Aksam 9 olunca icime okuz oturuyor

2-3 ayda bir sil baştan duzen oturtmaya çalışıyorum ve yorgunum bende.

2-4 yaş benim oğlanlar. bu aralar duzenli.
akşam 7.30 da başlıyoruz uyku hazırlığına.
2 sine banyo,
diş fırçalama
süt içme
tuvalet
saat 9 oluyor.
9.15 e kadar birer tane kitap seçiyorlar onlar.
sonra konuşmalarına izin vermiyorum.

bildiğin gardiyan anne. bu içime hiç sinmiyor ama böyle olmadığında kendimi hüngür hüngür ağlarken buluyorum.

genelde 15 dakikada uyuyakalıyorlar.
sabah 8 de uyanıyorlar
ikisi de okula gitmiyor.
günde 2 kere 2 saat, 4 saati bahçede/parkta geçiriyorlar.
büyüğün 1.5 küçüğün 45 dakika çizgi film hakları var.

düzenleri bozuldukları zaman, işte o zaman iş çığrından çıkıyor.
parka çıkaramadığımda, misafir geldiğinde, biz gittiğimizde, babaları 3 gün üst üste olmadığında
(bugün 4. gün ve bu gece evde kriz çıkacak)
tekrar düzeni sağlamak 5 gün.

ve ben çocuklar uykudayken kendime 2-3 saat ayırmadan uyuyamıyorum.
aksi durumda biraz daha uykusunu almış ama ben benden çıkmış, mutsuz biri oluyorum
uyku düzenleri olmadığında ise günde 3-4 saat uyku ile hayatımı idame ettirmeye çalışıyorum.
sonsuza kadar böyle gidecek degil tek tesellim.

Ben dun kriz gecirirken babalari hali saha maçındaydı. Normalde yardımcı olur hakkını yemeyeyim ama ufağı onu asla istemiyor illa ben.Annem de bile durmak istemiyor dün mesela ciglik çığlığa ağladı mecbur aldım. Buyugunuyse ben kendim uyutmak istiyorum.Bu başlı başına ayrı bir konu Güvenli bağlanma sorunumuz var, benimle çok çatışıyor,bazi zamanlar kardeşini asiri kıskanıyor. Bunu da duzeltmeye calisiyotum bari uykuya dalarken güzel ayrilalim istiyorum

Ay nasıl yapacam

en başta kucaga almadan ve kucagında uykuya dalmasına izin vermeden başlaybilirsin ,

emzirdikten sonra yatagına yatır sırtına pış pış vur gazını rahatça çıkarsın , zorlanırsa ağlarsa
omuzuna yasla ve gazını çıkardı anda tekrar yatır ,

sen bol bol kimyon rezene anason kaynat iç bebege buyuk faydası var

vee hergun aynı saatte yatagına yatıracaksın , ve hiç kucagına almayacaksın ,

benım kız 11 yaşında aklımda kalanlar bunlar canım vaktın olunca super dadıyı izlersen çok faydsını görürsün

ama bir şekilde eşin de o bağı kurmalı ,
yani istisnai olarak tabii evde olmayabilir ama o evde iken sen aynı anda iki çocuğu uyutmaya çalışmamalısın

madem onunla uyumak da istemiyorlar sen küçüğü uyut o büyüğe kitap okusun el ayak çekilince küçük uyur sonra da büyük ile özel ilgilenip onu uyutursun

saatler gereği bu olmuyor küçüğün uykusu daha geç geliyorsa da küçükle baba etkinlik yapacak abla uyuyacak ama o etkinlik de ablanın nefret ettiği bri şey olacak ki aklı içeride oynayanda kalmasın

ikisini aynı anda uyutmaya çalıştığında çocuklara özel zaman da olmaz

ikisinin uykusunu ayır bunu büyük kızına anlat o anlar

seninle başbaşa kalalım şeklinde o kardeşinin baba ile olmasından sıkıntı duymaz ya da onun önce uyutulup sonra annenin kendisine kalacağı fikrinden

Yanlış değil, bilâkis doğru yapıyorsunuz

Ay 10 günlük bebeğim var, benimki de mi böyle olacak acaba ? Şimdiden uyku eğitimi filan bakıyorum -okuyorum .. ama sanırım bu işler her zaman öyle kitapta yazdığı gibi olmuyor
Yok tatlım bazen öyle olmuyor oğlum uyumazdı ama kızımın öyle deyil her gün aynı saatde uyuyor düzene oturdu ilk 3 ay içinde

Bu siteden çıkardığım ders şu bir çocuk büyümeden ikinciyi yapmayacağım. Allah kolaylık versin

Dayanamadım yazayim dedim. Yanlış falan yapmıyorsunuz. Daha dünyaya adepte olamamış,anne hariç kimseyi.bilmeyen bir bebek tabi ki koynunuzda uyuyacak. Bir de uyku eğitimi dediğiniz şey Türkiye'de 5-6 yıldır popüler olmuş temeli öğrenilmiş çaresizlige dayanan bir şey. Bebekler 3 ay kendilerini annenin parçası sanıyor. Hepsinin gelişimi zamanı farklı. Bakın oğlum bir hafta öncesine kadar gündüz uykularini bensiz uyumuyordu. Yatağına falan birakamiyordum. Hazir değil diye düşündüm hep. Bebeklikte duyusal kayıt diye birşey var ve yetişkinlik hayatımızda ki tüm arızalar buradan kaynaklanıyor.

Ya ama kucağa alıştırıyorsun diyor herkes , kıyamıyorum . Önceden bol keseden attığım hiç birşeyi yapamıyorum .
Canim kucaga alisma diye birsey yok. O daha cok kucuk, elbet kucaginda olmak isteyecek. Her bebek farkli. Sen zamanla onun ihtiyaclarina gore cozumler bulacaksin. Bir de birsey olmuyorsa olmuyordur, inat edip kendini tuketme. Bizde uyku egitimi tutmadi bir turlu. Basari hikayeleri okuyup okuyup gaza gelirdim, denerdim, sonrasi husran ve sinir krizi. Ben bu cocugu ayagimda sallayarak uyutuyorum. Benim icin en az yorucu olan ve hatta dinlenebildigim yontem bu. Cok sukur bir sıkıntısı yoksa bu sekilde daliyor uykuya. Umarim kucugu kendi kendine uyuyabilen bir bebek olur da sallamak zorunda kalmam.

eğitime geç bile kalmışsın desem

uyku eğitimi dogdugu anda başlıyor çünkü ,

lütfen ihmal etme hemen başla
Yapmayın lütfen. Anne kokusu hariç birşey bilmeyen küçücük bir bebek o. Biraz kendinizi koyun yerine. Uyku eğitimi bir zorunluluk değil. Ne olursa olsun temeli öğrenilmiş çaresizliğe dayanıyor. Annelerin yüzde doksanı uyku ile ilgili konuşuyor. Bu bile doğalarinin böyle olduğunu göstermez mi sizce? Ve bir de uyku sürecinin ebeveynler için yıpratıcı bir süreç olduğu hep bilinen birseyken kişi bebek sahibi olmayı istiyorsa bunun zorluğuna katlanmak zorunda değil mi?

Ya bence siz bunu heryerde yazın. Bağımsızligin yolunun bağımlılıktan geçtiğinin kanıtisiniz bence. Bebegi ne kadar ayrı yatırmaya, uyku eğitimi vermeye çalışırsan bağımsızlığını kazanamıyor.

Benim 4.5 yaşındaki alıştıysa bence sizinki de alışır. Kesinlikle konuşmaya müsaade etmiyorum. Bazen tatlı-sevimli bazen otoriter olmam gerekiyor ama evin kuralı o 8.45 dendiği zaman yukarı çıkma, uykuya geçme vakti. 11 aylıkta kardeşi var bu arada. 11 gündür farklı bir şehirdeyiz ve uyku saatimiz saat 23.00'leri buluyor aşıyordu hatta. Az önce saat 8.50 doğru yatağa dedim ikisini birden yatırdım. Biraz şımarmaya kalktı yatakta zıplama falan sesimi bir nebze yükselttim öptüm ve iyi geceler deyip kardeşini de emzirerek uyuttum. 9.16 uyumuşlardı. Taviz vermeyin iki veya üç defadan fazla uyarmayın. Yanlarına uzanmayın, yanlarındayken kendi okuyabileveğiniz bir kitap alın ve oturun. Uyku saatleri saat 9 ise ve masal okuyorsanız 8.30'da odalarında olmalarına özen gösterin. Kısa beş dakikalık öyküler okuyun. Ne yaparlarsa yapsınlar tepki vermeyin, tepkisiz kalın. Yani yatakta kudursa bile hiç oralı olmayın. Bir süre böyle devam edin. Uyku düzenleri oturduğu zaman kudurmaya kalkarlar ise kesin ve net bir dille uyarın. Odalarında bir saat varsa, uykuya geçiş saatlerini öğretin ve uyku saatinin geldiğini anlatın. Biz de böyle en azından. Allah büyük sabır versin.

Peki siz eğitim aldınız mı?
Korkutmak Gibi olmasın ama baştan uyuyan çocuk buyudukce uyumamaya başlıyor. Çok çok nadir olur sürekli aynı devam etmesi
Yani 4 aydır saatleri his şaşmaz ne bir dk geç ne bir dk erken çok faydasını gördüm bence herkes gitmeli uykusuz ve yorgun geceler arti gelen misafirler ev işi yemek temizlik şu bu derken insan yetişemiyor sonuçta süper güçlerimiz yok ama inşallah değişmez ya hep böyle kalır

kusura bakmayın ama siz katılmıyorum
sizinde dediğiniz gibi uyku süreci yıpratıcı bir süreç bende bunu en başından düzene koydum
kızım şuan 11 yaşında içi sevgi dolu ve kuvvetli bir bagımız var

Ben çocuklarımda 3 yaşından önce uyku saati kuralı koyamadım.
Çünkü asla kabul etmediler.

Ne zaman 3 yaşını geçtiler başladık.
Önce konuştum uzun uzun uykunun faydası,sağlıklı büyüme konularında.
Ablası zaten alışkın olduğu için küçük kızım çok zorlanmadı.
Ablasıyla beraber 8.50 de kalkıp dişlerini fırçalayıp,çamaşırlarını değiştirip,pijamalarını giyip yatmaları 9.30'u buluyor.
Haaa hiç mi zorlanmadım tabi zorlandım bazen uykuları olmuyor direniyorlar ağlıyorlar.
Hafta içi 9.30 dan sonra ışığı açtırmam ve odadan çıkartmam.
Sabah 7'de kalktıkları için uyumak zorundalar.
Haftasonu da en fazla 11'e kadar oturabilirler ama erken yatmaya alışık oldukları için sızıp kalıyorlar en geç 10'da.
Taviz vermem uyku konusunda hatta hafta içleri misafirliğe gitmem kabul de etmem kimseyi.

Bu aşamada kararlı durmak kilit nokta.
Çocuklar kararlı anne baba karşısında inat edemiyor,direnç gösteremiyorlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…