bu organizasyonu düzenlediğimiz için izlediğimiz filmlere oy vermemeye çalışıyoruz:)

Son düzenleme:
fazla bilinmez diyordum ama herkes izlemiş maşallah:)))
benim de hiç aklımdan çıkmayan sahneleri var. şu an delicesine bir açlıkla yeni filmler keşfetmek istiyorum ama aklım hep bu ve tzametti de, yeniden izliycem ama ne zaman..

küller ve kar müthis bir belgesel televizyonda izlemistim..yeniden yeniden izlenebilir

the return, ciddi bir mide agrisina sebeb oluyor,cakilip kaliyorsun harika bir film

oylama gizli olmus, bende oyumu söylemiyorum oyuzden

kimse kural ihlalini ispat edemez:)

yo yo yanlis anladin..ihlali sen yapmadin

ama kim yapti bilmiyorum :)

buarada secimlerin ve sunumun cok guzel olmus

Peki oyu geri alamıyor muyuz ki? Ben bilmiyordum o yüzden daha önce izlediğim filme verdim. :26:
Eğer mümkünse ben de belgesel olanı tercih ederim.

Tryamor bu konuda endişelenme bence , sonuçta ne çıkarsa çıksın önemli olan yeni filmler keşfetmiş olmak , her ankette 4 yeni film görüyoruz, herkes istediğini izleyebilir.

X