Ailem zorla kurban kestirmek istiyor

Yaptıklarının saçmalığı oldukça bariz. Ki durumunuz olsa da kesmek istemeyebilirdiniz. Şu an mantıken iki türlü de kesmeniz mümkün değil. Biliyorum söylenmelere aptalca laflara tahammül etmek zor fakat kesin konuşun, gerekirse sesinizi yükseltin. Sakın daha da borca falan girmeye kalkmayın. Öyle ya da böyle anlayacaklar, anlamazlarsa bile kararınızdan dönmeyin. Birkaç konuda kesin tavır sergilerseniz zamanla ısrarcılığı azaltırlar diye düşünüyorum ben.

Arkadaşlar ben kredi ödüyorum maaşım zor yetiyor ama ailem bana kurban kesmek istemiyorum diye beddualar ediyor.. Biz paramız var diye mi kesiyoruz diyolar halbuki babam için para bile değil yani durumu çok iyi.

Ben memurum. Bu durumda kessem bile sevap olmaz ki beni zorladıkları için kesmiş olucam. Bu arada beni dahil etmek istedikleri hisse 2400 tl kişi başı şuan ben eksi 800 TL deyim zaten.
Ya kimseye birşey anlatmak zorunda değilsiniz ki. Kurbanın da gerekli olduğu durumlar var sizin şu durumda kurban kesmeniz bilmiyorum yani kurban ibadeti yerine gelir mi.. Dini konuda fetva veremem ama sonuçta Allah bunu herkese zorunlu kılmamış onun da şartları var.. Siz bu şartları sağlamıyorsunuz o yüzden kesmeseniz olur gibi. Durumunuz olsa da kimse size keseceksin diyemez.. Bu ibadettir isteyen yerine getirir isteyen getirmez aileniz de şu durumda size baskı yapması yersiz.. Çok istiyorlarsa size yardım etsinler bir taksit kredinizi ödesinler sizde kurban kesin madem çok dert oldu bu teklifi yapın ☺️

Lütfen hayır de bir kere diyeceksin olup bitecek
Senin söylediğine göre kurban düşmez ki sana ki sen karar verirsin ona da
Ortak mı bulamamışlar tövbe yarabbim

Hayır kendileri zaten kesiyorlar sizi neden zorluyorlar ki? Et mi lazım dağıtacakları biri mi gösteriş için mi neden yani? Zaten eksidesiniz paranız yok kredi mi çekicem ben kurban için param yok diyin. Zorla cüzdanınızdan para alacak halleri yok. Maddi özgürlüğünüz olduğuna göre yetişkin bir insansınız çok biliyorlarsa onlar versin sizin yerinize 2400 lira sizden almaya hakları yok. Resti çekin böyle aile mi olur.

bizim de öyle çok durumumuz yok ama kesemiyoruz kesebilecek durumumuz varsa tabi kestiririz
ama onlar zorladığı için senin sevabın olmaz bazıları böyle anlamayabiliyor maaleseff illede kes kes derler
herşeyi büyükler biliyor zaten herşey onlar nederse öyledir çünkü biz safızz ya sonuçta allahım yarabbim

Memursunuz, krediniz olsa da zorlanacağınızı anlamıyorlar muhtemelen, öder diye düşünüyolar..Durumunuzu güzel bi dille anlatın. Aileler birazda çevreye karşı bunu gösterme derdin de oluyorlar yani bak memur ama kurban bile kesmiyo demesinler diye..Eşimle ikimiz memuruz ama borçlarımız var kredimiz var hesapta olmayan durumlar da çıktı yani kurban kessek zorlanırız napsak diye düşünüyorduk Ama kayınvalidem bize sormadan hisseye dahil etmiş bile amacı akrabalar laf etmesin biliyorum..Eşim kızınca da ben yardım edicem size merak etmeyin diyo.

Kesmicem arkadaşlar imkansız yani... 2400 tl benim maaşının 3 te birnden çok maaşın yarısı kredi zaten ben 5 6 ay kendime gelemem bu durumda.

• Beğen
Reactions: Jou
Hayır kendileri zaten kesiyorlar sizi neden zorluyorlar ki? Et mi lazım dağıtacakları biri mi gösteriş için mi neden yani? Zaten eksidesiniz paranız yok kredi mi çekicem ben kurban için param yok diyin. Zorla cüzdanınızdan para alacak halleri yok. Maddi özgürlüğünüz olduğuna göre yetişkin bir insansınız çok biliyorlarsa onlar versin sizin yerinize 2400 lira sizden almaya hakları yok. Resti çekin böyle aile mi olur.
Ya herşeye burunlarını sokmak zorunda hiiseidyolar

Aileniz bu konunun cahili malesef.
Dinlemeyin borcunuz varken, durumunuz yokken kurban kesmek gibi bir sorumluluğunuz yok.
İstediklerini söylesinler.

Klasik uydurma din bilgisi ile yaşayan zihniyet.
Sizde çok büyük bir hoca ile konuştum borcu olana kurban kesmek düşmüyormuş ama baba zengin ise parayı versin kızının borcunu kapatsın sonra din adamlıgı taslasın diye fetva verdi diyin.

Aileniz bu konunun cahili malesef.
Dinlemeyin borcunuz varken, durumunuz yokken kurban kesmek gibi bir sorumluluğunuz yok.
İstediklerini söylesinler.

evet geleneksel din anlayışları var ama psikolojik baskı yapmalarına sinir oluyorum halden anlamıyolar

Arkadaşlar ben kredi ödüyorum maaşım zor yetiyor ama ailem bana kurban kesmek istemiyorum diye beddualar ediyor.. Biz paramız var diye mi kesiyoruz diyolar halbuki babam için para bile değil yani durumu çok iyi.

Ben memurum. Bu durumda kessem bile sevap olmaz ki beni zorladıkları için kesmiş olucam. Bu arada beni dahil etmek istedikleri hisse 2400 tl kişi başı şuan ben eksi 800 TL deyim zaten.
İslami inançlara göre beddua hoş görülmüyor diye biliyorum.
Yani Baban işine geldiği gibi Müslüman.
1 zorlaması 2 borcu olana kurban dayatması..
İkisi de dahil olduğu inançla tezat.
Paradox diz boyu..
Ben dahil olmazdım..

İslami inançlara göre beddua hoş görülmüyor diye biliyorum.
Yani Baban işine geldiği gibi Müslüman.
1 zorlaması 2 borcu olana kurban dayatması..
İkisi de dahil olduğu inançla tezat.
Paradox diz boyu..
Ben dahil olmazdım..
zaten şu oluyo bu durumda kessem sanki sevap olucak sussunlar diye kesicem bir iki kez kestim böyle ama artık kurbanlık fiyatları çok yüksek gücüm yetmiyor beni kendileriyle bir tutuyolar babam kaç yıl çalışmış evi arabası her şeyi var

• Beğen
zaten şu oluyo bu durumda kessem sanki sevap olucak sussunlar diye kesicem bir iki kez kestim böyle ama artık kurbanlık fiyatları çok yüksek gücüm yetmiyor beni kendileriyle bir tutuyolar babam kaç yıl çalışmış evi arabası her şeyi var
Ya bi de onu geçtim tek başına danaya girmek nedir. Ben küçükbaş alacağım desen ne diyecekler yok illa danaya gireceksin mi. Eğer öyleyse dertleri et yemek.

• Beğen
X