Almanca Ogrenelım Yardım Edelım..

Hueber - Freude an Sprachen
canım bu sitede birsürü alıştırma var kitaplar var themen aktuell-neu gibi, onların alıştırmaları basitten zora doğru.
sorularına bende yardımcı olabilirim.
inş başaracaksın umudunu kırma.

Evet kızlar bılıyorum kı bu forumda almanyada yasayan ve almanca bılen cokca bayan var..
bense ıkına ıkıına almanca ogrenmeye calısıyorum ancak ne kadar faydalı olursa işte..
birşeyler kapmaya çalışıyorum kursa başlayana kadar.
burda almanca bilenler bilmeyenlere yardım etsin.. anlamadıklarımızı soralım öğrenelim dedim..

mesela ilk ben başlıyım
Die Der Das nerelerde kullanılıyo ne neye gore değişiyor bunlar anlamadım.. birisi bana açıklasın lütfen..

bende Almancayı kafaya koydum ama ben ortaöğretimde ve üniversitede hep ingilize eğitimi aldım nasıl yapacağım baktığımda ingilizce gramer çıkıyor gibi oluyor ağzımda... biliyorum benim işim biraz zor...annanemler Almanyada yaşıyor,annemin Almancası var ama ben kafaya koydum öğrenecem Fono'nun bir kitabı var ona başlayım diyorum,dershaneye gidemiyorum şuan...nasıl bir çalışma yapsam :kahve:

eger biraz baslamak istiyorsan bence Language Learning with Livemocha | Learn a Language Online - Free! adresnden derslere basla.
hem sesli ogretim soz konusu hem de sen sesinle kayit yapip ordn degerlendirme alabiliyorsun.
ben ilk oyle basladim.. ama acikcasi biraz hevesimi kaybetmis blunmaktayim cunku etrafimda almanca bilen kimse yok bi umut burda yardmci olurlar dedim..
kurs varsa bence ne yap et ne et kursa gitmeye calis en guzeli oyle ogrenilir..
degilse de verdigim adresle bir almanca kitabini takip etmen faydana olacaktir..

eger biraz baslamak istiyorsan bence Language Learning with Livemocha | Learn a Language Online - Free! adresnden derslere basla.
hem sesli ogretim soz konusu hem de sen sesinle kayit yapip ordn degerlendirme alabiliyorsun.
ben ilk oyle basladim.. ama acikcasi biraz hevesimi kaybetmis blunmaktayim cunku etrafimda almanca bilen kimse yok bi umut burda yardmci olurlar dedim..
kurs varsa bence ne yap et ne et kursa gitmeye calis en guzeli oyle ogrenilir..
degilse de verdigim adresle bir almanca kitabini takip etmen faydana olacaktir..

aslına bakarsanız benimde hevesim biranda bitti.
ingilizcem Almancadan daha iyi bu yüzden ingiliceye yönelmeye karar verdim.
Almanyaya gittim orada sadece belli cümleler ve kelimelr biliyorum.kendimi kurtarmak için ezberlediğim cümleler pasaport işlemlerinde ya da markete girince vs.
ama İngilizce ile sürekli karıştırıyorum buda beni soğutuyor.
İngilizce kitaplarımı çıkardım bakalım Bismillah diyip başlıyacağım.dil şart bunu anladım :umursamaz:bırakmayalım düşelim üstüne bu dilin nolur dil çok önemli benneyaptımki
inşillah başarısırız benim şuan gerçekten kurs imkanım yok anca kendi çabamla olacak ilerde inşallah giderim...

hevesini mi kirdim :KK43:
pardon cnm ya :KK43:
sen bence verdigim adrese bi kayit ol derslere bak bakalim nasil gidecek ondan sonra sklrsan birakirsin.
zaten az bucuk temelin de varmis hizli ilerlersin gibime geliyor. bence hemen vazgecme ya :KK43:
hatta belki birlikte surdururuz cabamizi..
benim de ingilizcem almancam dan kat kat daha iyi, ama sadece ingilizce ile yurumuyor acikcasi bir dil daha lazim insana. o yuzden almancaya yoneldim. bi de almanya hayalim var sanirim ondan kaynaklaniyor.
bir dene sklrsan birakirsin yine birsey olmaz..
tabi sen bilirsin..

hayır hevesimi sen kırmadın :1hug:
aslına bakrasan hevesim kendimce biranda bitti
ingilizcemi daha iyi bir şekilde ilerletsem ondan sonramı almancayamı yönelsem diye bugün hep düşündüm.çünkü şuan için evdeyim bir şeyler yapmam gerekiyor...dil her zaman insanın karşına çıkıyor.şuan üniversitede öğretim görevlisi bile olmak istesen alesten 100 bile alsan artık dil istityorlar eskiden böyle zorunluluk yoktu dil her yerde çıkıyor...3 dil bile bilmek yetmiyor yeri geliyor...inşallah ikimizde başarırız mafoldumbenmafoldumben

selam kizlar bende almancayi ögrenmek istiyorum iki kez amsnin kursunu yaptim kurs kisitli oluyo zaten ama yinede ben konusabiliyorum tabi sadece kursta ögrendiklerimizi benim bi sorum olcak internette varmi ücretsiz videolu metinli kurslar ben izine kadar evdeyim yaza kadar ilerletmem lazim lütfen yardim edin

kızlar sselam..var mı bildiğiniz güzel anlaşılır alıştırma siteleri

rica ederim canim ama yukarda da dedigim gibi sadece o link yeterli degil.. mutlaka bir gramer kitabindan destek alin..

Eveeet geldım yenı sorularımla kızlar...
fiiller..
fiillerin Ich/ Er/ Sie olma durumuna gore degisimi..
simdi diceksiniz yine bir kurali yok.. ama sanki bir yandan da var gibi..
oncelikli sorularim:
fiiler kadin erkek olma durumuna gore mi degisiyor yoksa tekil cogul olma durumuna gore mi yoksa her birine gore ayri ayri mi degisiyor?

ich oldugunda genelde -e takisi ile biterken (orn: gehe, sitze, weine) Er oldugunda sanki -t takisi ile bitiyor.. (orn: isst, trinkt, arbeitet...)
dogru mudur bu yaklasim?
Sie oldugunda Er ıle kımı zaman aynı kımı zaman degıl sankı?

bazı fiiller düzenlidir bazıları düzensiz..düzenli fiiller tıpkı dediğin gibi ich gehe ihr geht gibi hep aynı şeiklde ekler alırlar...ve tabiki fiilleri öznesine göre çekimleriz..
ama düzensiz fiillerde olay değişiyor..onların hepsi farklı çekimler alabiliyor...yerimseniben

kızlar benimde almanca anadilim her türlü sorularınızı anlamadığınız yerleri seve seve yanıtlarım özeldende mesaj yollayabilirsiniza.s

Öncelikle kolay gelsin...Benim Anadilim Almanca...sana yardimci olmaya calisirim tabi..fakat benim türkce gramer terminolojim cok saglam degil...! Elimden geldigince aciklamaya calisacagim...!

Canim, bu Der, die , das ´lar bir nevi cinsiyet belirlemesi oluyor...

Misal: Mann/Erkek = der Mann, Frau/Kadin = die Frau, Buch/Kitap = das Buch..!

"der" genelde erkek olarak, "die" disi olarak, "das" nötr olarak belirleniyor ama bu maalesef herzaman böyle olmuyor...istisnalar´var tabi ki..!

Dolayisiyla senin icin en kolayi, kelime hazneni bastan itibaren "der, die, das" ile ezberlemeye calis...aksi taktirde cok zorlanirsin..! En kolayi bastan assaga ezberlemek!

Bu almanlarin en mantiksiz icati sanirim..! Ingilizce´de bile yok, herseye "the" deniliyor!

bu yanlışı düzeltmek istedim :)) ingilizcede herşeye the gelmiyor hatta bazıları the gelince çok komik oluyor bu the meseleside ciddi bir ezber dağlar ovalar denizler ülkeler kiliseye gidiliş amacı hastaneye gidiliş amacı hapishaneye gidiliş amacı okula vs gidiliş amacına göre heryerdeki the değişir nerede kullanacağını bilmezsen the başına dert açıyor :))) bu yanlışı düzeltme gereği duydum ingilizce öğrencisi olduğum için teşekkürler sevgiler opuyorumnanaktan

X