acill yardım avukat arkadaslar...

sessizgemi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Eylül 2007
10
0
Merhaba,
Annem ve babam 30 yıllık evliler. 4 aydır adamın başka bir kadınla ilişkisi olduğu ortaya çıktı. Durum şöyle : Adamın üzerine 9 adet ev + para var, anneme ait 2 adet ev.
Kafamıza takılan bir kaç soru var.
1- Boşanma davasını hangi tarafın açtığı önemli midir, dava seyrinde etkisi olur mu? Bazıları dava kadın tarafınfan açılırsa maddi anlamda hak elde edemeyeceği şeklinde yazılar yazmış. (???)
2- Annem ssk dan emekli, maaşı var. Bu neleri değiştirebilir?
3- Aralarında mal rejimi belirleyen anlaşma yok. Bütün taşınmazlar yeni kanundan önce edinilmiş durumda. Bu durumda mal paylaşımı nasıl oluyor? Bir çok yerde farklı şeyler yazıyor çok kafamız karıştı.
4- Manevi + maddi tazminat neye göre belirleniyor ?
Cevaplarınız için teşekkürler.

sessiz gemi,adam dediğin kişi baban oluyo sanırım:KK43:

1-boşanma davasını hangi tarafın açtığı öenmli değil.toplumda nedense böyle bir düşünce var.açarsam haksız duruma düşerim gibi.annenin davayı açması tazminat ve nafaka almasına engel bir durum değildir.ÖNEMLİ olan iddialarını mahkemede ispat edebilmektir.maddi ve manevi tazminatı isteyen eşin daha az kusurlu,kusursuz ya da eşit oranda kusurlu olması gerekir.

2-annem ssk dan emekli bu neleri değiştirebilir demişin.sanırım nafaka ve tazminat için diyosun.Oranları değiştirebilir.
3-Yeni Medeni Kanun 1 Ocak 2002 de yürürlüğe girdi.Bu tarihten önce evli olanlar bu tarihe kadar eski mal rejmine yani mal ayrılığı rejmine tabidir.1 ocak 2002 den sonra kazandıkları için ise şuan yasal mal rejmi olan EDİNİLMİŞ MALLARA katılma rejmine tabidir.Canım annenle baban bütün taşınmazları yeni kanundan önce kazanmış.Bu durumda mal ayrılığı rejmi hükümlei uygulanır.Yani mallar kimin üzerine kayıtlı ise onun olur.
4-Maddi tazminat isteğinde bulunan eşin boşanma sonucunda evlenme ile sahip olduğu veya gelecekte beklediği menfaalerin zedelenmiş olması gerekir.Manevi tazminatta kişilik hakları saldırıya uğrayan eş bu tazminatı ister.kişilik haklarına saldırı mesela:hakaret,sövmeve aldatma bunlar kişilk haklarına saldırı şeklinde değelendirilebilir.babam annemi aldattı diyosun,bu da buna bir örnek olabilir.Önemli olan bu iddiayı ispatlamak.
canım inş.her şey yoluna girer.

her ne olursa olsun sizin babanıza adam diye hitap etmenizi biraz garip karşıladığımı söylemek isterim. eğer almak istediğiniz varsa o adam dediğiniz kişiden söke söke alırsınız muhakkak.kadınlara çok töleranslı davranıyor hakimler.aynı şeyleri bizde yaşadık yaşıyoruz herhalde yaşamayada devam edicez sanıyorum.11 sene.yolun başındasınız.gene tekrarlamak isterim ki babanıza karşı saygınızı ne olur kaybetmeyiniz babanız ne yapmış olursa olsun.inanın çok üzüldüm.bu olayların sonunda kazanan hiç kimse yok inanın ki 3 eviniz varsa kalan tek ev oluyorelinizde.o bile kalırsa şükür.üzüntünüz ve giden mal varlığınız cabası.avukat arkadaş çok güzelanlatmış işin resmi boyutunu ona ancak biz tecrübelerimizi ekleyebiliriz.anlaşmaya çalışmanızı tavsiye ederim.soğukkanlılığınızı koruyunuz.

cevap için teşekkürler.
bu durumu yaşamayan anlamaz...
30 senelik evlilik bu evlilikten 2 çocuk sahibi olmuslar ki 2 side kariyerli ve iyi birer meslek sahibi.anne kendini hem esine hem cocuklarına feda etmiş, hepsiylede ilgilenmiş hayatını adamıs sabır tası melek ... baba ise sürekli çalısmış evi işi arasında mekik dokumus, taa ki torun sahibide olduktan sonra yaklasık 10 senedir sekreteri olan kadınla ilişki yaşamaya başlamış. yakalanınca bitti diye söz verip sonra tekrar tekrar yalanlarla 5 defa daha aynı kadınla anneyi aldatmış.sözüne kanun gibi güvendiğiniz kişi yüzünüze baka baka yalan söylemiş size hemde defalarca. anne bu süre zarfında kilo verip zafiyet geçirecek derecelere düşmüş fakat eşi aldırış etmemiş.üstelik doktor olduğu halde şu vitamini al vs gibi bir öneride bile bulunmamıs resmen ölüme terketmiş eşini. ve daha neler neler... hayat çok acı ve hangi acıyı kim yaşıyorsa ancak onu anlayabiliyor.

Babana karşı kızgınlığını ve kırgınlığını çok iyi anlıyorum. Emin ol ben daha kötü günler geçirdim babam nedeniyle. Sözleneceğim gün babamın başkasıyla ilişkisi olduğunu ve 10 yaşında evlilik dışı çocuğu olduğunu öğrendik. Biz bu olayı öğrendikten sonra bütün mal varlığını satıp kadının üzerine bazı devremülkler almış. şu anda sadece oturduğu evi var. Ve mal kaçırdığı kişiler öz çocukları. Ama babamdır iyi kötü bizi bu yaşımıza getirmiş. Asla silemem. Şimdi tek güvendiğimiz Babamın babası. Sen şanslısın ki annen kendi ayakları üzerinde durabiliyor. Benim annemin ne bir mal varlığı nede kalıcak yeri vardı. Allah razı olsun dedem anneme sahip çıktı. Bir yıl önce babannem vefat etti. Şimdide dedem ve annem için ağıza alınmıcak kelimeler sarf ediyor. onların birlikte yaşadıkları şeklinde dedikodular çıkartıyor. Ne olursa olsun sen saygını kaybetme. Allah kimsenin başına vermesin. Çok zor bir durum. uzun oldu ama insan dertlerini paylaşarak rahatlıyor.

X