Aidat mi kitap parası mi? Bu yasal mı.

Maddi durumu elvermeyenler vermese benim için sorun olmaz bu kişilik ile alakalı
Siz güzel düşünüyorsunuz. Ama öyle veliler var ki okula vereceği 100 tl'yi cok görüyor ama o parayı gidip bir kahveye veriyor. Cok şahit oldum. Ama öyle veliler de var ki cift aidat verip "hocam imkanı olmayan bir öğrenciye sayarsiniz." diyor.

Evet biz de vermiştik ilk dönem 500 tl okulun temizlik ihtiyaçları , temizlik görevlisi için. Kitap ve deneme sınavları için ayrıca verdik.

Öğretmenlik mesleğinde 20 senem doldu .İlk başladığımda öğretmen olarak ücretsiz fotokopi çekme imkanımız varken artık okulda parasıyla fotokopi çekiyoruz .Eskiden kitaplarımız ders için yeterliyken şimdi gönderilen kitaplar ile ders işlemek imkansız halde .Dolayısı ile öğretmen kaynak kitap istiyor .Sonra basında yok kaynak kitap yasak yok bağış yasak diye haberler çıkınca veli ile öğretmen karşı karşıya geliyor .Okullara devlet tarafından o kadar az ödenek geliyor ki zorunlu olarak velilerden para isteniyor .Hala eskiden kalma efsanelerden dolayı zannediyor ki veliler bu paraları öğretmen veya idareciler kullanıyor.Size gelince de büyük ihtimalle okulunuz bir seferde çok gelmesin diye dönemlik ücret istemiştir .

Mahallemizin okulunda veli değilim buna rağmen ben bile yardımda bulunuyorum. İmkanı olmayan veliler adına sayılsın da bir işe yarasın diye. Eğer sizin de durumunuz müsaitse verin. Okula alınan tuvalet kağıdından çocuğunuzun kullandığı A4 kağıdına kadar her şeyi devlet karşılıyor zannetmeyin,onların hepsi şehir efsanesi

Veli olarak biz de o toplantıya katılabiliyor muyuz?
Evet çağırılıyor çağırılıyor kimse gelmiyor velilerden
Okula sık sık uğrar hatta okul aile birliğinde görev alırsanız her şeyi öğrenebilirsiniz.
Meb de okul için toplanan bağışı cebe atan yoktur herhalde, öğretmen mi alacak paraları müdür mü
Müdürler zaten sponsor bulucam da okulun bi ihtiyacını gidericem diye kapı kapı gezer haldelerdi bi ara.
Okul istemese bile veliler kendi çocuklarının iyiliğini düşünerek ayda iki paket az sigara içip 100 tl okula veriverse okulun tuvaletinde sıvı sabun da olur, sınıfında perde de olur

Ne kadar bir ödenek veriyorlar acaba güvenlik temizlik çalışanları vesaire bir sürü gideri var okulun şuan bir aidat da yok kitap alıyoruz top kağıdı aldık
Miktar konusunda hiçbir bilgim yok. Bu konuyu okul idarecileri bilir. Ama kızlarım için ben de kâğıt, tahta kalemi vb. alıp okula götürdüm. Para da veriyorum ayrıca.

çalışan kimseyi çok zorlamayacak bir miktar bence. bir ceket alsanız zaten o paraya gelir belki bulamazsınız bile.
yazılanlara katılıyorum ilave tutulan temizlik görevlisi, güvenlik, temel ihtiyaçlar vb okulun bütçesi yetmiyordur. Ama emin olmak istiyorsanız okul aile birliği ile toplanan paranın nerelere gittiği konusunda görüşebilirsiniz.

Biz aidat adi altinda bir sey ödemedik.
Kitap setimizi kendimiz aldik.
Sinif parasi toplandi sinif ihtiyaclari icin. Onu dışında bizden bir sey istenmedi.

Oğlumun sınıfı 32 kişi. Bu aidatları sınıftan toplasan 10 kişi bile vermemiş, ayıp. Bu ay okula dışarıdan alınan hizmetinin ve güvenliğin maaşını ödeyememişler.

Kapıdan güvenlik gitse koridorda çöp görse aman ıyyy diyen üstelik dışarda çokkk rahat kahveye yemeğe para harcayan insanlar okula 300 500 lirayı çok görüyor.

Kendim de devlet okulunda öğretmen olduğum için fazlasıyla içindeyim. Benim okulumda 100 öğretmen var bizim çayımızı yapıp bulaşığımızı yapan ablanın parasını da öğretmenler olarak biz topluyoruz.

Türkiyede bedava eğitim diye bir şey yok. Ders kitapları bedava verilmeye başladığından beri gittikçe daha da kötüleşiyor. Her sene yeni gelen yayın bir önceki yılı aratıyor. Ya konular eksik ya bilgiler hatalı. Bazı kaynaklar hiç değişmeden önümüze geliyor her sene raporlaştırıp yanlışları yazıp gönderiyoruz ama kimsenin umurunda değil.

Benim okuduğum dönemler bir saçmaydı.
Kömür parası
Karne parası
Aidat parasi
Onu da kendileri toplamazdi,sınıfın başkanı toplardi.
Müdür büyük bir zevkle gelir,aidat odeyemeyenlerin adini dersin ortasında okurdu .
Nefret ettirirlerdi kendilerinden.
O kadar öğrencinin arasında "sen neden getirmedin" diyerek asagilarlardi insanlari.
Ayrıca okulun perdesini her hafta bir ogrenciye yikatirlardi.
Kömür veya odun gelmişse de erkek öğrencilere tasitirlardi.
😔
Şimdi sistem daha iyidir umarım

Bence cimere yaz, 250 liralık kitaba bin lira istiyorlar, kalan 750 kimin cebine gidiyor , okula mi gidiyor arastirilsin

Benim okuduğum dönemler bir saçmaydı.
Kömür parası
Karne parası
Aidat parasi
Onu da kendileri toplamazdi,sınıfın başkanı toplardi.
Müdür büyük bir zevkle gelir,aidat odeyemeyenlerin adini dersin ortasında okurdu .
Nefret ettirirlerdi kendilerinden.
O kadar öğrencinin arasında "sen neden getirmedin" diyerek asagilarlardi insanlari.
Ayrıca okulun perdesini her hafta bir ogrenciye yikatirlardi.
Kömür veya odun gelmişse de erkek öğrencilere tasitirlardi.
😔
Şimdi sistem daha iyidir umarım
Ben ilkokuldaykne de ödemezdim. Çünkü "aidat yasal değil" derlerdi her yerde. Okulda "aidatı ödemeyenlere karne yok" falan derlerdi, yine de ödemezdim. Çünkü saçma gelirdi. Kim bana karnemi vermeyecek? Ne münasebet ! O zaman bile bunun doğru olmadığını bilirdim.
Bir gün annemi aramışlar demişler böyle böyle iki dönemdir aidat ödemiyorsunuz.
Annem bir utanmış bir utanmış.
Bana çok kızmıştı "neden söylemedin,salak" diye:)
"Bana ne ya yasal değil ki" demiştim. Sonra annem zoruyla ödemiştim

Ben ilkokuldaykne de ödemezdim. Çünkü "aidat yasal değil" derlerdi her yerde. Okulda "aidatı ödemeyenlere karne yok" falan derlerdi, yine de ödemezdim. Çünkü saçma gelirdi. Kim bana karnemi vermeyecek? Ne münasebet ! O zaman bile bunun doğru olmadığını bilirdim.
Bir gün annemi aramışlar demişler böyle böyle iki dönemdir aidat ödemiyorsunuz.
Annem bir utanmış bir utanmış.
Bana çok kızmıştı "neden söylemedin,salak" diye:)
"Bana ne ya yasal değil ki" demiştim. Sonra annem zoruyla ödemiştim
Çok çektirdiler bize yengenc,yahu öğrenci yazılı yoklamaya girecek,kadın sınav kağıdı için fotokopi parası isterdi.
Okulun yaptığı sınava girerken bile bizden para alınırdı.
Cidden anlamadim bu işi.

Çok çektirdiler bize yengenc,yahu öğrenci yazılı yoklamaya girecek,kadın sınav kağıdı için fotokopi parası isterdi.
Okulun yaptığı sınava girerken bile bizden para alınırdı.
Cidden anlamadim bu işi.
Yetmiyor arkadaşlar… sınavı okul senin için yapıyor bu arada.

Bizde de okula 5 top kağıt ayrı sınıf için verilenler ise ayrı tahta kalemi 1 top kağıt 1 top renkli A4 kağıdı gibi
İstemek zorunda kalıyor idareciler. İnanın okullar çok zor döndürüyor bütçelerini. Ben küçük kızıma bu yıl hem kayıt parası verdim hem 4 top kâğıt, tahta kalemleri gönderdim. Ayrıca sorumlu veli iki top kâğıt parası topladı. Kaynak kitap, İngilizce kitap seti(yabancı dil ortaokulu olduğu için) vb. habire para gönderiyoruz. Kadının adını kaydettim bankanın online şubesine😂, istediği miktar neyse tak gönderiyorum artık, yapılacak bir şey yok😏

İstemek zorunda kalıyor idareciler. İnanın okullar çok zor döndürüyor bütçelerini. Ben küçük kızıma bu yıl hem kayıt parası verdim hem 4 top kâğıt, tahta kalemleri gönderdim. Ayrıca sorumlu veli iki top kâğıt parası topladı. Kaynak kitap, İngilizce kitap seti(yabancı dil ortaokulu olduğu için) vb. habire para gönderiyoruz. Kadının adını kaydettim bankanın online şubesine😂, istediği miktar neyse tak gönderiyorum artık, yapılacak bir şey yok😏
Allah kabul etsin sayılarınız artsın inşallah 🌹

Eskiden de aidat toplanirdi simdi okula bagis diye aliniyor çünkü odenek yetmiyor
Ben anne degilim ama cevremde ilkogretim seviyesinde okula giden çocuğu olanlar var.
Kimisi boyle donem basi nakit olarak ödüyor kimisine de liste veriliyor o listedekiler de epey tutuyor zaten A4 kagidindan 3 paket, 10 tane tahta kalemi, dosyasi, klasoru vs bir suru sey vardi ha bin lira vermissin ha listedekileri almissin ayni tutuyor hemen hemen.

Kizlar selam.

MEB ' e bağlı ilköğretim okullarında aidat isteniyor mu .
Aidat başlığı altında değil kitap parası
Okul araç gereç leri için gerek li gibi .
İlk dinem istendi 800

Şimdi ikinci dönem için tekrar isteniyor
1000 TL öğretmen yada idare ile konuşmak istiyorum ama durum sizlerde nedir bilmek istedim.
Müdürle konuşun lütfen. Bakanlığa sorarsanız 'aaaassslaaa aidat alamazlaaar, bize şikayet ediiiinn, gerekeni yaparııızz' diyor. Ama müdürlük temizlik malzemesi, okul kırtasiye ihtiyacı, koca okula verilen tek temizlik elemanının yetmemesini ilettiğinde kendi imkanlarınızla halledine geliyor iş. İstenen aidat okul aile birliği hesabına yatırılır zaten ve emin olun oradan para çekmek içinde 50 kişinin imzası gerekir. Yani verdiğim para nereye gidiyor acaba düşünceniz olmasın, faturasız kanıtsız harcanamaz hesaptaki para.
Genel bir tavsiye olsun, istenen paralarda öğretmenimizle gerekirse idareyle konuşun, mantık dışı birşey yoksa yatırın derim.

X