Ailem yüzünden eşimin yeni davranışları

Eşiniz haklı da çok güçlü bir karakter değil. Üzüntüsünü beyan ederken sizi üzüyor. Aileniz çok fena. Bileziği bırak, düğüne gitmenizi bile haketmiyorlar. 5 senede abi arayıp sordu mu? O size düğününüzde naptı? Birşey yaptıysa manevi de olsa gidin, küçük altın takın. Eşinize de net konuşun ne ailen ne sen ailem için beni yerip üzmeyin bu bahsi bir daha açarsanız kalbinizi kırarım deyin. Başkaca da sorununuz yok ise evlilikte aile 5 senedir yokmuş bundan sonra da olmasalar olur. Birşey diyen olursa onların dediği gibi dersiniz siz bana atalık mı yaptınız ben size evlatlık edeyim dersiniz. Evladından madden faydalanamadı diye duygusal ezikleyen aileye müstehak bu. Kusura bakmayın ben de çektim bu konulardan, sizin kadar olmasa da bu duygusal ne denir bilmiyorum ama ailenizin yaptığı durum bana da yapıldı zaman zaman. Sizi ezikleyerek yola getirmek amaç. Baştan bu topa girmediniz ezdirmediniz kendinizi haysiyetinizle evlendiniz ki bu çok güzel birşey. Şimdi de evliliğiniz iyi bir evlilik ise yıkmalarına müsade etmeyin. Yapmaya çalıştıkları bu.​

Eskisi gibi olmak istemeniz garip hem özür de dilemezler diyorsunuz
Onlar artık oglan elden gidiyor gelin parasini yiyecek, biz de kizimiza kendimizi hatırlatıp az biraz da onun parasını yiyelim nasılsa uzun yillar geçmiş yaptiklarimizi unutmustur diye düşünüyorlar
Lütfen somurmelerine izin vermeyin
Onlar size bir adim atmadan siz atarsaniz hem aileniz sizi kullanacak hem esinizle.araniz bozulacak ne gerek var huzurunuzu bozmaya!

Hiç bir şey takmayın annenizide arayın utandım eşime abime bilezik alalım demeye o yüzden bişi takmayacağım deyin.Eşiniz düğüne gelmeli, mutlu olduğunuzu aileniz görmeli.Ama eşiniz orda huzursuzluk çıkartacaksa size surat asıp laf sokacaksa gelmesin daha iyi.Bilezik konusunda ailenize hiç laf söylettirmeyin yıllardır bu yüzden eşimin ailesine karşı ezildim1 tane bile bilezik takamazlarmıydı ki 5 yıl önce altının gramı baya düşüktü.Şu yükseklikte sizin adınıza bilezik almayı teklif edebiliyorlarsa baya baya borca girmişlerdir o yüzden hiç yüz vermeyin çünkü bu saatten sonra ne abinizin düğün borcu biter ne de sizinkilerin duygu sömürüsü...

Merhaba uzun oldu özür diliyorum lütfen kusura bakmayın içimi dökmeye öyle çok ihtiyacım var ki okuyacaklara, okumayanlara şimdiden teşekkürler.

Ben eşimle üniversite okurken tanıştım. İlk günden ve gerçekten çok sevdim onu. 5 yıl flört ettim mezun olur olmazda ailemle tanıştırdım. Annem bu konularda(sevgililik, flört) fazla katı ve anlayışsız, ablamda benimle ve hayatımla fazla ilgisiz olduğu için onlarda abim ve babamla aynı zamanda öğrendi eşimi ve evlenmek istediğimi. Annem daha duyar duymaz karşı çıktı kendi seçip beğendiği biriyle evlendirmek istiyordu beni(amcasının torunu), tanışıncada eşimi bana yakıştıramadı dış görünüşüyle, konuşmalarıyla dalga geçti hep. Ablam ilgisizdi yine, ne benim tarafımda durdu ne ailemi destekledi etkisiz elaman oldu, bir kere bile sormadı nasıl tanıştığımızı(şimdilerde ablamla iyiyiz ama hâlâ sadece kendi dertleri için arıyor beni). Babam hayal kırıklığı yaşadı açık açık çünkü mezun olunca çalışıp eve maddi katkıda bulunurum diye düşünüyordu. Abim hem biraz annemi hem biraz babamı arada bir de beni destekliyordu. Neyse sonuç olarak baktım kimsenin gönlünün olacağı yok ben reşit bir bireyim siz isteseniz de istemeseniz de evleneceğim dedim.

Ya istememeleri için elle tutulur gözle görülür bir neden olsa tamam diyeceğim ne bileyim eşim yanlış işler yapan bir insan olsa ailesi kötü insanlar olsa evet ya benim iyiliğim için istiyorlarda ben aptallık ediyorum diyeceğim ama yok. Neyse başta bir süre küstüler sonra gelip istesinler dediler. Kız isteme gecesi babam borcum var ben düğün yapamam dedi biz de zaten düğün müğün istemiyorduk bahanemiz oldu gerek yok dedik nikah boyunca yüzleri bir kez olsun gülmedi fotoğraflarda kafaları hep yere bakıyor eşim de ben de çok bozuldum ama laf etmedik hiç. Maddi gücümüz yok diye 1+1 daire tuttuk her şeyi tek başımıza yaptık eşyaları abartmıyorum yatak hariç hepsini ikinci el spotçulardan en ucuzunu araya araya aldık en sıkıştığımızda eşimin ailesi koştu maddi manevi destek oldu. Benim ailem hep uzak durdu sanki el kızı evlenmiş gibi uzaktan izlediler bir kere bile yardım teklifinde bulunmadılar. Derdim para pul değil yemin ederim bir kerecik arayıp ya kızım oğlum ne yaptınız bize ihtiyacınız var mı diye sormadılar. 5 sene oldu hâlâ evimde tek parça aldıkları, onlardan gelen falan, eşya yok. Annem yıllarca lif yaptı patik ördü havlu kenarı yaptı evime gelirken bir tanecik getirmedi. Ben de inadına sustum onlar böyle yaptıkça tepki vermedim yapmışlar gibi davrandım görmezden geldim. Kendime hep 'yapmak zorunda değiller ki zaten ben onlara karşı çıkıp kalplerini kırdım diye böyle yapıyorlar' dedim. Eşim sağolsun hiç laf etmedi o da benimle bir görmezden geldi(o zamanlar). Eşimin ailesi bizim kadar anlayışlı olamadı yüzüme çok vurdular. Senin ailen sana düşmandan beter oğluma yazık oldu dedi annesi, haklı diye ses etmedim kenarda köşede yalnızken ağladım hep. Eşimle kavga da etsek kötü de olsak hep içimizde tuttuk özellikle benim anneme babama hiç yansıtmadık.

Tam 5 yıldırda eşimle bazen haftalarca izin bile kullanmadan çalıştık. Şükür borçlarımız bitti rahata erdik evimiz düzenimiz oturdu derken abim evleneceğini haber verdi. Hiç arayıp sormayan annem babam 1 senedir her gün her gün arar oldu. Beni ayrı eşimi ayrı arıyorlar bir de. Asıl mevzu arayıp kendinden bahsetseler evden bahsetseler tamam diyeceğim ama yok abine 20 bin gönderdik erkek tarafı eşyalarını alsınlar diye yok düğünde geline 3 bilezik takacağız, bir oda dolusu çeyiz yolladık bugün iki arabayla... bir sürü aslında ne merak edip sorduğumuz ne de duymak istediğimiz şeyler anlattılar bize. Normalde hiç ses etmeyen eşimin de zoruna gitti artık galiba geçen gün arkadaşlarımızın ve kendi ailesinin olduğu ortamda durduk yere konuyu açıp senin ailen bize bırak bileziği bir çeyrek altın vermediler abine biriktiriyorlarmış demek ki paralarını bunca yıl dedi. Arkadaşlar konuyu geçiştirdiler hemen de orada hıçkıra hıçkıra ağlamamak için dua ettim sustum sadece. Üstüne annem de arayınca tutamadım kendimi, ağladım telefonda, anlatmadım sadece sordum neden böylesiniz böyle yapıyorsunuz diye annemin bana söylediği 'kızım sıranı bekleseydin, bencillik edip evlenicem diye tutturmasaydın, biz seni büyüttük okuttuk çalışıp elin oğlu yerine ailene destek olsaydın, sana daha güzelini yapardık, senle ablan ikiniz hep oğlumu kıskandınız zaten' dedi bana. Annemin açık ara hep abimi bizden üstün gördüğünü bilirdim ama hiç böyle suratıma çarpmamıştı değersiz oluşum. O konuşmanın üstünden 4 koca ay geçti ne annem beni aradı ne ben onu aradım. Hasta olduğunu duydum içim gitti yine de aramadım.

Onların hallerine doğuştan bağışıklığım vardı ama eşim de gün geçtikçe farklı yaklaşmaya başladı olaylara ve bana. Ne zaman ailemden konu açılsa laf sokup ağlatıyor. Ağladığımda da çok alınganlaştın şaka yapılmaz oldu sana diyor. Düğüne bir ay kaldı ben gelmeyeceğim diye tutturdu. Tamam dedim istemiyorsan gelme işleri yoğun izin alamadı deriz diyorum yok açık açık söyle gelmek istemedi de bana sorduklarında ben söyleyeceğim zaten diyor. Ona da tamam dedim sen bilirsin. Gidelim bir tane bilezik alalım dedim daha önceden konuştuğumuz halde ilk kez duymuş gibi abartılı tepki verip 'ne bileziği' dedi. 'Onlar bize ne yaptılar da biz yapıyoruz' dedi.

Kendimi onun yerine koyuyorum aynı şeyi kayınvalidem, kayınpederim, kaynım vs yapmış olsa onun verdiği tepkiyi ben burada yakınarak veriyor olur muydum acaba diye. O bunları söyledikçe kalbimin kırıldığını öyle derinimde hissettim ki sanki gerçekten bir şeyler kırıldı. Aslında ben de bilezik çok mu bunlara, yapmasak mı diyordum ama babam arayıp senin yerine de bilezik yapalım biz o zaman diyince zoruma gitti artistlik yaptım biz yaparız gerek yok diye. İçimdende yapmak geçiyor onların bize manevi bile desteği olmadı ama belki benim abim için yapacağım tek ve son destek olacak bu, içimde pişmanlığını yaşamak istemiyorum. Şimdi bilezik falan olmuş olmamış bunlar atlatılırda eşimin tavırları çok canımı sıkıyor ben bunca yıl sustum diye mi böyle davranıyor şimdi? Ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım gerçekten hiç bilmiyorum kalbim herkese öyle çok kırıldı ki. Toparlayabilir miyim parçalarımı? Affedebilir miyim herkesi ve kendimi?
sizin yerinizde olsam bilezik falan takmazdım.Aileniz size birşey takmamış yardımcı olmamış siz niye takacaksınız ki??benim aileminde biz evlenirken bize desteği olmadı maddi anlamda bir şey takmadılar takamadılar daha doğrusu ama öncesinde annemin yaptığı çeyizler vs çok kıymetlidir.Evli kardeşim bilezik taktı hatta o evli kız kardeşim kucuk erkek kardesımın takması ıcın ona da altın verdi (rencıde olmaması ıcın) babamın maddi durumu ben evlenırken hıc ıyı degıldı ama kızkardesım evlenırken herşeyını dört dörtlük yaptılar ben bekar olup okuyor olmama rağmen babam benim yerime bilezik almıstır kardeşimin düğününde benim takmam için.Ama ben iyi bir dönemde evlenemedim hatta o dönem ailemi maddi anlamda ben destekledim.Eşimin ailesi de hıcbıseye karısmadı ama takıları falan yaptılar o imkana ragmen onların yaptıklarını ben az buldum bırkac kez söyledm eşim benim ailemi başıma kaktı ben de sustum maalesef.Eşinizi ben haklı buluyorum.Ama herkesin ortasındaki tepkisi yanlış oluyor.Kimseye bellı etmese çok daha ıyı.Bence bu konuda sız ona karşı sert oldun birdaha yapmasın.Ailenize de hıc mahcup olmayın dırekt soyleyın ben ne gördüm de sizden bilezık takacam dıyebılırsınız bence..bu konuda da uzmeyın kendinizi

Hiç ağlamayın. Aksine tepkinizi ortaya koyun. Ailem benim kırmızı çizgim, çizgimi aşma deyin. Altın konusuna gelince keşke babanızın almasına izin verseydiniz. Kocanızın dili olmazdı.

Ailenizin size olan tavrı sizi zaten yeterince yoruyordur. Eşiniz destek olacağı yerde köstek oluyor bence. Anne babanız yapmadıysa size yapmadı. Eşinizin derdi ancak sizin üzülmeniz olabilir bu tarz bir konuda bence. Takı konusu da anne baba ilişkinizden ayrı kardeş ilişkinizle bağlantılı ayrımcılığı yapan abiniz değil. Durum ne elveriyorsa o yapılmalı. Düğüne gelmeme gibi bi durum da çok çocukça. Bu durumda kimi cezalandırıyor?

Son 1 senedir böyle sık görüşür olduk öncesinde ben de uzak davranıyordum aramıyordum ama insan yaşı geçtikçe daha fazla eksikliğini hissediyormuş ailesinin. Bir de annemden kaynaklı mı bilmem ben de ailede en çok abime düşkünümdür aslında düğününde olmamak onu üzer mi bilmem ama ben çok üzülürüm.
Siz uzak davranmiyordunuz aileniz size uzakmis ben sizin yerinizde olsam ya çeyrek takarım ya takmam inanın düğünden sonra yine sizi aramicaklar tek dertleri gelin tarafina bakın diğer kızımizda burda aramızda bişey yok demek için bence şimdi anlatınca iyice kinlendim😅 şimdi gitmeyin düğüne diyorum içinizin açısı böyle soğur abinizde soguyosa soğusun evlendikten sonra kapınızı çaldı mi ki bişey eksik dedi mi hayır insanlar yaptıklarının karşılığını görmeli hicbi hareket karşılıksız kalmamali

Yani siz evleneceğiz diyorsunuz ve çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla neden ailem birşey yapmadı diyorsunuz ve eşinize dedirtiyor sunuz düğünü zaten erkek tarafı yapar onlar kendilerine düşeni yapmışmi ki kayınvalide senin ailene laf söyleme cesareti buluyor kusura bakmayın yanlış da anlamayın ama lütfen ailenize laf soyletmeyin kötü bile olsalar soyletmeyin kimsenin haddi değil biz eşyaları kendimiz aldık kimse bize yardım etmedi diye üzülmedik zaten okutmuslar meslek sahibi olmusuz birde ailemize mi aldiracaktik a ha bilezik konusunda utandırma amaçlı ben almazdım çünkü kimse utanmaz anlamazlar bile ,maddi durumuma göre birşey alırdım.

Ya ezdirmeyin kendinizi ne ailenize ne eşinize. Olan olmuş artık evlenilmis, aileler hata yapmış, zaman geçmiş üzerinden... şimdi lafını yapmak nedir? Eşinize ve ailenize hadlerini bildirin bence. Eşinize, öyle olmadığını düşünseniz bile ailenizi savunun! Erkek milletinin meleği bile karısı aile desteği almıyorsa şeytanlaşıyor. Siz de çalışıp, uğraşıp yaptınız her şeyi ne yapmış her şeyi cebinden tek başına mı ödemiş?? Normalde bizde erkek tarafı yapar yine ben her yükün altına girdim yeter artık açtırma ağzımı deyiverin. Sizi milletin içinde kırdığında "bilseydik seni istemeye biz gelirdik hahhaa" deyip belden aşağı vurun. Hiç sevmem cinsiyetçi lafları ama bazılarına bu yarar. Madem açık yakalayıp oradan canınızı yakıyor, siz de yapın.
Ailenize gelince valla ben olsam el gibi düğün günü gider alkışlar dönerim. Madem bana el muamelesi yapılıyor, al sana el.

Hadi ailen almadı, evlat ayırdı, yardım etmedi suçlular tamam
Bunda senin suçun ne ki toplum içinde rencide ediliyor, ailen hakkındaki kötü konuşmaları dinlemek zorunda kalıyorsun.
Şu erkeklere hiç bir açığını vermeyecek misin cidden kadının küçük karnını bulmuş vurdukça vuruyor.

Hayatta insan seçimlerinin sonuçlarına katlanır. Siz istiyorsunuz ki aileniz ile bekar olduğunuz gibi olun ama bu imkansız, zira aileniz bir tercih yapmış ve evlilik yolunda sizi yalnız bırakmış , siz.bir tercih yapmışsınız. Eşiniz de bir tercih yapmış ve ailenize rağmen sizi seçmiş. Şimdi herkes tercihlerinde yan çiziyor. Siz kendize ve eşinize yapılan onca yok saymaya ve dışlanmaya rağmen eşinizi ve size yapılanı yok sayıp öyle devam etmek istiyorsunuz, eşiniz belki de siz yapılanlara tepki vermiyorsunuz diye ailenize rağmen sizle yola çıkmış ama şimdi bunu kendi tercih etmemişsiniz gibi sizi suçluyor, aileniz deseniz tam yüzsüz, çöp layık görmedikleri kızlarına ballandıra ballandıra oğularına yaptıklarını anlatıp, birde takı takmanızın derdine düşmüşler( babanızın sizin yerinize bilezik alalım demesi sizi gazlayıp bilezik takmanızı sağlamak için. Zira niyeti sizin adınıza takı almak olan adam kızım siz gelin yeter, size takı takamadık, sizde almayın sakın der, düğün yerinde sizin namınıza bir tane daha takabilirdi ama siz bu çakallığı anlamamışsınız ama eşiniz anlamış)
Sizse acıların çocuğu gibi hem eşinize hem ailenize hem de eşinizin ailesine kendinizi saf yerine koyduruyorsunuz.
Öncelikle eşinizi alın karşınıza konuşun. Onu kandırmadığınızı , herşeyi baştan söylediğinizi, kendisinin kabul ettiğini ve sırf onu sevdiğiniz için sizinde fedakarlık yaptığınızı ve ailenize karşı gelerek bir artı bir eve ikinci el eşya üzerine gelin geldiğinizi, şu duruma gelmek için sizinde en az onun kadar hem evde hem işte çalıştığınızı ve emek verdiğinizi yani yapılan fedakarlığın karşılıklı olduğunu, ailenize kendinizin mesafeli duracağını ancak ne ailesinin ne de kendisinin ona ailesi ile ilgili atıp tutmaya hakkı olmadığını , hele hele böyle bir şeyi insanların içinde yaptıklarında cevap vereceğinizi söyleyin. ( o ailen arkanda yoktu dediklerinde, sizde ailem arkamda olsaydı, sizde düğünsüz derneksiz ikinci el eşyaya bir artı bir eve beni zor gelin alırdınız gibi) . Eğer böyle davranmaya devam edecekse ve sizinle olan evliliğinizden pişmansa çok geç olmadan, ortak birikimlerinizi eşit bir şekilde paylaşarak yollarınızı ayırabileceğinizi söyleyin( bunu blöf olarak yapmayın, zira senle evlendiğime pişmanım ağzı ile konuşan adamla evlilik bir yerde patlar çünkü)
Sonra alın ailenizi karşınıza yaptıkları ile onu hem insanların gözünde hem eşinizin gözünde mahçup ettiklerini, üstelik abisine kendisne yapmadıkları ne varsa yapıp gözüne sokarak kalbini kırdıklarını, bundan sonra eğer size gereken değeri vermedikleri ve yaptıklarını telefi etmedikleri taktirde ondan da evlatlık yapmasını beklememelerini söyleyin ve kesinlikle saflıktan vazgeçip ailenize mesafenizi koruyun.

Birde burada konu kaynanamgil düğünümde bir çeyrek bile takmadı evimde iğneleri yok her şeyi kendimiz aldık gelsinler gitsinler istemiyorum yazanlara oğullarına ne alıp almadıklarına karışamazsın ailesine mi güvenip evlendin yazılıyor. Burada konu damat olunca niye hak veriliyor?
Aileye hak verdiğim düşünülmesin ataerkil çok pis bir zihniyetleri var.
Erkek-kız çocuk ayıran, kızları kendi istedikleriyle evlenmedi diye evlilik arifesi yapayalnız bırakan, düğün zamanı yaklaştıkça sık sık arayıp bir bilezik takarsınız artık diyen bir aile
Değil bilezik çeyreği zor takarım o aileye
Oda abinin hatırı varsa

Ama bunun sanki benim ayıbımmış gibi sürekli önüme konulmasınada izin vermem.

Merhaba uzun oldu özür diliyorum lütfen kusura bakmayın içimi dökmeye öyle çok ihtiyacım var ki okuyacaklara, okumayanlara şimdiden teşekkürler.

Ben eşimle üniversite okurken tanıştım. İlk günden ve gerçekten çok sevdim onu. 5 yıl flört ettim mezun olur olmazda ailemle tanıştırdım. Annem bu konularda(sevgililik, flört) fazla katı ve anlayışsız, ablamda benimle ve hayatımla fazla ilgisiz olduğu için onlarda abim ve babamla aynı zamanda öğrendi eşimi ve evlenmek istediğimi. Annem daha duyar duymaz karşı çıktı kendi seçip beğendiği biriyle evlendirmek istiyordu beni(amcasının torunu), tanışıncada eşimi bana yakıştıramadı dış görünüşüyle, konuşmalarıyla dalga geçti hep. Ablam ilgisizdi yine, ne benim tarafımda durdu ne ailemi destekledi etkisiz elaman oldu, bir kere bile sormadı nasıl tanıştığımızı(şimdilerde ablamla iyiyiz ama hâlâ sadece kendi dertleri için arıyor beni). Babam hayal kırıklığı yaşadı açık açık çünkü mezun olunca çalışıp eve maddi katkıda bulunurum diye düşünüyordu. Abim hem biraz annemi hem biraz babamı arada bir de beni destekliyordu. Neyse sonuç olarak baktım kimsenin gönlünün olacağı yok ben reşit bir bireyim siz isteseniz de istemeseniz de evleneceğim dedim.

Ya istememeleri için elle tutulur gözle görülür bir neden olsa tamam diyeceğim ne bileyim eşim yanlış işler yapan bir insan olsa ailesi kötü insanlar olsa evet ya benim iyiliğim için istiyorlarda ben aptallık ediyorum diyeceğim ama yok. Neyse başta bir süre küstüler sonra gelip istesinler dediler. Kız isteme gecesi babam borcum var ben düğün yapamam dedi biz de zaten düğün müğün istemiyorduk bahanemiz oldu gerek yok dedik nikah boyunca yüzleri bir kez olsun gülmedi fotoğraflarda kafaları hep yere bakıyor eşim de ben de çok bozuldum ama laf etmedik hiç. Maddi gücümüz yok diye 1+1 daire tuttuk her şeyi tek başımıza yaptık eşyaları abartmıyorum yatak hariç hepsini ikinci el spotçulardan en ucuzunu araya araya aldık en sıkıştığımızda eşimin ailesi koştu maddi manevi destek oldu. Benim ailem hep uzak durdu sanki el kızı evlenmiş gibi uzaktan izlediler bir kere bile yardım teklifinde bulunmadılar. Derdim para pul değil yemin ederim bir kerecik arayıp ya kızım oğlum ne yaptınız bize ihtiyacınız var mı diye sormadılar. 5 sene oldu hâlâ evimde tek parça aldıkları, onlardan gelen falan, eşya yok. Annem yıllarca lif yaptı patik ördü havlu kenarı yaptı evime gelirken bir tanecik getirmedi. Ben de inadına sustum onlar böyle yaptıkça tepki vermedim yapmışlar gibi davrandım görmezden geldim. Kendime hep 'yapmak zorunda değiller ki zaten ben onlara karşı çıkıp kalplerini kırdım diye böyle yapıyorlar' dedim. Eşim sağolsun hiç laf etmedi o da benimle bir görmezden geldi(o zamanlar). Eşimin ailesi bizim kadar anlayışlı olamadı yüzüme çok vurdular. Senin ailen sana düşmandan beter oğluma yazık oldu dedi annesi, haklı diye ses etmedim kenarda köşede yalnızken ağladım hep. Eşimle kavga da etsek kötü de olsak hep içimizde tuttuk özellikle benim anneme babama hiç yansıtmadık.

Tam 5 yıldırda eşimle bazen haftalarca izin bile kullanmadan çalıştık. Şükür borçlarımız bitti rahata erdik evimiz düzenimiz oturdu derken abim evleneceğini haber verdi. Hiç arayıp sormayan annem babam 1 senedir her gün her gün arar oldu. Beni ayrı eşimi ayrı arıyorlar bir de. Asıl mevzu arayıp kendinden bahsetseler evden bahsetseler tamam diyeceğim ama yok abine 20 bin gönderdik erkek tarafı eşyalarını alsınlar diye yok düğünde geline 3 bilezik takacağız, bir oda dolusu çeyiz yolladık bugün iki arabayla... bir sürü aslında ne merak edip sorduğumuz ne de duymak istediğimiz şeyler anlattılar bize. Normalde hiç ses etmeyen eşimin de zoruna gitti artık galiba geçen gün arkadaşlarımızın ve kendi ailesinin olduğu ortamda durduk yere konuyu açıp senin ailen bize bırak bileziği bir çeyrek altın vermediler abine biriktiriyorlarmış demek ki paralarını bunca yıl dedi. Arkadaşlar konuyu geçiştirdiler hemen de orada hıçkıra hıçkıra ağlamamak için dua ettim sustum sadece. Üstüne annem de arayınca tutamadım kendimi, ağladım telefonda, anlatmadım sadece sordum neden böylesiniz böyle yapıyorsunuz diye annemin bana söylediği 'kızım sıranı bekleseydin, bencillik edip evlenicem diye tutturmasaydın, biz seni büyüttük okuttuk çalışıp elin oğlu yerine ailene destek olsaydın, sana daha güzelini yapardık, senle ablan ikiniz hep oğlumu kıskandınız zaten' dedi bana. Annemin açık ara hep abimi bizden üstün gördüğünü bilirdim ama hiç böyle suratıma çarpmamıştı değersiz oluşum. O konuşmanın üstünden 4 koca ay geçti ne annem beni aradı ne ben onu aradım. Hasta olduğunu duydum içim gitti yine de aramadım.

Onların hallerine doğuştan bağışıklığım vardı ama eşim de gün geçtikçe farklı yaklaşmaya başladı olaylara ve bana. Ne zaman ailemden konu açılsa laf sokup ağlatıyor. Ağladığımda da çok alınganlaştın şaka yapılmaz oldu sana diyor. Düğüne bir ay kaldı ben gelmeyeceğim diye tutturdu. Tamam dedim istemiyorsan gelme işleri yoğun izin alamadı deriz diyorum yok açık açık söyle gelmek istemedi de bana sorduklarında ben söyleyeceğim zaten diyor. Ona da tamam dedim sen bilirsin. Gidelim bir tane bilezik alalım dedim daha önceden konuştuğumuz halde ilk kez duymuş gibi abartılı tepki verip 'ne bileziği' dedi. 'Onlar bize ne yaptılar da biz yapıyoruz' dedi.

Kendimi onun yerine koyuyorum aynı şeyi kayınvalidem, kayınpederim, kaynım vs yapmış olsa onun verdiği tepkiyi ben burada yakınarak veriyor olur muydum acaba diye. O bunları söyledikçe kalbimin kırıldığını öyle derinimde hissettim ki sanki gerçekten bir şeyler kırıldı. Aslında ben de bilezik çok mu bunlara, yapmasak mı diyordum ama babam arayıp senin yerine de bilezik yapalım biz o zaman diyince zoruma gitti artistlik yaptım biz yaparız gerek yok diye. İçimdende yapmak geçiyor onların bize manevi bile desteği olmadı ama belki benim abim için yapacağım tek ve son destek olacak bu, içimde pişmanlığını yaşamak istemiyorum. Şimdi bilezik falan olmuş olmamış bunlar atlatılırda eşimin tavırları çok canımı sıkıyor ben bunca yıl sustum diye mi böyle davranıyor şimdi? Ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım gerçekten hiç bilmiyorum kalbim herkese öyle çok kırıldı ki. Toparlayabilir miyim parçalarımı? Affedebilir miyim herkesi ve kendimi?
Üniversite mezunusunuz çalışıyorsunuzdur muhtemelen. İçinizden ne hediye geçiyorsa onu yapın. Abi sizin para sizin .He ben alır mıydım kesinlikle hayır .Eşinizin tavrı bana haklı geldi ama aileniz üzerinden sizi üzmesi kısmı değil elbet onlara karşı olan tavırları.

Doğru söylüyorsunuz o takmak istememekte haklı ama bu evlilik için ben de onun kadar çok çalıştım hem işte hem evde... Ben de biliyorum hak etmediklerini ama yapıp utandırmak istiyorum onları. Eşime, birlikte çalışıp kazandığımız para için kalbimi kırıyor ondan kızıyorum sadece.
Utanmazlar ki bilezik taksanız dahi. Bu amaçla takacaksanız , takmayın. Çünkü hem üzülürsünüz hemde paranız boşa gider.

Eşiniz yerden göğe haklı, gelmek istemiyorsa zorlamayın. Siz hiç ailenize tepki göstermediğiniz için eşiniz kah aklına geldiğinde bu konuyu açarak kah düğüne gelmek istemediğimi söyle diyerek, tepki gösteriyor.

Birde anne babanız abinize şunu aldık bunu aldık derken niye dinliyorsunuz? Dinlemeyin ve tepkinizi gösterin.

Aile eğer gerçekten aile gibi davranıyorsa önemli, evlat ayırıyorsa, üzüyorsa benim için önemi yok.

Siz yazdınız da ben mi görmedim bilmiyorum ama hadi sizin aileniz bir şey yapmadı prki eşinizin ailesi ne yaptı acaba?
1+1 ev tuttuk, tüm eşyaları 2.elden en ucuzundan aldık. Dugun yapmadık, nikah yaptık. Çalıştık, ödedik eşimle diyorsunuz. Ee peki onlar ne yaptı?
Babaniz zaten istemeye geldiklerinde borcu olduğunu söylemiş. Evlenmek için ailenize maddi olarak uygun olan zamanı beklemediyseniz bu sizin suçunuz.
Eşinizin arkadaş ortamında ailenize laf soyleme saygısızlığı da kabul edilemez. Bu adam için ailenizi karsiniza almissiniz. Size hic saygisi yok.

X