Abraham Lincoln'ün öğretmene mektubu

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
ABD'nin bilge Başkanı Abraham Lincoln'ün 150 yıl önce öğretmenlere hitaben yazdığı mektup, önemli mesajlar veriyor. Lincoln'ün mesajları bugün bile aynı canlılıkta.

Lincoln'ün öğretmene mektubunu Takvim yazarı Hakkı Yalçın yazdı:

Öğretmene mektup

"Öğrenmesi gerekli biliyorum, tüm insanların dürüst ve adil olmadığını.
Fakat şunu da öğret ona, her alçağa karşılık bir kahraman, her bencil politikacıya karşılık kendisini adamış bir lider vardır.
Zaman alacak biliyorum, fakat öğretebilirsen ona, kazanılan 1 doların, bulduğun 5 dolardan daha değerli olduğunu öğret.
Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hemen de kazanmaktan keyif almayı.

Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu.
Eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların gizemini öğret ona.
Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını.
Kitapların mucizelerini öğret.
Fakat ona sessiz zamanlar da tanı.
Gökyüzünde kuşların, arıların ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin sonsuz gizemini düşünebileceği...
Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona.

Kendi fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde bile...
Nazik insanlara karşı nazik, sert olanlara karşı daha sert olmasını öğret.
Herkes birilerine takılmış bir yöne giderken, kitleleri izleyemeyecek gücü vermeye çalış oğluma.
Tüm insanları dinlemesini öğret, fakat dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da...
Eğer yapabilirsen, üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret. Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını...
Ve aşırı ilgiye dikkat etmesini.

Ona kuvvetini ve beynini en yüksek fiyatı verene satmasını, fakat hiçbir zaman kalbine ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret.
Uluyan bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ve kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, dimdik dikilip savaşmasını öğret.
Ona nazik davran ama onu kucaklama, çünkü ancak ateş çeliği saflaştırır. Bırak sabırsız olacak kadar cesarete sahip olsun.
Ona her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret.
Böylece insanlığa karşı da derin bir inanç taşıyacaktır."

valla betüş bende bayıldım.bu mektubu bizim adam gibi konuşmayı bilmeyen türkçe öğretmenine göndermeyi düşünüyorum.okuyunca belki yaptığı mesleğin kutsallığını hatırlar.sağol canım

X