Boşanma davası süreci nasıl ilerleyecektir ? Hem avukat hem tecrübeli hanımların desteğine ihtiyacımız var.

PapatyamsiHatun

Dum spiro spero
Kayıtlı Üye
19 Mart 2015
2.114
1.829
Annem ile babam boşanmaya karar verdi. Daha doğrusu babam evden gitti 1 hafta önce kadar. Gitme olayı şöyle gerçekleşti: bir arabam var. Arabamı alıp alıp evden kaçıyordu annemi işe bırakma bahanesiyle. Defalarca suçlu olduğu kazalar yaptı. Bir türlü başa çıkamadım. Yakın vakitte çevirmede arabayı ''siz korsan yapıyorsunuz'' diyerek bağlamışlar. Bu bağlama olayından sonra babama var mı böyle bir durum diye sordum ancak hem müthiş tadımız kaçtı hem de şok olduk. Hayır yok dedi. Bende savcılığa gideceğimi söyledim. Ben öyle söyleyince hayır sen öyle yaparsan işler karışır sen karışma ben halledeceğim dedi. Münakaşaya girmemek adına tamam deyip beklemeye başladım. Her gün evden sabah çıkıyor akşam geliyor ''uğraşıyorum araban için halloldu merak etme'' diyor. Bir gün telefonunu yaptığı kazanın kurul sonucuna bakmam için verdi. Bir de ne göreyim, meğer arabayı bağlattıktan sonra heeeerrr allahın günü iki eşli kardeşiyle gezmelere gidiyormuş... Beni oyaladığı gibi savcılığa gitmeme de gözümün içine baka baka engel olmuş. Şok oldum. Durumlar açığa çıkınca ben gidiyorum dedi gitti evden.

Konu upuzun ve karman çorman. O yüzden konu odaklı yazacağım. Merak ettiğiniz hususlara yorumlarda değinirim.

Annem yıllardır çalışıyor, 63 yaşında. Babam yıllardır asla çalışmadı 68 yaşında. Anneme dedemin verdiği evde oturduk. Babam kendimi bildim bilecek müthiş derecede tembel ve sorumsuz bir adam idi. Bence kimse böyle bir babaya rastlamamıştır, o yüzden kafanızda bir şeyler canlandırmak çok zor. Aynı zamanda gözü her daim dışardaydı. Defalarca aldatıldı annem. Ancak dedem müthiş baskıcı bir adam olduğundan dolayı boşanamadı. ( Çok iyi ancak çok baskıcı. Sahip çıkardı ama kan kustururdu. Çocukları için çalışmış yıllarca fakat baskısı sebebiyle herkes kaçmış en tez elden. İşte öyle bir baskı ama iyi mi? Hemde çok iyi. Rahmetli ananeciğimde öyleydi dedemde çok tontondur. )

Her daim evde huzursuzluk hakim. Babam annemin dedikodusunu sağda solda kimi yakalasa yapar. Babamın kuzeni telefonda bana ve anneme etmediği hakareti bırakmadı, bu olayın üzerine babam kuzeninin peşinden koşuşturmaya devam etti. İki eşli bir erkek kardeşi var, onunla çevirmediği dolap kalmadı.

6-7 sene önce bir yer sattı, bize hiç haber vermedi ve o zamanın 750-800 bin tl civarında bir parasını hiç etti. (Annem bu esnada çalışıyordu. Emeklisinin ödenmesi gerekiyordu onu dahi ödemedi. Annemin emeklisini dedem ödedi sonradan. Bırakın annemin emeklisini ödemeyi, hiç unutmam monta ihtiyacım vardı, mont almadı bana. Annem almıştı. ) Anlayacağınız eve bakmadığı gibi, dedemin anneme verdiği evde yaşadık. İki ekmek al dediğinde para ver diyen bir adamdı. Telefonunu karıştırsanız şok olursunuz. Ben oldum. Oralara hiç girmeyeceğim.

Velhasıl kelam annemler 3 kardeş. Dedem bu üç kardeşe birer tane ev verdi (satış yaptı üzerlerine). Birer arsa verdi (o da satış). Ananemin vefatından sonra dükkanla uğraşamadı yakın zamanda da son mal varlığı olan dükkanıda üç kardeşe verdi. Yani her bir kardeş dükkanın 3te 1ine ortak oldu.

Dedem şu anda hayatta. Çokta sağlıklı (akli dengesi yerinde). Dava öncesi yapılacak sağlık kontrollerinde de benzer kanaate varılacaktır. Boşanma davasında şahitlik yapabilir yani. Dedemin malları çocuklarına miras olarak verdiğine dair şahitlik yapması durumunda babam mallara ortak olabilir mi ? Şayet ki olabilir derseniz bu noktada izlememiz gereken yol nedir ?

Miras olarak gelen mallarda boşanma durumunda karşı taraf hak iddia edemez diye biliyorum. Ama yine de en doğru yolu bi avukat gösterecektir. Hak kaybı olmaması için mutlaka avukatla görüşün.
Bir arkadaşımın arkadaşı avukat. Üstün körü ona sordu arkadaşım. 'Satış olduğu için malların yarısına ortak' demiş. Bende durumu şu an burada izah ettiğim gibi edemedim. Ancak mallar görünürde satış. Yoksa para ödenerek alınan bir şey yok. Satıştan başka verme yolu bilmedikleri için bu şekilde vermiş tüm çocuklarına. Kimseninde aklına ''satış yapma farklı türlü verme yolu yok mu?'' gibi bir araştırma yoluna gitmek gelmemiş.

Bu tür şeylerde kulaktan dolma bilgiler sağlıklı olmuyor. En iyisi iyi bi avukattan randevu alın burda böyle anlattığınız gibi detaylı anlatın. Dedenizin sağlıklı olduğunu, şahitlik yapabileceğini de ekleyin.

Eklentiler

• IMG_0558.jpeg
    IMG_0558.jpeg
    59,4 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_0559.jpeg
    IMG_0559.jpeg
    27,9 KB · Görüntüleme: 55
Bilgilerden anladığım kadarıyla söz konusu bile değil bu mallarda paylaşımın olması. Benzer durumda olanlar içinde yol gösterici olur belki diye ekledim.

Keske bagis yapsaymis dedeniz.
Buradan anca yuzeyse bilgi alirsiniz, hatta alamayabilirsiniz de. Eve babaniz ortak olursa cok sıkıntı cekersiniz o yuzden kesinlikle avukatla beraber süreci yurutun aksi halde kaybiniz daha buyuk olabilir

Bizim enişte babamdan kalan miras malına ablamın evine ortak olamadı babadan kaldığı hiçbir katkısı olmadığı belli olan eve havasını alacak yani ispatli dellilli 4/1 benim diye gezdi ortalarda da hava alacak daha sonuçlanmadı sonuç alınırsa yazarım tabi kanunen alamaz diye biliyorum ha alira doğru dönerse de yolu biz bir yolunu bulup vermeyeceğiz genede

Ev satış mı bağış mı? Normalde miras malı paylaşım dışı.

Üstelik babanız çalışmamış bu da elinizi güçlendirir.

Bizim enişte babamdan kalan miras malına ablamın evine ortak olamadı babadan kaldığı hiçbir katkısı olmadığı belli olan eve havasını alacak yani ispatli dellilli 4/1 benim diye gezdi ortalarda da hava alacak daha sonuçlanmadı sonuç alınırsa yazarım tabi kanunen alamaz diye biliyorum ha alira doğru dönerse de yolu biz bir yolunu bulup vermeyeceğiz genede
Haber bekliyorum ve inşallah güzel haberlerinizi bekliyorum 😍
Süreci avukatlamı yürüttünüz acaba ?

Sizin sordugunuz bu sorulara olaya uygun, guncel mevzuati ve yargi kararlarini bilerek cevap verebilmek icin avukatlar- hukukcular senelerce dirsek curutuyor, siz burdan bedava hukuki bilgi ariyorsunuz. Dogru duzgun bir avukatla gorusup danismanlik alin. Hani diyecegim cok zor durumdasiniz, avukata verecek kurusunuz bile yok o zaman anlayacagim da bir ton mal varligi sayip da buradan hukuki bilgi almaya calismaya saygi duyamayacagim.

Eski esim babam ve ben sirket ortagiydik. Bosanmadan once ortakliktan cikarttik. Babam bana verdigi dukkanin tapusunu dahi bosanmadan sonra ustume yapti. Aman diyeyim, konu hassas gorunuyor bence hazir dedeniz hayattayken tum kardesler kendilerine verilen mallarla ilgili miras kapsamina girecek bir degisiklik yapmalilar, avukatiniz yol.gosterecektir.

Merhaba,
Dedeniz hayatta olduğu için miras olmuyor, ölüp kalsaydı babanız hak alamazdi.
Babanız boşanmayı düşünüyorsa mal tedbiri aldirabilir anneniz satamaz.
Anneninzin büyük geliri olmadığı ve dedenizin verdiği ispatlanabilir ama oda çok uzun sürer.
Bence size yada gerçekten güvendiği bir yere emanet edebilir ki evlat daha mantıklı ilerisinde zaten sizlere bırakacaktir.

Kolaylıklar diliyorum

Sizin sordugunuz bu sorulara olaya uygun, guncel mevzuati ve yargi kararlarini bilerek cevap verebilmek icin avukatlar- hukukcular senelerce dirsek curutuyor, siz burdan bedava hukuki bilgi ariyorsunuz. Dogru duzgun bir avukatla gorusup danismanlik alin. Hani diyecegim cok zor durumdasiniz, avukata verecek kurusunuz bile yok o zaman anlayacagim da bir ton mal varligi sayip da buradan hukuki bilgi almaya calismaya saygi duyamayacagim.
Allah rızası için bomboş konuşmayın. ALLAH RIZASI İÇİN. Bir kere bile avukata işiniz düşmemiş çok belli. Ben şu anda bulduğum avukatları arayıp durumu şu şekilde telefonda izah etsem yine bilgi verecek belli miktarda. Çünkü asla tek bir avukat bilgisi yeterli olmuyor. Bakın ben size hem iş yerinden tanıyıp hem arkadaş çevremdeki avukatların söylediği şeyleri söyleyeyim. “Bizde hiçbir şey bilmiyoruz. Her şeyi mahkemede öğreniyoruz.”
Ama tecrübesi olan insanlardan emsal kararlar duyarak bir yol çizmek çok daha doğru bir yere varmamız için uygun olacak. Üstte paylaştığım görseller var ya, avukata ait bir yazı. Allah ruh sağlığı yerinde insanlarla muhatap etsin şu süreçte. Gerçekten diğer türlüsü çok zor. Art niyetli ve kötü insanlara laf anlatmak sıkıntılı bir sürece daha da sıkıntı ekliyor ancak. Selametle.

Son düzenleme:
buna bende baktım miras olursa eşlerin anne ve babadan kalan üzerine eş hak paylaşımında bulunamıyor Annene ve size çok geçmiş olsun Rabbim sizi kötü insanlardan korusun saklasın
İnşallah sizde hep iyi insanlarla karşılaşın 😍
Şu süreci atlatıp güzel güncellemeler yazacağım günleri görürüz inşallah hep birlikte 🙏🏻

X