Amalgam dolgu ve hamilelik

Ezgue

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2017
7
1
27
Merhabalar benim ağzımda fazlaca amalgam dolgu var ve geçen gün hakkında oldukça kötü yazılar okudum özellikle hamilelik döneminde çocuğa verdiği zararlarla ilgili. İnanılmaz panik yaptım acaba aranızda bu dolgulara sahip olup çocuk sahibi olanlar var mı arkadaşlar? Yoksa hamile kalmadan hepsini değiştirtmeli miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim inanılmaz takılıyor kafama.:KK43::KK43:

Rizeli-53

önce vatan sonra sevdam ...
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2016
7.215
4.174
Can'ım dolguların var ama İnan ne dolgusu haberim bile Yok. İkinci gebeliğim ilk kzıım sağlıklı çok şükür ikinciyi de sağlıkla bekliyoruz

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1446 gün geçti.

Ezgue

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2017
7
1
27
Yani şu gümüş renkteki dolgular var ya. Onlardan mı acaba? :110:

tulipa

ΛŁŁ -SТΛЯ başlangıç 66; güncel 62; hedef 60
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2010
7.844
4.816
Evt eski tip metal dolgu onlar.Zararı var mı hiç duymadım.Kana karışmazsa metali birşey olmazki.Bir diş hekimine danış.Ben dişte çalıştım ama bilgim bukadar.

Ezgue

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2017
7
1
27
Can'ım gümüş değil ama koyu gri renk.
Çok teşekkür ederim bahsettiğim de o griler zaten :super: Peki ortalama kaç tane vardı? Çok panik yaptım ya bazı yazıları okudukça :olamaz:

Evt eski tip metal dolgu onlar.Zararı var mı hiç duymadım.Kana karışmazsa metali birşey olmazki.Bir diş hekimine danış.Ben dişte çalıştım ama bilgim bukadar.
Dolguları yapan diş hekimi bir şey olmaz diyor ama bazı diş hekimlerinin yaptığı açıklamalara göre ve okuduğum bazı makalelere göre çiğnedikçe cıva açığa çıkıyor ve kana karışıyor diyordu. Çok kafam karıştı cidden. İyi bi araştırma yapmak lazım. Çok teşekkürler :KK52:

Rizeli-53

önce vatan sonra sevdam ...
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2016
7.215
4.174
Çok teşekkür ederim bahsettiğim de o griler zaten :super: Peki ortalama kaç tane vardı? Çok panik yaptım ya bazı yazıları okudukça :olamaz:

Dolguları yapan diş hekimi bir şey olmaz diyor ama bazı diş hekimlerinin yaptığı açıklamalara göre ve okuduğum bazı makalelere göre çiğnedikçe cıva açığa çıkıyor ve kana karışıyor diyordu. Çok kafam karıştı cidden. İyi bi araştırma yapmak lazım. Çok teşekkürler :KK52:
4 tane var Can'ım :-) ilk gebeliğim olmuş olsa şuan korkudan benimde paçalarım tutuşurdu sanırım :-))))

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1446 gün geçti.

mnt

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Mart 2016
2.694
2.530
Merhabalar benim ağzımda fazlaca amalgam dolgu var ve geçen gün hakkında oldukça kötü yazılar okudum özellikle hamilelik döneminde çocuğa verdiği zararlarla ilgili. İnanılmaz panik yaptım acaba aranızda bu dolgulara sahip olup çocuk sahibi olanlar var mı arkadaşlar? Yoksa hamile kalmadan hepsini değiştirtmeli miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim inanılmaz takılıyor kafama.:KK43::KK43:
ama çiğnedikçe açığa çıkıyorsa bizede normal zamanda zarar vermezmiydi?

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 18-07-2021

Hamileliğimin 37. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 26 gün kaldı.

Bebeğinize ait kan dolaşımı, göbek kordonunda bulunan iki atar damar ve bir toplar damar vasıtasıyla yapılır. Hamileliğin son zamanlarında funik üfürümü denilen bir üfürme sesi bebeğinizin kordon bağı üzerinde duyulabilir. Erkek veya kız bebeklerin doğumda göğüsleri şiş olabilir. Parlak kırmızı akıntı veya kalıcı lekelenmeler hemen doktora bildirilmelidir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 2850 gr. - Yaklaşık boyu : 48.6 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 46 Kg. ile 61 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 157 cm. Başlangıç Kilom :69 Kg. Şimdiki Kilom :67 Kg.

Ezgue

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2017
7
1
27
ama çiğnedikçe açığa çıkıyorsa bizede normal zamanda zarar vermezmiydi?
Bebeğin sinir sinir sistemi gelişirken zararı olur yazıyordu. Artık savunmasız falan olduğu için midir nedir. Ama sonradan insan düşünüyor eskiden herkese yapılan dolgu buydu o zaman onların çocuklarının hep sorunlu olması lazımdı. :işsiz:

• Beğen
Reactions: mnt

mnt

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Mart 2016
2.694
2.530
Bebeğin sinir sinir sistemi gelişirken zararı olur yazıyordu. Artık savunmasız falan olduğu için midir nedir. Ama sonradan insan düşünüyor eskiden herkese yapılan dolgu buydu o zaman onların çocuklarının hep sorunlu olması lazımdı. :işsiz:
Yani Allah korusun bencede biz bile sorunlu lmuş olurduk belkide

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 18-07-2021

Hamileliğimin 37. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 26 gün kaldı.

Bebeğinize ait kan dolaşımı, göbek kordonunda bulunan iki atar damar ve bir toplar damar vasıtasıyla yapılır. Hamileliğin son zamanlarında funik üfürümü denilen bir üfürme sesi bebeğinizin kordon bağı üzerinde duyulabilir. Erkek veya kız bebeklerin doğumda göğüsleri şiş olabilir. Parlak kırmızı akıntı veya kalıcı lekelenmeler hemen doktora bildirilmelidir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 2850 gr. - Yaklaşık boyu : 48.6 cm. (Baştan Topuğa)

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 46 Kg. ile 61 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 157 cm. Başlangıç Kilom :69 Kg. Şimdiki Kilom :67 Kg.

ask ask ask

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2015
46
10
9
Bendede vardı iki hamileliğim dede şimdi bebek emziriyom 5 adet daha yapıldı ve bende netten okudum çok zararliy mis anne sütüne geçiyorum ben şimdi ne yapicM

Ezgue

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2017
7
1
27
9
Bendede vardı iki hamileliğim dede şimdi bebek emziriyom 5 adet daha yapıldı ve bende netten okudum çok zararliy mis anne sütüne geçiyorum ben şimdi ne yapicM
Ya bilemiyorum ne kadar doğru bu yazılanlar ama doktoruma sorduğumda yalan yazılanlar, diğer dolgulara yönelim olsun diye yapıyorlar dedi. Bebeğiniz sağlıklıysa bir zararı olmamış demek ki. Ama yine de insanın içine şüphe giriyor. :KK51: Kaç taneydi hamileliğinizde gümüş dolgu?

slvlovehmt

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Haziran 2016
549
316
5-6 tane var bende ama sanırım söktürecem bu gidişle. Tırstım :110:
Yanlız o dolguları söktürmek de sıkıntı. Onları çıkartırken ortaya çıkan civa malesef ağzınızda şu an durmasından daha tehlikeli. Diş hekiminizi iyi seçmeniz gerekiyor. İnternette araştırabilirsin hangi önlemlerin alınmadı gerektiğini

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 02-11-2021

Hamileliğimin 21. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 133 gün kaldı.

Şu anda bebeğiniz minyatür bir bebek gibi görünüyor. Bebeğinizin yüzü, kapalı gözleri, burun delikleri ve şekillenmiş ağzıyla çok huzurlu görülüyor. Bebeğinizi ultrasonda baş parmağının veya parmaklarının ağzına kaydığını ve emme pratiği yaptığını görebilirsiniz. Eğer emzirmeyi planlıyorsanız bu konuda eğitim veren kurum veya organizasyonlara katılabilirsiniz.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 400 gr. - Yaklaşık boyu : 25.6 cm. (Baştan Popoya)