Aidat mi kitap parası mi? Bu yasal mı.

Küçük kızımı devlet okuluna verdim 4 yaşında yarım gün büyük oglun ozelde...dedim hani etkinlik vs derken zaman geçirir...
Vallahi 12.000 TL okul aile birliği istedi
Sonra 8/5 derken 3.000 TL kreş için makbuz karşılığı verdik...sonra 1.000 TL etkinlik kitap parası verdik...2.500 TL de kırtasiye,temilik malzemeleri vs için aşağı yukarı kendimiz aldık...ve aylık 300 TL de aidat veriyoruz...
Şimdi mesaj geldi yine temizlik malzemesi lsitesi atmışlar asagi yukarı 1.500 TL tutar gibi duruyor cunku İslak mendil,peçete,çamaşır suyu ,sıvı sabun vs. Hep markalı istemişler...

Yetmiyor arkadaşlar… sınavı okul senin için yapıyor bu arada.
E ben aidat veriyorum ama,ayrıca biz kantinden şimdinin parasıyla 20,30 kuruş verip cizigli sınav kagidi alıyorduk.
1,5 - 2 TL neden verelim ?
Öğrencinin bir talebi de olmamıştı.
Tahtaya 5 soru yazmaya usendi kadın 😀
Kendisi dışarda cektirse tamam,onu da okulda çektiriyor.
İyi kazikladilar bizi zamanında,korkudan sesimiz çıkmadzı 😀

Okulda çalışıyorum
Okul aile birliği var ama ne kadar vermek isterseniz o kadar verirsiniz belli bir ucreti yok
Bu yaptıkları yasal değil cimere şikayet edebilirsiniz
Bizden deneme parası ve kitap parası istendi ayrı zamanlarda toplam 300tl falan o da en fazla

Ben birinci dönem için bin TL ödedim. Durumu olmayanlar için birşey diyemem ama imkan varsa ödemek gerek. Okuldaki ihtiyaçlar karşılanıyor neticede.
Bende öyle düşünerekten verdim. Temizlik için falan kullanılıyormuş paralar. Dedim zaten ceplerine atmazlar heralde. İhtiyaç olmasa niye istesinler. Bizde çok büyük bi para değil. 1. Dönem 200 2. Dönem 200

X