Abant

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.778
60
Abant denince akla kış turizmi gelse de aslında burası her mevsimi farklı güzellikte yaşayan bir yer. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Abant tertemiz havasıyla, şehirden kaçmak için ilk akla gelen yerlerden biri. İstanbul ile Ankara arasındaki yolun ortalarında olduğu için her iki büyük şehirden de çok sayıda ziyaretçisi oluyor.

Abant'a gitmenin en kısa yolu ücretli Anadolu Otoyolu üzerinden. İstanbul'dan gelenlerin Kaynaşlı ayrımından otoyoldan çıkıp, Bolu Dağı'nı tırmanmaları gerekiyor. Dağın bitiminde Abant sapağından giriliyor. 22 kilometrelik yemyeşil yolun sonunda Abant Gölü Milli Parkı'nın girişine geliyorsunuz. İstanbul'dan Abant'a yol yaklaşık 3 saat sürüyor.

İster aracınızı parkedip hemen faytonla gezmeye başlayın, isterseniz önce yemeğinizi yiyip yürüyüşe geçin. Ya da hemen kitabınızı alıp göl kenarına yerleşin.

Abant'ta göl çevresindeki 7 km'lik parkurda yapılan fayton turu son derece keyifli. Bir yanda göl manzarası diğer yanda orman, kuş sesleri içinde geziyorsunuz.
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
Faytonla gölün çevresini dolaşmak yaklaşık yarım saat sürüyor. Yakın bir zamanda göl çevresindeki yolun trafiğe kapatılması, sadece vagon sistemi ve faytonla ulaşımın sağlanması planlanıyor.

Abant'a günübirlik gelenler de var, haftasonu kalanlar da. Bazıları ise başka şehirler arasında yolculuk yaparken bir gece kalıp yoluna devam ediyor. Şirket çalışanları için de özel paketler sunuluyor.

Abant'ta kalmak isteyenler için iki tane beş yıldızlı otel ile bir köşk otel var. Büyük Abant Oteli ve Taksim Otelcilik'e bağlı Abant Palas, manzarası ve aktiviteleri ile şehirden kaçanları memnun edecek özelliklere sahip. Köşk Otel ise 13 odasıyla daha sakin bir tatil geçirmek isteyenlere hizmet veriyor.

Göl manzaralı tesislerde çoğunlukla ızgara yemekler yapılıyor. Balık sevenler için özellikle ızgara alabalık son derece leziz. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Abant'a gelirken yol boyunca sıralanan köy ekmeği ve ızgara yapan restoranlara takılmadıysanız, Abant Gölü kenarına kurulup çayınızı içebilir ya da damak tadınıza göre bir yemek seçebilirsiniz. Ancak otellerdeki açık büfelerin dışında, restoranlarda ızgaradan başka çok fazla çeşit olmadığını hatırlatalım.

Yemeğin ardından güzel bir yürüyüş ve bisiklet turu Abant'ta yapılabilecek diğer etkinlikler. Atçılık, yamaç paraşütü gibi farklı spor dallarını yapmak için de imkanlar var.

Abant Gölü'nde doğanın dengesini bozmamak adına su sporları yapılmasına izin verilmiyor. Göle girmek de mümkün değil. Ama belgeli olması kaydıyla isteyenler balık tutabiliyor. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Oltacıların balıktan yana pek şansları yok. Zaten maksatlarının göl kenarında dinlenmek olduğu söylemeden geçemiyorlar.

Abant Gölü ile çevresi Abant alası ve su samuru koruma alanı. Su samurlarını görebilmek için, sabahları güneş doğmadan samurların yuvalarının olduğu yere gelip beklemek gerekiyor.

Abant'ta hava gün içinde sıkça değişebiliyor. Bu yüzden hırkanızı, şemsiyenizi ya da yağmurluğunuzu yanınıza almalısınız. Abant yazın bile en fazla 28 derece oluyor. Özellikle akşamları oldukça serin. Bu yüzden tedbirli olmakta yarar var. Zaten böylesine ormanlık bir yerde sıkça yağmur yağması da kaçınılmaz. Ancak tesisler kış ayları düşünülerek yapılmış olduğu için hava koşullarından etkilenmeden de iyi vakit geçirmek mümkün.
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
Piknik ve kamp alanları, Abant Gölü çevresinde.

Doğayla içiçe bir gün geçirip de buradan alışveriş yapmak isteyenler için, civar köylerden gelenlerin sattığı birçok doğal ürün var. Ama Abant'a has çok özel bir mamül yok doğrusu. Börülce, erik kurusu, fasulye, doğal petekli bal, kuşburnu ve köy peyniri gibi Anadolu'nun bir çok köyünde üretilen doğal ürünlerden buradan da alabilirsiniz.

Biz de alışverişimizi yapıp tam yola koyulmaya hazırlanırken, güneş kendini gösteriyor ve hava açıyor ve dönüş vakti yaklaşıyor.

begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullaniniz aksi takdirde mesajlariniz silinecektir resim ve bilgi paylasimi disinda sohbet etmeyiniz

Abanttan Muhtesem Görüntüler
abant12pq4wt6.jpg

abantkl1.jpg

abant2ww2.jpg

rerezkm8.png

trekkingparkuruabant7ex5.jpg

Arkadaşlar,
Abant'ı çok merak ediyorum. bayram tatilinde bazı firmalar tur düzenliyormuş, ancak biz kafamıza göre gezmeyi daha çok seviyoruz. İnternette 2 site buldum ancak detaylı bilgi yoktu. büyük otobüs firmalarının da seferleri yok, yine internetten baktığım kadarıyla...

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.

a.s.:enbuyukkk::eek:

Arkadaşlar,
Abant'ı çok merak ediyorum. bayram tatilinde bazı firmalar tur düzenliyormuş, ancak biz kafamıza göre gezmeyi daha çok seviyoruz. İnternette 2 site buldum ancak detaylı bilgi yoktu. büyük otobüs firmalarının da seferleri yok, yine internetten baktığım kadarıyla...

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.

a.s.:enbuyukkk::eek:

bu siteye bakmışmıydınız??

http://www.abant.gen.tr/ şutarafagitti

bu siteye bakmışmıydınız??

http://www.abant.gen.tr/ şutarafagitti

a.s evet bakmıştım. iki site buldum aynı tarif vardı. büyük kentlerden bolu'ya otobüsle gelip oradan minibüsle abant'a gelebilirsiniz diyor. bazı yöreler ayrıntılı şekilde (bozcaada,edirne mesela) hangi otobüs şirketiyle daha kolay nereye kadar gidebileceğimizi yazıyor ancak abant için bulamadım:1no2:

ben bir bolulu olarak çok şaşırdım ben görmeyeli abant değişmiş diye.bu resimleri koyan arkadaş acaba hiç gittiniz mi abanta.o ev abantın değil gölcüğün evi.abantta oteller var öyle bir ev yok.ama herşeye rağmen abantta gölcükte görülmeye değer.ama ben gölcüğü daha fazla seviyorum.

a.s evet bakmıştım. iki site buldum aynı tarif vardı. büyük kentlerden bolu'ya otobüsle gelip oradan minibüsle abant'a gelebilirsiniz diyor. bazı yöreler ayrıntılı şekilde (bozcaada,edirne mesela) hangi otobüs şirketiyle daha kolay nereye kadar gidebileceğimizi yazıyor ancak abant için bulamadım:1no2:

slm bolulu olarak size tarif edeym.otobüslerle ister merkezde ister abant kavşağında inin ordan abanta sürekli servisler geçer.kime sorsanız bulursunuz:CüvCüv:

o resimdeki ev ama herkes kalamıyo.malum sadece devlet büyükleri felan.gölcük aladağlarda bir göl.günübirlik gidilebilecek bir yer.sadece bu kadar da değil kamplarda var.küçük dağ evleri zannedersem kiralanabiliyo.

küçük kamp evleri öyle.göl görüyo.ama inanın şimdi çok soğuk olur.2 hafta önce geldim yaylalarda soba yanıyo.bence bolu merkezde kalıp günü birlik geziler yapın.abantta da isterseniz oteller var.bolunun gezileblecek yerleri:abant,gölcük,gölköy,aladağlar,yedigöller,göynük,ve bütün yaylalar.yaz başında bütün yaylaların şenlikleri olur.kalabileceğiniz birde koru otel var.haaaa bu arada karacasu beldesinde termal tesisler ve oteller var.eğer giderseniz mutlaka yapın :gölcüğün az üstünde küçük bir iskele var bütün bolu ayaklarının altında gece daha güzel olur.gelirkende bolu çikolatası veya saray helvası alıp tatlı ayrılın boludan.

arkadasim super bilgiler vermissin ama anladigim kadariyla bahar yaz basi gibi gitmek daha zevkli olacak gibi. soylediklerini not aldim a.s.

Arkadaşlar ulaşımı anladım sanırım. Bir soru daha; bayram tatilinde belki erkek arkadaşımla gitme ihtimalimiz var bir yerlere. Abant'ı düşündük. Ancak göle yakın sadece büyük oteller var sanırım.

Göle ulaşımı sorun olmayan bildiğiniz temiz otel-motel var mı?a.s.

Arkadaşlar ulaşımı anladım sanırım. Bir soru daha; bayram tatilinde belki erkek arkadaşımla gitme ihtimalimiz var bir yerlere. Abant'ı düşündük. Ancak göle yakın sadece büyük oteller var sanırım.

Göle ulaşımı sorun olmayan bildiğiniz temiz otel-motel var mı?a.s.

ben genel de ailemde kalıyorum ama bildiğim kadarıyla abant palace ve petro club diye bi yerler var.

evet abant palace da o büyük otellerden maalesef:1no2: bize uygun bir otel lazım:Saruboceq: ya da motel.

bolu'da öğretmen evi var, yeni yapıldı, henüz gezmek nasip olmadı ama, gidenler çok beğeniyorlar
ulaşım konusunda hiç dert etmeyin, merkezden peryodik aralıklarla abant birlikler kalkıyor
ayrıca dağ evi görünümünde pansiyon evler var, onların fiyatlar makuldur canım

Ankaralı olarak ailemle haftasonunu geçirdik bu hafta görülesi bir güzellik :)
Valla Bize çok iyi geldi ruhumuz dinlendi :)

bolu'da öğretmen evi var, yeni yapıldı, henüz gezmek nasip olmadı ama, gidenler çok beğeniyorlar
ulaşım konusunda hiç dert etmeyin, merkezden peryodik aralıklarla abant birlikler kalkıyor
ayrıca dağ evi görünümünde pansiyon evler var, onların fiyatlar makuldur canım

mesjı 4 sene sonra gördüm alttaki mesaj sayesinde gecikmeli teşekkür:) araştıracağım yine gitmek için:)

Ankaralı olarak ailemle haftasonunu geçirdik bu hafta görülesi bir güzellik :)
Valla Bize çok iyi geldi ruhumuz dinlendi :)

merkezde mi kaldınız abant'ta mı acaba, tavsiyeniz var mı? araçsız gitmek istiyorum da.

Turlara katılabilirsin canım abant piknik alanı var oraya gittim gölün yakınına ama piknik alanında yemek yemedik biz merserize alana geçmeden yol üstünde ocak başı restorantlardan birine oturduk gidip görmeye değer yani:)

X