akraba mı akrep mi akbaba mı adını koyamadığım yaratıklar

arkadaşlar merhaba. dün akşam akraba denen illetlerle aynı ortamda bulunmak zorunda kaldım. babanem amcamlarda yaşamaya başladı. bir kaç mesele vardı konuşulması gereken (mal mülk ile alakalı) ve mesele büyük amcam, babanem, babam, kendim olmak üzere sadece dördümüzü ilgilendiriyor. gelin konuşalım dediler gittik. hadi yengem evin hanımı diye orada bulunuyor, cocuklarıda evli barklı ama nedense onlarda gelmiş ardından diğer amcamla karısıda geldi. yıllardır görüşmüyorum zaten kuzenlerimle, o kadar yabancıladımki anlatamam. İlk başta havadan sudan şeyler konuşuldu sonra oklar bana çevrildi üni. bitti mi, tek başına yaşamak zor olmuyor mu, vs… kuzenim sosyal medya hesabımı bulmuş sevgilimle olan paylaşımlarımı görmüş, o çocuk kim vs… kötü niyet var yani alıyorum o enerjiyi. babamın bilmediğini falan düşündü sorarken. kendisi beş yıldır hayatımda olan erkek arkadaşım dedim. yengem lafa atlıyor, aa niye tanıştırmadın bizlerle, kimmiş, neyin nesiymiş, babama bu kıza bir nişan, düğün yapmayacak mısın diyor. Babam ben tanıştım çocuk çok iyi birisi lena isterse yaparız diyor. (henüz böyle şeyler düşünmediğimi biliyor) Bir anda yüklenmeye başladılar aman dikkat et, yok sen kız babasısın, yok laf duymayalım milletten, yok cocuk gelsin istesin. Dayanamadım daha fazla atladım lafa, ‘babama laf gelmedi bugüne kadar ilk defa sizden duyuyor böyle şeyleri, size zaten benden laf gelemez çünkü hayatınızda değilim’ dedim başladılar demogojiye yok sen kendini aileden görmüyorsun, bir beğenemedin bizi vs… dediğim şey ap açık ortada hayatlarında olmadığım için benden laf götürecek ortak bir çevremiz yok bambaşka ve uzak hayatlar yaşıyoruz, bunuda açıkladım onlara. Bi ara babanem uykudan uyanır gibi oldu yanına çağırdı onunla ilgilendik sonra içeride yengem olacak şahıs bu sefer saç rengimden giyim tarzıma kadar topa tutarak yine bu kız senin yüzünden böyle oldu diye yüklendi babama. Tutamadım kendimi bende.

Ne olmuş bana pardonda ben 15 yaşımdan beri tek başımayım anamın babamın yolladıgı ufak tefek harclıklarla girdigim part time islerle devletten aldıgım bursla ev çekip çeviriyorum. kendi ayaklarımın üstünde duruyorum senelerdir. Şu an çokta iyi bir üniversitedeyim, ne dershane, ne kurs yüzü gördüm ne de özel hoca tutuldu bana, üni.yide barajı zor geçenler gibi parayla okumuyorum
( burada onların cocuklarına laf çarptım ) Yengem aaa niye celalleniyorsun senin iyiliğin için konuşuyoruz diyor. Geç kaldınız bunları konuşmak için ben yıllardır özgür yaşıyorum laflarınızla üzerimde baskı oluşturmaya çalışıp canımı sıkıyorsunuz ben artık 23 yaşında bir kadınım istediğim gibi yaşarım ister tek yaşarım ister sevgilimle yaşarım ister gezerim ister evlenirim ister bekar kalırım hakkımdaki düşüncelerinizin ve söylediklerinizin benim için gram önemi yok. çünkü üstümde emeğiniz yok. siz benim için yoldan geçen insanla aynısınız bana laf söyleyemezsiniz karışamazsınız dedim. (biraz ağır kaçtı son yazdığım biliyorum ama cidden hassas bir dönemimdeyim freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gidiyorum bu ara) babamda ben saydırmaya devam ederken büyük amcama patladı, hiç boşuna bana bakma susturmam, dan dun konuşursanız yersiniz lafları az bile söyledi, biz bunları konuşmaya gelmedik dördümüz olucaz diyosun herkesi çağırmışsın bir dahada çağırma bizi kalkıyoruz dedi sonra diğer amcamla yengem lafa atladı yumuşatmaya çalıştı ortamı tatlıya bağlansın diye ama babam çoktan kalkışa geçti çıktık evden birlikte.

bunların amacı neydi sizce demoralize etmek mi istediler, yoksa aralarında konuştular bir plan yaptılar bu konuyu konuşmamak için mi böyle zırvaladılar. ben anlamadım dördümüz konuşucaz diyoruz herkes orada. mevzu şöyle;

babam babaneme ev almış ve artık babanem o evde yaşamadığı icin satmak istiyor. bana yeni bir hayat kurmak için. amcamada ufak bir borcu var ev icin 50 bin kredi cekmis amcam, babama borc vermis. ev satılınca onu ödeyecek babam. beni ilgilendiren kısmı ise babam bana bırakabileceği tek şey olduğu için bu evin borc haricinde kalan parayı benim hakkım olarak görüyor. aslında birlikte ticarete atılmayı düşünüyoruz o yüzden ben ortak geleceğimiz ve çıkarımız olarak görüyorum.

Gelelim diğer mevzuya, amcamın cektigi bu kredi babanemin maaşından ödeniyormuş yıllardır amcamın kendi cebinden değil. Bu durumda babamın 50 bini babaneme vermesi lazım. fakat babanemde artık para işleri ile uğraşacak kadar sağlıklı değil. Amcamda daha önceden buna istinaden demişki sonuçta maaştan ödense bile annemizin maaşında hakkımız yok mu vermen lazım bize demiş. Hadi belki bu yüzden diğer amcamla yengemin gelmesinide anlarımda cocuklar ne alaka. Neyse. Fakat ben babamada bi türlü şunu anlatamadım onların o maaşta hakkı vardıysa o mantığa göre babamında hakkı var. 3 kardeş bunlar, 50yi üçe böl, 16,5gibi bir şey düşüyor kişi başı, yani kendi payı hariç 33,5 ödemek lazım, iki amcam aralarında napıyolarsa yapsınlar. Anlattım bu düşüncemi bu şekilde babama. Babamda sonuçta ev benim evim ve babanenden ödenmiş olsada kendilerini maaşta hak sahibi gördükleri için niye senin evinin borcu bizim hakkımızdan ödeniyor diye düşünüyorlar vermek zorundayız diyor. Yahu anlamıyorum ben gerçekten kafası basan aydınlatsın hatalıysam söylesin şunların düzenbazlığına gelemiyorum cidden. Babanem ölmedi yaşıyor ve bu borç 10 senedir falan ödenmiş hala ödenmeye devam ediyor zaten kadının maaşından. Kadın şimdi veya on sene önce ölseydi, sanki emekli maaşı bunlara mı kalcaktı hepsi erkek. Keşke sağlığı yerinde olsaydıda direkt ona verseydi babam bunlara bir şey kaptırmadan. Babanemin maaşından ödendi diye babanem dara düşse ve bunlar babaneme takviye yapmış olsa hani bi derece haklılar diyicem ama öyle bir şeyde yok babanemin bir sürü geliri vardı geçiniyordu rahatça zaten.

Bilmiyorum yazarken çok sinirlendim ve aklım mantığım sonlara doğru durdu zaten. fikirlerinize ihtiyacım var. Başka sebeplerden dolayıda çok hassas bir dönemimdeyim nolur kırıcı ve sert yorumlar yapmayın. Teşekkür ederim hepinize şimdiden.
E devlette akrabalıktan çıkar seçeneği olsa keşke.

Amcamla yengem öyle fena biriki hiç 10 yıl öncesiyle bir tutarlar mı. dediğinize benzer şekilde hesaplamışlar yoksa 10 sene öncesinin 50 bini değil ben bu detayı atladım yazarken direkt borç 50 bin diye öyle çıktı ağzımdan. dedim ya sonlara doğru yazarken aklım durdu resmen sinirimden. yani şuanki istedikleri fiyat bu ama sonuç olarak sizde bana 3 e bölünme konusunda katılıyorsunuz, zaten 10 yıl önceki miktarı isteseler fark faiz kur hesabı vb. koymadan ve o fiyat 50 binde olsa 5 binde olsa zaten ayıp olur vermemek hiç böyle düşünmezdim her ne kadar sevmesemde onları. Babam çenelerinden kurtulmak ve onlarla uğraşmamak için verelim ne istiyorlarsa kafasında ve bu konu dışında çok sömürdüler babamı senelerdir bu yüzden adil bulmuyorum yoksa karışmam babamın işine hiç. Cok iyi insanlar olsa, vefa borcu duyacağımız kadar yine karışmam onlarda şunu bunu yaptı canları sağolsun der geçerim.

Babaneme gelince babanem artık tek başına yaşayamayacağı için büyük amcamda kalıyor yengemle bakıyorlar. babanemin bütün gelirlerini kendileri alıyor. Almalarına lafım yok, aldıkları geliri en iyi şartlarda baksalar bile 4te 1i falan harcanıyordur. Ne kadar kar ettiği önemli değil yinede sonuçta kolay değil yaşlı bakmak, haklarıdır yani bir şey diyemem. Demeye çalıştığım şey şu yani ben eminim babanemin yüksek geliri olmasa babaneme asla bakmazlardı çünkü yengem çok fena bir insan amcamda karı köylü ne derse onu yapan bir tip. Normalde çok çıkışan fevri davranan biri değilim ama aşırı sinir oluyorum kendisine ve bana olan tavrına

ek olarak şunuda söylemek istiyorum, babamı yıllardır o kadar cok konuda sömürdülerki asıl onların babamdan bunu istemeye utanmaları lazım cocukları evlendigi zaman hepsinin beyaz eşyalarını babam düzdü yeğenlerimde yeğenlerim dedi başka bir şey demedi adam zamanında daha çok şey varda neyse

Ozel hayatınızla ilgili konulara kimseyi bu kdr karıştırmayın kibar kibar gülümseyip gecistirin meraktan çatlasinlar hiç gerek yok bu kdr lafa polemiğe
Borç kısmına gelirsek bu süreçte maaşın tamamı mi krediye gitti oda önemli tamamı bitti mi babaanne nasıl yaşadı
Ev babanın bir borç var amcanın ama babaanne ödemiş tapu amca da.
Bence 3 emi bölelim vs diye vakit kaybetmeden evi satın bu dörtlü den bir kişiye birsey olsa ortalık karışır

O zamanın 50 bini şimdinin 20 lirası olsaydı 20 lira mi isteyeceklerdi sanki. Kur farkı bilmem ne bunlar haram şeyler. Kardeşim 10 yıl önce ne verdilerse 3 e bolunmeli şuan. Fazlasını vermenize gerek yok. Diğer konular için de arkanızda duran babanizi ve sizi tebrik ederim. Hayatınızda mutluluk va başarılar 🌼

O zamanın 50 bini şimdinin 20 lirası olsaydı 20 lira mi isteyeceklerdi sanki. Kur farkı bilmem ne bunlar haram şeyler. Kardeşim 10 yıl önce ne verdilerse 3 e bolunmeli şuan. Fazlasını vermenize gerek yok. Diğer konular için de arkanızda duran babanizi ve sizi tebrik ederim. Hayatınızda mutluluk va başarılar 🌼

Ya insan istemeye bile utanır ben sonlara doğru cok detaya giremedim sinirimden mantığım durdu babam zamanında onların evlerinin mutfaklarınık tadilatından tutta cocukları evlenince dügün hediyesi olarak beyaz esyalarını en iyisinden hep babam aldı. babam kaç katını harcamıstır bunlara kim bilir. ne zaman adam iflas etti o zaman şu borc meselesi olmak zorunda kaldı. biride sen kotu durumdasın kendini topla diyip yardım etmedi daha hala paranın peşindeler

Ya insan istemeye bile utanır ben sonlara doğru cok detaya giremedim sinirimden mantığım durdu babam zamanında onların evlerinin mutfaklarınık tadilatından tutta cocukları evlenince dügün hediyesi olarak beyaz esyalarını en iyisinden hep babam aldı. babam kaç katını harcamıstır bunlara kim bilir. ne zaman adam iflas etti o zaman şu borc meselesi olmak zorunda kaldı. biride sen kotu durumdasın kendini topla diyip yardım etmedi daha hala paranın peşindeler
O evi satın alacaklarını verin ve kurtulun bu toksik insanlardan. Ne kadar çabuk olursa o kadar iyi sizin için.

Ozel hayatınızla ilgili konulara kimseyi bu kdr karıştırmayın kibar kibar gülümseyip gecistirin meraktan çatlasinlar hiç gerek yok bu kdr lafa polemiğe
Borç kısmına gelirsek bu süreçte maaşın tamamı mi krediye gitti oda önemli tamamı bitti mi babaanne nasıl yaşadı
Ev babanın bir borç var amcanın ama babaanne ödemiş tapu amca da.
Bence 3 emi bölelim vs diye vakit kaybetmeden evi satın bu dörtlü den bir kişiye birsey olsa ortalık karışır

Bana bişey olsa sorun olmaz :KK70: babam kendi hayatı için kullanır parayı. Babaneme bir şey olursa o zamanda kötü sonuclanmaz cunku tapu amcamın ustune. Asıl amcama bisey olursa yanarız. Yada babama bişey olmaması lazım o zamsn ben yanarım baş edemem bunlarla

Babam çok iyi niyetli davranıyor illaki yüz yüze bakılacak diye ama adamı senelerdir başka meselelerle sömürdüler artık bari bu konuda sömürmesinler istiyorum çünkü babamla benim ortak paramız geleceğimiz söz konusu
O zaman bu mal konusu dışında konuşmalarına asla müsaade etmeyin direk konuya girin ve babanız asla müsaade etmesin sizle veya ailenizle ilgili konuşmalarına...

Bana bişey olsa sorun olmaz :KK70: babam kendi hayatı için kullanır parayı. Babaneme bir şey olursa o zamanda kötü sonuclanmaz cunku tapu amcamın ustune. Asıl amcama bisey olursa yanarız. Yada babama bişey olmaması lazım o zamsn ben yanarım baş edemem bunlarla

Ya tabi en kötü ihtimali yazdım ama ben galiba bir an önce sıyrılsam diye düşünürdüm

O zaman bu mal konusu dışında konuşmalarına asla müsaade etmeyin direk konuya girin ve babanız asla müsaade etmesin sizle veya ailenizle ilgili konuşmalarına...

Babam zamanında çok yüz vermiş cok severdi onları, onlarda babamı cok severdi maddi durumu iyiyken… Ondan bu hadsizlikleri. Ben babamın gözünü açtım hep son yıllarda yaptıkları saçmalıklarda fark edilmeyecek cinsten olmadıgı için babamda gördü gerçek yuzlerini. İyikide susmamışım babamda susturmadı beni onların gazına gelmedi istedikleri şeyi onlara vermedi. Babam eskiden bana karşı cok hataları ihmali olan biri ama o kadar değiştiki son yıllarda arkamda böyle durması özellikle yıllardır hayal ettiğim şeydi benim

Ya tabi en kötü ihtimali yazdım ama ben galiba bir an önce sıyrılsam diye düşünürdüm

yok cidden doğru söylüyorsun bunlarıda dusunmedik değil babamla cunku amcama bisey olsa yengem hayatta hakkımızı vermez. hadi babama bisey olsa allah korusun ben yine bi şekilde alırım hakkımı en kotu babamın eşini falan devreye sokarım babamla birlikte kullancaktık bu parayı artık seninde hakkın var diyerek. ama en onemlisi amcama bişey olmaması. zaten kendi ağzıyla söylemis babama daha once. bi an once satalım bana bişey olsa arkamdakiler ne yapar bilmiyorum demiş.

Babam zamanında çok yüz vermiş cok severdi onları, onlarda babamı cok severdi maddi durumu iyiyken… Ondan bu hadsizlikleri. Ben babamın gözünü açtım hep son yıllarda yaptıkları saçmalıklarda fark edilmeyecek cinsten olmadıgı için babamda gördü gerçek yuzlerini. İyikide susmamışım babamda susturmadı beni onların gazına gelmedi istedikleri şeyi onlara vermedi. Babam eskiden bana karşı cok hataları ihmali olan biri ama o kadar değiştiki son yıllarda arkamda böyle durması özellikle yıllardır hayal ettiğim şeydi benim
Ya zaten akrabaların çoğu bu halde ne yazık ki , ben hepsiyle mesafeli görüşüyorum ki başım ağrımasın, iyiliğini isteyen çok azdır, önemli olan babanın arkanda durması, çok takma derim bırak çatlasınlar..

yok cidden doğru söylüyorsun bunlarıda dusunmedik değil babamla cunku amcama bisey olsa yengem hayatta hakkımızı vermez. hadi babama bisey olsa allah korusun ben yine bi şekilde alırım hakkımı en kotu babamın eşini falan devreye sokarım babamla birlikte kullancaktık bu parayı artık seninde hakkın var diyerek. ama en onemlisi amcama bişey olmaması. zaten kendi ağzıyla söylemis babama daha once. bi an once satalım bana bişey olsa arkamdakiler ne yapar bilmiyorum demiş.
Ztn ticaret yapacaksınız çok kolay kazanılacak bir para - zaman icerisinde- 50 de 33 te aynı sayılır bir an önce kurtulun her ailede bu karmaşa olabilir ama siz en az zararla kurtulun hakmi değil ama oda artık vicdan meselesi

Amcamla yengem öyle fena biriki hiç 10 yıl öncesiyle bir tutarlar mı. dediğinize benzer şekilde hesaplamışlar yoksa 10 sene öncesinin 50 bini değil ben bu detayı atladım yazarken direkt borç 50 bin diye öyle çıktı ağzımdan. dedim ya sonlara doğru yazarken aklım durdu resmen sinirimden. yani şuanki istedikleri fiyat bu ama sonuç olarak sizde bana 3 e bölünme konusunda katılıyorsunuz, zaten 10 yıl önceki miktarı isteseler fark faiz kur hesabı vb. koymadan ve o fiyat 50 binde olsa 5 binde olsa zaten ayıp olur vermemek hiç böyle düşünmezdim her ne kadar sevmesemde onları. Babam çenelerinden kurtulmak ve onlarla uğraşmamak için verelim ne istiyorlarsa kafasında ve bu konu dışında çok sömürdüler babamı senelerdir bu yüzden adil bulmuyorum yoksa karışmam babamın işine hiç. Cok iyi insanlar olsa, vefa borcu duyacağımız kadar yine karışmam onlarda şunu bunu yaptı canları sağolsun der geçerim.

Babaneme gelince babanem artık tek başına yaşayamayacağı için büyük amcamda kalıyor yengemle bakıyorlar. babanemin bütün gelirlerini kendileri alıyor. Almalarına lafım yok, aldıkları geliri en iyi şartlarda baksalar bile 4te 1i falan harcanıyordur. Ne kadar kar ettiği önemli değil yinede sonuçta kolay değil yaşlı bakmak, haklarıdır yani bir şey diyemem. Demeye çalıştığım şey şu yani ben eminim babanemin yüksek geliri olmasa babaneme asla bakmazlardı çünkü yengem çok fena bir insan amcamda karı köylü ne derse onu yapan bir tip. Normalde çok çıkışan fevri davranan biri değilim ama aşırı sinir oluyorum kendisine ve bana olan tavrına
Yaşlıya bakmak zor, sonuçta amcanlar yanına almış bakıyorsa hakediyorlar o geliri almayı bence.Diğer kardeşlerden bu durumdan rahatsız olan varsa alıp kendisi bakabilir.Ben şunu hiç anlamıyorum, böyle geliri olan yaşlı insanlara bakan kardeş hep parasını yemekle suçlanır, alıp siz bakın dersiniz yok ben anlaşamıyorum derler,bakamam derler, ama sonrada laf söylerler oda o parayı almasa bakmaz diye.Çok yanlış bırakın bakan biri varsa rahatsa para hesabını yapmayın

10 yıl önceki ekmek fiyatıyla şimdiki bir mi 😂

Cok sinir bozucu meseleler.

Ancak tapu amcada ise yapacak bir sey yok gibi. Babanizin ilimli yöntemi ile gitmekte fayda var.

Cok sinir bozucu, bizde de benzer durumlar var, babaanneden kalma isler. Babam halletti kendine uygun ilimli yontemi ile, ama hala bizim hakkimiz bla blacilar var. Bana kalırsa eger ben 5 kuruşumu koklatmam akrabaya da babalarimiz yufka yürekli yine iste.

Havadan sudan konuşulurken ortam gayet pozitifken o kadar hızlı ve bir anda olduki o anın şokuyla aklıma gelmedi yani konu sevgilimden açılınca şok geçirdim zaten nerden bulmuşta hesabımı öğrenmiş diye. Babamda kalakaldı ister istemez. Bende aşırı doluydum zaten onlara karşı o yüzden patlamak istedim sanırsam o an.
Çok normal. O tip imsanlar hazırlıksız yakalar zaten. Enerjileri bile tuzak kurar insana. Karşıdan bakınca soğukkanlı bir tavır bulmak tabi ki kolay olur biz, yorum yapanlar için. Ama o ortamın içinde olan sizdiniz haliyle. Benzer tuzaklara daha düşen biri olarak yorum yaptım tabi ben de 😀 onlarla aynı karakterde değilseniz tuzaklarına düşmeniz de normal. Bu tipleri tepkisizlik ve umursamazlıkşa çıldıetmak en iyisi. Sizin, sinirlenmeniz, işlerine gelir. Çünkü. Damarınıza basarlar ki hata yapasınız ve hemen onu kapıp bayrak gibi sallamak isterler. Bugünden başlayın, me dediğinizi ve ne dediklerini kafaya takmayın, umursamayın ve asla ellerine koz vermeyin. 🤗

X