Aidat mi kitap parası mi? Bu yasal mı.

Kirpapatyam46

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2015
999
391
Kizlar selam.

MEB ' e bağlı ilköğretim okullarında aidat isteniyor mu .
Aidat başlığı altında değil kitap parası
Okul araç gereç leri için gerek li gibi .
İlk dinem istendi 800

Şimdi ikinci dönem için tekrar isteniyor
1000 TL öğretmen yada idare ile konuşmak istiyorum ama durum sizlerde nedir bilmek istedim.

Kizlar selam.

İlk dinem istendi 800

1000 TL öğretmen yada idare ile konuşmak istiyorum ama durum sizlerde nedir bilmek istedim.
Yasal derken okul aile birliği altında toplanıp, masraflar faturalandırılıyor sanırım. Yoksa elden idare tarafından toplanması zaten mumun değil zannedersem. Okullar da bahsettiğim gibi yapıyor genelde. Zorunlu değil, usulünce toplanıp harcanırsa yasak da :değil ama

Meb okullara çok az ödenek veriyor. O da yetmiyor hâliyle. Basının önünde de “Para toplayanı cezalandıracağız, yasak” minvalinde bas bas bağırıyorlar ama uygulamada öyle değil maalesef. Açıkçası o paraları vermezseniz okul yeterince temizlenmez; sabun, tuvalet kâğıdı olmaz, kalorifer yanmaz, elektrik faturası bile ödenmez. Bunları göz önünde bulundurun. Sanki devlet okullarında ücretsiz eğitim varmış gibi reklam yapılıyor ama gerçekler öyle değil. Diğer birçok şey gibi bu da yalan yani.

Okulların dogalgaz, elektrik, suyunu devlet ödüyor. Onun dışında temizlik personelini ödüyor, sayıları da hiçbir zaman yeterli olmuyor. Bunların dışındaki her şey okul aile birliğine yapılan bağışlarla sağlanıyor. Güvenlik görevlisini okul kendisi tutuyor, birçok okulun bütçesini aştığı için tutamıyor hatta. Fotokopi kağıdı, taner, makinelerin tamiratı, okuldaki bozulan her şeyin tamiri, akıllı tahtaların tamiratı(bedelleri genelde çok yüksek oluyor, garantileri dolali yıllar oluyor) hep okul bütçesinden. Sizler de çocuğunuzun bazı imkanlara erismesini(fotokopi gibi), temiz ve güvenli bir ortamda bulunmasını istiyorsaniz elinizi cebinize atacaksınız. Bu arada yapılan tüm masraflar faturalandirilir ve her yıl yapılan okul aile birliği toplantısında açıklanır.

Okulların dogalgaz, elektrik, suyunu devlet ödüyor. Onun dışında temizlik personelini ödüyor, sayıları da hiçbir zaman yeterli olmuyor. Bunların dışındaki her şey okul aile birliğine yapılan bağışlarla sağlanıyor. Güvenlik görevlisini okul kendisi tutuyor, birçok okulun bütçesini aştığı için tutamıyor hatta. Fotokopi kağıdı, taner, makinelerin tamiratı, okuldaki bozulan her şeyin tamiri, akıllı tahtaların tamiratı(bedelleri genelde çok yüksek oluyor, garantileri dolali yıllar oluyor) hep okul bütçesinden. Sizler de çocuğunuzun bazı imkanlara erismesini(fotokopi gibi), temiz ve güvenli bir ortamda bulunmasını istiyorsaniz elinizi cebinize atacaksınız. Bu arada yapılan tüm masraflar faturalandirilir ve her yıl yapılan okul aile birliği toplantısında açıklanır.
Veli olarak biz de o toplantıya katılabiliyor muyuz?

Meb okullara çok az ödenek veriyor. O da yetmiyor hâliyle. Basının önünde de “Para toplayanı cezalandıracağız, yasak” minvalinde bas bas bağırıyorlar ama uygulamada öyle değil maalesef. Açıkçası o paraları vermezseniz okul yeterince temizlenmez; sabun, tuvalet kâğıdı olmaz, kalorifer yanmaz, elektrik faturası bile ödenmez. Bunları göz önünde bulundurun. Sanki devlet okullarında ücretsiz eğitim varmış gibi reklam yapılıyor ama gerçekler öyle değil. Diğer birçok şey gibi bu da yalan yani.
Ne kadar bir ödenek veriyorlar acaba güvenlik temizlik çalışanları vesaire bir sürü gideri var okulun şuan bir aidat da yok kitap alıyoruz top kağıdı aldık

Kizlar selam.

İlk dinem istendi 800

Kardeşim ortaokula kaydolurken para istemişlerdi cüzi miktarda. Fotokopi için A4ler o zaman verildi. 2 dönemde de ayrı ayrı alınmasına hiç denk gelmedim. Ne için toplandığını açıkça sorardım. Tatmin edici cevap gelmezse vermezdim. İdare salak salak şeylere para harcayabiliyor, görmüşlüğüm var.

Lisede bir şey vermedik. Köklü liseydi. Okula bağış yapan çoktu.

Maddi durumu elveren herkes elini cebine atmalı illa ki aidat diye istemeleri gerekmiyor

Veli olarak biz de o toplantıya katılabiliyor muyuz?
Evet, her yıl Ekim ayı gibi yapılır. Her okulun okul aile birliği başkanı, yardımcıları bu toplantıda belirlenir seçim usulüyle. Velilere toplantı kağıdı gönderilir, birçok veli ilgilenmedigi için katılmaz. Bu toplantıda okul aile birliği hesabına yapılan bağış miktarı, harcanan miktar, nerelere harcandığı belgeleriyle açıklanır. Siz de veli olarak o toplantıya katılabilir, başkan ya da yardımcılığı için aday olabilirsiniz.

Maddi durumu elveren herkes elini cebine atmalı illa ki aidat diye istemeleri gerekmiyor
Iste o iş öyle yürümüyor. Maddi durumu elverişli olan da vermeyenleri görünce vermemeye başlıyor. Olay kısır döngüye giriyor. Zaten maddi durumu çok zayıf olanları sınıf öğretmenleri biliyor, onlardan talepte bulunulmuyor.

Bizim okul açık açık bağış istedi ama zorunlu tutmadı kim ne kadar verirse hesabı. Sınıf için ne lazımsa periyodik olarak para topluyoruz kitap, bilmem ne bir sürü ihtiyaç oluyor alıyoruz mecbur. En iyi eğitimi alayım ama elimi cebime atmayayim olmuyor.

Iste o iş öyle yürümüyor. Maddi durumu elverişli olan da vermeyenleri görünce vermemeye başlıyor. Olay kısır döngüye giriyor. Zaten maddi durumu çok zayıf olanları sınıf öğretmenleri biliyor, onlardan talepte bulunulmuyor.
Maddi durumu elvermeyenler vermese benim için sorun olmaz bu kişilik ile alakalı

Çocuğunuzun sınav kağıtları, öğretmenin verdiği çalışmalar için kullanılan kağıt/tonerin, elini yıkadığı sabunun, kullandığı tuvalet kağıdının bedeli gibi düşünün

X