5. Sinema Günleri 2. Hafta "guvastanema"

2. anketimize hoşgeldiniz:)

• Ashes and Snow

OY: 3 42,9%
  • Vozvrashcheniye

OY: 2 28,6%
  • Being Julia

OY: 1 14,3%
  • Tzameti

OY: 1 14,3%

• Ankete Katılan
    7
Benim sorularım arada kaynamış:KK43:

Bir daha da sormam kimseye soru:KK43:

Bu arada anketi 2 gün açık tutarsak bence sorun da çözülür.

Kızlar tek tek alıntı yapmayacağım .Bugün prensesim bana telefonda durumu izah etti şimdi girip baktım gerçekten çok yanlış anlamışım :KK59: Dün gecenin bir yarısı noktasına virgülüne pek dikkat etmemiştim.Kötünün yanında belki "oldu" gelseydi "kötü oldu bu" fln gibi belki o zaman yanlış anlamazdım :KK59: Kusura bakma Piacım özelden de sana yazdım buradan da yazıyorum seni çok sevdiğim için o yazdığın biraz koydu .Zaten o anlamda da kullanmamışsın kendi anket günümde sizi uçuracağıma söz veriyorum =))))))

Çıkma nedenime gelincede, son zamanlarda bktan bir halde olduğum için film tercihlerimi ruh halime göre yapıyorum .Eskilerden prensesimde bilir sinema günlerinden bir çıktım bir girdim ilk değil bu:KK52: .Anketteki filmlerimlere gelince gayet güzel ama şu sıralar izlemek istemiyorum ,umarım anlayışla karşılarsınız .Eğer size uyarsa kendi anketimide sonlara doğru açarım şu an aklımda action dolu önerebileceğim pek film gelmiyor .Siz şimdilik bensiz devam edin .
Herkese keyifli paylaşımlar diliyorum .:KK19:

Son düzenleme:
Bu arada topiğide baya işgal ettim kusura bakmayın lütfen :KK50: evet atlantisinde soruları arada kaynamış =) o yüzden alıntılıyorum .

Karla kaplı ve terk edilmiş bir mekanda geçen, güzel bir Kuzey Avrupa filmi biliyor musun( evet kendim için soruyorum=)) )?

Festivalleri takip ediyorsundur sanırım, şimdiye dek festivallerde izlediğin en iyi film hangisiydi?

Bunu ben çekmeliydim dediğin bir film var mı?

Sence film eleştirileri öznel yargıları mı içermeli, bilimsel temeli olan bir disiplin içinde, kuramsal mı olmalı?

Verdiğin yanıta binaen; ehil addedilen kişilerin - hocalarının - yargıları sence mutlak mıdır, sorgulanmamalı mıdır, yoksa sınırlayıcı ve kritik düşünceyi engelleyen bir yönü de var mı?

Çok özür dilerim kızlar, inanın giremedim bir türlü
Oy kullanmak için geç kaldım mı bilmiyorum neyi izliyoruz hala daha anket açık ben oyumu verebilirim
Ama eğer belirlendiyse karara uyarım farketmez zaten hoşuma giden tüm filmleri indiriyorum

Sonuçta ortak karar alınması gerek prensesin uykusuyum un da dediği gibi. Amaca hizmet etmek açısından. :KK66:) Seçim gayet güzel oldu. Hangisi olursa olsun seve seve izlerdim ben gerçi. Dönüş ü de kendim bir daha izleyeceğim tabi. :KK66:

yahu bu benim problemim liv:).tamda cözemedim sorunumu..ama kendimi ifade edememek gibi müthis bir özelligim var..

atlantis,cevaplar gelmeden sorulari dahi ben zevkle okuyorum..cunkü uzerine düsünüyorum kendi kendime..soru sormamamiz(kendi adima söyluyorum) sorulari gereksiz yada baska her hangi bisey.. oldugunu dusunmuyorum..yeterli donanima sahip olmadigim icin ve mevzu sinema sorulabilicek sorulari prenses ve sen sorunca bizlere keyifle okumak kaliyor

ayol bana böyle herseyi aciklatmayin!! :)

VE BEN ISRARLA ANKET GÜNÜN BELLI OLMASI TARAFTARIYIM ... SAYET HAFTASONU FILM IZLEMEK ICIN UYGUNSA PAZARTESI ACILIP O PAZARA KADAR 1 hafta

yok efenim fark etmez hafta icide bir filmi keyifle izleyebiliriz diyorsak cuma aksami acip diger cumaya kadar bir hafta

cunkü bazen anket acilip oylaniyor 2-3 kisi izliyor digerlerinden ses cikmayinca hemen diger anket aciliyor..o siradaki arkadasimiz feci kayniyor..yada tam tersi sarkiyor isin keyfi kaciyor
mesela ben bu hafta anketin disinda bikac film izledim biraz yoruldum(öylede hassasimdir:)
benim enerjim bitiyor,daha film netlesmiyor

Son düzenleme:
pia çok çok haklısın anket için bencede bir gün belirlemeliyiz
bu hafta istisnai bir durum oldu ve oylar bu kadar sarktı .
bundan sonra açacak olan arkadaşımız anketi 1 gün yada 2 gün süreli açarsa bu sorun ortadan kalkar .

Ashes and Snow izleniyor eğer bu iki gün içinde herkes izleyip yorumunu yaparsa yeni anketi cumartesi açabiliriz , bu anket içinde tam bir hafta dolmuş olacak. Eğer yeterli gelmezse anket günlerini pazartesi olarak belirlemek en mantıklısı sanırım...

yahu bu benim problemim liv:).tamda cözemedim sorunumu..ama kendimi ifade edememek gibi müthis bir özelligim var..

atlantis,cevaplar gelmeden sorulari dahi ben zevkle okuyorum..cunkü uzerine düsünüyorum kendi kendime..soru sormamamiz(kendi adima söyluyorum) sorulari gereksiz yada baska her hangi bisey.. oldugunu dusunmuyorum..yeterli donanima sahip olmadigim icin ve mevzu sinema sorulabilicek sorulari prenses ve sen sorunca bizlere keyifle okumak kaliyor

ayol bana böyle herseyi aciklatmayin!! :)

Teşekkürler Pia:) Israrla kendini ifade edemediğini yazıyorsun fakat bilakis yetersiz gelen anlatımın sana has, özgün bir üslup oluşturuyor bence. Yorumlarını keyifle okuyorum:)

guvastanema öncelikle sana çok çok teşekkürler bu görsel şöleni , bu büyüyü , bu enfes aurayı yaşatan belgesel için .
karelerin estetikliği , doğa ve insan uyumunun yalınlığından sonra insanı tekrar büyüleyen bir ses , söyledikleri alıntılanması gereken bir şiir gibi . Şiire aşık beni, benden aldı .
Arkadaşları tavsiyem mutlaka ve mutlaka karanlık ve sessiz bir ortamda izlenmeli bu şekilde tadının daha çok çıkacağını düşünüyorum.

Teşekkürler Pia:) Israrla kendini ifade edemediğini yazıyorsun fakat bilakis yetersiz gelen anlatımın sana has, özgün bir üslup oluşturuyor bence. Yorumlarını keyifle okuyorum:)
bu hosuma gitti:) hatirlasana kitap gününde basima gelenleri..simdi her cümlemin sonuna iki nokta ve ve parantezi kapa:)

belgeseli bende 2.ye izlemistim..daha secilmeden..Guvastanema ninda dedigi gibi ariniyorsun..ben tefekkür ettim(tefekkürün düsünmekten farki, bilmiyorum ama tasavvufu, allahida katmak ise)
modeller ne kadar güzeldi, ne kadar kusursuzdu..allahin yarattigi herseyin kusursuz olduguna inanirim..engelli yada bir azanin eksik olmasi bunlari kusur degil "kisiye özgü" gibi yorumlarim..
bu belgeselde muhtesem bir uyum vardi..tabiat ve biz..hep onlarin yerinde olmayi hayal ettim
tskler guvastanema

birde bakin söyle birsey var,simdi bu belgesel hakkinda arastirirken bir yorum okudum..aynen su
"arkadaslar belgesel cok sikici, cok sanatsal!! bosuna indirmeyin herkesi uyarmak istedim" :OOO

hayvanlar alemindede cesit cesit hayvan var diymi? tipki bizdeki gibi

mesela kartallar,sahinler yada martilar guvercinler ucar ama karga ve akbabalarda ucar
aslan kaplan leopar ama birde sirtlanlar var ayni familiyadan diymi bunlar?

belgeselin ardindan bu yapilan yorumu bende böyle hayvanlar aleminden yorumladim

evet çeşit çeşit hayvan var piacım
çeşit çeşit insan
bir böyle senin , benim gibi hayata bakan insanlar .
bir hayata bakıp sıkılan insanlar
ne garip değil mi ?

Ben hayata bakıp sıkılanlardanım.
Belgeseli bu gece izlemeyi düşünüyorum.
Fikrimi değiştirebilecek etkileyiciliğe sahip sanırım yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla.
Daha da meraklandırdı beni şimdi. :KK31::KK31:

"Evim yandığından beri ayı daha net görüyorum. İçime düşen tüm cennetlere bakıyorum.. Ellerimle tuttuğum cennetler gördüm, fakat bıraktım. Tutamadığım sözler gördüm. Azaltamadığım acılar... İyileştiremediğim yaralar... Dökemediğim gözyaşları... Kederlenemediğim ölümler gördüm. Karşılık veremediğim dualar... Açmadığım kapılar... Kapatmadığım kapılar... Geride bıraktığım sevgililer... ve yaşamadığım hayaller...
Kabul edemediğim, bana sunulanların hepsini gördüm.
Arzu ettiğim, fakat asla almadığım mektuplar gördüm.
Olabileceklerin tümünü gördüm,
fakat asla olmayacak... "

Ben hayata bakıp sıkılanlardanım.
Belgeseli bu gece izlemeyi düşünüyorum.
Fikrimi değiştirebilecek etkileyiciliğe sahip sanırım yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla.
Daha da meraklandırdı beni şimdi. :KK31::KK31:

sıkılmamalısın çünkü ,
hayatın göremediğin taraflarını göreceksin
:)

"Evim yandığından beri ayı daha net görüyorum. İçime düşen tüm cennetlere bakıyorum.. Ellerimle tuttuğum cennetler gördüm, fakat bıraktım. Tutamadığım sözler gördüm. Azaltamadığım acılar... İyileştiremediğim yaralar... Dökemediğim gözyaşları... Kederlenemediğim ölümler gördüm. Karşılık veremediğim dualar... Açmadığım kapılar... Kapatmadığım kapılar... Geride bıraktığım sevgililer... ve yaşamadığım hayaller...
Kabul edemediğim, bana sunulanların hepsini gördüm.
Arzu ettiğim, fakat asla almadığım mektuplar gördüm.
Olabileceklerin tümünü gördüm,
fakat asla olmayacak... "

çok etkilendiğim bir bölüm... beğenmene sevindim canım.
yukarıdaki yoruma şaşırdım:) bu filmden gerçekten sıkılabilen insan bikaç kilometre uzağımda dursun yahu, o derece:))

hemde nasıl uzak dursun aman aman
yahu hadi sıkıldın saygıda mı göstermiyorsun , neden başkalarını uyarıyorsun .
level atlamış olmalı , belkide aşmıştır geçmiştir bu işlerden . o yüzden böyledir :)))))))

çok özür dilerim canım yaa kızma alınma, tamamen gözümden kaçmış. Liv alıntı yapmış iyi ki. Bikaç gündür yoğunluktan film izleyemiyorum, doğru düzgün okumadan çıkıyorum:KK43:(

Burası çok ıssız kalmış, guvastanema sen oy kullandın mı, sen belirleyeceksin hangi filmin izleneceğini:)

Soru sorayım, başlık hareketlensin:KK70:

Karla kaplı ve terk edilmiş bir mekanda geçen, güzel bir Kuzey Avrupa filmi biliyor musun( evet kendim için soruyorum=)) )?

Noi tadında bişi arıyosun sanırım ama malesef aklıma gelen bişi yok:KK43: Sanırım Kuzey Avrupa sinemasını çok takip etmiyormuşum bunu farkettim.

Festivalleri takip ediyorsundur sanırım, şimdiye dek festivallerde izlediğin en iyi film hangisiydi

Aslında eskiden daha çok takip ediyordum, giderek asosyalleştiğimden nadiren festivale gidiyorum. Pek tatmin edici bir cevap olmayacak ama ismini, yönetmenini, bulmamı sağlayacak bir ipucunu hatırlamadığım 5 sene öncesinin bir filmi var. İdam mahkumuyla ilgiliydi: (

Bunu ben çekmeliydim dediğin bir film var mı?

Daha önce düşünmemiştim ama nedense aklıma direk Ed Wood geldi: ) Çok güzel bir film, ilk on listesi yapsam girer mi bilmem ama heralde bişiler çekcem hayalleriyle hiçbişi yapamayacak bir insan olduğumu düşündüğümden film yönetmenini (Ed Wood) takdir etmiş, nedense bi özdeşleşlik kurmuştum kendimle: ))) Sinema tarihinin en kötü yönetmenini çekme fikri müthiş, ı love Tim Burton.

Sence film eleştirileri öznel yargıları mı içermeli, bilimsel temeli olan bir disiplin içinde, kuramsal mı olmalı?

Sanırım şöyle düşünüyorum, kuramsal bilgiyi alırken de öznel yargılardan süzdüğümüz için aslında bilimsel temel dediğimiz şey de bir miktar özneldir. En azından sanat gibi, ucu çok açık yargılar için böyle bence. Şahsen, ikisini de dengeleyen eleştirileri keyifle okuyorum. Ve ne kadar bilimsel de yaklaşsa öznellik taşıyacağından, film hakkındaki farklı eleştirileri okumaya çalışıyorum, üzerinde durduğum bi yönetmen bi konu ise.
‘Şu filmin şurasında devamsızlık hatası var’ şu var, bu var diyerek hemen b.k atan tiplere sinir olurum. Film hata bulmak amacıyla izlenmemeli yani eleştirmenlik bu değil bence.

Verdiğin yanıta binaen; ehil addedilen kişilerin - hocalarının - yargıları sence mutlak mıdır, sorgulanmamalı mıdır, yoksa sınırlayıcı ve kritik düşünceyi engelleyen bir yönü de var mı?

Aslında az biraz konuşmuştuk bunları: ) Mesela fotoğraf eğitiminde temel kadraj kuralları vardır, tekniği çözüp kurallara uyan biri herhangi bir fotoğrafçı olur. Kuralları sorgulayıp aşmaya başladığında farklılaşmaya başlarsın. Ama farklı olmak, eğik yamuk yumuk kadrajlar kurmak da değil.. Bu biraz içsel işleyen bir süreç ve kendinden bir şey ortaya koyduğunda sen görmesen de bişi oluyorsun, görülüyorrsun. Özetle cevap, tabi ki sorgulanmalı, beğenmediğimiz bir hocayı eleştirmek çok kolay, ideolünü eleştirmeyi başardığında aslında kendin olmaya başlıyorsun.

hemde nasıl uzak dursun aman aman
yahu hadi sıkıldın saygıda mı göstermiyorsun , neden başkalarını uyarıyorsun .
level atlamış olmalı , belkide aşmıştır geçmiştir bu işlerden . o yüzden böyledir :)))))))

incelemek lazım:))
hiç zannetmiyorum aşmış olabileceğini. basit bi hayvanlar insanlar alemi değil, kavrayamamıştır. bi de dediğin gibi karanlık, sessiz ortamda izlendiğinde çok daha derin hissedilecek bi film.
filmde en sevdiğim ince noktalardan biri, 'gözü açık insan' görülmemesidir. doğaya hükmeden değil, şükreden bir topluluk, haliyle bütünlük içinde.

evet bu çok güzel bir detay ...
sanıyorum bir kaç kez daha açıp izleyeceğim , hatta izleteceğim.
zannediyorum her seferinde daha farklı bir ayrıntı keşfedeceğim.
şöyle bir şeyde var ,belgesel yaklaşık bir saat sürüyor ama bana çok daha uzunmuş gibi geldi. genellikle sıkılınan filmler için bu söylenir ama burda tam tersi .
ağır ağır ilerliyor , düşünmeye sevkediyor, düşünüyorsunuz ki benim aklımdan kafamdan bir dolu düşünce geçti . uzun bir deneyim gibiydi.
bilmiyoruz , bakmıyoruz .
ellerimizi , gözlerimizi , bacaklarımızı incelemiyoruz
tabiatta ki dengeyi kavrayamıyoruz.
günlük hayata kendimizi o kadar kaptırmışız , doğadan o kadar uzaklaşmışız ki
hayvanları hayvanat bahçelerinde , süs oyuncak izler gibi izliyoruz ,garipseyerek bakıyoruz.
yada orda burda zarar veriyoruz.
birbirimiz parçalarıyız evet farkında değiliz.
biliyorum etkisi bir kaç gün sürecek ve yine normal akışa ayak uyduracağım.
ama şimdilik büyüsünü üzerimde taşıyorum .

X