acıbadem hastanesi hakkında...

kronick

bize her yer TRABZON:)
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.807
29
43
bu mail bana sabah geldi.maalesef benimde acıbadem hastanesiyle ilgili buna benzer anılarım var:1no2:çok ilgisiz ve hastaya sadece para olarak bakan bir zihniyete sahip benim gözümde.
okumanızı tavsiye ederim...

ACIBADEM HASTANESİ BAŞHEKİMLİĞİNE,

Eşim Güray Kurt 13.07.2007 günü TEM yolunda geçirdiği trafik kazası
neticesinde Adapazarı yakınlarındaki TOYOTA Hastanesine kaldırılmış ve ilk
müdahale olarak başındaki yarıklar dikilmiş, beyin tomografisi çekilmiş,
gece saat 24.00 e kadar gözetim altında tutularak ambulansla başka bir
hastaneye nakledilmesine izin verilmiştir. Başındaki yarıklardan başka
sırtında boynunda ve belinde aşırı derecede ağrılar olan eşimi istanbul'da
yaşıyor olmamız ve evimize yakınlığı nedeniyle gece yarısı 01.30 civarında
KOZYATAĞI ACIBADEM Hastanesine getirdik.

Acil servise alınan eşimin genel durumuna bakıldı ve hemen yeni bir
tomografi çekilmesine karar verildi, ben elimde toyoto hastanesinden
getirdiğim tomografiler olduğunu söylediğim halde, kendi cihazlarımızla
çekmemiz ve görmemiz lazım denilerek getirdiklerime bakmaya bile lüzum
görülmeden reddedildi.....

Tomografi sonucu beyinde bir hasar olmadığı, vucutta da darbeler, ezikler
bulunduğu ağrıların da bunlardan kaynaklandığı birkaç saat gözlem altında
tutulduktan sonra eve gönderilebileceği söylenerek gece 01.30 dan sabah saat
10.00 civarına kadar, acil serviste neden bekletildiğimiz ve bundan sonraki
aşamada ne olacağı bize açıklanmadan bekletildik. Bu arada acil servis
doktorları 3 kez değişti, her gelen yeni doktora durumumuzu yeniden
anlattık.

Sonunda sabah 10.00 civarında doktor Mehran Sohrabifar geldi, tomografileri
gördü ve acil hemşirelerine sinirli bir şekilde bu kadar ciddi ve acil bir
hasta olduğu halde niçin kendisine haber verilmediğini sordu ve "en önce
benim görmem gereken hasta en son bana gösteriliyor" şeklinde tepkisini
belirterek, diğer doktorlarla bir takım telefon görüşmeleri yaptı ve o
dakikadan itibaren kaç tanesinin gelip gittiğini hatırlayamadığım çeşitli
branşlarda doktorlar gelip giderek, MR çekilmesine karar verdiler. MR'a son
derece ilkel bir yöntemle çarşaflarla bir sedyeden diğer sedyeye bohça atar
gibi aktarılarak götürülen eşim yarım saat sonra geri geldiğinde kaza
geçirdiği andan beri var olan ağrıları daha da artmış vaziyetteydi...yine
çarşaflarla yataktan diğer yatağa aynı yöntemlerle taşındı. Bir müddet
sonra gelen genel cerrah ve orotopedi uzmanları önce sırtında bir iki kırık
olduğunu, daha sonra gelen başka bir doktor, boynunda da bir iki kırık
olduğunu söyledi. Her yeni gelen doktorla neresinde ne var endişesiyle
bekler olduk. Sonunda sırt omurlarında birkaç basit kırık olduğu boynunda da
iki küçük kırık olduğu bunların korse ile 6 hafta'da düzelebileceği şeklinde
bir teşhis kondu. Hazırlanan T şeklindeki bütün korsenin yatarken de
kullanılması gerektiği söylendi ????.. Korse ile ilgili bir medikal şirket
sorumlusu çağrıldı, ölçü aldı ve ancak 7 gün sonra korseyi getirmek üzere
gitti. Hastaneden çıkmadan önce hekimlerden bir tanesi, 3-4 gün sonra
hastanızı getirin göğüs cerrahi uzmanı da bir görsün dedi, bu gün niye
görmüyor diye sorduğumda, doktorumuz şimdi yok, siz randevu alın dedi,
kımıldamaması gereken bir hastayı hastaneye nasıl getireceğim dediğimde ise,
evet biraz zor olacak gibi bir cevapla karşılaştım ve hastamızı kaşık
sedyesi olan bir ambulans çağırarak eve getirdik.

Acıbadem hastanesinden, elimizde bir reçete, bir pansumancı telefonu, bir
korseci telefonu ve hastanenizin güvenlik memurunun el yazısıyla kargacık
burgacık yazmış olduğu bir raporla ayrıldık.

Evde bekleme sürecinde hastamla ilgili danışmamız gereken konularda
hastaneden kimi arayıp kiminle konuşacağımı bilemedim, zira elimde reçeteyi
yazan doktor isminden başka bir isim bile yoktu, acilde tutulduğumuz sürede
bir yığın doktor geldi, gitti, ama hiç biri böyle bir hastanın bundan
sonraki tedavisini üstlenmedi. Bu konuda hiç kimse de bizi bilgilendirmedi
.Ayaküstü gelip isimlerini söyleyip giden hekimlerinizin zaten ancak birer
kere görebildik. Hastanedeyken korsemizle ilgilenen ve reçeteyi yazan
ortopedist Afşar beyin tavsiye ettiği pansumancının telefonunun arayarak
Afşar beyin cep telefonuna ulaştım, ve sorularımı gerekli cevapları aldım

Evde birkaç gün sonra eşimin belinde ağrıların artması nedeniyle korseyi
tavsiye eden doktoru Afşar beyi bulmaya çalıştım, cep telefonundan
ulaşamadım hastaneden ulaşmaya çalıştığımda ise izinli olduğu söylediler.

Daha önceki yıllarda geçirdiği kaza nedeniyle eşimin belinde kırık olduğunu
ve korse ile tedavi edildiğini şimdi yeni bir korsenin hazırlandığını, ancak
belinde bu kaza ile ilgili yeni bir problem varsa bu korsenin uygun olup
olmayacağını öğrenmeye çalışıyordum ancak başarılı olamadım, zira benimle
muhattap olacak kimse yoktu. Dakikalarca süren mücadele ile değişik
servislere bağlanarak derdimi önce asistanlara anlatmaya çalıştım. Sonunda
telefonuma bağlanan ortopedistlerinizden birinden yalvararak eşimin
tetkiklerini incelemesini ve beli ile ilgili bir tetkik yapılıp
yapılmadığının bana söylenmesini istedim. Belle ilgili böyle bir tetkik
yapılmamıştı, sadece boyun ve sırt bölgesinde MR çekilmiş ve oralarda
kırıklar tespit edilmişti. Telefonda görüştüğüm doktora, kullanılmak üzere
yapılan korse belinde sorun olan biri için kullanılacak türden mi diye
sorduğumda ise; uygun olmaz bel eğiminin farklı olması gerekir cevabını
aldım. Bu korseyi takmak için hasteneye mi geleceğiz dediğimde, hayır gerek
yok, korseciler onu getirip hastaya takarlar cevabını aldım, bunun doktor
kontrolunda takılması gerekmiyor mu diye soruduğumda hep böyle yapılıyor
korseciler takıyor gibi bir cevap aldım ve endişelerim iyice arttı.

Eşimin bel ağrıları daha da artınca hastanenizden ancak birkaç kez gidip
gelerek alabildiğimiz MR çekimlerinin CD'lerini aldık, birkaç beyin
cerrahı ve ortopediste incelettik, öncelikle bu çekimlerin kötü olduğu, net
görünemediği söylendi, ayrıca hastanenize geldiği andan beri şuuru açık
olup, bütün gece sırtı boynu ve beli ağrıdığını söyleyen bir hastadan
defalarca kan alınıp tetkikler yapılmış, sadece boyun ve sırt MR'ı çekilmiş
ama niyeyse beliyle ilgili hiçbir inceleme yapılmamıştı.

Biz yeni bir ambulans çağırarak eşimi bütün omuragasının MR ını çektirmek
üzere başka bir sağlık kuruluşuna götürdük, sırt omurlarındaki kırıklar,
göğüs kafesindeki ve boyun omurlarındaki kırıklar tek tek tespit edildi,
omurdaki kırıklardan bir tanesinin içe göçük olması ve omuriliğe baskı
yapıyor olması nedeniyle başka tetkikleri de yapıldıktan sonra AMELİYATA
ALINDI...

AMA;

Sayenizde 1 haftayı elimiz kolumuz bağlı bir şekilde korse bekleyerek ve
yatağa bağlanmış halde vakit kaybederek geçirmiş olduk...

SON DERECE RİSKLİ OLAN BİR OMURGA KIRIĞINI BASİTE İNDİRGEYİP, KAÇ TANE
OLDUĞUNA BİLE DOĞRU DÜRÜST KARAR VEREMEYİP....
BELKİ DE EŞİMİN BUNDAN SONRAKİ YAŞANTISINI SAKAT OLARAK GEÇİRMESİNE SEBEP
OLACAKTINIZ.....

Bütün bu kepazeliğin bedeli ise yaklaşık 4000 YTL idi...

Bütün bu olanları eğer okuma zahmetinde bulunduysanız. Hastenenizdeki acil
servisin ne kadar yetersiz ve ilgisiz olduğu, gelen acil hastaların ne kadar
sahiplenilmediği ve acil durumdaki bir hastanın ne kadar ilgisiz bir şekilde
bütün gece buz gibi bir serviste yatırılarak bekletildiğini umarım
anlatabilmişimdir. İnsanların en aciz ve çaresiz olduğu zamanlarda herşeyi
kabullenir bir ruh halinde olduğunu çok iyi biliyorsunuz .Eğer tesadüfen
Mehran bey gibi bir doktorunuz olmasaydı eşim sayenizde belki de sakat
kalacaktı.

En son eşim adına kesilen faturanın bir kopyasının tarafıma faksla
gönderilmesini istedim, aldığım cevap, şu an burası çok yoğun, ben ilgili
doktorumuzla konuşup size döneyim oldu, telefonum alındı ama 15 gündür kimse
bana dönmedi.

Bu kadar kötü bir gecenin benim yanıma acı hatıra olarak kalması mümkün
değil,
En azından çevremdeki insanları uyarmak adına şimdi bu yazıyı İsviçre'den
Avustralya ya kadar yayılmış olan yüzlerce kişiden oluşan mail arkadaşlarıma
göndereceğim, tabii onlar da kendi arkadaşlarına ve dahil oldukları yazışma
gruplarına gönderecekler. Ayrıca bu konu sadece mail listelerine değil;

Sağlık Bakanlığı,

Türk Tabipler Birliği,

Tüketiciyi Koruma Derneği

Adreslerine de göndereceğim.

İnsan hayatına ve sağlığına hiç önem verilmeyen kuruluşunuzu şiddetle
kınıyor, başka hastaların başına da aynı çirkin olayların gelmemesi için
sizleri ve yetkilileri uyarıyorum.

Aynur Demirtaş Kurt

Banaa mail ile gelen bir yazı okuduğumda çok şaşırmadım. sonuçta hastahane iyi bir yer olabilir ama doktorların insafına kalmış bir şey

Keşke herkes Aynur hanımın yaptığını yapabilse, sesini duyurabilse, özel hastaneler böyle yaparsa SSK hastanelerinde neler oluyor kimbilir?

BENDE BUNU MAİL OLARAK ALDIM.
HiÇ ŞAŞIRMADIM.
BİRÇOK ÖZEL HASTANE BU ZİHNİYETE SAHiP.

BENDE HAZİRAN AYINDA DÜŞÜK YAPTIM.
MEMORIAL HASTANESİNE GİTTİM.
HAKLARINI YİYEMEM, BAŞTAN HERŞEY ÇOK GÜZELDİ...
İLGi ALAKA OLAĞANÜSTÜYDÜ.
BİZ YÜKLÜCE BİR ÖDEME YAPTIK, ÖDEMEDEN SONRA
BİR SANDALYEDE SONUÇLARIMI BEKLEDİM.
SANCIDAN DURAMADIM, BiR İLGİLİ DE BULAMADIM.

ONDAN ÖNCESİNDE KAN ALMAYA BİLE,
TEKERLEKLi SANDALYELERLE GÖTÜRÜYORLARDI.

YANİ KIZLAR NETİCE DE PARAYI GÖRDÜKTEN SONRA,
YÜZÜNÜZE BİLE BAKILMIYOR, BAZI HASTANELERDE...

yaklaşık 1.5 yıl önce acıbadem hastanesinde ameliyat oldum. önemli bir ameliyattı 4.5 saat ameliyata kaldim.

bağkurluydum istesem devlet hastanesinde de ameliyat olabiliyordum. ama iyi ki acibadem de ameliyat olmuşum.
3 gece hastanede kaldim. bu süre içerisinde gerçekten çok ilgilendiler.
çalışma sistemleri çok disiplinli. hemşirelerden, doktorlarıma kadar hepsi çok yakın davrandılar. eve döndüğümde bile doktorum arayıp durumumu sordu.

ben hiç bir sorunla karşılaşmadım.

benim mailimede gelmişti bu yazı, hastaneden bu yazıya cevap gelmiş silmeseydim paylaşırdım bence o yazı da paylaşılmalı
bu arada belirteyim o hastane ile hiç bir ilgim yok yerini bile bilmem

özel hastaneleri hiç sevmem çünkü tamamen ticari amaçla çalışıyorlar, diyeceksinizki ne var bunda tabiki kar elde edecekler haklısınız ama benim ticari dememdeki amaç hastalarına hasta ve insan yerine meta olarak bakmalarıdır. Annemi götürdüğüm ve erkek kardeşimin arkadaşı olan doktorun bana anlattıklarından sonra özel hastanelerin kapısından girmem içeriye, bu arada Acıbadem Hastanesinin cevabi yazısı benim mailime gelmişti aynen buraya kopyalıyorum, Allah hastanelere düşürmesin, hastaneleride eksik etmesin diyorum.

Acıbadem hastanesinin cevabı
14.07.2007 tarihinde hastanemize, araç içi trafik kazası geçirdikten sonra Toyotasa Hastanesi’nde ilk değerlendirme ve takibi sonrası, başvuran Sayın Güray Kurt’un hastanemizde aldığı sağlık hizmeti ile ilgili olarak internet ortamında dolaşan ve haksız eleştirilerle dolu olarak yayılmakta olan mesaj hakkındaki açıklama aşağıda iletilmiştir.

Hastamız saat 01:45’de hastanemize getirilmiş, gerekli muayene ve tetkikleri planlanarak değerlendirme başlatılmıştır. Bu süreçte hastanın yakınması olan her noktaya bakılmıştır, mesajda iddia edildiğinin aksine bel bölgesinde eskiden geçirdiği kazaya dair iyileşmiş omurga kırığı konusunda da farkındalık mevcuttur. Ardından ağrı kontrolü, yaşamsal bulguların yakın takibi amacıyla genel cerrahi uzmanı ile birlikte acil serviste takip süreci başlatılmış, sabah saatlerinde de beyin cerrahisi ve ortopedi konsültasyonları gerçekleştirilmiştir.

14.07.2007 saat 10:00 itibari ile yapılan değerlendirmede hastada T3 ve T5’de kırık olduğu ,C6-7 spinöz proses kırığı olduğu, nörolojik ve motor defisit bulunmadığı saptanmış, ardından yapılan MR kontrolü ile de Nörolojik Bilimler Departmanı Başkanı Prof.Dr.Necmettin Pamir tarafından da yapılan değerlendirme ışığında, ameliyat öngörülmemiş, hastamız bu tür hastaların ortopedi tarafından izlenmesi gerektiğinden Ortopedi bölümünün kontrolüne devredilmiştir.

Önerilen korse tedavisi ameliyat endikasyonu bulunmayan hastalarda uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemidir. Bu aşamadan sonra hastanın başka bir sağlık kuruluşuna başvurmuş olması ve bu arada değişmediğini varsaydığımız bulgularla ameliyat endikasyonu konulduğu iddiası söz konusudur. Omurga kırıklarında hangi düzeydeki kırıklarda hangi tedavinin yapılacağı, akademik bir tartışma konusudur. Oldukça kapsamlı ve birkaç omurganın birbiri ile birleştirilmesi anlamına gelen bu ameliyat kararının da dikkatle alınması gerektiği açıktır. Alınan ameliyatsız tedavi önerisinin de konusunda yetkinliğini kanıtlamış, ulusal ve uluslararası beyin cerrahisi toplumu tarafından yakından tanınan bir ekip tarafından verilmiş böyle bir karar olduğu unutulmamalıdır.

Hastamızın hizmet süreci ile ilgili sıkıntılarını içeren bilginin tarafımıza ulaştırılmasını takiben sözü edilen noktalar da ilgili kurullarımız tarafından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Hastamızın tanısında izlenen yol ve tedavisi için alınan kararda tıbbi hata olmadığı sonucuna varılmıştır.

Ne yazık ki hastamızın yakınmasını paylaşmak için kullanılan iletişim aracı, 15 yıldır sağlık sektöründe yaptığı iyi işler, gösterdiği seçkin performansla yükselişini sürdüren Acıbadem Sağlık Grubu çalışanları ve tanı/tedavisinde rol aldığı binlerce hastasını son derece üzmüştür. Sağlık hizmetinde esas olan, ileri teknolojik altyapı ve insan gücünün, etik kurallar çerçevesinde organizasyonu ile hizmet vermektir. Acıbadem Sağlık Grubu ilk günden itibaren bu ilkelerin ışığında yol almış, bu sayede de ülkemizde pek çok alanda ilkleri gerçekleştirmiş bir kurumdur.

Bu karalama kampanyası ile ilgili olarak yasal haklarımız saklı kalmak kaydı ile sizlere ulaştırılan konularla ilgili olarak yukarıdaki bilgileri dikkatinize sunarız.

Saygılarımızla

Dr. Efe ONGANER
Aile Hekimliği Uzmanı
İş Geliştirme Sorumlusu
Acıbadem Sağlık Grubu

malisef bizimde acibademle anlasmamiz var hemen emara yolluyorlar,acikcasi pek guvenim yok

Elin kesilip gitsen hemen MR,Tomografi vs. alakasız bir sürü işlem yapıyorlar,tamamen ticari amaçlı çalışan para almak için binbir takla atan bi düzen hiç güvenim yok SSK da bile daha çok ilgili görüyorsun....CADIARZUCADIARZU

valla arkadaşlar bu aralar acıbadem hastanesine (bakırköy)çok yolumuz düştü.hem dahiliye hemde kadın doğm bölümlerine gittik.ilgi ve alakadan çok memnun kaldık.görevliler sizi alıp doktorun odasına kadar eşlik ediyorlar.sonra hastahane çok temiz.hastahane değil de otel gibi.bana göre tek sorun bağkurlu olduğumuz için pek fazla ücret konusunda rahatlık yaşayamadık.tahliller falan epey tuzlu oluyor diğer hastahanelere göre.

bütün özel hastanelerde durum aynıdır.sonuç olarak yapacakları en ufak tetkik için para alıyorlar.tamamen duygusal yani..

Bir de son zamanlarda özel hastanelerde,devletin anlaşma yapmış olması istismar ediliyo.Mesela bir emekli sandığı hastası anlaşmalı özel hastaneye gittiğinde elinden geleni yapıyolar fazlasıyla(!)O kadar alakasız tahlil yapıyolarki.Mesela mide ağrısı için gidiyosunuz özel hastaneye.Doktor diyoki gelmişken şekerinize,kolestrolünüze,kalbinize de bakalım.Yapmadıklarını bırakmıyolar.Ama amaç önemli.amaçları devletten para koparmak çoğunun.Hastayı düşündükleri mi var.

Bende acıbadem hastalarından biriyim.İlk başlarda ilgi alakadan çok memnun kaldığınız oluyo aa işleriniz zorlaştıkça ne olduğunuzu anlıyorsunuz.Acil olan bir tahlile bile 5gün sonra verebiliyolar...Bir ok yerde 200ytlden başlayan hsg için bana 600ytl fatura çıkardılarÖzel sağlık sigortam olmasına rağmen hormon testlerim için 200ytl ödedim.Artık para yedirmeye niyetim yok....

Aynur hanım,

Acıbadem hastanesi ile ilgili yaşadığınız sorunu üzülerek ve sinirlenerek okudum.. Bende 8aydır Acıbadem hastanesi ile mücadele içindeyim, ortopedi bölümünde iki ameliyat oldum ve aylarca fizik tedavi gördüm ancak sonunda iyileşemediğimde yanlış ameliyat oldugumu boşuna fizik tedavi paraları verdiğimi öğrendim.. Doktor hatasının kurbanı oldum kısacası ancak hastane yönetimi benimle hiç ilgilenmediği gibi, maillerime telefonlarıma cevap verme zahmetinde bile bulunmadılar..
Dizimde ki sorun hala devam ediyor, doktoru mahkemeye vermeyi düşünüyorum, ancak sizden bir konu hakkında bilgi rica ediyorum yazınızı okuduktan sonra yaşadığım sorunları türk tabipler birliğine, tüketici koruma derneğine ve sağlık bakanlığına iletmeye karar verdim buralara konuyu ilettiyseniz sonuç alabildiniz mi? Yani birileri size geri dönüş yaptı ilgilendiler mi? Yani ben gerçekten çok yırandım mücadele etmek istiyorum ama diğer taraftan mücadele edecek çok gücümde yok.. Sizin yaşadıklarınızın sonucunu öğrenmek istedim, bu birimlerle irtibata geçebildiniz mi? veya hastane olarak size geri dönüş yapıldı mı? Bu konu hakkında son gelişmeleride benimle paylaşırsanız çok çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
kafam çok karıştı ben de çok muayene oldum ama hiç böyle sorunlarala karşılaşmadım:uhm:.korktum şimdi:1shok:

ayrıca özellerin hemen hepsi aynı. hastanenin biri benim kanımdaki gebelik testine negatif demişti.meğer 1,5 aylık hamileymişim.

bende acıbadem hastanesine gidiyorum devamlı.Ama bu zamana kadar para için yapılabilecek hiçbir şeyle karşılaşmadım.Hatta ben doktora kendim teklif ediyordum.Şunuda yaptırmam gereklimi buda gereklimi falan diye.Ama tanımadığım etmediğim doktor hiç gerek yok ekstra şeylere dedi.
Bence acıbadem hastanesinin adı çıkmış bu konularda.Çoğuda yalandır.Ben bunca sene hiçbir maddi çıka görmedim

eşimi sağ tarafında olan ağrı nedeniyle acıbadem hastanesine acilen götürdüm ağrının yeri tam apandist yeriydi tabi hemen teşhisi koydular yeri belli ya hemen tomografi çekip ameliyata alıcaz apandist dediler daha önce amerikan hastanesinde yanlış teşhisle boşuna ameliyat olduğumdan ve doktorumun pişkin pişkin evet yanlış oldu %1 doktor hatası vardır demesi gibi bir tecrübem olduğundan dolayı eşimi hemen kurtardım oradan başka bir yere götürdüm gaz sıkışmasıymış bir tek pasiflora evet yanlış anlamadınız bir tek pasiflora hapla eşim rahatladı daha acıbadem hastanesinin yakınından bile geçmiyorum amerikan hastanesinede dava açıcaktım istanbulun en iyi avukatıyla görüştüm bana dediği davayla sen yıpranıcaksın sonuçta o doktora sadece uyarı yazısı gider çok ünlü bir doktor olduğu için hiçbir şey yapılmaz denince bende yavrumun derdine düştüğümden dolayı üzerine gitmedim ama maalesef ülkemizde üç tip insan var zenginler fakirler ve doktorlar yani doktorlar ayrı bir zümre

ben iki yıldır gebelikle ilgili tüm sorunlarımda kadıkoy acıbademdeydim drumdanda çok memnunum asla ticari amaç gütmuyor aksine bu konularda çok yardımcı oluyor sanırım bu işler biraz piyango gibi piyango kime çıkarsa o madur kalıyor

X