Akıllı telefon !

O kadar haklısınız ki,tersini iddia edenin mantıklı bir argümanı ne olabilir merak ediyorum.Zaten dediğiniz gibi çağı yakalama veya eğitim konusunda bin tane farklı seçenek var.Cocukların yaratıcılıklarını öldüren,büyümeden büyüten,özenti bir dünyaya hapseden saçma sapan bir şey akıllı telefonlar.Kaç yaşındaki insanların bile dengesini bozuyor bir de cocukları o dünyaya dogustan hapsetmek haksızlık.Lütfen devam edin sizin gibi insanlara ihtiyacımız var ilerde cocugum oldugunda aynısını ben de uygulayacagım

Ben takdir ettim sizi, keşke bende başarabilsem. Sahte dünyalardan uzak kalmak ruhuma iyi gelirdi.
Bağımlı gibi sürekli elimde telefon var, çocuklara asla vermiyorum, tepkileri şu oluyor 'sen kullanıyorsun ama anne'!

Dün akşam Black Mirror'ın son sezonunu bitirmiş biri olarak söylüyorum çok iyi yapıyorsunuz. Eğer izlemediyseniz izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Ne kadar doğru bi karar aldığınızı daha iyi anlarsınız.

Ben de sosyal medya kullanmıyorum ama eleştirinin aksine takdir edenler daha çok oluyor. "Keşke ben de kullanmasam" diyenler vs. Eleştirseler de umrumda olmaz açıkcası ben bi eksikliğini hissetmiyorum. Bağımlı olan ve bundan rahatsızlık duymayan insanların sizi anlamasını beklemeyin zaten.

Bence kızınızı tamamen sınırlandırmayın. Kendi iradesiyle bunu kullanma şansı olmazsa eline geçen ilk fırsatta yasak olanın cazibesine kapılıp gider. Yine Black Mirror'da Arkangel diye bi bölüm vardı. (Spoiler) Özetle, bi anne kızının internet ortamındaki tüm kötü olayları görmesini engelliyordu. O engelledilçe kızı daha da çok ilgi duyuyordu ve sonu kötü bitti. Onu sınırlamak yerine ona kendini sınırlamasını öğretmeli. 4 yaşındaki kızıma telefonu açarken 20 dk'lık alarm kuruyorum. Ne izleyeceğini ben seçiyorum. Alarm çalar çalmaz telefonu bırakıyor. Eğer bırakmazsa gözlerinin ve aklının zarar göreceğini söylüyorum. Ben şimdilik böyle bi çözüm bulabildim. Tümüyle yasaklayıp daha çekici hale getirmek istemiyorum. Keşke hiç bulaşmasalar ama bu çağda imkansız.

Çok haklısınız tabi bu sizin düşünceniz böyle bir durum için cevrenizde insan kalmaması da ilginç aslında benim de hiç sosyal medya hesaplarım yoktur kullanmam ama mesela watsapp kullanıyorum kk ya giriyorum:-)yani canim sikilir benim de akilli telefonum olmasa ama dedigim gibi gerekli bisey degil yani.

çogu zaman benimde aklima gelen çözüm
uygulamaya koymayida dusunuyorum acikcasi kimin ne dusundugude umrumda degil
kendimde dahil bir yere oturmaya gidiyoruz yarim saat sohbet edebilirsek ne mutlu hemen elde telefonlar e telefona bakacaktik madem neden bulustuk neden yan yana geldik benimde rahatsiz oldugum ama asamadigim bir durum ve tek cozum tuslu telefon sanirim

İş için gerekmiyorsa bulaşmayın tabi...

Ben yıllarca cep telefonu bile kullanmadım, fakat şu saatten sonra akıllı telefonu bırakmak imkansız gibi görünüyor, maillere dönüş yapmak, ya da internetten acil bilet vs satın almak zorunda kalınca şu meredi icat edene dua eder olduk :KK70:

Whatsapp da hem iş icin hem de yurtdışında yaşan dostlarla irtibatta kalmak için acayip kolaylık oluyor.

Akıllı telefonu sadece sosyal medya için kullanmanız gerekmez.

Haberleri nereden takip ediyorsunuz?
Sadece gazete ve belirli tv kanalları mı? Artık haber akışları, hangi görüşten olursanız olun, internetten çok daha hızlı ve etkin şekilde takip ediliyor.

Sosyal etkinlikler, duyurular, aktiviteler her şeyin planlaması ve duyurusu internet üzerinden oluyor.

Mesai saati dışında birine/kuruma vs mail göndermeniz gerekse akıllı telefondan gönderiyorsunuz.

Not defterini kullanıp güncel notunuzu tutuyor, ajandanızı oluşturuyor, hatırlatmalarınızı kuruyorsunuz.

Whatsapp üzerinden pdf, word, excel dahil bir sürü gerekli dokümanı anında alıp gönderebiliyorsunuz.

Gideceğiniz bir yeri haritalardan bulup gerekirse yol tarifi alıyorsunuz.
Hang otobüs nereden saat kaçta geçiyor onu bile kontrol ediyorsunuz.

Teknolojiye ve telefonlara açılan bu savaşı ben gereksiz görüyorum. her şey sizin neyi nasıl kullandığınızla alakalı. Akıllı telefon ve internet günlük hayatta kullanışlı onlarca şey sunarken sırf sosyal medya karşıtlığı yüzünden bunları kullanmamak gereksiz.

Sizi tebrik ediyorum. Harikasınız.
Bu cep telefonların ilk çıktığı yılları hatırlıyorum (evet yaşım epey eski) Çok az kişide vardı bu takozlar masanın üstüne koyarlardı ne hava ne hava insanlar ağzı açık bakarladı. Şimdi onlar antika oldu. Şimdi daha konuşmayı öğrenemeyen küçücük çocuktan tutun, akşam evine ekmek alacak parası olmayan fakirine varana kadar herkesin elinde bir akıllı telefon. Ben çok uzun süre direndim almadım, dört sene öncesine kadar elimi bile sürmüşlüğüm yok. Hatta bundan 4-5 yıl önceydi hiç unutmam bir mekanda çantamda bir şey arıyordum takozumu masanın üzerine çıkardım koydum Aynı o ilk yıllarda hani millet takozları çıkarınca hava atmak için masanın üzerine aynı öyle bir manzara oldu ama bu sefer alaycı bir şaşkınlık insanlar böyle ağzı açık bakıyorlar telefonuma hatta garson kız kıkır kıkır gülmüştü. Eşimle tanışana kadar direndim ama eşim zorla aldı verdi elime bunu kullanacaksın diye. Hala özlerim takozumu.

Neden asla ?
Ne katıyor size yani nasıl bir fayda sağlıyorsunuz?
Sen sevmeyebilirsin fakat seven birini sorgulayamazsin ki. Birsey katip katmamasi mühim değil . Ozaman evde tvde olmamali. En buyuk tehlike o. Yoksa sizin gozetim ve sinirlariniz icinde telefon ile internette gezilebilir. Bu çocuklar 18 yasina gelince de eline tuslu telefon vericek haliniz yok ya.
Bende sosyal medyayi sever zaman gecirmeyi seviyorum. Bu sorgulanacak birsey degil

Çocukların arasında alay konusu oluyor diye ebeveynlerin çocukları için zararlı olan bir şeye izin vermeleri bunu yapmak zorunda hissetmeleri kadar saçma ve acıklı bir durum olamaz. Çocuk için zararlı bir kere radyasyonundan tutun, göz bozukluğu, izlediği şeylerin psikolojik etkisi, sosyal etkileşim ve gelişimine vurduğu ketler bile bile normalleştiriliyor bu durum. İyi ki de bu devirde çocuğum yok diye seviniyorum bazen.

tebrık ederim seni.
yakında hayata geçircem.
bir ara bende dondurmuştum.
arkadaşım hayattan koptun dedi.
instegram watsap herşeymış gıbı.
bşverın çok guzel yapıyorsunuz.

Akıllı telefonu sadece sosyal medya için kullanmanız gerekmez.

Haberleri nereden takip ediyorsunuz?
Sadece gazete ve belirli tv kanalları mı? Artık haber akışları, hangi görüşten olursanız olun, internetten çok daha hızlı ve etkin şekilde takip ediliyor.

Sosyal etkinlikler, duyurular, aktiviteler her şeyin planlaması ve duyurusu internet üzerinden oluyor.

Mesai saati dışında birine/kuruma vs mail göndermeniz gerekse akıllı telefondan gönderiyorsunuz.

Not defterini kullanıp güncel notunuzu tutuyor, ajandanızı oluşturuyor, hatırlatmalarınızı kuruyorsunuz.

Whatsapp üzerinden pdf, word, excel dahil bir sürü gerekli dokümanı anında alıp gönderebiliyorsunuz.

Gideceğiniz bir yeri haritalardan bulup gerekirse yol tarifi alıyorsunuz.
Hang otobüs nereden saat kaçta geçiyor onu bile kontrol ediyorsunuz.

Teknolojiye ve telefonlara açılan bu savaşı ben gereksiz görüyorum. her şey sizin neyi nasıl kullandığınızla alakalı. Akıllı telefon ve internet günlük hayatta kullanışlı onlarca şey sunarken sırf sosyal medya karşıtlığı yüzünden bunları kullanmamak gereksiz.
Teknoloji çok iyi bir şey. Ama tabi bunu nasıl kullandığınız ve nasıl faydalandığınız önemli. Ben mesleğimle ilgili bilmediğim konularda dersleri hep you tube'dan izledim, öğrendim, şimdi ekmeğini yiyorum. Bir zamanlar wikepedia'dan faydalanmışlığım vardı. Şimdi artık bu teknoloji çağında resmi evrakları almak göndermek, heberleşmek ve bir çok şey çok kolaylaştı; ciddi bir zaman ve enerji tasarrufu sağlanıyor bu sayede, verimlilik artıyor. Ama zararlarının da özellikle çocuklar için, bilincinde olmak lazım.

Son düzenleme:
Öncelikle sizi tebrik ederim. Ne kadar güzel soyutlamışsınız kendinizi bu çılgınlıktan. İnsanlar biz bunlar yokken ne yapıyorduk diyor ama bence çok güzel yaşıyorduk. Şimdi arkadaşımla buluşuyoruz mesela en ufak bir dıt sesinde eli telefona gidiyor. Hepimiz o renkli ekranlara hapsolmuş durumdayız. Ben kendimi yönetebiliyorumda eşim çok bağımlı telefona. Elimde olsa fırlatıp atıcam o telefonu alıcam bir tane tuşlu telefon al bu senin bunu kullan artık diyeceğim. Aynı işe yarıyor neticede ama kendisi daha bağımlı olduğunu bile kabul etmiyor. :işsiz:

Bu siteye de,bankacılık işlemlerime de,araştırmalarımı da hatta çocuğumun internet çıktılarını ya da araştırmalarını gün içinde şirket bilgisayarı üzerinden giriyorum/hallediyorum.
Zaten çalışan insanım vaktim kısıtlı.
Her an her şeye ayıracak vaktim yok.
Önemli bir şey olduğunda okullardan direk arıyorlar,watsapptan yazmak yerine.
Onun dışında sürekli beni meşgul etmekten başka bir işe yarayacaklarını düşünmüyorum anlık bildirimlerin.

Sizin beni ilginç bulduğunuz kadar bende ''asla'' diyen sizleri çok ilginç buluyorum.
Valla benim kanaatimce siz isinizi zorlastiriyorsunuz.. ee tabi buda sizin tercihiniz saygi duyuyorum..

bence çok abartı ya çocuklar içinde zor olur.evet siz bir şekilde halledersiniz ama onun için arkadaşları arasında alay konusu olması bile mümkün.evet insanlar yanlış yapıyor ama ben olsam fazla özelliği olmayan bir akıllı telefon alırdım.içine fazla birşey yüklemezsiniz oyun falan sınırlı olur.tamamen kaldırıp atmak kolaya kaçmak inanın oturup çocuğa sınırlarını öğretip takibini yapın çok daha faydalı bir iş yapmış olursunuz.sonra o çocuk yarın birgün eline geçtiğinde zıvanadan çıkabilir.bu şekilde katı kısıtlamalara karşıyım.artık internet teknoloji çağı çocukları bu şekilde kilit altında tutamazsınız.imkan yoktur tuşluda kullanılır ama imkan varken çocuğu küçük düşürmeyin.

Hicbir sosyal medya hesabim yok. Wp kullaniyorum sadece. Kendim icin yiyor iciyor geziyorum, kendim icin sadece ani hatira olsun diye foto cekiyorum. Kimseye kendimi begendirme cabam yok ve boyle cook mutluyum🎀

Teknoloji çok iyi bir şey. Ama tabi bunu nasıl kullandığınız ve nasıl faydalandığınız önemli. Ben mesleğimle ilgili bilmediğim konularda dersleri hep you tube'dan izledim, öğrendim, şimdi ekmeğini yiyorum. Bir zamanlar wikepedia'dan faydalanmışlığım vardı. Şimdi artık bu teknoloji çağında resmi evrakları almak göndermek, heberleşmek ve bir çok şey çok kolaylaştı; ciddi bir zaman ve enerji tasarrufu sağlanıyor bu sayede, verimlilik artıyor. Ama zararlarının da özellikle çocuklar için, bilincinde olmak lazım.
Ben çocuklardan ziyade yetişkinlerin kullanımı icin söylemiştim aslinda. Teknoloji sadece teknoloji, onu nasil kullanacagina kisi karar veriyor. Sosyal medya kullanmamak icin telefonun tum nimetlerini hice saymak, bilemedim bence bu kadarina gerek yok.

Benimde hiç bı sosyal medya hesabım yok kullanmiyorum sevmiyorum başkalarının gereksiz hayatlarına bakıp takılı kalmak çok çok gereksiz benim için ama akıllı telefon kullanıyorum bide whatsappi ailemle vs görüntülü konuşmak için kullanıyorum bence herşeyin dozu ayarlandiginda akıllı telefon bı düşman degil yurt dışındaki çok sevdiğimiz ailemizden kişilerle rahatlikla gorusebiliyoruz bunlar güzel ama saatlercr sosyal medyada YouTube da boş boş gezinmek saçmalık ve insan bunu sinirlayabilir diye düşünüyorum çok uç noktalar olmadan yani anlatabildimmi bilemedim 🤣

Çocuklar kısmı ayrı ama ben akıllı telefonunu da sosyal ağları kullanımı abartılmadigi sürece faydalı olduğunu düşünüyorum. Aktif bir paylaşımım yok ama çoğunu takip amaçlı kullanıyorum.

Bugün çocuklar için bir etkinliği bile sosyal medyada duyuruyor, kütüphanesinden, belediyesine, vakfına kadar her kuruluş. O yüzden sosyal medyaya savaş acanlardan değil ondan faydalananlardanim.

Ama etrafımda kullanmayan birini de sorgulayıp küçük görmem tabi ki , herkesin kendi tercihi.

Ne guzel 😔 Sizi tebrik ediyorum. Keske ben de firlatip atabilsem ama malesef yurt disinda yasiyorum ve ailemle internet uzerinden anlik letisim kurabilmem icin akilli telefon kullanmak zorundayim.

Bazen oyle nefret ediyorum ki elime yapisip kaliyor resmen.. Suan mesela.. Saat 9.30 da kalktim ve kalktigimdan beri telefon elimden henuz dusmedi. 😥 Tiksiniyorum bu histen ama ayni zamanda birakamiyorum da. Ne yapacagim bilmiyorum.

X