Aile

Miss Eyre

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2016
17
6
Selam,

bir sorum olacaktı. Bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
Ben yurtdışında yaşıyorum, 20li yaşların ortasındayim, ailem ile yaşıyorum ve üniversite öğrencisiyim.
Ailemin maddi durumu iyi bu konuda sıkıntımız yok ama babam yıllardır tutturmuş bana ve ablalarıma "bana borcunuz var" diye.
Excel'de bir liste bile hazırlamış. Bize bebekliğimizde, okul döneminde, hasta olduğumuz zaman falan harcadığı paraları yazmış. Aldığı kıyafetleri, yediğimizi ve kira ev masrafı falan da yazıyor. Yani fiş'leri falan toplamış ama hesaplanmış ortalama nekadar tutar diye. Ve 100000$ yakın bir sayı çıkmış kişi başı .
Her fırsatta dile getiriyor şimdi size bukadar harcadım. Bana geri ödeyeceksiniz diye. Mesela öylesine ona diyim "Baba, ben tatile gitmek istiyorum xy'a" hemen diyor ki "ne tatili, ilk önce borcunu öde" Bir şey alıyım, yada isteyim, hemen borcunu öde.

Ben bizim kültürümüzde anne baba'ya hizmet ve yardım etmeyi doğal buluyorum. Ve tabiiki de onlara maddi manevi yardım edeceğim ve şimdi de ediyorum (maddi olamazsada çünkü okuyorum) ama babamın yaptığı tuhaf değilmi? Yada ben mi öyle algılıyorum? Bizi büyüttüğu, baktığı için para istemesi? Yada bizim ona bu yüzden borçlu olduğumuzu? Bilemiyorum. Beni çok üzüyor bu durum. Sanki evlad yerine bir eşya parçasıymışım gibi...

:KK57::KK57::KK57: Şaka gibi ...

Dünyaya gelmene vesile olmuş ... Boynunun borcu sana,kardeşlerine bakmak...

Nasıl ki evlat olarak onlar yaşlandıklarında, ne bileyim işte zor zamanlarında sizin onlara bakmanız boynunuzun borcu olduğu gibi... öyle işte

Oha ciddimisin ya hiç boylesini duymamistim gercekten. Kayinvalidem hep anlatir evlendikten bi gun sonra kayinpederimin babasi bi liste yapmis dugunde harcadigi butun giderleri yazmis bunlarin hepsini odeyin diye kapiya uzunca bi not birakmis. Oda bunun gibi bisey ama daha fenasi..

oturup erinmeden yillarca bunun hesabini tutmasi babanin malesef normal olmadigini hissettirdi bana, diger üyeler gibi ben de ilk kez duyuyorum, evet var cimri baba var, beklentili baba var ama senin baban tam bir antika... dogmak benim tercihim degildi de.

listeli gelin vardı site de listeli babamız da oldu çok şükür artık

X