Ağustos-Eylül 2020 Çılgın Tüp Bebek Anneleri :)

Zaten 2 nin altında olması lazım hamilelikte 2.5 üstü olunca direk ilaç veriliyor,benim durum daha farklı.

Çok geçmiş olsun,çoğu forumda görüyorum kanama alanı,kanaması olup hamileligi sağlıkla ilerleyen çok insan var bol bol dinlen,uzulmenin su asamada faydası yok ama işte insanjn elinde de değil yani çok iyi anlıyorum seni 😔
Evet canım öyleymiş şuan iyi. İnşAllah düzelir bütün moralim sıfır oldu doktor öyle deyince yatıyorum sürekli 😣 senin ki çok düşüktü ondan mıydı canım

Bugün ağrı kesici serum+iğne yedim, kbb ve nörolojiye gittim sonuç migren. Fakat öğrendim de ne değişti? Hiç. Parolden başka ilaç kullanamayacağım. Önerisi akupunktur oldu onu da araştırdım biraz tuzlu bi iş... fakat 3 gündür canımdan bezdim ya.

Tek tesellim bu akşam gelen fetal dna sonucumun temiz çıkması 🙏 cinsiyet de belli oluyormuş onu yarın gönderecekler 😊

Görüştüm canim,geçen ay tsh 0.033 du ama T4 normal olduğu için dahiliye de endokrinde takip edelim dedi,üzerinden bir ay geçti ama tsh hala düşük 0.055 ya da 0.08 çok az yükselmiş,t4 yine normal sınırlarda ama o da biraz düşmüş,dahiliye endokrine görün tekrar dedi,bir şey olacağını sanmıyorum ben olsam yine takip derdim ama için rahat etsin diye bir endokrine görün dedi.

Bu arada hamilleik öncesi defalarca bu değerlere bakıldı hep normaldi,HCG yuksekligi tsh düşürüyor diye yazıyor nette,benim HCG hala yüksek ikili yaptırmıştık orda yüksekti,bakalım cumaya randevu aldım ama moralim bozuldu ister istemez.

Tüp bebek oldugu icjn tiroit için ileri tetkiklerde yapılmıştı tsh ve T4 ve t3 dışında başka değerlere de bakilmisti normaldi ama hamileliğin başından beri tiroit sıkıntısı yaşıyorum😔
Ben de Pazartesi tekrar kan vereceğim .... ilaç kullanınca da ayarlamak zor oluyor 🙄🙄 kiloya, hamilelik dönemine göre vs değişebiliyor ilaç ihtiyacı 😔 biraz daha yüksekmiş bu iyi birsey ... hcg icin birsey demişler miydi ? 2li testin bir komponenti degil mi? İkili test yaptıramadıgım icin hiçbirşeyini bilmiyorum testin :KK43:((

Benim diğer kese iyice küçülmüş ..... acaba şöyle 3-4 hafta bekleyip fetal DNA yaptırabilir miyim 🙄🙄🙄 perinatoloji hocası da önermişti 😶 genetikçi Arkadas yanlış çıkar diye yaptırma demişti ...

Evet canım öyleymiş şuan iyi. İnşAllah düzelir bütün moralim sıfır oldu doktor öyle deyince yatıyorum sürekli 😣 senin ki çok düşüktü ondan mıydı canım
Kalp atışını duydunuz mu? Dokuz ay kanaması olanlar var,bol bol dinlen tabiki,çalışıyorsan da muhakkak rapor al.

Evet benim tsh çok çok düşük malesef .

Ben de Pazartesi tekrar kan vereceğim .... ilaç kullanınca da ayarlamak zor oluyor 🙄🙄 kiloya, hamilelik dönemine göre vs değişebiliyor ilaç ihtiyacı 😔 biraz daha yüksekmiş bu iyi birsey ... hcg icin birsey demişler miydi ? 2li testin bir komponenti degil mi? İkili test yaptıramadıgım icin hiçbirşeyini bilmiyorum testin :KK43:((
Sen ne için kan vereceksin? Kendi doktorum HCG için ileriki haftalarda tansiyon,erken dogum,bebekte gelisim geriliği gibi riskler varmış,olmayadabilirmis ama oladabilirmis önlem amaçlı coraspisin ve OMEGA başlatti.Hcg yüksekliği de vücutta tsh görevini ustleniyormis sanırım yalancı tiroit diye baskilıyormuş tsh'i ama ilk üç ay sonunda düzelmesi bekleniyor benim bir tık yükselmiş ama yine istenen değerin çok altında,bakalım endokrin ne diyecek.

Benim diğer kese iyice küçülmüş ..... acaba şöyle 3-4 hafta bekleyip fetal DNA yaptırabilir miyim 🙄🙄🙄 perinatoloji hocası da önermişti 😶 genetikçi Arkadas yanlış çıkar diye yaptırma demişti ...
Hadi gözün aydın,git gide kaybolur bence,aslında detaylı ultrasyon ve ölçümler iyiyse boşuna kafanı karıştırma, bir de yaşın 35 den küçükse yaptırmadan da olur.Tabi içim rahat edecek dersen yaptırabilirsin.

Kalp atışını duydunuz mu? Dokuz ay kanaması olanlar var,bol bol dinlen tabiki,çalışıyorsan da muhakkak rapor al.

Evet benim tsh çok çok düşük malesef .
Duyduk kalbini şükürler olsun 🙏 tesellim o benimde 🙏 çalışmıyorum evdeyim o konuda iyi hep yatıyorum.. düşük olunca sıkıntı değil diyorlardı zararı varmıymış

Sen ne için kan vereceksin? Kendi doktorum HCG için ileriki haftalarda tansiyon,erken dogum,bebekte gelisim geriliği gibi riskler varmış,olmayadabilirmis ama oladabilirmis önlem amaçlı coraspisin ve OMEGA başlatti.Hcg yüksekliği de vücutta tsh görevini ustleniyormis sanırım yalancı tiroit diye baskilıyormuş tsh'i ama ilk üç ay sonunda düzelmesi bekleniyor benim bir tık yükselmiş ama yine istenen değerin çok altında,bakalım endokrin ne diyecek.
Dogru anlatmıştın 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ Unuttum özür dilerim.... Tiroid icin aylık kan veriyorum 200 kullanıyordum 175e düştüm ... bakalım ne çıkacak alt sınırdaydı tsh.... ilaç fazla geldi biraz ... geçen yıl düşükte de 4,5tu ama :KK43: (ve başta benim de normaldi)

Hadi gözün aydın,git gide kaybolur bence,aslında detaylı ultrasyon ve ölçümler iyiyse boşuna kafanı karıştırma, bir de yaşın 35 den küçükse yaptırmadan da olur.Tabi içim rahat edecek dersen yaptırabilirsin.
Ultrasonda hersey normaldi ; hani Cihat hoca demiştim o baktı sonucta işin duayeni .... ama burada geçen hafta bir yazı okudum :KK43: burun ense hatta 2’li test normalmiş , 20. Haftada sadece kalpte leke görülmüş , sonra birşey yok demişler .... bebek down sendromlu doğmuş (hatta doğunca da tam anlamamışlar bebeğe DNA testi yapılmış öyle anlaşılmıs -6. Ayda kalp ameliyatı olmuş bebek vs vs vs) :KK43:(((( yaşım tam 35 :KK43: herkes birşeyler yaptırıyor ben hiçbirsey yaptıramadıgım icin kendimi kötü hissediyorum ....

Bu arada bugün sıkıntılı bir durum başıma geldi :KK43:(((( sabahları evden ha çıktım ha çıkacağım diyerek çok geç kahvaltı yapmaya başladım ve 2ye kadar yapmamıştım , alt kat komşumda birşeyler atıştırdık fazla bile yedim diyebilirim ama bir anda gözüm karardı ter bastı bayılmak üzereydim ayaklarımı uzattık filan ; sanırım tansiyonum düştü ama hayatımda ikinci defa böyle birsey yaşadım :KK43:(( başım zonkladı beyin kanaması mı geçiriyorum ne oluyor diye korktum .... basit bir tansiyon olayıydı ama hala kendime gelemedim korkudan .... 11,5/7 çıktı evde baktım şimdi benim normal tansiyonumdan da yüksek aslında....

Kıssadan hisse ; uzun süre aç bırakmamak lazımmış bünyeyi :KK43:((((
Geçmiş olsun. Bu gün bende evdeydim 11 civarı kahvaltı yaptım ama açlıktan ölüyormuş noktasına gelmiştim. Her gün erken yapmaya alışmışım galiba 🤣🤣

@Browni61 canım sen de hekimsin bir şey sorucam birer gün arayla tsh ve T4 için sağlık ocağına ve özel hastaneye kan verdim iki hastane arası fark var,sağlık ocağına sordum kanlar nereye gidiyor diye il sağlık müdürlüğü labaratuvarina gidiyormuş,şöyle mesela tsh birinde 0.05 (alt değeri 0.34) diğeri 0.08(alt değeri 0.27) T4 lerde farklı iki hastane,ben yine de her ihtimale karşı üçüncü bir hastene de kan vericem ama birinin labaratuvarinda bir sıkıntı var gibi,yanlış mı dusunuyorum
Benimde Farklı çıkmıştı. Kendi çalıştığım özel hastanede tam alt sınırda çıktı sağlık ocağında normal çıktı. Bizim hastanedeki dahiliye doktorumuz bana sağlık ocağındaki kanlar halk sağlığı lab. na gidiyor kan beklediği için hormon testleri doğru çıkmayabiliyor dedi. Serbest T4 benim alt sınırda ilaç kullanıyorum şimdi düşük doz. İleriki aylarda daha çok düşebilirmiş o yüzden şimdiden ilaç başlandı 😊

Dogru anlatmıştın 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ Unuttum özür dilerim.... Tiroid icin aylık kan veriyorum 200 kullanıyordum 175e düştüm ... bakalım ne çıkacak alt sınırdaydı tsh.... ilaç fazla geldi biraz ... geçen yıl düşükte de 4,5tu ama :KK43: (ve başta benim de normaldi)
O zaman senjn değer yüksek ondan dolayı ilaç kullanıyorsun,hamilelikte tsh 2.5 geçmemeli deniliyor yüksekliğinde hemen ilaç başlatılıyor,dusuklugun de hemen başlanmıyor ama benim artık neredeyse dört ay bitecek hala normal değil,yüksek ihtimal ilaç başlatılır.İnsallah değerlerimiz normale döner canım,bu da ayrı bir stres yaratıyor her ay bir de endokrine gitmek lazım,bebeklerimiz iyi olsunlar da onlar için her şeye katlaniriz.

Duyduk kalbini şükürler olsun 🙏 tesellim o benimde 🙏 çalışmıyorum evdeyim o konuda iyi hep yatıyorum.. düşük olunca sıkıntı değil diyorlardı zararı varmıymış
Gözün aydin,kalp atışını duyduysaniz bir şey olmaz Allah'ın izniyle.

Yani doktor direk zararı olmaz dedi ama neden düzelmedi diye sormadı da değil🤔 genelde ilk üç ay yasanan bir durum,düzelmesini bekleriz dedi,bakalım endokrin nasıl yorumlayacak

Benimde Farklı çıkmıştı. Kendi çalıştığım özel hastanede tam alt sınırda çıktı sağlık ocağında normal çıktı. Bizim hastanedeki dahiliye doktorumuz bana sağlık ocağındaki kanlar halk sağlığı lab. na gidiyor kan beklediği için hormon testleri doğru çıkmayabiliyor dedi. Serbest T4 benim alt sınırda ilaç kullanıyorum şimdi düşük doz. İleriki aylarda daha çok düşebilirmiş o yüzden şimdiden ilaç başlandı 😊
Serbest T4 benim de alt sınır da değil ama biraz düşük çıktı ilk defa acaba sebebi nedir?peki tsh normal mi senin? Biri de neden ileriki aylarda dusermis T4? Doktorun bir açıklama yaptı mı?

Son düzenleme:
Ultrasonda hersey normaldi ; hani Cihat hoca demiştim o baktı sonucta işin duayeni .... ama burada geçen hafta bir yazı okudum :KK43: burun ense hatta 2’li test normalmiş , 20. Haftada sadece kalpte leke görülmüş , sonra birşey yok demişler .... bebek down sendromlu doğmuş (hatta doğunca da tam anlamamışlar bebeğe DNA testi yapılmış öyle anlaşılmıs -6. Ayda kalp ameliyatı olmuş bebek vs vs vs) :KK43:(((( yaşım tam 35 :KK43: herkes birşeyler yaptırıyor ben hiçbirsey yaptıramadıgım icin kendimi kötü hissediyorum ....
Öyleyse direk fetal DNA yaptırsan daha mantıklı,zaten ikili yaptirmis olsaydın yaştan dolayı az da olsa risk çıkardı.
Ben ikili temiz,ulttasyon iyi ama down sendromlu hiç bir vakka okumadım,genelde ya ultrasyon sıkıntili ya da ikili test sıkıntılı oluyor.

Gözün aydin,kalp atışını duyduysaniz bir şey olmaz Allah'ın izniyle.

Yani doktor direk zararı olmaz dedi ama neden düzelmedi diye sormadı da değil🤔 genelde ilk üç ay yasanan bir durum,düzelmesini bekleriz dedi,bakalım endokrin nasıl yorumlayacak
İnşAllah canım 🙏
Bencede endokrine en doğrusunu söyler bebeği etkileyen bir durum yada senin sağlığını olumsuz etkiliyormu düşüklük

Benim 1 hafta önce bı Dr kesin değil ama erkek gibi demişti bugün tüp bebek drum kesin değil ama kıza benziyo dedi bende anlayamadım bakalım hangisi çıkacak bugün ikili taramam yapıldı 1 hafta sonra çıkıyormuş ama dr 3 hafta sonra çağırdı o gün bakacak
Başa dönmüş oldun zaten ya erkek olacak ya kız 😊.

O zaman senjn değer yüksek ondan dolayı ilaç kullanıyorsun,hamilelikte tsh 2.5 geçmemeli deniliyor yüksekliğinde hemen ilaç başlatılıyor,dusuklugun de hemen başlanmıyor ama benim artık neredeyse dört ay bitecek hala normal değil,yüksek ihtimal ilaç başlatılır.İnsallah değerlerimiz normale döner canım,bu da ayrı bir stres yaratıyor her ay bir de endokrine gitmek lazım,bebeklerimiz iyi olsunlar da onlar için her şeye katlaniriz.
Ben tiroid ameliyatlıyım zaten normalde de tiroid ilacı kullanıyorum ama hamilelikte tekrar doz ayarlamak gerekiyor ; hamilelikte ihtiyaç değişebiliyor çünkü .... ama ilk 3 Aydan sonra nispeten daha stabil gider diye düşünüyorum ...

Serbest T4 benim de alt sınır da değil ama biraz düşük çıktı ilk defa acaba sebebi nedir?peki tsh normal mi senin? Biri de neden ileriki aylarda dusermis T4? Doktorun bir açıklama yaptı mı?
Tsh normal benim. Endokrinci söyledi son aylarda düşük olmasını bekleriz diye. Sebebini söylemedi ama sanırım ilk zamanlarda bebek bizden kullanıyormuş tiroid hormonlarını ilk başta yetiyor ama sonra azalıyor olabilir benim kanımca. Ama biz en başından yetiremedik galiba 😂😂

X