Ablamla bitmeyen sorunlarımız

zan

Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2022
226
191
Merhaba kızlar,

Bir konu hakkında size danışmak istiyorum. Ablamla aramda 3 yaş var. Ablam evin karar mekanizması gibidir. Maalesef bu annemlerin hatası. Herkes her şeyi ona sorar. Nedendir bilinmez. Eskiden ben de her şeyi ona sorardım. Artık hayatım değişti 32 yaşındayım,10 yıldır çalışıyorum, evliyim. Kendi kararlarımı kendim alıyorum elbette ama ablamın müdahale edişlerini engelleyemiyorum. Kimseye de anlatamıyorum çünkü eşime anlatsam o ablamın huyunu bildiği için her seferinde bunu konuşacak. Annemlere anlatsam onlar zaten ablama kızgınlar “sürekli bizi tersliyor, geçmişteki yaptığımız hataları hala söylüyor” diye. Ki gerçekten öyle. Akıl verirseniz çok mutlu olurum.

Eşiyle problemleri vardı yine de işinden ayrıldı, gitti tüp bebek yaptı. Durumları çok iyi ama bence hiç mutlu değil. Benden geçen yıl doğum yaptı. O süreci de hep sancılı geçti. Midesi bulandı arayıp ağladı. Kocasıyla kavga etti çocuğu aldırıcam dedi o dönemde de çok sıkıntı çıkardı ama biz hep alttan aldık. Lousalık geçer dedik. Geçmedi maalesef.

Hamileyim, tecrübeli olduğu için bana yardımcı olmaya çalışıyor ama frekanslarımız çok farklı. Öğrendiği gün bana koli koli hediyeler yollamış sağ olsun ama lafları iğne gibi . Biz bebeği öğrendiğimizde çok sevindik ona gülerek diyorum ki “Eşim heyecandan ne yapacağını şaşırdı beni yatırdı bütün gün.” ben de gülüp geçmesini bekliyorum ama şöyle diyor:
-Hmm öyle olmaz heyecanlarınızı kontrol etmelisiniz. Ya da “Doktor buldun mu?” diye arıyor bulduğumu söylüyorum “Yok işte bir tane daha bul ne olur ne olmaz, özel sağlık sigortası yaptır, şunu şöyle yaptır bunu böyle yaptır.” Çok sağlıklı bir bebeği var doktor doktor gezdiriyor çocuğu duyu terapistinden tutun çocuk bilemm nesine kadar. Çocuğun sağlıklı neden götürüyorsun dediğimde verdiği cevaplar abuk sabuk. Yani demem o ki onun yaptıkları da bana hiç mantıklı gelmiyor ama ben “hmm” deyip geçiyorum. Para onların çocuk onların.

Geçen gün “Çocuk büyütmekle ilgili kitaplar aldım, heyecanla onları bekliyorum.” diyorum. Benimle bir saat konuştu. Konuşmanın ana fikrinde o okumamış, iç güdüsel büyütmeye çalışmış, kendimi fazla kategorize ediyormuşum, çok yorarmışım, o işler öyle olmuyormuş. “Aa ne güzel” diyip konuyu kapatmak çok mu zor? Her konuşmamızda sinirim bozuluyor, aklıma şüphe düşürüyor. En son aradığında çok kızdım. Bir arkadaşıyla buluşmuş arkadaşı çocuğundan şikaye ediyormuş( kendi de eder hep) “ Çocuğunu yük olarak görüyor, siz sakın öyle olmayın.” Dedi kan beynime sıçradı. Yanımda eşim vardı bir şey diyemedim. Biz asla öyle insanlar değiliz. Neler yaşasak bile kimseye açıp tek kelime etmeyiz hele bebeğimizi ne kadar bekledik… Asıl kendisi öyle.
Başka şehirlerde yaşıyoruz, ısrar kıyamet evine çağırır gideriz. İki gün sonra kahvaltı hazırlarken yardım etmedim diye ortalığı birbirine katar. Daha gitmemeye söz verdim kendime. Ben sormuyorum ama o her şeyi sorup hiçbir şeyi beğenmiyor.

Sizce onu kararlarımdan uzak tutarak nasıl sağlıklı bir abla-kardeş ilişkisi kurabilirim. Böyle olmak istemiyorum ama bana müdahale etsin her yaptığımı eleştirsin de istemiyorum. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Ablanız bana normal geldi şahsen 😀
Asıl siz buluttan nem kapar gibi geldiniz
Kadının her sözünü eleştiri olarak kabul ediyorsunuz
Ayrıca bir yerde kalırken heleki ablada, kahvaltıya yardım edilmez mi? Edilmezse de sitem etmesi kardeşlik hareketi değil mi zaten? Bana anormal gelmedi ablanız.

Kan beyninize sıçradığında susmayacaksınız. Siz sustukca o daha çok konuşur. O bi seyi tarif edince mesela yoo bence şu sebepten yanlış ben şöyle şöyle yapcam diye uzun uzun anlatın onun yöntemini elestirin detaylıca. Aynı fikirdeyseniz bile yapın. Belki farklı düşünüyor benden farklı yol izleyecek diye ikna olur.

Ablanız bana normal geldi şahsen 😀
Asıl siz buluttan nem kapar gibi geldiniz
Kadının her sözünü eleştiri olarak kabul ediyorsunuz
Ayrıca bir yerde kalırken heleki ablada, kahvaltıya yardım edilmez mi? Edilmezse de sitem etmesi kardeşlik hareketi değil mi zaten? Bana anormal gelmedi ablanız.
Şöyle ki yeğenimi her zaman göremiyorum. Sabah parka götürmüştüm geldiğimde çıktı bu kahvaltı konusu. Bence kırk yılda bir görüşüyoruz o da 5 yıldır bir kere evime gelmemiştir doğumundan önce de gelmemişti. Biz gideriz hep. Sorun da değil o büyük. Aslında ablama anormal demedim tabii ki değil, sadece biz anlaşamıyoruz. Buna çözüm aramak istemiştim.

Belki de karar mekanizması dediğiniz ablanizin annenizin hatası yüzünden erken sorumluluk almıştır ve su anda sizi onun için anneniz gibi kontrol etmeye çalışıyordur.
Herkes eşiyle tartışır kardeş olarak sizinle paylaşması da bana normal geldi.
Ayrıca siz kitap okuyarak çocuk yetiştirmek istiyor olabilirsiniz o uzman destek alıyor olabilir.
Olumsuza değil olumlu yönlerini odaklanmaya calisn derim çünkü kimse mükemmel değil. Sizde yetişkin insansınız. Evet deyin. Haklısın deyin. Bildiğinizi okuyun. 😃
Sağlıkla keyifle gelsin bebeğiniz inşallah. Keyifle büyütün.

Ablanız sizlerin duygularını hissediyor olmalı.
Bariz zıt karakterler taşıyorsunuz.

Başka bir anneye anlatsanız kitap aldığınızı her çocuk farklı yazılanlara göre degil çocuğa göre davranacaksın der.
Sizde onun anneligini yargılıyorsunuz hatta ne gerek var götürüyor diyorsunuz demek ki annelik insana neler yaptırıyor neler.

Boşverin herşeyi paylaşmayın olumlu olumsuz dinlemek zorunda kalmazsınız

Belki de karar mekanizması dediğiniz ablanizin annenizin hatası yüzünden erken sorumluluk almıştır ve su anda sizi onun için anneniz gibi kontrol etmeye çalışıyordur.
Herkes eşiyle tartışır kardeş olarak sizinle paylaşması da bana normal geldi.
Ayrıca siz kitap okuyarak çocuk yetiştirmek istiyor olabilirsiniz o uzman destek alıyor olabilir.
Olumsuza değil olumlu yönlerini odaklanmaya calisn derim çünkü kimse mükemmel değil. Sizde yetişkin insansınız. Evet deyin. Haklısın deyin. Bildiğinizi okuyun. 😃
Sağlıkla keyifle gelsin bebeğiniz inşallah. Keyifle büyütün.
Evet, çok haklısınız erken sorumluluk aldığı için böyle yapıyor. Aslında kendi de rahatsız. Bende eşimle tartışmalarımızı anlatıyorum. Birbirimize bu konuda destek oluyoruz. Ama ne zaman çocuk yapmam gerektiğini ailecek kahvaltı masasında yanımızda eşler varken saatlerce anlatması beni rahatsız ediyor. Ya da kaç tane çocuk yapacağım konusunda eşime nasihatler vermesi. Benden 10 yaş büyük olsa neyse sadece 3 yaş var aramızda. Ben onun kararlarına hiç karışmıyorum mantıklı gelmese de susuyorum dediğiniz gibi istediği doktora gider. Sadece beni her sabah arayıp 3. Doktoru buldun mu diye sormasını da istemiyorum, gerek görmüyorum diyorum yine saatlerce gerekli olduğuna dair açıklamalar işitiyorum. Geri kafalılıkla suçlanıyorum. Bu yüzden ben artık telefonlarına çıkmak istemiyorum. Kalbini de kırmak istemiyorum ama bu şekilde de annemden görmediğim müdahaleyi ablamdan görüyorum.

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim, sevgiler.

Ablanız sizlerin duygularını hissediyor olmalı.
Bariz zıt karakterler taşıyorsunuz.

Başka bir anneye anlatsanız kitap aldığınızı her çocuk farklı yazılanlara göre degil çocuğa göre davranacaksın der.
Sizde onun anneligini yargılıyorsunuz hatta ne gerek var götürüyor diyorsunuz demek ki annelik insana neler yaptırıyor neler.

Boşverin herşeyi paylaşmayın olumlu olumsuz dinlemek zorunda kalmazsınız
Aslında ben onun anneliğini yargılamıyorum sadece onaylamasam bile beni ilgilendirmeyeceği için ifade etmiyorum demek istemiştim. Sanırım pylaşmamak en iyisi.

Ablanıza o yetki verildiği için kendini kontrol mekanizması olarak görüyor. Gebelikte her öfkenizde bebek de etkileniyor. Kolik bebek bile olabilir bu yüzden (iptal).

Açın telefon konuşun. Sadece bir şey danışırsanız cevap versin, bunu söyleyin.. Müdahalen bana zarar veriyor deyin.

Küserse küssün, bir süre sonra karışmayı bırakacaktır. Bunu görümce yapsa çoktan mesafe koyardık. Susmayın, susturun..

🌸 GÜNCELLEME 🌸

Gelen mesajlar “normal” olduğu yönünde. Ben sadece kaç çocuk yapacağım konusunda saatlerce nasihat dinlemek istememiştim ama sanırım ablalığın doğasında karışmak var biraz. Ben kardeşimin pek bir şeyine karışmam. Kardeşim çocuk büyütürken kaç doktora gidiyor eşin diye hiç sormadım. 😊 Belki bende vardır tuhaflık. Kardeşimin eşi de ablamın karışmalarından rahatsız olduğu için çok paylaşmaz onunla. Sanırım en doğrusu paylaşmamak. Fikirleriniz için teşekkür ederim.

Ablanıza o yetki verildiği için kendini kontrol mekanizması olarak görüyor. Gebelikte her öfkenizde bebek de etkileniyor. Kolik bebek bile olabilir bu yüzden (iptal).

Açın telefon konuşun. Sadece bir şey danışırsanız cevap versin, bunu söyleyin.. Müdahalen bana zarar veriyor deyin.

Küserse küssün, bir süre sonra karışmayı bırakacaktır. Bunu görümce yapsa çoktan mesafe koyardık. Susmayın, susturun..
Sanırım öyle yapcağım, kalbini kırmak da istememiştim ama bu sefer benim canım sıkılıyor. Teşekkür ederim.

Evet, çok haklısınız erken sorumluluk aldığı için böyle yapıyor. Aslında kendi de rahatsız. Bende eşimle tartışmalarımızı anlatıyorum. Birbirimize bu konuda destek oluyoruz. Ama ne zaman çocuk yapmam gerektiğini ailecek kahvaltı masasında yanımızda eşler varken saatlerce anlatması beni rahatsız ediyor. Ya da kaç tane çocuk yapacağım konusunda eşime nasihatler vermesi. Benden 10 yaş büyük olsa neyse sadece 3 yaş var aramızda. Ben onun kararlarına hiç karışmıyorum mantıklı gelmese de susuyorum dediğiniz gibi istediği doktora gider. Sadece beni her sabah arayıp 3. Doktoru buldun mu diye sormasını da istemiyorum, gerek görmüyorum diyorum yine saatlerce gerekli olduğuna dair açıklamalar işitiyorum. Geri kafalılıkla suçlanıyorum. Bu yüzden ben artık telefonlarına çıkmak istemiyorum. Kalbini de kırmak istemiyorum ama bu şekilde de annemden görmediğim müdahaleyi ablamdan görüyorum.

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim, sevgiler.
Yok yok kirmayin ablanizi. Hatta tatlilikla deyin ki sen neden kendini yoruyorsun bu işler icin. Sen bana lazımsın. Bırak herkes kendi işini kendi halletsin. (Sizinle ilgili değil başkası ile ilgili yorum yaparken). Bunu sıklıkla söyleyin. Kendini çok yoruyorsun kimse bunun kıymetini bilmeyecek deyin. Ciddi söylüyorum emin olun bır süre sonra kendini toplayacak. ❤️

Kahvaltıya gittiğinde neden hiç yardım etmiyorsun ki? Bence ablan normal ayrıca işten ayrılır bebek yapar bunları niye hatası gibi anlattın ki

Yok yok kirmayin ablanizi. Hatta tatlilikla deyin ki sen neden kendini yoruyorsun bu işler icin. Sen bana lazımsın. Bırak herkes kendi işini kendi halletsin. (Sizinle ilgili değil başkası ile ilgili yorum yaparken). Bunu sıklıkla söyleyin. Kendini çok yoruyorsun kimse bunun kıymetini bilmeyecek deyin. Ciddi söylüyorum emin olun bır süre sonra kendini toplayacak. ❤️
Bir şey diyeyim mi gerçekten de öyle. Sadece beni değil herkesin derdini dert ediniyor. Garip 😀 Tam da dediğiniz gibi oluyor herkesin her şeyine müdahale ediyor sonra ben çok yoruldum diye ağlıyor. Aslında kimse ondan yardım istemiyor, günün sonunda en çok kendi yıpranıyor. Dediklerinizi yapcağım, teşekkürler ❤️

Kahvaltıya gittiğinde neden hiç yardım etmiyorsun ki? Bence ablan normal ayrıca işten ayrılır bebek yapar bunları niye hatası gibi anlattın ki
Bunlara biz hata demedik kendi dedi çünkü 😀 Mutsuzdu bu yüzden idare ettik dedim. Yeğenimi parka götürmüştüm

Ben sizin yerinizde olsam ablamı karşıma alırım ona tüm açıklığıyla herkesin herseyine yorum ve müdahale yapmasının onun etrafında kişiler olarak sizleri çok yordugunu ve artık size birşey söyleme konusunda nerdeyse 100 kere düşündüğünüzü ve kendisini biraz salıp kendi hayatına bakıp biraz sessiz kalmayı denemesini açıkça söyleyin.Acik ve doğru bir iletişim çok önemlidir belki ablanizda kendi yaptığının farkında değildir tabi bunu kırmadan kibarca ifade edin.

• Beğen
Reactions: zan
X