Akıllı telefon !

geçtiğimiz günlerde şöyle bir içerik izledim ve her salisine bütün benliğimle katıldım.

maalesef her konuda olduğu gibi dijital dünyanında internetinde suyunu çıkarıyoruz ölçümüz yok millet olarak.
sizi can-ı gönülden tebrik ediyorum zaman zaman ben de düşünüyorum tuşlu telefon kullanmayı ama fiiliyata geçiremiyorum.
sosyal medyadan o kadar soğudum ki ama öte yandan kendime de mani olamıyorum vaktimi orada öldürdüğüm içinde vicdanen çok rahatsız oluyorum. Allah sonumu/zu hayr etsin.

akıllı telefon sadece ulkemızde kullanılmıyor tası taragı toplayıp ulkeyı terk etmenıze gerek yok dunyada bırcok yerde ılk okul cocuklarının elınde telefon her kose basındalar.

cocuklarınıza nıcın kullanmadıgınızı benımsetırsenız sorun kalmaz. benım cevremde 3 tane hala cep telı kullanmayan sadece ev telı kullanan ınsanlar var esımın ortagının sosyal medyası whatsaap falan yok sadece eskı tıp tel kullanıyor ustelık yazılımcı :) sadece ıs ıcın kullanıyor . olabılır bana absurt gelmıyor telefon kullanmak zorunda bıle degılsınız. etrafınıza bırsey ıspatlamak zorunda da degılsınız, cocuklarınız bunu benımseyebılır arkadaslara mahcup olmamak ıcın olmayan bırseyı varmıs gıbı gostermenın anlamı olmadıgını ınsanlarla yarısmaya kalkarsak bunun sonunun olmayacagını evler arabalar degısır ınsanlar cesıt cesıttır kullandıgın esya oturdugun ev ıle ıtıbar satın alınamayacagını anlatırsınız

hatta benım annem olsa aynen sunu derdı, calısıp para kazandıgında ıstedıgın telı alır kullanırsın sımdılık bu bunu verdıgıme sukret elındekıyle yetın kıme neyın havasını atacaksın derdı

Helal olsun. Bir an konuyu ben yazsam anca böyle yazardım dedim. Milletteki bu sosyal medya aşkı beni benden alıyor. Sosyal iliskilerde , bu sosyal medyanın sahte yüzü o kadar ön planda ki, bana çok korkunç geliyor. Akıllı telefonum var ama öyle çok özellikli bir şey değil artık iyi de fotoğraf çekmiyor herkes sanki paran mi yok alsana yeni tel diyor hayretle bakıyorum haber takip edip whtsup ve alo için kullandığım telefon için neden binlerce lira vereyim ki? Bende tuşlu telefona geçebilir miyim diye ufaktan kendime soruyordum umarım sizin kadar iradeli olurum ve kurtulurum.

Hihi bende tuşlu telefona geçmiştim. İnsanlarda hep ne zaman akıllı telefona geçeceksin sorusu oluyor. Geçici bir zaman için kullanıyor sanıyorlar. Cidden bende o zamanlarda daha huzurluydum bunu hissediyordum.

Çocuklar kısmı ayrı ama ben akıllı telefonunu da sosyal ağları kullanımı abartılmadigi sürece faydalı olduğunu düşünüyorum. Aktif bir paylaşımım yok ama çoğunu takip amaçlı kullanıyorum.

Bugün çocuklar için bir etkinliği bile sosyal medyada duyuruyor, kütüphanesinden, belediyesine, vakfına kadar her kuruluş. O yüzden sosyal medyaya savaş acanlardan değil ondan faydalananlardanim.

Ama etrafımda kullanmayan birini de sorgulayıp küçük görmem tabi ki , herkesin kendi tercihi.
Tabi çok faydalı yönleri var benim eleştirdiğim sosyal medyayı hayatı yapan insanlar; her dakika her yerde bir selfi çekmekten normal hayatı yaşamak diye bir şey kalmamış, mesela (var böyle bir arkadaşım abartmıyorum) yemeğe gidiliyor önce masada bir iki poz, garson yemeği getiriyor tabağın birkaç açıdan çeşitli pozları çekilip paylaşılana kadar dokunulmuyor, yemek soğuyor karnın aç bekliyorsun, sonra çatala alınıp ağza götürülürken bir poz, bittiğinde "mideme indirdim hepsini çok güzeldi" pozu yemeğin her aşaması paylaşılıyor e bari tuvaletteki aşamasını da paylaş bir o kalmıştı.

Tabi çok faydalı yönleri var benim eleştirdiğim sosyal medyayı hayatı yapan insanlar; her dakika her yerde bir selfi çekmekten normal hayatı yaşamak diye bir şey kalmamış, mesela (var böyle bir arkadaşım abartmıyorum) yemeğe gidiliyor önce masada bir iki poz, garson yemeği getiriyor tabağın birkaç açıdan çeşitli pozları çekilip paylaşılana kadar dokunulmuyor, yemek soğuyor karnın aç bekliyorsun, sonra çatala alınıp ağza götürülürken bir poz, bittiğinde "mideme indirdim hepsini çok güzeldi" pozu yemeğin her aşaması paylaşılıyor e bari tuvaletteki aşamasını da paylaş bir o kalmıştı.
Haklısınız, benim o yüzden instagram hesabımda hiç birebir tanıdığım kimse ekli değil. Daha çok bilgi amaçlı takip ettiğim kişi ve kuruluşlar var. Wahstap durumlarını genelde açmam, Facebook'a nadir giriyorum. Yani bu şekilde neyi görmek istediğimi yada istemediğimi kendim belirliyorum. Fayda sağlıyorum kendim için.

Merhaba KK'nın birbirinden güzel kadınları:)

Şöyle bir sıkıntım var bu aralar.
Ben 3 yıldır akıllı telefon kullanmıyorum.
Benim çevremdekilere bu mevzu çok uçuk çok über ve çok saçma geliyor belki size de öyle gelebilir.
Ama öyle ve ben gayet memnunum.

Sebeplerine gelecek olursam;
Sosyal medya bağımlılığı(irade gösterip sınır koyamamıştım kendime)
Çocukların elimde her telefon gördüğünde saldırmaları

Sadece bu iki sebepten dolayı kaldırıp attım ve kendime tuşlu telefon aldım.
Ben kendi içimde gayet huzurluyum bu durumdan.

Yalnız çevrede telefonumu görünce ya da watsapp kullanmadığımı söylediğimde bi alay etme,bi dışlama,bi beğenmeme söz konusu.
Delirme noktasına geliyorum bazen.
Yahu ben hala eski Hico'yum.
Kanlı canlı bir insanım.
Ne yani bir tek sosyal medya ve akıllı telefonla mı ölçülüyor benim kişiliğim,karakterim.
Neyse ben bunları bi şekilde boşverebiliyorum.
Sırf bu sebeplerde çevremde insan,arkadaş çevresi namına kimse kalmadı.
Olmasınlar sorun değil ben böyle daha mutluyum.

Fakat bugün canımı daha sıkan olay;
Büyük kızım pazar günleri dil kursuna gidiyor.
Benim telefonumu yanına veriyorum ne olur ne olmaz diye.
Bugün sabah bana diyor ki;
''Anne arkadaşlarımın hepsi kursa akıllı telefon getiriyor tenefüslerde oynuyorlar
Bende seninki yerine babamın telefonunu götürsem olur mu?''
Sanki oraya telefon oynamaya gidiyorlar,evlerde sokaklarda oynadıkları yetmiyormuş gibi!

Ben çocuklarımın akıllı telefonla,internetin pislik dünyasıyla,youtube'nin tehlikeli videolarıyla büyümelerini istemiyorum.
Onlara telefonda yeterince oyun zamanı ve araştırma,eğlence saati veriyorum.
Tamamen de yasak değil evimizde.

Ama neden artık yenidoğan bebeklerin bile önünde ekran açık.
Neden sokakta,çarşıda,pazarda,okulda,kursta her çocuğun hatta bütün insanların elinde telefon var
Bu kadar mı gerekli?
Allah aşkına kim elindeki milyarlık telefonun sosyal medya ve watsapp dışında başka özelliğini kullanıyor?
''Faydalı amaçlara kullananları tenzih ederek söylüyorum''

Tası tarağı toplayıp ülke değiştiresim hatta gezegen değiştiresim geliyor bazen.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz???

Söylediklerinizde haklısınız. Ama çağımızın gereği akıllı telefonlar. Bende sosyal medya kullanmıyorum sadece whatsapp ım var o kadar bide burayı kullanıyorum. İki kızım var belli aralıklarla veriyorum telefonu ellerine onun dışında bende almıyorum tepelere kaldırıyorum. Akıllı telefon biryere kadar kullanmıcaksınız biyerden sonra ihtiyaç.

Kullanmak istemiyorsanız kullanmazsınız, sizin tercihiniz. Ama akıllı telefonlar sadece sosyal medyadan ibaret gibi davranmak anlamsız. Kaldı ki telefondan girebildiğiniz her uygulamaya bilgisayardan da girebilirsiniz. Onu da mı kullanmayacaksınız?

Sosyal medya hesapları da zorla açtırılmıyor zaten. Telefonla ilgisini anlayamadım o yüzden.

Ben çoğu işimi telefonla hallediyorum.
Mail atıyorum, banka işlerimi hallediyorum, işle ilgili araştırma yapıyorum, birilerine bir şeyler yollamam gerekiyor işim kolaylaşıyor, adres bakıyorum, bulamazsam birisi konum atıyor vs...
Her an bilgisayar başında olamıyoruz doğal olarak ve telefon çok işe yarıyor.
Kendi irademizle açtığımız sosyal medya hesaplarından kurtulmak için neden bunlardan mahrum kalalım ki?

Sık sık görüştüğüm arkadaşlarımla da, kırk yılda bir buluştuğum arkadaşlarımla da oturup sohbet ediyoruz. Telefonu elimize alıp fotoğraf çekmek bile gelmiyor aklımıza çoğu zaman.
O yüzden "herkesin elinde telefon, kimse sohbet etmiyor" diye akıllı telefonları gömmek de anlamsız geliyor bana.
Konuşacak bir şey yok ki herkes telefona sarıyor demek ki. Bunun çözümü telefonları çöpe atmak değil ilişkileri sorgulamak olabilir ancak.

Çocuğunuzu nasıl yetiştireceğiniz de sizin kararınız. Çocuklar için internet erişimi bence de kontrollü olmalı.
Ama tamamen mahrum bırakmak ne kadar işe yarar bilemiyorum. Sebeplerini benimsetmeden yaptığınız her kısıtlama fırsatını bulduğu ilk anda suyunu çıkarmasına neden olur.
Sonsuza dek sizin kararlarınız ve kısıtlamalarınızla yaşamayacaklar sonuçta.

En iyisini yapıyorsunuz kendiniz ve çocuklarınız için.Tebrik ederim.Acaba ben de mi yapsam?Bu aralar düşünüyorum yani.

Hihi bende tuşlu telefona geçmiştim. İnsanlarda hep ne zaman akıllı telefona geçeceksin sorusu oluyor. Geçici bir zaman için kullanıyor sanıyorlar. Cidden bende o zamanlarda daha huzurluydum bunu hissediyordum.
Ben bir günlüğüne buradan bir ban aldım "oh be hayat varmış" dedim. Şaka bir yana bir sürü işim birikmiş, bahçeli evimiz var bahçe bana bir güzel gözüktü, "aa ne güzel lavantalar açmış" diyorum ilk kez görüyormuş gibi. Diyeceğim o ki burası bile bende bağımlılık yaratmış. Sabah kalkıyorum bi bakiim kim ne yazmış, gece yatacağım bi bakiim derken saat 2 olmuş :). aaaa gidiyorum şimdi lavanta toplayacağım.

Devire zamana usturuplu bi şekilde ayak uydurmak lazım teknolojinin zararı olduğu kadar yararları da var hayatı kolaylaştırıyo en basiti..Elimizdeki telefonu para gibi düşünün hayr iyilik yapınca faydamıza oluyor yararlı oluyor aynı parayla kötü şeyler yapılınca zararımıza oluyor Direksyon her halükarda bizim elimizde yani (Naçizane)

İşte bu yüzden çevremde insan kalmadı.
Çünkü biraraya geldiğimizde benle muhabbet etmek yerine telefonlarıyla oynuyorlar
Haliyle bir daha beraber olmak istemiyorum .
Evet bir çok olumlu özelliği var bunu asla inkar edemem.
Ama o olumlu özelliklerini kullanan insan sayısı o kadar az ki.
Geçen seneye kadar bildiğiniz basit tuşuna basınca alo diyebileceğiniz, fotoğraf çekme özelliği bile olmayan bir telefon kullanıyordum, ki hala kendisini kenarda tutuyorum çünkü bir şarj ediyorsunuz benim gibi car car her gün annesiyle 1 saat konuşan kadına bile tek şarj 10 gün gidiyor:))
Nerede kalmıştım :))) geçen seneye kadar akıllı telefon almadım çünkü zaten sosyal medya hesabım yok, internette tek aktif olduğum yer KK, akıllı olsa ne olur tuşlu olsa ne olur ama annem ve kardeşim, onlara kıyamadım zira başka şehirde yaşıyorum aramızda yüzlerce km mesafe var, haliyle her an bir araya gelemiyoruz, özlüyoruz ve annem beni görüntülü görüşme video vb şeylerle de olsa kanlı canlı görmek istiyor, aldım tabii ama bir sorun bakalım o telefonun her özelliğini kullanıyor muyum:-) hala sosyal medya hesabım yok, he bir yumurta hesabım var insta da o da siteyi takip için açmıştım ama ne bir foto ne bir yazım var, girmiyorum bile var mı var işte hesabı, whatsapp kurdum lakin onu da annem ve kardeşimle görüşmek için kullanıyorum hiç de aktif değilim, velhasıl akıllı telefonu ailemi görüntülü aramak ve evdeki net kesildiğinde siteye girebilmek için modem vazifesi görmek dışında kullanmıyorum.

Çocuklarinizi bu derece mahrum bırakmanız onların arkadaş ortamında güvensizlgne sebep olur. Malesef teknolojiye ayak uydurmalıyız. Dogru kullanildignda bir sikinti görmüyorum

Ben de bu moda giriyorum bazen. Şu an hamileyim ve bende cocugumun telefonla uyumasını telefonla yemek yemesini istemiyorum. Eger akıllı telefon kullanmamaksa caresi bende razıyım.

Ben bir günlüğüne buradan bir ban aldım "oh be hayat varmış" dedim. Şaka bir yana bir sürü işim birikmiş, bahçeli evimiz var bahçe bana bir güzel gözüktü, "aa ne güzel lavantalar açmış" diyorum ilk kez görüyormuş gibi. Diyeceğim o ki burası bile bende bağımlılık yaratmış. Sabah kalkıyorum bi bakiim kim ne yazmış, gece yatacağım bi bakiim derken saat 2 olmuş :). aaaa gidiyorum şimdi lavanta toplayacağım.
Sizin bahçenizde lavantalar mı var:KK68: Bahçeniz mis gibi kokuyordur

Ahahah çok doğruuu. Tuşlu telefondayken bende kendime bir sürü uğraş bulabiliyordum. Ne güzel günlerdi😄

D DeliHA35 size özendim doğrusu. Ben sizin yaptığınızı yapamasam da bu radikal duruşu gösterenlere karşı bir hayranlık besliyorum 🙂
Ancak zamanımız başka bir sürece doğru evriliyor. Gelecek, yapay zekanın hüküm sürdüğü bir dünyaya gebe. Hayatımızın her noktasında ki tüm işlerimizi akıllı telefonlarsız yapamaz hale geldik bile.
Ve çocuklar. Onlar çok zalim davranabiliyor. Akıllı telefonu olmasını bırakın, telefonun markası, modeli bile önemli onlar için. Ve bu çocuklar akranları tarafından sosyal izolasyona uğrayabiliyor malesef.

Akilli tel yok size yorum yapasim bile gelmiyor 🙈🙈
Ev ...
Mobilya ..
Araba ..
Yemek ...
Es tarafindan yapilan jestler
Tatil fotolari ..
Birkac yorum yaparak laf sokma cabalari
(Stres atiyorlar siskinligi aliyormus🙈😄)
Mutlu aile pozlari sart , dost var dusman var
Yaris icinde degilsiniz ...
tum bu saydiklarimi yapmadiginiz icin oyun disi kalmissiniz ...
Sizi tebrik ederim , nasil mutlu oluyorsaniz
baskasi icin degil kendiniz icin yasayin ...

X