Ailemle yaşadığım travmalar, nasıl kurtulabilirim bunlardan

Seni çok iyi anlıyorum birzamanlar bende kapanmadığım için afedersiniz or*ospu diyordu ailem bana okadar berbat bir psikolojiki şimdi boşandılar baskıları kalmadı eskisi kadar onlar öyle yaptkca ben örtüden soğudum şimdi kabullendiler zaten saygı duymak zorundalar

Ne yapacağınız sorusunun cevabı için yaşınız, mesleğiniz, gelir uygunluğunuz, yaşadığınız şehir vb. birçok detay çok önemli. Bu yüzden buna yorum yapmayacağım fakat diyeceğim şu: kendinizden ve duygularınızdan emin olun. Aileniz sizi manipüle etmeye çalışıyor. Muhtemelen narsist/zehirli ebeveynlere sahipsiniz. Kardeşleriniz de sizin kadar pak düşünemiyor ya da henüz etki altındalar (yaşlarınızı bilmiyorum çünkü). O zehirli cümlelerle "delisin, tedavi olmalısın" vs. kendinizi sorgulamayın. Ne kadar haklıysanız düşünün ki düzgün bir cümle kurup karşılık veremiyorlar, delisin deyip sıyrılıyorlar.
Sizi dövmesi ise asla kabul edilemez zaten. Mümkünse psikolojik destek alın. Bunu aileniz bilmek zorunda değil. Onların bunu bilmesi de hoşunuza gitmez hissedebiliyorum. Alamıyorsanız bol bol psikolojik içerikli video izleyebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek/güçlendirmek birçok şeyi değiştirecek. Biz değişirsek çevremiz de inanın değişiyor. Birkaç link bırakıyorum şimdi size. Son olarak bol bol yazın. Bu zamana dek o kadar kadar bastırılmışsınız ki artık en ufak olayda dahi istediğiniz tepkiyi veremeyeceğinizi düşünüp hemen sinirleniyor olabilirsiniz. Yazmak rahatlatır, yazarken sinirinizi bir nebze de olsa atarsınız.
Bugünlerin bir gün muhakkak geçeceğini ve geriye dönüp "o zor günler beni bugünkü ben yaptı" diyeceğinizi unutmayın.

linkler:
1.
2.
3. watch
4.
5.

podcast önerisi: Deniz Dülgeroğlu (ailesi ile geçmişte büyük sorunlar yaşamış eğlenceli bir hanımefendi. insanın travmalarıyla nasıl dalga geçebileceğini ve bir gün onları nasıl aştığını eğlenerek dinleyebilirsiniz. çok iyi gelecektir.

kitap önerisi:
1. Nihan Kaya - İyi Aile Yoktur
2. Nihan Kaya - İyi Toplum Yoktur

Aileler maalesef bir çocuk dünyaya getirdiğinde sadece kendi istek ve arzularına göre yaşamasını, ve hep anne baba odaklı düşünerek yaşamasını istiyor. Bu çok bencilce. Ve yukarıdaki üyenin de belirttiği gibi onlara sonsuz saygı sevgi güven duymamızı istiyorlar. Ne de olsa bizi dünyaya onlar getirdi onlar besledi büyüttü. Ve bu durumu kullanıp vicdan yaptırıyorlar. Örnek verecek olursam benim ailem de kendilerine sürekli hizmet edilmesini istiyorlar. Üniversite okumak istediğimde anneme çalışsın parasını biriktirsin okusun diyen bir adam düşünün. Daha sonra ben bu durumda zorlanacağım için açıköğretim okumaya karar verdiğimde '' Aferin bende senin yerinde olsam öyle yapardım boşuna masraf etmezdim' Diyen biri. Ve şimdi Ev taksitini ödemeyi bana yükleyen birisi. Yani aileler böyle. İnanılmaz derecede çocuklarına vicdan yaptırtma yetenekleri var. Bazen uzak olmak gerçekten iyidir. Ben sizin ailevi ilişkilerinizin düzeleceğini sanmıyorum. Böyle gelmiş, böyle gidecekler bu dünyadan. Yakın zamanda evlenecekmişsiniz de. Ayrı yaşamak en azından sizin üstünüzde yarattıkları baskı ve vicdan duygusu daha hafiflemiş olacaktır. Alla size sabır versin, üzerinizde büyük travmalar kalmış.

X