5 Yıldır kapalıyım açılma düşüncesi içindeyim yardımcı olur musunuz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sosyal çevre sebeb olmamalı bu duruma diye düşünüyorum.yani sosyal cevre yüzünden kapanil/a/maz veya açılın/a/maz diye düşünüyorum..bu tamamen vicdani bir durum.adamin biri hacca gitmiş.Hac sırasında hanımı aklina gelmiş."şimdi evde olmak vardı"demiş yanındakilere.yanindakilerden biri de "hacca gelip evini özleyecegine,evine git haccı özle"demiş.yani bilmiyorum anlatabildim mi?

açılmak istiyorsan açıl bunda herhangi bir sıkıntı yok ki..
baş örtme namaz gibi oruç gibi farz bir ibadet değildir. topluma böyle aşılamaya çalışanları dinleme.
o zaman kapatmaya karar vermişsin şimdi açılmak istiyorsun kime ne ki?
Fetvayi vermis hanim ablamiz😂 yine bilgisi olmadan fikri olanlarda bugun😑

açılmak istiyorsan açıl bunda herhangi bir sıkıntı yok ki..
baş örtme namaz gibi oruç gibi farz bir ibadet değildir. topluma böyle aşılamaya çalışanları dinleme.
o zaman kapatmaya karar vermişsin şimdi açılmak istiyorsun kime ne ki?
Nur süresi 31. Ayet aç oku
Kendi kendine fetva veremezsin
Herkes istediğini yapsın açık veya kapalı isterse bikini giysin isterse çarşaf
Ama bilmediğiniz konularda konuşmayın bir zahmet
konu sahibi sevabı da günahı da sana hiç kimse karisamaz içinden geleni yap ibadet zorla olmaz .

Sadece bunu gerçekten istiyorsan başını aç.Tesettür bir bütündür ben maalesef yapamadığımdan başımı açmıştım.Etrafı dinleme bu seninle rabbin arasında.Mesele baş kapatmak da değil ona uygun yaşamak da önemli.Bence tesettüre girmek isteyen bir kadın bu konuyu inceden inceye düşünmeli.

Son düzenleme:
Şahsi fikrim .objektif ve teknşk olarak dusundugumuzde Bu farz bir ibadet olduğu için açılmak sizin için dinen hayırlı olan değildir. Farzı terketmiş oluyorsunuz. Ama seçim sizin. Sizin hayatınız.sizin kararınız. Açılmak için de açılmamak için de çok sebep bulabılırsınız kendinizce. Bence önemli olan sebeplerin dayanağı ve vs yaparsanız hangisi galip gelir, onu düşünebilirsiniz.

Şunu yazmayı da mecburiyet olarak görüyorum.bir şeyi tam ya da eksik yapmak diye bir sey yoktur.namaz kılmayıp tesettürlü isen tesettür farzını yerine getirip namaz farzını terkrtmiş olursun.namaz kılmıyor ama tesettürlü bu yuzden kapalılığı anlam ifade etmez diyemeyiz. Bu gibi düşünceler insanların kendi davranışlarına kılıf uydurması gibi bir şey.
Fakat islam dini hükümleri net.lama cime gerek yok. Oruç tutmatıp namaz kılan insanın namazı yanar mı? Yanmaz. Oruc farzını terkeder namaz farzını yerine getirmiş olur.bu kadar düz mantık nasıl saptiriliyor anlamam.

İslam ve iman hükğmleri birbiriyle baglantılıdır.yapmasak yapamasak bile inkar etmemeyi tavsiye ederim. Birini kabul rtmemek hepsini reddetmektir. İman islam esasları birbiriyle bağlantılıdır çünkü.

Fikrimi laf sokmak için vs yazmadım, doğrusu budur.aksini düşünen araştırabılır okuyabılır Kurandan,tefsirden vs.
Konu sahibi inşallah doğru karar verirsiniz kendiniz için. Allah işinizi gücünüzü kolaylaştırsın inşallah. Sabrın sonu selamet.

Canım sen açılmak istiyorsun ve bunun için başkalarının da onayını bekliyorsun.
Açık mutlu olacaksan açıl. Bu hayat senin ve yaptıkların Allah ve senin aranda.
Bende Amerikadayım. Haklısın beyaz yakalı işlerde , ben şahsen hiç kapalı görmedim. Yaşadığım yerde de hiç kapalı yok. Burda dile getirilmeyen ırkçılık hala var. Afrikalı-Amerikalılara ve Güney Amerikalılara.
Bir karar ver ve uygula, kimseyi de takma. Ailen eninde sonunda kabullenecek.

Bas ortmeyi ibadet zannedip yorumlayanlar var yahu. Neyi neden yaptigini bilmeyenler ne cok. Konu sahibi sitede bile degil neyin duyarini kasiyorsaniz?
Konuyu herkes okuyor.mesela siz. Bas ortmek ibadettir. Yapmayabılırsınız.hoş, sizin değil demenizle gerçekliğinden bir sey kaybetmıyor. Bi seyı inkar edıyorsanız dayanağınız olmalı.sorsam eminim yoktur. Hatta tesettürü ibadet sananlar cahil falandır?(genel algıyı kastediyorum sizi değil) En buyuk cahillikte ınsanların tanımadıgı kişiler hakkında yargıda bulunmasıdır orası ayrı. Ben tesettürlüyüm. Zevk için değil ibadet için. Bunun ibadet oldupunu kanıksamak için çok kaynak araştırdım. İbadet olmadıgını soyleyenlerin dayanksız konustupunu da cok iyi biliyorum. Neyi neden yaptıgımızı bilmedigimizi nereden cıkardınız? Benı tanıyor musunuz. Tahsilimi biliyor musunuz? Yaptığım şeyi neden yaptığımı bilmeden şuursuzca gerçekleştirdiğimi nereden çıkardınız? Elbette bunun da bir dayanağı yok. Güzel ülkemdeki medeniyetsizlik göstergelerine bir küçük örnek.

Konuyu herkes okuyor.mesela siz. Bas ortmek ibadettir. Yapmayabılırsınız.hoş, sizin değil demenizle gerçekliğinden bir sey kaybetmıyor. Bi seyı inkar edıyorsanız dayanağınız olmalı.sorsam eminim yoktur. Hatta tesettürü ibadet sananlar cahil falandır?(genel algıyı kastediyorum sizi değil) En buyuk cahillikte ınsanların tanımadıgı kişiler hakkında yargıda bulunmasıdır orası ayrı. Ben tesettürlüyüm. Zevk için değil ibadet için. Bunun ibadet oldupunu kanıksamak için çok kaynak araştırdım. İbadet olmadıgını soyleyenlerin dayanksız konustupunu da cok iyi biliyorum. Neyi neden yaptıgımızı bilmedigimizi nereden cıkardınız? Benı tanıyor musunuz. Tahsilimi biliyor musunuz? Yaptığım şeyi neden yaptığımı bilmeden şuursuzca gerçekleştirdiğimi nereden çıkardınız? Elbette bunun da bir dayanağı yok. Güzel ülkemdeki medeniyetsizlik göstergelerine bir küçük örnek.
Neden uzerinize alinip cevap verdiginizi anlamadim. Bas orterek ibadet yapmis olmuyoruz. Diyanete sorabilirsiniz. Hem bu konunun yeri burasi degil hem de sizin verdiginiz bilgilerin yeri burasi degil. Gereksiz bir tartisma ortami yaratiliyor boyle yorumlarla. Cunku inanc tek degildir,o yuzden bosuna yazmayalim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X