İmmunoloji - Allerji ve Bağışıklık Hastalıkları Alerjiden Ani koku tat kaybı

Merhaba arkadaşlar Ocak ayından beri sebebini bilmediğim bir şeyden dolayı sürekli hapşurma ve burun akıntısıyla mücadele ediyorum.azalarak koku ve tat duygum kayboldu. Koronodan şüphelendim ama değil zaten başka belirtim de yok. Ama nerdeyse sıfır koku, acı ,ekşi tatlı ,tuzlu tat alıyorum ama aroma yok yediklerimde. Sürekli akıntıdan dolayı olmuştur dedi doktor basına gelen var mı?
Cok yoğun alerjim var yaklasik 15 yildir her gunum hapşuruk ve burun akintisiyla geciyor esim illallah etti benim hapsurmalarimdan. Gebeligim bitsin tekrar doktora gidecegim. Ama bu tat koku olayini hic yasamadim. Hic de bu yuzden tat koku kaybi durumu oldugunu duymamastim. Surekli akintidan tat koku gidebiliyor mu emin degilim .

Tat koku kaybi dışında pek belirtim olmadan korona atlattim.
Öncesinde nezle gibi burun akıntısı ve hapşuruk olmuştu.
Biteli 3 hafta oluyor,tat koku yeni geldi ki eskisi kadar keskin koku almıyorum, iyice yaklaşıp koklamam lazım ancak o şekilde koku alıyorum.
Ablam sadece tat koku kaybı ile korona çıktı tat koku kaybı yerine geldikten sonra diğer belirtileri ortaya çıktı bence sizinki alerjik bir durum değil korona.. Son mutant virüs galiba testlerde pek görünmüyor bir arkadaşımdada tüm belirtiler olup evde 4 kişi hasta yatmalarına rağme 2 kere test yaptırdılar sonuç negatif çıktı Korona gibi davranın izole olun

Test negatif itibar etmedim evdeyim. Ama benim sorunum ocaktan beri devam ediyor (hapşurma burun akıntısı sonrası azalarak kaybolan koku)merak ettiğim alerjiden bu şekilde koku kaybı yaşayan var mı arkadaşlar
Burun spreyi,kremi vs kullandınız mı?Alerji değil ama burnumda çıkan yaralar için bir krem kullanmıştım o ara yaşamıştım aynı şeyi .

Bu arada twitterda covid olup 3 aydır, 6 aydır tat kokunun düzelmediğini yazan insanlarda var tat kokunun gittiği bir alerji hiç duymadım bizde geçirdik tat koku gitmedi ama 1 ayı geçti hala öksürüğüm geçmedi terlemelerim 1 haftadır falan yok karantina 10 gün ama hastalık 10 günde malesef geçmiyor
Çok geçmiş olsun

Merhaba ben daha bu korona yokken hasta olmuştum. Alerjik rinit siddetli öksürük. Bir anda sifir koku olmustu. Asla hicbir seyin kokusunu alamıyordum. Bana bir igne yaptilar su kortizonlu alerji ignesi. Ondan sonra yavas yavas duzeldi. Geçmiş olsun.

Büyük ihtimalle covid olmuşsunuz çünkü alerji bile olsa bir süre sonra aromaları ve kokuları alabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben covid olalı neredeyse 7 ay oldu hala kokuları ve tatları tam olarak alamıyorum ve dediğiniz gibi sürekli olarak hapşırık krizleri burun akıntısı yaşıyorum. Çözüm olarak da kortizonlu burun spreyleri işe yarıyormuş ama alıp kullanmadım.
Ay kendimle aynı birisini buldum tek fark hapsirik krizlerim ve burun akıntısı yok koku ve tat tam gelmedi kasımda oldum illeti

Benim yıl boyu süren alerjim var.Özellikle sabahları şeffaf burun akıntısı ,hapşırma olarak başlıyor .. Gözlerimde yanma ve yaşarma yapıyor.. Alerjim olduğundan dolayı burnumda tıkanma oluyor ama tat ve koku kaybım yok .. alerji de yıllardır yaşadığım için öyle bi belirtisi yok ailemden de öyle .. Bence bi KBB doktoruna gözükün geçmiş olsun ..

Bende alerjik rinit var ve burnum tikandiginda koku alamam sizinki de öyle bir durum olabilir
Burun spreyleri var, kbbye giderseniz daha dogru teşhis konulabilir mesela aile.hekiminin verdigi spreyleri doktor kesinlikle kullanmamalisin demisti alerji teshisini koyan uzman doktor. Yani ileri tetkiklerle doğru teshis konursa, ona göre kullanip belirtilerinizi azaltacak ilac da verilebilir.
Geçmiş olsun

Bir de yazmayı unutmuşum
Bahar aylarinda polen alerjisi daha cok tetikleniyor, hapsirma gibi durumlar yasanmasi normal. Kardeşimde bebekliginden beri var polen alerjisi ve gözler kızarır devamli hapsirir.

Burun spreyi,kremi vs kullandınız mı?Alerji değil ama burnumda çıkan yaralar için bir krem kullanmıştım o ara yaşamıştım aynı şeyi .
Deniz tuzlu burun spreyi kullandım. Bari teste güvenebilsek o da yok sürekli şüphe insanı mahvediyor

Benim yıl boyu süren alerjim var. Selpaksız asla dolaşamam. Sürekli hapsırık, burun tıkanıklığı vs yaşarım ama bu durum ben de de hiç olmadı

Burun açık olduğu halde net şekilde koku almıyorsanız bence şikayetlerinizin başladığı dönem korona olmuşsunuz, kimisinde koku tat uzun süre geri gelmiyormuş belki siz de onlardansınız. Benim 15 günde geri gelmişti, kokuları önce derinden almaya sonra hiç almamaya başlamıştım. Sadece kolonyadan alkol kokusu alıyordum biraz, çamaşır suyu, kahve, sirke bunların hiç kokusu yoktu. Tat da aynen dediğiniz gibi ekşi, acı, tatlı, tuzlu vardı ancak aroma hiç yoktu. Gözümü kapatsam salatalığı domates diye yiyebilirdim. Bence bir kbb uzmanına gidin, koku egzersizlerini araştırın.

Burun açık olduğu halde net şekilde koku almıyorsanız bence şikayetlerinizin başladığı dönem korona olmuşsunuz, kimisinde koku tat uzun süre geri gelmiyormuş belki siz de onlardansınız. Benim 15 günde geri gelmişti, kokuları önce derinden almaya sonra hiç almamaya başlamıştım. Sadece kolonyadan alkol kokusu alıyordum biraz, çamaşır suyu, kahve, sirke bunların hiç kokusu yoktu. Tat da aynen dediğiniz gibi ekşi, acı, tatlı, tuzlu vardı ancak aroma hiç yoktu. Gözümü kapatsam salatalığı domates diye yiyebilirdim. Bence bir kbb uzmanına gidin, koku egzersizlerini araştırın.
İnşallah hemen gelir çok kötü bir durummuş. Arkadaşıma 2 ay sonra geldi🙁

Test negatif itibar etmedim evdeyim. Ama benim sorunum ocaktan beri devam ediyor (hapşurma burun akıntısı sonrası azalarak kaybolan koku)merak ettiğim alerjiden bu şekilde koku kaybı yaşayan var mı arkadaşlar

Covid uzun süreli koku kaybına sebep verebiliyor yalnız, zamanla geçiyor.

İkisinin arasındaki farkı anlamak kolay aslında, geçen yıllarda bu aylarda şekilde az da olsa hapşurma yaşamış mıydınız? Koku kaybı şart değil. Hep ev içinde kaldığınız için evdeki akarlara tozlara hassasiyet gelişmiş olabilir, evi dip bucak sıkıca süpürüp duruma bakın. Allerji ise biraz da olsa rahatlamanız lazım.

Allerji testi yapılırsa çıkar, bir de antikor testi yapılırsa bağışıklığınız var mı öğrenirsiniz gerçi ikincisini doktorlar hangi kişilere uyguluyor ben de bilemiyorum.

Ablam sadece tat koku kaybı ile korona çıktı tat koku kaybı yerine geldikten sonra diğer belirtileri ortaya çıktı bence sizinki alerjik bir durum değil korona.. Son mutant virüs galiba testlerde pek görünmüyor bir arkadaşımdada tüm belirtiler olup evde 4 kişi hasta yatmalarına rağme 2 kere test yaptırdılar sonuç negatif çıktı Korona gibi davranın izole olun
Acaba kaç gün sonra diğer belirtiler cikti

X